Thomasberg forundret: ‘Det er jo mærkeligt’

Thomas Thomasberg erkender det besynderlige i, at FC Midtjylland og FC Nordsjælland på få dage har spillet to helt forskellige kampe.



For fem dage siden blev FC Midtjylland i perioder decideret udstillet af FC Nordsjælland, da ‘Ulvene’ tabte med 3-2 i Farum, men i dag var historien en helt anden dag, da Thomas Thomasbergs tropper hentede en knusende 5-0-sejr over Jens Fønsskov Olsens mandskab.

Efter slutfløjtet stillede Thomas Thomasberg op til interview med Viaplay, hvor FCM-bossen erkendte det besynderlige i, at de to kampe med få dages mellemrum endte med to så vidt forskellige kampbilleder.

– Det er jo to spillestile op imod hinanden. Det var egentlig ikke sådan, at vi havde lagt en meget anderledes plan. Vi havde omrokeret en lille smule om ved at have to angribere fremme, men mange af de ting, vi gerne ville, var egentlig de samme: Slå nogle omstillinger, lave nogle erobringer og holde lidt mere fast i bolden end vi formåede sidste gang, hvor det var hårdt for os, at vi skulle løbe rigtigt meget efter bolden.

– Men som du siger, så er det jo mærkeligt at se de to samme hold spille to så forskellige kampe inden for så kort tid. Man kan jo næsten ikke tro sine egne øjne, lød det her fra Thomas Thomasberg.

Hvilket hold bliver mester?

  • FC København
  • FC Midtjylland
  • Brøndby IF
  • Et helt fjerde hold
  • Ved ikke
  • FC København
  • FC Midtjylland
  • Brøndby IF
  • Et helt fjerde hold
  • Ved ikke

0 Votes

‘Han kan noget specielt’

Efter at have startet ude i de seneste to kampe fik Franculino i dag chancen fra start, og den 20-årige angriber fra Guinea-Bissau kvitterede ved at score hattrick i første halvleg.

– Det er en rigtig dygtig spiller, blandt mange af dem, vi har. Han kan jo noget specielt. Når man også bare tager hele statistikken, i forhold til, at han ikke har spillet seniorfodbold inden han fik Midtjylland-trøjen på, så må vi jo sige, at han har vist sig som en, der ved, hvor målet står, lød det fra Thomas Thomasberg om Franculino.

I dagens kamp var FC Midtjylland uden offensive stjerner som Dario Osorio og Aral Simsir, der ikke er helt kampklar, og på baggrund af søndagens offensive festfyrværkeri kan man argumentere for, at Thomas Thomasberg nu har et luksusproblem forud for næste søndags hjemmekamp mod AGF.

– Jeg regner ikke med, at jeg kan spille med Buksa. Jeg tror, at han røg i karantæne (Buksa fik et gult kort i dag, red.). Så der er jo en plads, der er åben der. Det var selvfølgelig godt at se, at dem, der kom ind, de greb chancen.

– Vi må hjem og få kigget på i løbet af den næste uge, hvordan vi får stillet op. Vi vil rigtigt gerne have kampen til at foregå lidt på samme måde, men det bliver en anden modstander om en uges tid, lød det afslutningsvist fra Thomas Thomasberg.

På trods af dagens storsejr over FC Nordsjælland må FC Midtjylland nøjes med andenpladsen i Mesterskabsspillet med fire spillerunder tilbage, da FC København tidligere søndag slog AGF.





Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer




INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

– Jeg tror de vinder Superligaen

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

“De havde det bedste transfervindue”

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

AGF – OB

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Han er på vej væk fra AGF

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Tottenham boykotter Viaplay

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Stor mystik om Patrick Pentz



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Tæt på en falliterklæring, FCK

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Brøndby afviser to danske klubber

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Stjernetransfer på plads alligevel

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Per Frimann hylder Brøndby

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Mål i Manchester

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’