Nørgaard boltede Brentford-defensiv: Tager ny sejr

Ivan Toney var kampens store oplevelse, da Brentford hentede klubbens anden sejr i Premier League.



Efter den meriterende Premier League-debut med sejren hjemme over Arsenal har danskerklubben Brentford ikke formået at hente en sejr. Men den kom lørdag i femte spillerunde.

En flot præstation og en Ivan Toney i spillehumør sikrede manager Thomas Frank og hans mandskab en 2-0-sejr ude mod Wolverhampton.

Dermed har oprykkerne fra London hentet otte point i fem kampe, mens Wolverhampton forbliver på tre point.

Christian Nørgaard var eneste dansker i startopstillingen, men yderligere to kom på banen i anden halvleg.

Selv om Wolverhampton var mest på bolden, var Brentford bedre til at spille chancerne store, når bolden var i og omkring feltet.

Thomas Franks ellers kritiserede spydspids Ivan Toney var i strålende spillehumør og var konstant en trussel mod hjemmeholdets defensiv.

Efter en lille halv times spil kunne Toney kun holdes nede med ulovlige midler. Han blev trukket ned i feltet, og dommeren pegede på pletten.

Et kort tilløb og en iskold inderside fra selv samme Toney gjorde det til 1-0, men han var slet ikke færdig med at terrorisere Wolverhampton.

Fem minutter senere flåede han forsvaret fra hinanden og fandt med en perfekt tværpasning Bryan Mbeumo helt blank foran mål. 2-0 til gæsterne.

Mens Christian Nørgaard boltede Brentfords defensive organisation sammen, tryllede Toney videre i front. Det foregik med både hæl og tå, tilmed effektfuldt, og den kantede spids var samtidig god til at holde fast i bolden.

London-klubben virkede i total kontrol, mens Wolverhampton fortsat lavede fejl, men med en halv times tid igen dummede Shandon Baptiste sig for Brentford.

Fem minutter efter at have fået et unødvendigt gult kort gentog han den lidet begavede bedrift. I bad med ham og udfordringer for Thomas Frank.

Herfra stod den på hård fight for at holde fast i sejren. Det kom Mathias “Zanka” Jørgensen og Mads Roerslev ind for at bidrage til. Det samme gjorde den tidligere FC Midtjylland-spiller Frank Onyeka.

Det var i øvrigt Mathias “Zanka” Jørgensens debut for Brentford efter skiftet fra tyrkiske Fenerbahce.

Defensiven holdt stand, og i sidste minut var Mbeumo endda tæt på at gøre det til 3-0, da han ramte overliggeren.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Nu reagerer Morten Krogh

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

FC Københavns budget overrasker Lars Seier



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Legende stopper som cheftræner for Messi

22 millioner kroner!

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Heldige danske damer slår Sverige

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Laver aftale med Frederik Birk

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Blæst fuldstændig omkuld

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Voldsom straf til Clement Bischoff



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Storklub lurer på Superliga-profil

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’