Thomasberg forundret: ‘Det er jo mærkeligt’

Thomas Thomasberg erkender det besynderlige i, at FC Midtjylland og FC Nordsjælland på få dage har spillet to helt forskellige kampe.



For fem dage siden blev FC Midtjylland i perioder decideret udstillet af FC Nordsjælland, da ‘Ulvene’ tabte med 3-2 i Farum, men i dag var historien en helt anden dag, da Thomas Thomasbergs tropper hentede en knusende 5-0-sejr over Jens Fønsskov Olsens mandskab.

Efter slutfløjtet stillede Thomas Thomasberg op til interview med Viaplay, hvor FCM-bossen erkendte det besynderlige i, at de to kampe med få dages mellemrum endte med to så vidt forskellige kampbilleder.

– Det er jo to spillestile op imod hinanden. Det var egentlig ikke sådan, at vi havde lagt en meget anderledes plan. Vi havde omrokeret en lille smule om ved at have to angribere fremme, men mange af de ting, vi gerne ville, var egentlig de samme: Slå nogle omstillinger, lave nogle erobringer og holde lidt mere fast i bolden end vi formåede sidste gang, hvor det var hårdt for os, at vi skulle løbe rigtigt meget efter bolden.

– Men som du siger, så er det jo mærkeligt at se de to samme hold spille to så forskellige kampe inden for så kort tid. Man kan jo næsten ikke tro sine egne øjne, lød det her fra Thomas Thomasberg.

Hvilket hold bliver mester?

  • FC København
  • FC Midtjylland
  • Brøndby IF
  • Et helt fjerde hold
  • Ved ikke
  • FC København
  • FC Midtjylland
  • Brøndby IF
  • Et helt fjerde hold
  • Ved ikke

0 Votes

‘Han kan noget specielt’

Efter at have startet ude i de seneste to kampe fik Franculino i dag chancen fra start, og den 20-årige angriber fra Guinea-Bissau kvitterede ved at score hattrick i første halvleg.

– Det er en rigtig dygtig spiller, blandt mange af dem, vi har. Han kan jo noget specielt. Når man også bare tager hele statistikken, i forhold til, at han ikke har spillet seniorfodbold inden han fik Midtjylland-trøjen på, så må vi jo sige, at han har vist sig som en, der ved, hvor målet står, lød det fra Thomas Thomasberg om Franculino.

I dagens kamp var FC Midtjylland uden offensive stjerner som Dario Osorio og Aral Simsir, der ikke er helt kampklar, og på baggrund af søndagens offensive festfyrværkeri kan man argumentere for, at Thomas Thomasberg nu har et luksusproblem forud for næste søndags hjemmekamp mod AGF.

– Jeg regner ikke med, at jeg kan spille med Buksa. Jeg tror, at han røg i karantæne (Buksa fik et gult kort i dag, red.). Så der er jo en plads, der er åben der. Det var selvfølgelig godt at se, at dem, der kom ind, de greb chancen.

– Vi må hjem og få kigget på i løbet af den næste uge, hvordan vi får stillet op. Vi vil rigtigt gerne have kampen til at foregå lidt på samme måde, men det bliver en anden modstander om en uges tid, lød det afslutningsvist fra Thomas Thomasberg.

På trods af dagens storsejr over FC Nordsjælland må FC Midtjylland nøjes med andenpladsen i Mesterskabsspillet med fire spillerunder tilbage, da FC København tidligere søndag slog AGF.





LIVE: De forhandler om Casemiro




INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Fortid i Brøndby? Der er dialog

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Tjekkiet – Danmark

Skal han med Bo Svensson til FC København?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Melder ud om Kasper Hjulmand

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Han er også færdig i FC København

FC København afviser konspirationsteori



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Stor profil glad for Brøndby

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Varme rygter: Han har været i FC København

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Thomsen jubler over direktør-job

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

FC København tæt på ny assistenttræner

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Ser I med, Brøndby?

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Klar på chokskifte

VM-overraskelse i Pristina

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København vil bruge mere data i transfers

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’