Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

Thomas Gravesen var ikke imponeret over, hvad han taktisk havde set fra Frederik Birk i Brøndby IF’s kampe mod Silkeborg IF.



Comebacket lå i luften, men det blev ikke til noget.

Brøndby IF var i den grad i sækken i den første pokalsemifinale mod Silkeborg IF, hvor de vendte et faretruende 3-0-nederlag til 3-3. Drømmen om en pokalfinale på hjemmebane var fuldstændig intakt inden returkampen, men her endte Kent Nielsen med at trække det længste strå i trænerduellen mod Frederik Birk.

Derfor satte Thomas Gravesen efterfølgende store spørgsmålstegn ved Brøndby-træneren i et interview på Viaplay.

– Har du gjort nok? Har du sat holdet op på den rigtige måde, har du gjort nok? For noget af det, vi har stået og snakket om, det er de mange ændringer, du har været nødsaget til at lave i pauserne, fordi du har skabt to vidunderlige anden halvlege i de her kampe mod Silkeborg – har du gjort nok? spørger Thomas Gravesen Brøndby-træneren.

– Jeg vil selvfølgelig altid kigge på mine egne dispositioner og reflektere over det. Der var en klar plan med det, vi ville på Brøndby Stadion, der blev ødelagt af, at vi gav bolden væk og tillod nogle omstillinger. Derfor pressede vi enormt meget i anden halvleg, der skabte det resultat, der gjorde, at vi kunne komme her og spille om det.

– Jeg vil sige det sådan, at hvis vi spiller den anden halvleg igen, så kan det godt være, at vi har et kampbillede, der er mere Brøndby’sk. Problemet er bare, at det faktisk er dér, hvor de skaber deres største ting, fordi banen bliver for åben for os. Til gengæld evner vi slet ikke at skabe noget som helst i første halvleg – vi bliver passive og bagtunge i vores defensive organisation. Og dér kan man godt diskutere, om det blev ramt rigtigt, ja, forklarer Frederik Birk til Viaplay.

Brøndby IF kan fortsat nå at vinde bronze i denne sæson og skal forsøge at sikre sig medaljerne i de sidste tre runder, hvor de møder FC Nordsjælland, FC Midtjylland og AGF.

Hele interviewet, hvor Thomas Gravesen går hårdt til Frederik Birk, kan ses i videoen over artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Så stor er Winds frikøbsklausul

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Rashford er tilbage for England

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Chelsea henter back til 375 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby tæt på denne keeper

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

England – DR Congo

Spanien – Østrig

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Belgien – Senegal

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

‘Det er en interessant spiller’

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

USA – Bosnien-Hercegovina