Thomasberg forholder sig til hård FCK-kritik

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg forventer en tæt duel med FC København såvel lørdag som resten af sæsonen, selv om FC København har fået en del kritik for klubbens transfers.



IKAST (Tipsbladet): Der er stor forskel på, hvordan handlerne i FC København og FC Midtjylland er blevet modtaget denne sommer.

FC Midtjylland fik købt en række spillere tidligt i transfervinduet og hentede før deadline Kevin Mbabu og Jan Kuchta, der er erfarne spillere til forsvaret og angrebet fra henholdsvis Fulham og Sparta Prag.

Anderledes kritisk har tonen været omkring FC København, der kort før deadline solgte Orri Óskarsson efter en sommer med et hav af udskiftninger i truppen, hvorefter der i FCK-fankredse var nogen skepsis over, at FCK 'kun' hentede 28-årige German Onugkha i Vejle på en toårig kontrakt.

Lørdag skal de to klubber måle sig med hinanden i en direkte Superliga-dyst på MCH Arena, hvor FCM går ind til kampen på førstepladsen og det eneste ubesejrede hold i rækken og en viden om, at man gennem en række år har et markant overtag mod FC København på hjemmebanen i Herning.

FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg har god tiltro til sit hold, men han vil ikke være med til at melde FC København ned.

– Jeg stod for et år siden i Parken og kunne mærke, at I lige skulle være sikre på, om jeg nu også mente det seriøst med, at vi kunne udfordre FC København. Her et år senere fornemmer jeg, at fortegnene er vendt en smule, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet .

– Jeg kan bare konstatere, at det her helt sikkert er to klubber, der vil spille med i toppen og gøre alt for at vinde mesterskabet. Så kommer der helt sikkert op- og nedture undervejs for begge klubber, siger Thomas Thomasberg.

Tipsbladet lavede for nylig en opgørelse, hvor vi nævnte, at FC København har syv point flere end FC Midtjylland i den ti år i Superligaen, siden Matthew Benham købte den jyske klub i sommeren 2014.

Det er de facto jævnbyrdighed over en så lang periode, men derfor mener FCM-cheftræneren heller ikke, det giver nogen idé at begynde at tage favoritværdigheden væk fra FC København.

– FC København har vundet fem mesterskaber i perioden, vi har vundet fire, og det er to hold, der har spillet lige op over de seneste 10 år og vel også, hvilket tiden selvfølgelig vil vise, nok kommer til at gøre det de næste ti år, siger FCM-cheftræneren, der forventer en god og tæt duel lørdag.

– Hvis du tager FC Københavns hold fra midten og frem, er det jo tæt på det samme hold. Den store forandring er i forsvaret og i målet, hvor det er nye ansigter plus Kevin Diks. Jeg har ikke set så meget til FC Københavns nye spillere, men jeg er jo næsten sikker på, at når FC København handler spillere, er det kvalitet, de henter til. Der kan gå nogle runder, før vi ser, hvordan holdet former sig, ligesom vi også har oplevet det i FC Midtjylland, men jeg ser et FCK-hold, der står for og kommer med mange af de samme ting, som vi har kendt dem for de seneste år, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland mangler til lørdagens kamp efter alt at dømme Adam Buksa, mens det skal blive interessant at se, hvem der er venstre back efter en uge, hvor Paulinho og Victor Bak er blevet set tilbage på træningsbanen, om end Juninho eller Joel Andersson er de klart mest oplagte bud efter backernes skadespauser.





Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Peger på særligt problem for Superligaen

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Højlund med helterolle for Napoli

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

FC Midtjylland – FC København

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

AGF-fans hjælper med snerydning

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Brian Riemer giver råd til storklub

Brøndby IF – Randers FC

Mener FC København det fortsat alvorligt?

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Er han den nye Rurik Gislason?

Ny kæmpe nedtur for Frank

Lyon tager stor Nartey-beslutning

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Silkeborg IF – Viborg FF

Marseille kan overraske i Le Classique

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus