Thomasberg erkender: Fået flere point end fortjent

Randers' cheftræner erkender, at holdet har fået flere point i de første syv runder, end det har fortjent.



For første gang nogensinde er Randers FC gået fra banen uden at have tabt i de første syv kampe af en superligasæson.

Senest vandt kronjyderne søndag 1-0 over AaB på hjemmebane efter et tidligt mål af den 18-årige angriber Filip Bundgaard.

Cheftræneren i Randers, Thomas Thomasberg, er dog ikke kun lykkelig over den start, som holdet har fået.

– Pointmæssigt har det været helt fantastisk, og det er selvfølgelig historisk, men vi er langtfra perfekte hverken i defensiven eller i offensiven.

– Jeg ser et hold, der arbejder i samme retning og gør tingene sammen. Det er det, der har været udslagsgivende, siger Thomasberg.

Kronjyderne har vundet de seneste fire kampe i streg, mens de spillede uafgjort i de første tre kampe af sæsonen.

Thomas Thomasberg erkender, at holdet har fået flere point, end det har fortjent.

– Ja, det har vi (fået flere point end fortjent, red.). Vi har spillet en del tætte kampe, men det kræver jo selvfølgelig også både kvalitet og styrke at vinde dem.

– Vi kommer ikke uden om, at vi har en fantastisk målmand og et godt forsvar, men vi har arbejdet benhårdt for at få marginalerne over på vores side.

– Kigger du alligevel rent neutralt på alle vores kampe, så skulle vi nok ikke have haft meget mere end 11-12 point, siger cheftræneren.

Efter søndagens kamp mod AaB ligger Randers placeret på en andenplads med 15 point.

– Efter vores start spiller vi selvfølgelig efter, at vi skal være med i top-6, men jeg kan kun igen konstatere, at Superligaen er uhyggelig tæt. Jeg tror ikke, at en eneste kunne have spået, hvordan tabellen ser ud lige nu.

– Jeg holder stadig fast i, at vi kan blive alt lige fra nummer tre og forhåbentlig kun til nummer ti i tabellen, siger Thomasberg.

Randers skal forsøge at holde liv i den gode stime, når holdet i næste runde møder Lyngby på udebane.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Massiv kritik efter skandaløse scener

Overvejer AGF-forlængelse

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Nu er de færdige i Superligaen

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby-flop færdig i danskerklub