Thomasberg forundret: ‘Det er jo mærkeligt’

Thomas Thomasberg erkender det besynderlige i, at FC Midtjylland og FC Nordsjælland på få dage har spillet to helt forskellige kampe.



For fem dage siden blev FC Midtjylland i perioder decideret udstillet af FC Nordsjælland, da ‘Ulvene’ tabte med 3-2 i Farum, men i dag var historien en helt anden dag, da Thomas Thomasbergs tropper hentede en knusende 5-0-sejr over Jens Fønsskov Olsens mandskab.

Efter slutfløjtet stillede Thomas Thomasberg op til interview med Viaplay, hvor FCM-bossen erkendte det besynderlige i, at de to kampe med få dages mellemrum endte med to så vidt forskellige kampbilleder.

– Det er jo to spillestile op imod hinanden. Det var egentlig ikke sådan, at vi havde lagt en meget anderledes plan. Vi havde omrokeret en lille smule om ved at have to angribere fremme, men mange af de ting, vi gerne ville, var egentlig de samme: Slå nogle omstillinger, lave nogle erobringer og holde lidt mere fast i bolden end vi formåede sidste gang, hvor det var hårdt for os, at vi skulle løbe rigtigt meget efter bolden.

– Men som du siger, så er det jo mærkeligt at se de to samme hold spille to så forskellige kampe inden for så kort tid. Man kan jo næsten ikke tro sine egne øjne, lød det her fra Thomas Thomasberg.

Hvilket hold bliver mester?

  • FC København
  • FC Midtjylland
  • Brøndby IF
  • Et helt fjerde hold
  • Ved ikke
  • FC København
  • FC Midtjylland
  • Brøndby IF
  • Et helt fjerde hold
  • Ved ikke

0 Votes

‘Han kan noget specielt’

Efter at have startet ude i de seneste to kampe fik Franculino i dag chancen fra start, og den 20-årige angriber fra Guinea-Bissau kvitterede ved at score hattrick i første halvleg.

– Det er en rigtig dygtig spiller, blandt mange af dem, vi har. Han kan jo noget specielt. Når man også bare tager hele statistikken, i forhold til, at han ikke har spillet seniorfodbold inden han fik Midtjylland-trøjen på, så må vi jo sige, at han har vist sig som en, der ved, hvor målet står, lød det fra Thomas Thomasberg om Franculino.

I dagens kamp var FC Midtjylland uden offensive stjerner som Dario Osorio og Aral Simsir, der ikke er helt kampklar, og på baggrund af søndagens offensive festfyrværkeri kan man argumentere for, at Thomas Thomasberg nu har et luksusproblem forud for næste søndags hjemmekamp mod AGF.

– Jeg regner ikke med, at jeg kan spille med Buksa. Jeg tror, at han røg i karantæne (Buksa fik et gult kort i dag, red.). Så der er jo en plads, der er åben der. Det var selvfølgelig godt at se, at dem, der kom ind, de greb chancen.

– Vi må hjem og få kigget på i løbet af den næste uge, hvordan vi får stillet op. Vi vil rigtigt gerne have kampen til at foregå lidt på samme måde, men det bliver en anden modstander om en uges tid, lød det afslutningsvist fra Thomas Thomasberg.

På trods af dagens storsejr over FC Nordsjælland må FC Midtjylland nøjes med andenpladsen i Mesterskabsspillet med fire spillerunder tilbage, da FC København tidligere søndag slog AGF.





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forhandler med storklub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Her er FC Københavns vej i Europa

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Liverpool – Brentford

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal