Thomas K. er utilfreds med spilletiden i FCK

Thomas Kristensen har ikke væltet sig i spilletid i efteråret, og Libor Sionkos afsked ser han ikke som en gylden mulighed til flere minutter.



Der er konkurrence om pladserne i en klub som FC København, det kan Thomas Kristensen skrive under på. Efteråret kastede kun fire kampe i startopstillingen af sig, og det har naturligt nok ikke været tilstrækkeligt for den tekniske midtbanespiller.

– Jeg har ikke været tilfreds med spilletiden i efteråret, men jeg kan ikke bruge det sidste halve år til så meget, nu må jeg komme videre. Det første år i klubben var over al forventning med rigtig mange kampe, desværre har det ikke været tilfældet det sidste halve år. Nu må jeg se fremad og håbe på noget mere spilletid, siger Thomas Kristensen til tipsbladet.dk.

Onsdag ophævede FC København kontrakten med en anden midtbanespiller, Libor Sionko, men selvom der nu er én konkurrent mindre, tror Kristensen, ikke det direkte gavner ham.

Hverken Sionko eller jeg har på det seneste spillet ret meget fra start, så det er ikke en fra startelleveren, der er røget. Det giver selvfølgelig noget mere plads, men normalt er det ikke Sionko, jeg har sloges med, siger Thomas Kristensen.

Om Kristensen kan se frem til mere spilletid i foråret, får alle et bedre billede af, når FC København 18. februar møder Marseille i Europa League.





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Jubler over store FC København-nyheder

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg

AGF meldes interesseret i Superliga-profil



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Kontant dom over Elyounoussi



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

OB vil have tidligere Superliga-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

‘Et af de største danske resultater’

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

En sort plet på hans eftermæle

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Stor ændring i AGF?

FCM-transfer i fare