Siden sidste sommer har Brøndby i alt hentet 17 spillere ind fra andre klubber, og der har været stor forskel på kvaliteterne af handlerne. Hvis man lidt groft deler spillerne op i to kategorier, kan man sige, at puljen af spillere, der allerede ved ankomst havde kendskab til dansk fodbold – navne som Thomas Kahlenberg, Lukas Hradecky, Martin Ørnskov og så videre – har været godkendt, mens det har været mere ujævnt, hvad der er kommet ud af de udenlandske indkøb. Hvad enten det skyldes skader, manglende form eller dårlige præstationer er det et faktum, at udlændingene ikke har formået at levere konstante, gode bidrag til Brøndbys kampe. Spillere som Ariel Núñez og Teemu Pukki har vist gode takter, det samme har Alexander Szymanowski og Ferhan Hasani, men ikke over hele sæsoner – og hvorfor så det?
– Da vi startede sidste sommer vindue, var vi ét sted. Vi var tæt på at rykke ud, og vi skulle bygge et stabilt Superliga-hold. Vi var en ny træner og en ny sportschef, og jeg tror da på, at det betyder noget, at vi ikke lige var snorlige.
– Det er et voldsomt flow, vi har haft. Vi startede i år nul fra at være nedrykningskandidat og så til at være mesterskabsfavoritter i omverdenens øjne. Jeg synes selv, vi har været dygtige nok til at melde, at vi skal bygge i forskellige trin, siger Thomas Frank. Kigger man på sommerens udenlandske handler, har Teemu Pukki været god og Holmbert Aron Fridjonsson har fået godt med spilletid. Til gengæld er de to nordmænd Frederik Semb Berge og Elbasan Rashani begge røg ud af holdet i slutningen af efteråret.
– Denne her verden er så transparent, og man bliver vurderet fra dag ét, selv om man skal flytte til et nyt land, en ny klub, en ny kultur. Jeg synes, vi har set mange gode eksempler, både i FCK og Brøndby, på spillere, som ikke har slået til med det samme, men som over tid er blevet gode for klubberne. Jeg tror, at begge har brug for tid, siger Thomas Frank til Tipsbladet.
Midterforsvareren Frederik Semb Berge startede inde i sæsonens første syv kampe, men han blev sat af, da Daniel Agger blev klar, og har ikke spillet siden.
– Semb Berge startede fornuftigt og spillede nogle stabile kampe. Han blev ramt lidt af, at jeg skulle tage et valg, og han havde haft nogle fejl, som kostede mål, og det gjorde så, at jeg ville have mere stabilitet. Det blev Dario [Dumic]. Han har så haft svært ved at komme tilbage på holdet. Men jeg tror på, at han kan komme gradvist ind.
21-årige Rashani begyndte ligeledes i startopstillingen som kantspiller, men leverede ikke med stabil gennemslagskraft, og også han sluttede 2014 uden for holdet.
– ”Elba” har faktisk præsteret godkendt. Vi vil altid gerne have nogle, som er Joshua John, Uffe Bech, Pione Sisto eller Sly fra dag ét, og det har han ikke været. Men han har lavet to mål og én assist på et begrænset antal minutter. Der er nogle ting, han skal lære. Han er 21 år og har masser af potentiale, og så har han rendt rundt med en begyndende lyskebrok. Det har han kæmpet med hele efteråret, men jeg har store forventninger til, at han kan træde et skridt op til foråret.
Årets første transfervindue er netop åbnet, og Brøndby kan igen hente spillere. Ifølge Thomas Frank vil man holde øje med spillere, der kan give Brøndby nogle alternative våben.
– Vi får nogle gange hug for, om vi er fysisk stærke nok, om vi har for mange nipsere. Vi har mest boldbesiddelse i ligaen, og man skal ligge i top fire for at kunne vinde noget, for man skal kunne dominere kampene. Det er noget, vi har flyttet os rigtigt meget på. Men jeg tænker nogle gange over, om vi til nogle kampe kan bruge nogle andre typer. Hasani er en løber og en dygtig presspiller modsat for eksempel Alexander Szymanowski, der er lidt mere finurlig og udfordrende. Jeg overvejer nogle spillere i forhold til det.
Læs mere: I et stort interview med Tipsbladet gør Thomas Frank status over sæsonen i Brøndby. Læs hele historien i Tipsbladet, der er på gaden fredag sammen med Ekstra Bladet.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Melder ud om Kasper Hjulmand
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
AVIS
Klar på chokskifte
Dybt bekymret over VM i USA
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
Vild stime før Danmark-brag
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
