Schmeichel støtter Delaney i Qatar-kritik

I en ny dokumentar om fodboldlandsholdet sætter et par af spillerne ord på at skulle spille VM i Qatar.



VM-slutrunden i Qatar næste år er blevet kritiseret fra mange sider. Nogle har endda opfordret det danske landshold til at boykotte slutrunden, fordi Qatar ikke overholder grundlæggende menneskerettigheder.

Dansk Boldspil-Union (DBU) har holdt fast i, at det er landets politikere, som skal tage stilling til et dansk boykot. Og indtil det måtte komme på tale, så stiller holdet op i Qatar.

Men det betyder ikke, at de danske spillere bakker op om placeringen af VM. På ingen måde. Det slår flere af spillerne fast i en ny DR-dokumentar, “Landsholdet bag kulissen”.

– Enhver fodboldspiller, du spørger, siger, det er en katastrofe. Det er min opfattelse i hvert fald, lyder det fra Thomas Delaney i dokumentaren.

Med reference til landsholdskammeraterne efterlader han heller ingen tvivl om, hvorvidt spillerne deler hans holdning.

– Jeg tror godt, jeg kan sige, at der ikke er nogen her, som synes, det er en god idé. På nogen som helst måde, siger Sevilla-midtbanespilleren.

– Men som det er struktureret lige nu, så har spillerne intet at sige. Det handler om penge, og det gør det også med VM i Qatar. Det er for mig på alle måder en dårlig idé. Jeg ville ønske, det (VM) var alle andre steder.

Han føler, at spillerne ofte bliver taget som gidsler i sagen, fordi de nærmest opfordres til på egen hånd at foranledige et boykot.

Samme opfattelse deler målmand Kasper Schmeichel.

– Jeg skal spille et VM, og det er jeg glad for. Er jeg glad for, hvor det ligger? Det er jeg ikke.

– Men det er heller ikke mig, der kan ændre på tingene. Vi kan ytre vores utilfredshed, siger Danmarks sidste skanse i dokumentaren.

DBU har ved flere lejligheder udtrykt utilfredshed med forholdene i Qatar, især forholdene for migrantarbejderne i landet, som arbejder på de forskellige VM-stadioner.

Rapporter fra blandt andet Amnesty har flere gange siden tildelingen af værtskabet tilbage i 2010 fastslået, at forholdene i Qatar er kritisable.

Danmark var blandt de første nationer til at kvalificere sig til slutrunden, som skal spilles fra 21. november til 18. december i 2022.

/ritzau/





Vil have Victor Froholdt ud på bænken


Medie med Kamil Grabara-afsløring

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Chok i OB – siger op efter seks dage

To Premier League-klubber vil have Froholdt

– Han er uden tvivl utilfreds

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Landsholdsprofil misser træning

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Landstræner uenig med Ronaldo

Superliga-profil får trænerlicens

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Brøndby-stjerne skadet

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Neuers ord ramte Højbjerg

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’