Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

Thomas Gravesen var ikke imponeret over, hvad han taktisk havde set fra Frederik Birk i Brøndby IF’s kampe mod Silkeborg IF.



Comebacket lå i luften, men det blev ikke til noget.

Brøndby IF var i den grad i sækken i den første pokalsemifinale mod Silkeborg IF, hvor de vendte et faretruende 3-0-nederlag til 3-3. Drømmen om en pokalfinale på hjemmebane var fuldstændig intakt inden returkampen, men her endte Kent Nielsen med at trække det længste strå i trænerduellen mod Frederik Birk.

Derfor satte Thomas Gravesen efterfølgende store spørgsmålstegn ved Brøndby-træneren i et interview på Viaplay.

– Har du gjort nok? Har du sat holdet op på den rigtige måde, har du gjort nok? For noget af det, vi har stået og snakket om, det er de mange ændringer, du har været nødsaget til at lave i pauserne, fordi du har skabt to vidunderlige anden halvlege i de her kampe mod Silkeborg – har du gjort nok? spørger Thomas Gravesen Brøndby-træneren.

– Jeg vil selvfølgelig altid kigge på mine egne dispositioner og reflektere over det. Der var en klar plan med det, vi ville på Brøndby Stadion, der blev ødelagt af, at vi gav bolden væk og tillod nogle omstillinger. Derfor pressede vi enormt meget i anden halvleg, der skabte det resultat, der gjorde, at vi kunne komme her og spille om det.

– Jeg vil sige det sådan, at hvis vi spiller den anden halvleg igen, så kan det godt være, at vi har et kampbillede, der er mere Brøndby’sk. Problemet er bare, at det faktisk er dér, hvor de skaber deres største ting, fordi banen bliver for åben for os. Til gengæld evner vi slet ikke at skabe noget som helst i første halvleg – vi bliver passive og bagtunge i vores defensive organisation. Og dér kan man godt diskutere, om det blev ramt rigtigt, ja, forklarer Frederik Birk til Viaplay.

Brøndby IF kan fortsat nå at vinde bronze i denne sæson og skal forsøge at sikre sig medaljerne i de sidste tre runder, hvor de møder FC Nordsjælland, FC Midtjylland og AGF.

Hele interviewet, hvor Thomas Gravesen går hårdt til Frederik Birk, kan ses i videoen over artiklen.





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

‘Det er en gave for Danmark’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Hele holdet er trygge ved ham

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spår: Her ender Mohamed Salah

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Højbjerg overvejer stor beslutning

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

‘FC København var en mulighed’

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Ny VM-melding fra Iran

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Spion? ‘Han kan høre dig’

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danmark – Nordmakedonien