Schmeichel støtter Delaney i Qatar-kritik

I en ny dokumentar om fodboldlandsholdet sætter et par af spillerne ord på at skulle spille VM i Qatar.



VM-slutrunden i Qatar næste år er blevet kritiseret fra mange sider. Nogle har endda opfordret det danske landshold til at boykotte slutrunden, fordi Qatar ikke overholder grundlæggende menneskerettigheder.

Dansk Boldspil-Union (DBU) har holdt fast i, at det er landets politikere, som skal tage stilling til et dansk boykot. Og indtil det måtte komme på tale, så stiller holdet op i Qatar.

Men det betyder ikke, at de danske spillere bakker op om placeringen af VM. På ingen måde. Det slår flere af spillerne fast i en ny DR-dokumentar, “Landsholdet bag kulissen”.

– Enhver fodboldspiller, du spørger, siger, det er en katastrofe. Det er min opfattelse i hvert fald, lyder det fra Thomas Delaney i dokumentaren.

Med reference til landsholdskammeraterne efterlader han heller ingen tvivl om, hvorvidt spillerne deler hans holdning.

– Jeg tror godt, jeg kan sige, at der ikke er nogen her, som synes, det er en god idé. På nogen som helst måde, siger Sevilla-midtbanespilleren.

– Men som det er struktureret lige nu, så har spillerne intet at sige. Det handler om penge, og det gør det også med VM i Qatar. Det er for mig på alle måder en dårlig idé. Jeg ville ønske, det (VM) var alle andre steder.

Han føler, at spillerne ofte bliver taget som gidsler i sagen, fordi de nærmest opfordres til på egen hånd at foranledige et boykot.

Samme opfattelse deler målmand Kasper Schmeichel.

– Jeg skal spille et VM, og det er jeg glad for. Er jeg glad for, hvor det ligger? Det er jeg ikke.

– Men det er heller ikke mig, der kan ændre på tingene. Vi kan ytre vores utilfredshed, siger Danmarks sidste skanse i dokumentaren.

DBU har ved flere lejligheder udtrykt utilfredshed med forholdene i Qatar, især forholdene for migrantarbejderne i landet, som arbejder på de forskellige VM-stadioner.

Rapporter fra blandt andet Amnesty har flere gange siden tildelingen af værtskabet tilbage i 2010 fastslået, at forholdene i Qatar er kritisable.

Danmark var blandt de første nationer til at kvalificere sig til slutrunden, som skal spilles fra 21. november til 18. december i 2022.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FCK-stjerne klar til Europa-brag

I dag er det sidste chance for FC København

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Spår FCK-fiasko

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Beijmo med kontant AGF-udmelding

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Randers FC – Silkeborg IF

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘De har haft det værste transfervindue’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Dansk stjerne i milliontransfer

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er VM-turneringens hold

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

FC København interesseret i Jonas Kersken