VM-slutrunden i Qatar næste år er blevet kritiseret fra mange sider. Nogle har endda opfordret det danske landshold til at boykotte slutrunden, fordi Qatar ikke overholder grundlæggende menneskerettigheder.
Dansk Boldspil-Union (DBU) har holdt fast i, at det er landets politikere, som skal tage stilling til et dansk boykot. Og indtil det måtte komme på tale, så stiller holdet op i Qatar.
Men det betyder ikke, at de danske spillere bakker op om placeringen af VM. På ingen måde. Det slår flere af spillerne fast i en ny DR-dokumentar, “Landsholdet bag kulissen”.
– Enhver fodboldspiller, du spørger, siger, det er en katastrofe. Det er min opfattelse i hvert fald, lyder det fra Thomas Delaney i dokumentaren.
Med reference til landsholdskammeraterne efterlader han heller ingen tvivl om, hvorvidt spillerne deler hans holdning.
– Jeg tror godt, jeg kan sige, at der ikke er nogen her, som synes, det er en god idé. På nogen som helst måde, siger Sevilla-midtbanespilleren.
– Men som det er struktureret lige nu, så har spillerne intet at sige. Det handler om penge, og det gør det også med VM i Qatar. Det er for mig på alle måder en dårlig idé. Jeg ville ønske, det (VM) var alle andre steder.
Han føler, at spillerne ofte bliver taget som gidsler i sagen, fordi de nærmest opfordres til på egen hånd at foranledige et boykot.
Samme opfattelse deler målmand Kasper Schmeichel.
– Jeg skal spille et VM, og det er jeg glad for. Er jeg glad for, hvor det ligger? Det er jeg ikke.
– Men det er heller ikke mig, der kan ændre på tingene. Vi kan ytre vores utilfredshed, siger Danmarks sidste skanse i dokumentaren.
DBU har ved flere lejligheder udtrykt utilfredshed med forholdene i Qatar, især forholdene for migrantarbejderne i landet, som arbejder på de forskellige VM-stadioner.
Rapporter fra blandt andet Amnesty har flere gange siden tildelingen af værtskabet tilbage i 2010 fastslået, at forholdene i Qatar er kritisable.
Danmark var blandt de første nationer til at kvalificere sig til slutrunden, som skal spilles fra 21. november til 18. december i 2022.
/ritzau/

Jon Dahl Tomasson fyret

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Her kan du se Brøndby IF mod AGF

Chokerede spillerne kort før kampstart

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Kæmpe forskel fra Danmark: ‘Man smiler lidt mere’

Erkender sig skyldig i overgrebsmateriale med barn

Kæmpe navne i spil til at afløse Tomasson

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Tager opsigtsvækkende Pentz-beslutning

Peger på særligt problem fra dag ét

De meldes ude efter Andreas Christensen

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Bischoff udpeget til nøgleposition

‘Amok over ham’

Tauson færdig – i store smerter

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

Straffet – Sektion 12 lukkes

Superliga-træner hylder: ‘Min nærmeste allierede’

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

Brøndby-legende raser: ‘Gør ondt i hele min krop’

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Stjerne ude på ubestemt tid

Kræver rekordbeløb

Vil hente dansk stjerne til januar

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Nedtur for Robert Skov

Zidane flirter med kæmpe job

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Danmarks største rival skriver historie

Pogacar afslører problemer: ‘Kroppen var i chok’

Bliver Jon Dahl fyret? Giver kryptisk svar

Vil fyre ham øjeblikkeligt

Reagerer på kæmpe nedtur

Tricolorii taber i Talinn

AC Horsens-spiller scorede mod Frankrig

Gigantisk fiasko!

Tre debutanter: 22 nationer er nu VM-klar

– Han er den helt store positive overraskelse

Enorm interesse

Overtalte Kvistgaarden til stort skifte
