Thomas Delaney glæder sig: Jeg er pisse misundelig

Thomas Delaney er tilbage i klubben, hvor hans hjerte hører til. Den hjemvendte FC København-legende glæder sig til at skulle spille for en klub, der har rykket sig rigtig meget i de syv-et-halvt år, der er gået siden hans afsked.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det vrimlede med fans og medier på FC Københavns træningsanlæg lørdag ved middagstid. 

Her var der nemlig mulighed for at få det første glimt af den hjemvendte søn, Thomas Delaney, der i den stegende hede trænede sammen med sine nye holdkammerater for første gang. 

Og efter træningen var det en smilende og glad Thomas Delaney, der stillede op og besvarede pressens spørgsmål. Her spurgte Tipsbladet i første omgang til, hvordan det føles at vende retur til en klub, hvor han er en af de mest elskede spillere i klubbens historie. 

– Det er dejligt. Det er dejligt at være tilbage på barndommens gade. Det er her, jeg har tilbragt stort set hele mit liv. Så jeg er lykkelig, lød det fra Thomas Delaney. 

Har du modtaget mange beskeder de seneste dage?

– Haha, ja. Det begyndte i går, da der ligesom kom lidt rygter, hvor der begyndte at tikke nogle beskeder ind i indbakken.

Du har givet afkald på nogle millioner for at gennemføre det her skifte. Siger det også noget om, at FC København er noget helt særligt for dig?

– Det ved jeg ikke. Men jeg var i hvert fald beredt på at prøve at gøre det, der skulle til for at komme hjem. Og det har ikke handlet om penge, lød det fra Thomas Delaney. 

Regner du med at få minutter mod Lyngby på mandag?

– Nej, det tror jeg er lige tidligt nok. Jeg skal lige i gang.

Jeg skal nok være det, som I kender mig for. Jeg skal være en leder. Som jeg ser det, er det et FCK-hold, der i hvert fald talentmæssigt er endnu bedre end det, jeg forlod.

Thomas Delaney
Midtbanespiller, FC København

'Der er aldrig et dårligt tidspunkt'
Den 32-årige midtbanespiller har ved flere lejligheder været sat i forbindelse med en retur til FC København, men peger selv på, at der aldrig findes et dårligt tidspunkt at vende tilbage til sin barndomsklub. 

– Jeg har gerne villet komme hjem længe. Og sket er sket. Men der er aldrig et dårligt tidspunkt (at komme hjem, red.). Det kunne være sket tidligere, og det kunne være sket senere, men bottom line er, at det lykkedes. Nogle gange tager tingene lang tid, og det gjorde det den her gang, lød det fra Thomas Delaney. 

Landsholdsprofilen erkender gerne, at han undervejs havde en lille frygt for, at returen til FC København måske aldrig ville komme. 

– Det er der jo altid. Der kan jo ske mange ting. Men jeg har haft troen på det og ønsket om det.

Thomas Delaney blev også spurgt til, hvorfor han har ønsket om at skifte til Superligaen, efter at han i karrierens løb har spillet i flere af Europas største ligaer. 

– Fordi FC København er en stor klub. Jeg er pisse misundelig over, at der er 30.000 (tilskuere i Parken, red.), når de ikke engang vinder mesterskabet. Dengang jeg forlod klubben, der tror jeg, at vi havde 12.-14.000 i snit. Nej, spøg til side, så har det altid været en drøm at komme tilbage.

– I Danmark kan du, i gåseøjne, nå til en vis grænse, men det kan også noget at spille her. Både i forhold til, hvad det betyder for mig, men også i det forhold til det, klubben er blevet til, hvor den nu kan tiltrække spillere af min kaliber, uanset om man er født på Frederiksberg Hospital eller ej. Det er en kompetitiv klub. Men for mig personligt er jeg jo bare hjemme, hvor hjertet hører til, lød det fra Thomas Delaney. 

Thomas Delaney – i de lyserøde fodboldstøvler – trænede lørdag med sine nye holdkammerater for første gang. Foto: Tipsbladet

FCK har rykket sig meget
Thomas Delaney blev også foreholdt, at han nu er vendt tilbage til en klub, der på skuffende vis kun blev nummer tre i Superligaen i sidste sæson. 

– Jamen, jeg er jo også blevet nummer tre, haha! Det er jo ikke fordi, at jeg kun har vundet mesterskaber. Jeg er ikke blevet briefet om det, men jeg går da ud fra, at ambitionerne er de samme.

– Vi skal jo blive mestre. Og det skal vi endnu mere, når vi har haft en sæson, hvor vi er blevet nummer tre.

Jeg har gerne villet komme hjem længe. Og sket er sket. Men der er aldrig et dårligt tidspunkt. Det kunne være sket tidligere, og det kunne være sket senere, men bottom line er, at det lykkedes.

Thomas Delaney
Midtbanespiller, FC København

Thomas Delaney peger selv på, at hans rolle bliver ganske åbenlys. 

– Jeg skal nok være det, som I kender mig for. Jeg skal være en leder. Som jeg ser det, er det et FCK-hold, der i hvert fald talentmæssigt er endnu bedre end det, jeg forlod. Så er der jo nogle småting, jeg også skal lære, sagde Delaney. 

Det er syv-et-halvt år siden, at Thomas Delaney forlod FC København for at spille for Werder Bremen i Bundesligaen. Siden har han spillet for en håndfuld europæiske klubber, herunder storklubber som Borussia Dortmund og Sevilla. Så spørgsmålet er, hvilken version af Thomas Delaney vi kan forvente at se denne gang?

– Det er jo svært at sige. Især mit sidste halvår i FCK, inden jeg tog til Werder Bremen, var rigtig, rigtig godt. Jeg ved ikke, om jeg scorede seks-syv mål i Superligaen der (seks mål, red.). Måske er det lidt højt sat. Men typemæssigt er det jo ikke sådan, at jeg er gået ned i midterforsvaret, og bare er gået over til at sparke bolde væk. Så nej, jeg er ikke den samme, men det er jeg. Rigtigt politikersvar, lød det fra Thomas Delaney. 

Landsholdsprofilen mener, at FC København som klub har gennemgået en kæmpemæssig udvikling i den tid, han har været i udlandet. 

– Der er sket meget. Det er blevet en kompetitiv klub. Det var vi måske også engang, men der boksede vi måske lidt over budget og så videre. Det er en klub, der har udviklet sig. Der er en kæmpe stab nu. Fyldt stadion. Det er en klub, der har vokseværk og har svært ved at være på 10’eren. Der er sket meget, og måske især de unge spillere nu er et niveau over, hvad vi var, da vi kom op, lød det afslutningsvist fra Thomas Delaney. 

Mandagens udekamp mod Lyngby Boldklub kommer lige en tand for tidligt for Thomas Delaney, der ellers deltog i holdtræningen lørdag.

Dermed peger det i retning af, at den hjemvendte stjerne kan få sine første minutter efter returen i Parken mod AGF på søndag om otte dage. 





EKSKLUSIVT

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Voldsom udmelding om Froholdt

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

AGF-fans raser over Superliga-klub

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Sønderjyske – AGF

OB – FC København

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vild spådom om FC Midtjylland

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Markant transfermelding om Højlund

Brøndby IF – Viborg FF

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

United overvejer disse fem managers

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Liverpool – Tottenham

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Han har været en åbenbaring!

Supercomputer spår FCM-nedtur

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause