Silkeborg (Tipsbladet) : FC København fik søndag aften kæmpet sig tilbage i Superliga-kampen mod Silkeborg, hvor de ellers var bagud med 2-0, da kampens dommer Jakob Kehlet fløjtede til pause.
For Thomas Delaney var det samtidig også et comeback til at spille på kunstgræs, hvilket den tidligere landsholdsspiller lige skulle vænne sig til i løbet af kampen.
– Der var ikke meget, der fungerede i første halvleg, men det var små detaljer. Gameplanen, der var lagt, har virket her før, men vi formåede ikke at udføre den, siger Thomas Delaney efter kampen.
– Og så møder vi et godt hold. Silkeborg her på denne bane… det er længe siden, jeg har spillet på kunstgræs – hold kæft, det går stærkt. Så det var en dårlig følelse, og vi var utilfredse inde på banen.
Midtbaneslideren leverede en solid indsats for FC København i kampen, hvor udeholdet virkelig fik taget skeen i den anden hånd i pausen. Her blev Elias Achouri skiftet ind i stedet for Magnus Mattsson, der ikke havde nogen stor aften på sin tidligere hjemmebane.
– Det føles rigtig skidt inde på banen. Det er småting; vi vinder ikke bolden, vi laver ikke frisparkene, og vi taber bolden lige efter, vi har vundet den. Og så koster det på denne bane mod så dygtigt et hold. Det ændrede vi i anden halvleg, hvor vi spillede mere direkte for at gøre dem mere utilpasse. Vi pressede højt på dem, og det virkede.
– Lige så utilfreds som jeg er med første halvleg, lige så tilfreds er jeg med anden halvleg.
2-2-resultatet mellem Silkeborg og FC København betyder, at løverne haler en smule ind på FC Midtjylland, der søndag tabte til Brøndby IF. Derfor er de nu kun tre point fra førstepladsen i Superligaen.
– Jeg er glad for, at vi henter et point i forhold til FC Midtjylland. Det bliver ikke afgjort nu; vi var seks point efter, da vi tabte ude i Herning.
– Men vi kom også her for at vinde, det skal der ikke herske nogen tvivl om. Det var det eneste, vi snakkede om. Vi skal bounce back, men nogle gange må man revurdere undervejs. Som runden udviklede sig, er et point nogle gange nok, og det snakkede vi om i torsdags — at nogle gange må man tage et point, putte det i lommen og sige: ‘Okay, dårlig dag på jobbet, vi lukker den og så tager vi det point.
Efter landsholdspausen møder FC København Superligaens absolutte bundprop, Vejle, der kommer på besøg i Parken.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
DAGENS SPILFORSLAG
Tristesse i Tbilisi
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Liverpool præsenterer succestræner
De 10 største stjerner, der misser VM
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TRANSFER