Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

Thomas Gravesen var ikke imponeret over, hvad han taktisk havde set fra Frederik Birk i Brøndby IF’s kampe mod Silkeborg IF.



Comebacket lå i luften, men det blev ikke til noget.

Brøndby IF var i den grad i sækken i den første pokalsemifinale mod Silkeborg IF, hvor de vendte et faretruende 3-0-nederlag til 3-3. Drømmen om en pokalfinale på hjemmebane var fuldstændig intakt inden returkampen, men her endte Kent Nielsen med at trække det længste strå i trænerduellen mod Frederik Birk.

Derfor satte Thomas Gravesen efterfølgende store spørgsmålstegn ved Brøndby-træneren i et interview på Viaplay.

– Har du gjort nok? Har du sat holdet op på den rigtige måde, har du gjort nok? For noget af det, vi har stået og snakket om, det er de mange ændringer, du har været nødsaget til at lave i pauserne, fordi du har skabt to vidunderlige anden halvlege i de her kampe mod Silkeborg – har du gjort nok? spørger Thomas Gravesen Brøndby-træneren.

– Jeg vil selvfølgelig altid kigge på mine egne dispositioner og reflektere over det. Der var en klar plan med det, vi ville på Brøndby Stadion, der blev ødelagt af, at vi gav bolden væk og tillod nogle omstillinger. Derfor pressede vi enormt meget i anden halvleg, der skabte det resultat, der gjorde, at vi kunne komme her og spille om det.

– Jeg vil sige det sådan, at hvis vi spiller den anden halvleg igen, så kan det godt være, at vi har et kampbillede, der er mere Brøndby’sk. Problemet er bare, at det faktisk er dér, hvor de skaber deres største ting, fordi banen bliver for åben for os. Til gengæld evner vi slet ikke at skabe noget som helst i første halvleg – vi bliver passive og bagtunge i vores defensive organisation. Og dér kan man godt diskutere, om det blev ramt rigtigt, ja, forklarer Frederik Birk til Viaplay.

Brøndby IF kan fortsat nå at vinde bronze i denne sæson og skal forsøge at sikre sig medaljerne i de sidste tre runder, hvor de møder FC Nordsjælland, FC Midtjylland og AGF.

Hele interviewet, hvor Thomas Gravesen går hårdt til Frederik Birk, kan ses i videoen over artiklen.



Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Stopper alle forhandlinger

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Lurer på dyr dansk stjerne

Frederik Birk bryder tavsheden

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Spøger i kæmpeklub

Solgt for 285 millioner

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Afsløring: FC København binder stortalent

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Pibekoncert til Thomas Frank

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Storklub lurer på Mohamed Salah

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage