Thomas Delaney: ‘Hold kæft hvor går det stærkt’

Thomas Delaney spillede søndag aften for første gang længe på kunstgræs, hvilket midtbanespilleren lige skulle vænne sig til.



Silkeborg (Tipsbladet) : FC København fik søndag aften kæmpet sig tilbage i Superliga-kampen mod Silkeborg, hvor de ellers var bagud med 2-0, da kampens dommer Jakob Kehlet fløjtede til pause.

For Thomas Delaney var det samtidig også et comeback til at spille på kunstgræs, hvilket den tidligere landsholdsspiller lige skulle vænne sig til i løbet af kampen.

– Der var ikke meget, der fungerede i første halvleg, men det var små detaljer. Gameplanen, der var lagt, har virket her før, men vi formåede ikke at udføre den, siger Thomas Delaney efter kampen.

– Og så møder vi et godt hold. Silkeborg her på denne bane… det er længe siden, jeg har spillet på kunstgræs – hold kæft, det går stærkt. Så det var en dårlig følelse, og vi var utilfredse inde på banen.

Midtbaneslideren leverede en solid indsats for FC København i kampen, hvor udeholdet virkelig fik taget skeen i den anden hånd i pausen. Her blev Elias Achouri skiftet ind i stedet for Magnus Mattsson, der ikke havde nogen stor aften på sin tidligere hjemmebane.

– Det føles rigtig skidt inde på banen. Det er småting; vi vinder ikke bolden, vi laver ikke frisparkene, og vi taber bolden lige efter, vi har vundet den. Og så koster det på denne bane mod så dygtigt et hold. Det ændrede vi i anden halvleg, hvor vi spillede mere direkte for at gøre dem mere utilpasse. Vi pressede højt på dem, og det virkede.

– Lige så utilfreds som jeg er med første halvleg, lige så tilfreds er jeg med anden halvleg.

2-2-resultatet mellem Silkeborg og FC København betyder, at løverne haler en smule ind på FC Midtjylland, der søndag tabte til Brøndby IF. Derfor er de nu kun tre point fra førstepladsen i Superligaen.

– Jeg er glad for, at vi henter et point i forhold til FC Midtjylland. Det bliver ikke afgjort nu; vi var seks point efter, da vi tabte ude i Herning.

– Men vi kom også her for at vinde, det skal der ikke herske nogen tvivl om. Det var det eneste, vi snakkede om. Vi skal bounce back, men nogle gange må man revurdere undervejs. Som runden udviklede sig, er et point nogle gange nok, og det snakkede vi om i torsdags — at nogle gange må man tage et point, putte det i lommen og sige: ‘Okay, dårlig dag på jobbet, vi lukker den og så tager vi det point.

Efter landsholdspausen møder FC København Superligaens absolutte bundprop, Vejle, der kommer på besøg i Parken.





Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser


Rune deler nyt efter mareridt

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

AGF henter Ibrahim Traoré

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

United-legende jubler over Patrick Dorgu

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

– Cooper skyder på Schmedes

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Går i kødet på Rasmus Højlund

Angriber er færdig i Randers FC

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

To trænere færdige i Superliga-klub

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

OB – Silkeborg IF

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Et slag fra førstepladsen

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Stage slagter Ulve i danskerdyst

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!