Thomasberg erkender: Fået flere point end fortjent

Randers' cheftræner erkender, at holdet har fået flere point i de første syv runder, end det har fortjent.



For første gang nogensinde er Randers FC gået fra banen uden at have tabt i de første syv kampe af en superligasæson.

Senest vandt kronjyderne søndag 1-0 over AaB på hjemmebane efter et tidligt mål af den 18-årige angriber Filip Bundgaard.

Cheftræneren i Randers, Thomas Thomasberg, er dog ikke kun lykkelig over den start, som holdet har fået.

– Pointmæssigt har det været helt fantastisk, og det er selvfølgelig historisk, men vi er langtfra perfekte hverken i defensiven eller i offensiven.

– Jeg ser et hold, der arbejder i samme retning og gør tingene sammen. Det er det, der har været udslagsgivende, siger Thomasberg.

Kronjyderne har vundet de seneste fire kampe i streg, mens de spillede uafgjort i de første tre kampe af sæsonen.

Thomas Thomasberg erkender, at holdet har fået flere point, end det har fortjent.

– Ja, det har vi (fået flere point end fortjent, red.). Vi har spillet en del tætte kampe, men det kræver jo selvfølgelig også både kvalitet og styrke at vinde dem.

– Vi kommer ikke uden om, at vi har en fantastisk målmand og et godt forsvar, men vi har arbejdet benhårdt for at få marginalerne over på vores side.

– Kigger du alligevel rent neutralt på alle vores kampe, så skulle vi nok ikke have haft meget mere end 11-12 point, siger cheftræneren.

Efter søndagens kamp mod AaB ligger Randers placeret på en andenplads med 15 point.

– Efter vores start spiller vi selvfølgelig efter, at vi skal være med i top-6, men jeg kan kun igen konstatere, at Superligaen er uhyggelig tæt. Jeg tror ikke, at en eneste kunne have spået, hvordan tabellen ser ud lige nu.

– Jeg holder stadig fast i, at vi kan blive alt lige fra nummer tre og forhåbentlig kun til nummer ti i tabellen, siger Thomasberg.

Randers skal forsøge at holde liv i den gode stime, når holdet i næste runde møder Lyngby på udebane.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Christian Nørgaard tæt på skifte

Stor ændring i AGF?

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Brøndby IF – Viborg FF



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Eriksen spottet – nu er der nyt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Ingen klausul i FC København-aftale

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Silkeborg IF – FC København

Ordet “bestikkelse” blev brugt