IKAST (Tipsbladet): Der er stor forskel på, hvordan handlerne i FC København og FC Midtjylland er blevet modtaget denne sommer.
FC Midtjylland fik købt en række spillere tidligt i transfervinduet og hentede før deadline Kevin Mbabu og Jan Kuchta, der er erfarne spillere til forsvaret og angrebet fra henholdsvis Fulham og Sparta Prag.
Anderledes kritisk har tonen været omkring FC København, der kort før deadline solgte Orri Óskarsson efter en sommer med et hav af udskiftninger i truppen, hvorefter der i FCK-fankredse var nogen skepsis over, at FCK 'kun' hentede 28-årige German Onugkha i Vejle på en toårig kontrakt.
Lørdag skal de to klubber måle sig med hinanden i en direkte Superliga-dyst på MCH Arena, hvor FCM går ind til kampen på førstepladsen og det eneste ubesejrede hold i rækken og en viden om, at man gennem en række år har et markant overtag mod FC København på hjemmebanen i Herning.
FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg har god tiltro til sit hold, men han vil ikke være med til at melde FC København ned.
– Jeg stod for et år siden i Parken og kunne mærke, at I lige skulle være sikre på, om jeg nu også mente det seriøst med, at vi kunne udfordre FC København. Her et år senere fornemmer jeg, at fortegnene er vendt en smule, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet .
– Jeg kan bare konstatere, at det her helt sikkert er to klubber, der vil spille med i toppen og gøre alt for at vinde mesterskabet. Så kommer der helt sikkert op- og nedture undervejs for begge klubber, siger Thomas Thomasberg.
Tipsbladet lavede for nylig en opgørelse, hvor vi nævnte, at FC København har syv point flere end FC Midtjylland i den ti år i Superligaen, siden Matthew Benham købte den jyske klub i sommeren 2014.
Det er de facto jævnbyrdighed over en så lang periode, men derfor mener FCM-cheftræneren heller ikke, det giver nogen idé at begynde at tage favoritværdigheden væk fra FC København.
– FC København har vundet fem mesterskaber i perioden, vi har vundet fire, og det er to hold, der har spillet lige op over de seneste 10 år og vel også, hvilket tiden selvfølgelig vil vise, nok kommer til at gøre det de næste ti år, siger FCM-cheftræneren, der forventer en god og tæt duel lørdag.
– Hvis du tager FC Københavns hold fra midten og frem, er det jo tæt på det samme hold. Den store forandring er i forsvaret og i målet, hvor det er nye ansigter plus Kevin Diks. Jeg har ikke set så meget til FC Københavns nye spillere, men jeg er jo næsten sikker på, at når FC København handler spillere, er det kvalitet, de henter til. Der kan gå nogle runder, før vi ser, hvordan holdet former sig, ligesom vi også har oplevet det i FC Midtjylland, men jeg ser et FCK-hold, der står for og kommer med mange af de samme ting, som vi har kendt dem for de seneste år, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland mangler til lørdagens kamp efter alt at dømme Adam Buksa, mens det skal blive interessant at se, hvem der er venstre back efter en uge, hvor Paulinho og Victor Bak er blevet set tilbage på træningsbanen, om end Juninho eller Joel Andersson er de klart mest oplagte bud efter backernes skadespauser.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Her skal Sepp Piontek begraves
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Juventus-profil: ‘Absurd’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
MEDIE
Endelig er der godt nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom