IKAST (Tipsbladet): Der er stor forskel på, hvordan handlerne i FC København og FC Midtjylland er blevet modtaget denne sommer.
FC Midtjylland fik købt en række spillere tidligt i transfervinduet og hentede før deadline Kevin Mbabu og Jan Kuchta, der er erfarne spillere til forsvaret og angrebet fra henholdsvis Fulham og Sparta Prag.
Anderledes kritisk har tonen været omkring FC København, der kort før deadline solgte Orri Óskarsson efter en sommer med et hav af udskiftninger i truppen, hvorefter der i FCK-fankredse var nogen skepsis over, at FCK 'kun' hentede 28-årige German Onugkha i Vejle på en toårig kontrakt.
Lørdag skal de to klubber måle sig med hinanden i en direkte Superliga-dyst på MCH Arena, hvor FCM går ind til kampen på førstepladsen og det eneste ubesejrede hold i rækken og en viden om, at man gennem en række år har et markant overtag mod FC København på hjemmebanen i Herning.
FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg har god tiltro til sit hold, men han vil ikke være med til at melde FC København ned.
– Jeg stod for et år siden i Parken og kunne mærke, at I lige skulle være sikre på, om jeg nu også mente det seriøst med, at vi kunne udfordre FC København. Her et år senere fornemmer jeg, at fortegnene er vendt en smule, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet .
– Jeg kan bare konstatere, at det her helt sikkert er to klubber, der vil spille med i toppen og gøre alt for at vinde mesterskabet. Så kommer der helt sikkert op- og nedture undervejs for begge klubber, siger Thomas Thomasberg.
Tipsbladet lavede for nylig en opgørelse, hvor vi nævnte, at FC København har syv point flere end FC Midtjylland i den ti år i Superligaen, siden Matthew Benham købte den jyske klub i sommeren 2014.
Det er de facto jævnbyrdighed over en så lang periode, men derfor mener FCM-cheftræneren heller ikke, det giver nogen idé at begynde at tage favoritværdigheden væk fra FC København.
– FC København har vundet fem mesterskaber i perioden, vi har vundet fire, og det er to hold, der har spillet lige op over de seneste 10 år og vel også, hvilket tiden selvfølgelig vil vise, nok kommer til at gøre det de næste ti år, siger FCM-cheftræneren, der forventer en god og tæt duel lørdag.
– Hvis du tager FC Københavns hold fra midten og frem, er det jo tæt på det samme hold. Den store forandring er i forsvaret og i målet, hvor det er nye ansigter plus Kevin Diks. Jeg har ikke set så meget til FC Københavns nye spillere, men jeg er jo næsten sikker på, at når FC København handler spillere, er det kvalitet, de henter til. Der kan gå nogle runder, før vi ser, hvordan holdet former sig, ligesom vi også har oplevet det i FC Midtjylland, men jeg ser et FCK-hold, der står for og kommer med mange af de samme ting, som vi har kendt dem for de seneste år, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland mangler til lørdagens kamp efter alt at dømme Adam Buksa, mens det skal blive interessant at se, hvem der er venstre back efter en uge, hvor Paulinho og Victor Bak er blevet set tilbage på træningsbanen, om end Juninho eller Joel Andersson er de klart mest oplagte bud efter backernes skadespauser.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
Tullberg tror på overraskelsen
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Sænker prisen mod Midtjylland
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER