For fem dage siden blev FC Midtjylland i perioder decideret udstillet af FC Nordsjælland, da ‘Ulvene’ tabte med 3-2 i Farum, men i dag var historien en helt anden dag, da Thomas Thomasbergs tropper hentede en knusende 5-0-sejr over Jens Fønsskov Olsens mandskab.
Efter slutfløjtet stillede Thomas Thomasberg op til interview med Viaplay, hvor FCM-bossen erkendte det besynderlige i, at de to kampe med få dages mellemrum endte med to så vidt forskellige kampbilleder.
– Det er jo to spillestile op imod hinanden. Det var egentlig ikke sådan, at vi havde lagt en meget anderledes plan. Vi havde omrokeret en lille smule om ved at have to angribere fremme, men mange af de ting, vi gerne ville, var egentlig de samme: Slå nogle omstillinger, lave nogle erobringer og holde lidt mere fast i bolden end vi formåede sidste gang, hvor det var hårdt for os, at vi skulle løbe rigtigt meget efter bolden.
– Men som du siger, så er det jo mærkeligt at se de to samme hold spille to så forskellige kampe inden for så kort tid. Man kan jo næsten ikke tro sine egne øjne, lød det her fra Thomas Thomasberg.
Hvilket hold bliver mester?
0 Votes
‘Han kan noget specielt’
Efter at have startet ude i de seneste to kampe fik Franculino i dag chancen fra start, og den 20-årige angriber fra Guinea-Bissau kvitterede ved at score hattrick i første halvleg.
– Det er en rigtig dygtig spiller, blandt mange af dem, vi har. Han kan jo noget specielt. Når man også bare tager hele statistikken, i forhold til, at han ikke har spillet seniorfodbold inden han fik Midtjylland-trøjen på, så må vi jo sige, at han har vist sig som en, der ved, hvor målet står, lød det fra Thomas Thomasberg om Franculino.
I dagens kamp var FC Midtjylland uden offensive stjerner som Dario Osorio og Aral Simsir, der ikke er helt kampklar, og på baggrund af søndagens offensive festfyrværkeri kan man argumentere for, at Thomas Thomasberg nu har et luksusproblem forud for næste søndags hjemmekamp mod AGF.
– Jeg regner ikke med, at jeg kan spille med Buksa. Jeg tror, at han røg i karantæne (Buksa fik et gult kort i dag, red.). Så der er jo en plads, der er åben der. Det var selvfølgelig godt at se, at dem, der kom ind, de greb chancen.
– Vi må hjem og få kigget på i løbet af den næste uge, hvordan vi får stillet op. Vi vil rigtigt gerne have kampen til at foregå lidt på samme måde, men det bliver en anden modstander om en uges tid, lød det afslutningsvist fra Thomas Thomasberg.
På trods af dagens storsejr over FC Nordsjælland må FC Midtjylland nøjes med andenpladsen i Mesterskabsspillet med fire spillerunder tilbage, da FC København tidligere søndag slog AGF.
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
STORT INTERVIEW
Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker
NYHEDER
Tog smutvej – Billing er overrasket
Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
Pernille Harder med perlemål
NYHEDER
Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!
MEDIE
Ny fyring på vej i Wolfsburg
MEDIE
Talentfabrik scouter Chiakha og Flø
TOPNYHED
Superliga-løgn
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
TOPNYHED
Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre
NYHEDER
Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag
MEDIE
Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber
INTERVIEW
Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage
NYHEDER
– Kraftedeme det sidste jeg gider
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter
STORT INTERVIEW
Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’
Premier Leagues bundprop henter ny træner
NYHEDER
Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig
NYHEDER
VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
Tidligere Chelsea-stjerne indlagt
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Manchester
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
NYHEDER
Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud
MEDIE