Thomasberg erkender: Fået flere point end fortjent

Randers' cheftræner erkender, at holdet har fået flere point i de første syv runder, end det har fortjent.



For første gang nogensinde er Randers FC gået fra banen uden at have tabt i de første syv kampe af en superligasæson.

Senest vandt kronjyderne søndag 1-0 over AaB på hjemmebane efter et tidligt mål af den 18-årige angriber Filip Bundgaard.

Cheftræneren i Randers, Thomas Thomasberg, er dog ikke kun lykkelig over den start, som holdet har fået.

– Pointmæssigt har det været helt fantastisk, og det er selvfølgelig historisk, men vi er langtfra perfekte hverken i defensiven eller i offensiven.

– Jeg ser et hold, der arbejder i samme retning og gør tingene sammen. Det er det, der har været udslagsgivende, siger Thomasberg.

Kronjyderne har vundet de seneste fire kampe i streg, mens de spillede uafgjort i de første tre kampe af sæsonen.

Thomas Thomasberg erkender, at holdet har fået flere point, end det har fortjent.

– Ja, det har vi (fået flere point end fortjent, red.). Vi har spillet en del tætte kampe, men det kræver jo selvfølgelig også både kvalitet og styrke at vinde dem.

– Vi kommer ikke uden om, at vi har en fantastisk målmand og et godt forsvar, men vi har arbejdet benhårdt for at få marginalerne over på vores side.

– Kigger du alligevel rent neutralt på alle vores kampe, så skulle vi nok ikke have haft meget mere end 11-12 point, siger cheftræneren.

Efter søndagens kamp mod AaB ligger Randers placeret på en andenplads med 15 point.

– Efter vores start spiller vi selvfølgelig efter, at vi skal være med i top-6, men jeg kan kun igen konstatere, at Superligaen er uhyggelig tæt. Jeg tror ikke, at en eneste kunne have spået, hvordan tabellen ser ud lige nu.

– Jeg holder stadig fast i, at vi kan blive alt lige fra nummer tre og forhåbentlig kun til nummer ti i tabellen, siger Thomasberg.

Randers skal forsøge at holde liv i den gode stime, når holdet i næste runde møder Lyngby på udebane.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: VM-åbenbaring er gratis

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Scorer vanvittig løn i Premier League

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasiliansk boost før Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Skyder stor FCM-historie ned

Brasilien – Norge

Her er 1/8-finalerne ved VM

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker på blokken i ny storklub

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Klapper i om stor Superliga-transfer

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Mexico – England

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stort FCK-talent er blevet solgt

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem