IKAST (Tipsbladet): Der er stor forskel på, hvordan handlerne i FC København og FC Midtjylland er blevet modtaget denne sommer.
FC Midtjylland fik købt en række spillere tidligt i transfervinduet og hentede før deadline Kevin Mbabu og Jan Kuchta, der er erfarne spillere til forsvaret og angrebet fra henholdsvis Fulham og Sparta Prag.
Anderledes kritisk har tonen været omkring FC København, der kort før deadline solgte Orri Óskarsson efter en sommer med et hav af udskiftninger i truppen, hvorefter der i FCK-fankredse var nogen skepsis over, at FCK 'kun' hentede 28-årige German Onugkha i Vejle på en toårig kontrakt.
Lørdag skal de to klubber måle sig med hinanden i en direkte Superliga-dyst på MCH Arena, hvor FCM går ind til kampen på førstepladsen og det eneste ubesejrede hold i rækken og en viden om, at man gennem en række år har et markant overtag mod FC København på hjemmebanen i Herning.
FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg har god tiltro til sit hold, men han vil ikke være med til at melde FC København ned.
– Jeg stod for et år siden i Parken og kunne mærke, at I lige skulle være sikre på, om jeg nu også mente det seriøst med, at vi kunne udfordre FC København. Her et år senere fornemmer jeg, at fortegnene er vendt en smule, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet .
– Jeg kan bare konstatere, at det her helt sikkert er to klubber, der vil spille med i toppen og gøre alt for at vinde mesterskabet. Så kommer der helt sikkert op- og nedture undervejs for begge klubber, siger Thomas Thomasberg.
Tipsbladet lavede for nylig en opgørelse, hvor vi nævnte, at FC København har syv point flere end FC Midtjylland i den ti år i Superligaen, siden Matthew Benham købte den jyske klub i sommeren 2014.
Det er de facto jævnbyrdighed over en så lang periode, men derfor mener FCM-cheftræneren heller ikke, det giver nogen idé at begynde at tage favoritværdigheden væk fra FC København.
– FC København har vundet fem mesterskaber i perioden, vi har vundet fire, og det er to hold, der har spillet lige op over de seneste 10 år og vel også, hvilket tiden selvfølgelig vil vise, nok kommer til at gøre det de næste ti år, siger FCM-cheftræneren, der forventer en god og tæt duel lørdag.
– Hvis du tager FC Københavns hold fra midten og frem, er det jo tæt på det samme hold. Den store forandring er i forsvaret og i målet, hvor det er nye ansigter plus Kevin Diks. Jeg har ikke set så meget til FC Københavns nye spillere, men jeg er jo næsten sikker på, at når FC København handler spillere, er det kvalitet, de henter til. Der kan gå nogle runder, før vi ser, hvordan holdet former sig, ligesom vi også har oplevet det i FC Midtjylland, men jeg ser et FCK-hold, der står for og kommer med mange af de samme ting, som vi har kendt dem for de seneste år, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland mangler til lørdagens kamp efter alt at dømme Adam Buksa, mens det skal blive interessant at se, hvem der er venstre back efter en uge, hvor Paulinho og Victor Bak er blevet set tilbage på træningsbanen, om end Juninho eller Joel Andersson er de klart mest oplagte bud efter backernes skadespauser.
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
FCK-boss kan snart præsentere noget
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
Mareridt for FC Augsburg
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
NYHEDER