Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

Thomas Gravesen var ikke imponeret over, hvad han taktisk havde set fra Frederik Birk i Brøndby IF’s kampe mod Silkeborg IF.



Comebacket lå i luften, men det blev ikke til noget.

Brøndby IF var i den grad i sækken i den første pokalsemifinale mod Silkeborg IF, hvor de vendte et faretruende 3-0-nederlag til 3-3. Drømmen om en pokalfinale på hjemmebane var fuldstændig intakt inden returkampen, men her endte Kent Nielsen med at trække det længste strå i trænerduellen mod Frederik Birk.

Derfor satte Thomas Gravesen efterfølgende store spørgsmålstegn ved Brøndby-træneren i et interview på Viaplay.

– Har du gjort nok? Har du sat holdet op på den rigtige måde, har du gjort nok? For noget af det, vi har stået og snakket om, det er de mange ændringer, du har været nødsaget til at lave i pauserne, fordi du har skabt to vidunderlige anden halvlege i de her kampe mod Silkeborg – har du gjort nok? spørger Thomas Gravesen Brøndby-træneren.

– Jeg vil selvfølgelig altid kigge på mine egne dispositioner og reflektere over det. Der var en klar plan med det, vi ville på Brøndby Stadion, der blev ødelagt af, at vi gav bolden væk og tillod nogle omstillinger. Derfor pressede vi enormt meget i anden halvleg, der skabte det resultat, der gjorde, at vi kunne komme her og spille om det.

– Jeg vil sige det sådan, at hvis vi spiller den anden halvleg igen, så kan det godt være, at vi har et kampbillede, der er mere Brøndby’sk. Problemet er bare, at det faktisk er dér, hvor de skaber deres største ting, fordi banen bliver for åben for os. Til gengæld evner vi slet ikke at skabe noget som helst i første halvleg – vi bliver passive og bagtunge i vores defensive organisation. Og dér kan man godt diskutere, om det blev ramt rigtigt, ja, forklarer Frederik Birk til Viaplay.

Brøndby IF kan fortsat nå at vinde bronze i denne sæson og skal forsøge at sikre sig medaljerne i de sidste tre runder, hvor de møder FC Nordsjælland, FC Midtjylland og AGF.

Hele interviewet, hvor Thomas Gravesen går hårdt til Frederik Birk, kan ses i videoen over artiklen.





Forhandler med storklub




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

FC København kan få Jens Stage-millioner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby fyrer Steve Cooper

Kommer med frækt bud på dansk mester

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Færdig som cheftræner i Real Madrid



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?