Schmeichel støtter Delaney i Qatar-kritik

I en ny dokumentar om fodboldlandsholdet sætter et par af spillerne ord på at skulle spille VM i Qatar.



VM-slutrunden i Qatar næste år er blevet kritiseret fra mange sider. Nogle har endda opfordret det danske landshold til at boykotte slutrunden, fordi Qatar ikke overholder grundlæggende menneskerettigheder.

Dansk Boldspil-Union (DBU) har holdt fast i, at det er landets politikere, som skal tage stilling til et dansk boykot. Og indtil det måtte komme på tale, så stiller holdet op i Qatar.

Men det betyder ikke, at de danske spillere bakker op om placeringen af VM. På ingen måde. Det slår flere af spillerne fast i en ny DR-dokumentar, “Landsholdet bag kulissen”.

– Enhver fodboldspiller, du spørger, siger, det er en katastrofe. Det er min opfattelse i hvert fald, lyder det fra Thomas Delaney i dokumentaren.

Med reference til landsholdskammeraterne efterlader han heller ingen tvivl om, hvorvidt spillerne deler hans holdning.

– Jeg tror godt, jeg kan sige, at der ikke er nogen her, som synes, det er en god idé. På nogen som helst måde, siger Sevilla-midtbanespilleren.

– Men som det er struktureret lige nu, så har spillerne intet at sige. Det handler om penge, og det gør det også med VM i Qatar. Det er for mig på alle måder en dårlig idé. Jeg ville ønske, det (VM) var alle andre steder.

Han føler, at spillerne ofte bliver taget som gidsler i sagen, fordi de nærmest opfordres til på egen hånd at foranledige et boykot.

Samme opfattelse deler målmand Kasper Schmeichel.

– Jeg skal spille et VM, og det er jeg glad for. Er jeg glad for, hvor det ligger? Det er jeg ikke.

– Men det er heller ikke mig, der kan ændre på tingene. Vi kan ytre vores utilfredshed, siger Danmarks sidste skanse i dokumentaren.

DBU har ved flere lejligheder udtrykt utilfredshed med forholdene i Qatar, især forholdene for migrantarbejderne i landet, som arbejder på de forskellige VM-stadioner.

Rapporter fra blandt andet Amnesty har flere gange siden tildelingen af værtskabet tilbage i 2010 fastslået, at forholdene i Qatar er kritisable.

Danmark var blandt de første nationer til at kvalificere sig til slutrunden, som skal spilles fra 21. november til 18. december i 2022.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Horsens var et helvede’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Frankrig – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

FCK-boss åben for lejeaftaler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Han bestemmer det hele

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk klub har lagt hele strategien om

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Smadrer transferrekord