Silkeborg (Tipsbladet) : FC København fik søndag aften kæmpet sig tilbage i Superliga-kampen mod Silkeborg, hvor de ellers var bagud med 2-0, da kampens dommer Jakob Kehlet fløjtede til pause.
For Thomas Delaney var det samtidig også et comeback til at spille på kunstgræs, hvilket den tidligere landsholdsspiller lige skulle vænne sig til i løbet af kampen.
– Der var ikke meget, der fungerede i første halvleg, men det var små detaljer. Gameplanen, der var lagt, har virket her før, men vi formåede ikke at udføre den, siger Thomas Delaney efter kampen.
– Og så møder vi et godt hold. Silkeborg her på denne bane… det er længe siden, jeg har spillet på kunstgræs – hold kæft, det går stærkt. Så det var en dårlig følelse, og vi var utilfredse inde på banen.
Midtbaneslideren leverede en solid indsats for FC København i kampen, hvor udeholdet virkelig fik taget skeen i den anden hånd i pausen. Her blev Elias Achouri skiftet ind i stedet for Magnus Mattsson, der ikke havde nogen stor aften på sin tidligere hjemmebane.
– Det føles rigtig skidt inde på banen. Det er småting; vi vinder ikke bolden, vi laver ikke frisparkene, og vi taber bolden lige efter, vi har vundet den. Og så koster det på denne bane mod så dygtigt et hold. Det ændrede vi i anden halvleg, hvor vi spillede mere direkte for at gøre dem mere utilpasse. Vi pressede højt på dem, og det virkede.
– Lige så utilfreds som jeg er med første halvleg, lige så tilfreds er jeg med anden halvleg.
2-2-resultatet mellem Silkeborg og FC København betyder, at løverne haler en smule ind på FC Midtjylland, der søndag tabte til Brøndby IF. Derfor er de nu kun tre point fra førstepladsen i Superligaen.
– Jeg er glad for, at vi henter et point i forhold til FC Midtjylland. Det bliver ikke afgjort nu; vi var seks point efter, da vi tabte ude i Herning.
– Men vi kom også her for at vinde, det skal der ikke herske nogen tvivl om. Det var det eneste, vi snakkede om. Vi skal bounce back, men nogle gange må man revurdere undervejs. Som runden udviklede sig, er et point nogle gange nok, og det snakkede vi om i torsdags — at nogle gange må man tage et point, putte det i lommen og sige: ‘Okay, dårlig dag på jobbet, vi lukker den og så tager vi det point.
Efter landsholdspausen møder FC København Superligaens absolutte bundprop, Vejle, der kommer på besøg i Parken.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig