VM-slutrunden i Qatar næste år er blevet kritiseret fra mange sider. Nogle har endda opfordret det danske landshold til at boykotte slutrunden, fordi Qatar ikke overholder grundlæggende menneskerettigheder.
Dansk Boldspil-Union (DBU) har holdt fast i, at det er landets politikere, som skal tage stilling til et dansk boykot. Og indtil det måtte komme på tale, så stiller holdet op i Qatar.
Men det betyder ikke, at de danske spillere bakker op om placeringen af VM. På ingen måde. Det slår flere af spillerne fast i en ny DR-dokumentar, "Landsholdet bag kulissen".
– Enhver fodboldspiller, du spørger, siger, det er en katastrofe. Det er min opfattelse i hvert fald, lyder det fra Thomas Delaney i dokumentaren.
Med reference til landsholdskammeraterne efterlader han heller ingen tvivl om, hvorvidt spillerne deler hans holdning.
– Jeg tror godt, jeg kan sige, at der ikke er nogen her, som synes, det er en god idé. På nogen som helst måde, siger Sevilla-midtbanespilleren.
– Men som det er struktureret lige nu, så har spillerne intet at sige. Det handler om penge, og det gør det også med VM i Qatar. Det er for mig på alle måder en dårlig idé. Jeg ville ønske, det (VM) var alle andre steder.
Han føler, at spillerne ofte bliver taget som gidsler i sagen, fordi de nærmest opfordres til på egen hånd at foranledige et boykot.
Samme opfattelse deler målmand Kasper Schmeichel.
– Jeg skal spille et VM, og det er jeg glad for. Er jeg glad for, hvor det ligger? Det er jeg ikke.
– Men det er heller ikke mig, der kan ændre på tingene. Vi kan ytre vores utilfredshed, siger Danmarks sidste skanse i dokumentaren.
DBU har ved flere lejligheder udtrykt utilfredshed med forholdene i Qatar, især forholdene for migrantarbejderne i landet, som arbejder på de forskellige VM-stadioner.
Rapporter fra blandt andet Amnesty har flere gange siden tildelingen af værtskabet tilbage i 2010 fastslået, at forholdene i Qatar er kritisable.
Danmark var blandt de første nationer til at kvalificere sig til slutrunden, som skal spilles fra 21. november til 18. december i 2022.
/ritzau/

Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende

Det er Birk og Brøndbys ambition

Silkeborg IF – Sønderjyske

Afviste SL-interesse – nu bomber han løs i Sverige

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FCM uden offensivstjerne til gulddysten mod FCK

Rigtig godt nyt for Frederik Birk

Cristiano Ronaldo færdig i Saudi Arabien?

Sviatchenko hylder dansker: ‘Ustyrlig og usårlig’

HSV-helt fik ølbad og skyndte sig på WC

Nu taler Mats Köhlert om ‘Brøndby-transfer’

Absurde Sørloth – ikke set i 84 år

Thomas Frank slår fast: ‘Det vil være stort’

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Holder øje med fantom-back til 450 mio.

Liverpool viser hvorfor de er mestre

– Der er os, FCK, Bayern, Barcelona og Real Madrid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

FC København – FC Midtjylland

Viborg FF – AaB

I tvivl om fremtiden

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

Vil købe Oliver Christensen

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

Italiensk klub jagter danskere

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!