Thomasberg forholder sig til hård FCK-kritik

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg forventer en tæt duel med FC København såvel lørdag som resten af sæsonen, selv om FC København har fået en del kritik for klubbens transfers.



IKAST (Tipsbladet): Der er stor forskel på, hvordan handlerne i FC København og FC Midtjylland er blevet modtaget denne sommer.

FC Midtjylland fik købt en række spillere tidligt i transfervinduet og hentede før deadline Kevin Mbabu og Jan Kuchta, der er erfarne spillere til forsvaret og angrebet fra henholdsvis Fulham og Sparta Prag.

Anderledes kritisk har tonen været omkring FC København, der kort før deadline solgte Orri Óskarsson efter en sommer med et hav af udskiftninger i truppen, hvorefter der i FCK-fankredse var nogen skepsis over, at FCK 'kun' hentede 28-årige German Onugkha i Vejle på en toårig kontrakt.

Lørdag skal de to klubber måle sig med hinanden i en direkte Superliga-dyst på MCH Arena, hvor FCM går ind til kampen på førstepladsen og det eneste ubesejrede hold i rækken og en viden om, at man gennem en række år har et markant overtag mod FC København på hjemmebanen i Herning.

FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg har god tiltro til sit hold, men han vil ikke være med til at melde FC København ned.

– Jeg stod for et år siden i Parken og kunne mærke, at I lige skulle være sikre på, om jeg nu også mente det seriøst med, at vi kunne udfordre FC København. Her et år senere fornemmer jeg, at fortegnene er vendt en smule, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet .

– Jeg kan bare konstatere, at det her helt sikkert er to klubber, der vil spille med i toppen og gøre alt for at vinde mesterskabet. Så kommer der helt sikkert op- og nedture undervejs for begge klubber, siger Thomas Thomasberg.

Tipsbladet lavede for nylig en opgørelse, hvor vi nævnte, at FC København har syv point flere end FC Midtjylland i den ti år i Superligaen, siden Matthew Benham købte den jyske klub i sommeren 2014.

Det er de facto jævnbyrdighed over en så lang periode, men derfor mener FCM-cheftræneren heller ikke, det giver nogen idé at begynde at tage favoritværdigheden væk fra FC København.

– FC København har vundet fem mesterskaber i perioden, vi har vundet fire, og det er to hold, der har spillet lige op over de seneste 10 år og vel også, hvilket tiden selvfølgelig vil vise, nok kommer til at gøre det de næste ti år, siger FCM-cheftræneren, der forventer en god og tæt duel lørdag.

– Hvis du tager FC Københavns hold fra midten og frem, er det jo tæt på det samme hold. Den store forandring er i forsvaret og i målet, hvor det er nye ansigter plus Kevin Diks. Jeg har ikke set så meget til FC Københavns nye spillere, men jeg er jo næsten sikker på, at når FC København handler spillere, er det kvalitet, de henter til. Der kan gå nogle runder, før vi ser, hvordan holdet former sig, ligesom vi også har oplevet det i FC Midtjylland, men jeg ser et FCK-hold, der står for og kommer med mange af de samme ting, som vi har kendt dem for de seneste år, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland mangler til lørdagens kamp efter alt at dømme Adam Buksa, mens det skal blive interessant at se, hvem der er venstre back efter en uge, hvor Paulinho og Victor Bak er blevet set tilbage på træningsbanen, om end Juninho eller Joel Andersson er de klart mest oplagte bud efter backernes skadespauser.





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Sønderjyske – Silkeborg IF



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Chido Obi var ustyrlig

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Benfica – Real Madrid

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

FCK-bænken var rasende!

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Nartey scorede igen for Lyon

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

– Det er en gigantisk fiasko

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud