Silkeborg (Tipsbladet) : FC København fik søndag aften kæmpet sig tilbage i Superliga-kampen mod Silkeborg, hvor de ellers var bagud med 2-0, da kampens dommer Jakob Kehlet fløjtede til pause.
For Thomas Delaney var det samtidig også et comeback til at spille på kunstgræs, hvilket den tidligere landsholdsspiller lige skulle vænne sig til i løbet af kampen.
– Der var ikke meget, der fungerede i første halvleg, men det var små detaljer. Gameplanen, der var lagt, har virket her før, men vi formåede ikke at udføre den, siger Thomas Delaney efter kampen.
– Og så møder vi et godt hold. Silkeborg her på denne bane… det er længe siden, jeg har spillet på kunstgræs – hold kæft, det går stærkt. Så det var en dårlig følelse, og vi var utilfredse inde på banen.
Midtbaneslideren leverede en solid indsats for FC København i kampen, hvor udeholdet virkelig fik taget skeen i den anden hånd i pausen. Her blev Elias Achouri skiftet ind i stedet for Magnus Mattsson, der ikke havde nogen stor aften på sin tidligere hjemmebane.
– Det føles rigtig skidt inde på banen. Det er småting; vi vinder ikke bolden, vi laver ikke frisparkene, og vi taber bolden lige efter, vi har vundet den. Og så koster det på denne bane mod så dygtigt et hold. Det ændrede vi i anden halvleg, hvor vi spillede mere direkte for at gøre dem mere utilpasse. Vi pressede højt på dem, og det virkede.
– Lige så utilfreds som jeg er med første halvleg, lige så tilfreds er jeg med anden halvleg.
2-2-resultatet mellem Silkeborg og FC København betyder, at løverne haler en smule ind på FC Midtjylland, der søndag tabte til Brøndby IF. Derfor er de nu kun tre point fra førstepladsen i Superligaen.
– Jeg er glad for, at vi henter et point i forhold til FC Midtjylland. Det bliver ikke afgjort nu; vi var seks point efter, da vi tabte ude i Herning.
– Men vi kom også her for at vinde, det skal der ikke herske nogen tvivl om. Det var det eneste, vi snakkede om. Vi skal bounce back, men nogle gange må man revurdere undervejs. Som runden udviklede sig, er et point nogle gange nok, og det snakkede vi om i torsdags — at nogle gange må man tage et point, putte det i lommen og sige: ‘Okay, dårlig dag på jobbet, vi lukker den og så tager vi det point.
Efter landsholdspausen møder FC København Superligaens absolutte bundprop, Vejle, der kommer på besøg i Parken.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil forlænger
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
INTERVIEW