Thomasberg erkender: Fået flere point end fortjent

Randers' cheftræner erkender, at holdet har fået flere point i de første syv runder, end det har fortjent.



For første gang nogensinde er Randers FC gået fra banen uden at have tabt i de første syv kampe af en superligasæson.

Senest vandt kronjyderne søndag 1-0 over AaB på hjemmebane efter et tidligt mål af den 18-årige angriber Filip Bundgaard.

Cheftræneren i Randers, Thomas Thomasberg, er dog ikke kun lykkelig over den start, som holdet har fået.

– Pointmæssigt har det været helt fantastisk, og det er selvfølgelig historisk, men vi er langtfra perfekte hverken i defensiven eller i offensiven.

– Jeg ser et hold, der arbejder i samme retning og gør tingene sammen. Det er det, der har været udslagsgivende, siger Thomasberg.

Kronjyderne har vundet de seneste fire kampe i streg, mens de spillede uafgjort i de første tre kampe af sæsonen.

Thomas Thomasberg erkender, at holdet har fået flere point, end det har fortjent.

– Ja, det har vi (fået flere point end fortjent, red.). Vi har spillet en del tætte kampe, men det kræver jo selvfølgelig også både kvalitet og styrke at vinde dem.

– Vi kommer ikke uden om, at vi har en fantastisk målmand og et godt forsvar, men vi har arbejdet benhårdt for at få marginalerne over på vores side.

– Kigger du alligevel rent neutralt på alle vores kampe, så skulle vi nok ikke have haft meget mere end 11-12 point, siger cheftræneren.

Efter søndagens kamp mod AaB ligger Randers placeret på en andenplads med 15 point.

– Efter vores start spiller vi selvfølgelig efter, at vi skal være med i top-6, men jeg kan kun igen konstatere, at Superligaen er uhyggelig tæt. Jeg tror ikke, at en eneste kunne have spået, hvordan tabellen ser ud lige nu.

– Jeg holder stadig fast i, at vi kan blive alt lige fra nummer tre og forhåbentlig kun til nummer ti i tabellen, siger Thomasberg.

Randers skal forsøge at holde liv i den gode stime, når holdet i næste runde møder Lyngby på udebane.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Kommer med frækt bud på dansk mester

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

AGF kan ende med millionregning, men…

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Snart sker det

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’