Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

Thomas Gravesen var ikke imponeret over, hvad han taktisk havde set fra Frederik Birk i Brøndby IF’s kampe mod Silkeborg IF.



Comebacket lå i luften, men det blev ikke til noget.

Brøndby IF var i den grad i sækken i den første pokalsemifinale mod Silkeborg IF, hvor de vendte et faretruende 3-0-nederlag til 3-3. Drømmen om en pokalfinale på hjemmebane var fuldstændig intakt inden returkampen, men her endte Kent Nielsen med at trække det længste strå i trænerduellen mod Frederik Birk.

Derfor satte Thomas Gravesen efterfølgende store spørgsmålstegn ved Brøndby-træneren i et interview på Viaplay.

– Har du gjort nok? Har du sat holdet op på den rigtige måde, har du gjort nok? For noget af det, vi har stået og snakket om, det er de mange ændringer, du har været nødsaget til at lave i pauserne, fordi du har skabt to vidunderlige anden halvlege i de her kampe mod Silkeborg – har du gjort nok? spørger Thomas Gravesen Brøndby-træneren.

– Jeg vil selvfølgelig altid kigge på mine egne dispositioner og reflektere over det. Der var en klar plan med det, vi ville på Brøndby Stadion, der blev ødelagt af, at vi gav bolden væk og tillod nogle omstillinger. Derfor pressede vi enormt meget i anden halvleg, der skabte det resultat, der gjorde, at vi kunne komme her og spille om det.

– Jeg vil sige det sådan, at hvis vi spiller den anden halvleg igen, så kan det godt være, at vi har et kampbillede, der er mere Brøndby’sk. Problemet er bare, at det faktisk er dér, hvor de skaber deres største ting, fordi banen bliver for åben for os. Til gengæld evner vi slet ikke at skabe noget som helst i første halvleg – vi bliver passive og bagtunge i vores defensive organisation. Og dér kan man godt diskutere, om det blev ramt rigtigt, ja, forklarer Frederik Birk til Viaplay.

Brøndby IF kan fortsat nå at vinde bronze i denne sæson og skal forsøge at sikre sig medaljerne i de sidste tre runder, hvor de møder FC Nordsjælland, FC Midtjylland og AGF.

Hele interviewet, hvor Thomas Gravesen går hårdt til Frederik Birk, kan ses i videoen over artiklen.





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Viborg FF – FC Midtjylland

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Josip Radošević på samtlige forsider

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

FC København – FC Fredericia



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Topchef får nyt job i FCK

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Millionregn over FC Midtjylland

Afslører vild transfer-historie

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Benhård Brian Riemer-melding

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Protesterer efter dansk drømmekamp



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Randers FC – Silkeborg IF

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Håber på FC København-exit

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

FC København-talent har truffet stor beslutning

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

‘Det er dramatisk!’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt