Silkeborg (Tipsbladet) : FC København fik søndag aften kæmpet sig tilbage i Superliga-kampen mod Silkeborg, hvor de ellers var bagud med 2-0, da kampens dommer Jakob Kehlet fløjtede til pause.
For Thomas Delaney var det samtidig også et comeback til at spille på kunstgræs, hvilket den tidligere landsholdsspiller lige skulle vænne sig til i løbet af kampen.
– Der var ikke meget, der fungerede i første halvleg, men det var små detaljer. Gameplanen, der var lagt, har virket her før, men vi formåede ikke at udføre den, siger Thomas Delaney efter kampen.
– Og så møder vi et godt hold. Silkeborg her på denne bane… det er længe siden, jeg har spillet på kunstgræs – hold kæft, det går stærkt. Så det var en dårlig følelse, og vi var utilfredse inde på banen.
Midtbaneslideren leverede en solid indsats for FC København i kampen, hvor udeholdet virkelig fik taget skeen i den anden hånd i pausen. Her blev Elias Achouri skiftet ind i stedet for Magnus Mattsson, der ikke havde nogen stor aften på sin tidligere hjemmebane.
– Det føles rigtig skidt inde på banen. Det er småting; vi vinder ikke bolden, vi laver ikke frisparkene, og vi taber bolden lige efter, vi har vundet den. Og så koster det på denne bane mod så dygtigt et hold. Det ændrede vi i anden halvleg, hvor vi spillede mere direkte for at gøre dem mere utilpasse. Vi pressede højt på dem, og det virkede.
– Lige så utilfreds som jeg er med første halvleg, lige så tilfreds er jeg med anden halvleg.
2-2-resultatet mellem Silkeborg og FC København betyder, at løverne haler en smule ind på FC Midtjylland, der søndag tabte til Brøndby IF. Derfor er de nu kun tre point fra førstepladsen i Superligaen.
– Jeg er glad for, at vi henter et point i forhold til FC Midtjylland. Det bliver ikke afgjort nu; vi var seks point efter, da vi tabte ude i Herning.
– Men vi kom også her for at vinde, det skal der ikke herske nogen tvivl om. Det var det eneste, vi snakkede om. Vi skal bounce back, men nogle gange må man revurdere undervejs. Som runden udviklede sig, er et point nogle gange nok, og det snakkede vi om i torsdags — at nogle gange må man tage et point, putte det i lommen og sige: ‘Okay, dårlig dag på jobbet, vi lukker den og så tager vi det point.
Efter landsholdspausen møder FC København Superligaens absolutte bundprop, Vejle, der kommer på besøg i Parken.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
De 10 største stjerner, der misser VM
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TRANSFER