For fem dage siden blev FC Midtjylland i perioder decideret udstillet af FC Nordsjælland, da ‘Ulvene’ tabte med 3-2 i Farum, men i dag var historien en helt anden dag, da Thomas Thomasbergs tropper hentede en knusende 5-0-sejr over Jens Fønsskov Olsens mandskab.
Efter slutfløjtet stillede Thomas Thomasberg op til interview med Viaplay, hvor FCM-bossen erkendte det besynderlige i, at de to kampe med få dages mellemrum endte med to så vidt forskellige kampbilleder.
– Det er jo to spillestile op imod hinanden. Det var egentlig ikke sådan, at vi havde lagt en meget anderledes plan. Vi havde omrokeret en lille smule om ved at have to angribere fremme, men mange af de ting, vi gerne ville, var egentlig de samme: Slå nogle omstillinger, lave nogle erobringer og holde lidt mere fast i bolden end vi formåede sidste gang, hvor det var hårdt for os, at vi skulle løbe rigtigt meget efter bolden.
– Men som du siger, så er det jo mærkeligt at se de to samme hold spille to så forskellige kampe inden for så kort tid. Man kan jo næsten ikke tro sine egne øjne, lød det her fra Thomas Thomasberg.
Hvilket hold bliver mester?
0 Votes
‘Han kan noget specielt’
Efter at have startet ude i de seneste to kampe fik Franculino i dag chancen fra start, og den 20-årige angriber fra Guinea-Bissau kvitterede ved at score hattrick i første halvleg.
– Det er en rigtig dygtig spiller, blandt mange af dem, vi har. Han kan jo noget specielt. Når man også bare tager hele statistikken, i forhold til, at han ikke har spillet seniorfodbold inden han fik Midtjylland-trøjen på, så må vi jo sige, at han har vist sig som en, der ved, hvor målet står, lød det fra Thomas Thomasberg om Franculino.
I dagens kamp var FC Midtjylland uden offensive stjerner som Dario Osorio og Aral Simsir, der ikke er helt kampklar, og på baggrund af søndagens offensive festfyrværkeri kan man argumentere for, at Thomas Thomasberg nu har et luksusproblem forud for næste søndags hjemmekamp mod AGF.
– Jeg regner ikke med, at jeg kan spille med Buksa. Jeg tror, at han røg i karantæne (Buksa fik et gult kort i dag, red.). Så der er jo en plads, der er åben der. Det var selvfølgelig godt at se, at dem, der kom ind, de greb chancen.
– Vi må hjem og få kigget på i løbet af den næste uge, hvordan vi får stillet op. Vi vil rigtigt gerne have kampen til at foregå lidt på samme måde, men det bliver en anden modstander om en uges tid, lød det afslutningsvist fra Thomas Thomasberg.
På trods af dagens storsejr over FC Nordsjælland må FC Midtjylland nøjes med andenpladsen i Mesterskabsspillet med fire spillerunder tilbage, da FC København tidligere søndag slog AGF.
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
Delte meldinger om Christian Nørgaard
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
NYHEDER
FC København-stjerne frifundet
Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
NYHEDER
Rigtig træls melding om Óskarsson
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
INTERVIEW
Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
NYHEDER
Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
Højbjerg med kæmpe ros
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
TOPNYHED
Benhård kritik af FC København
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
MEDIE
Tottenham-stjerne truet med pistol
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
NYHEDER
Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League
TIPSBLADET I EUROPA
FCK’s supermand: ‘En af de største forandringer’
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
Sammenligner ham med Lionel Messi
NYHEDER
Hård stikpille til Vingegaard
NYHEDER
Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet
Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud
NYHEDER
15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’
TOPNYHED
Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK
NYHEDER
Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo
HELT VILDT
Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller
INTERVIEW
Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med
Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt
Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada
TOPNYHED
Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening
TIPSBLADET I EUROPA