For fem dage siden blev FC Midtjylland i perioder decideret udstillet af FC Nordsjælland, da ‘Ulvene’ tabte med 3-2 i Farum, men i dag var historien en helt anden dag, da Thomas Thomasbergs tropper hentede en knusende 5-0-sejr over Jens Fønsskov Olsens mandskab.
Efter slutfløjtet stillede Thomas Thomasberg op til interview med Viaplay, hvor FCM-bossen erkendte det besynderlige i, at de to kampe med få dages mellemrum endte med to så vidt forskellige kampbilleder.
– Det er jo to spillestile op imod hinanden. Det var egentlig ikke sådan, at vi havde lagt en meget anderledes plan. Vi havde omrokeret en lille smule om ved at have to angribere fremme, men mange af de ting, vi gerne ville, var egentlig de samme: Slå nogle omstillinger, lave nogle erobringer og holde lidt mere fast i bolden end vi formåede sidste gang, hvor det var hårdt for os, at vi skulle løbe rigtigt meget efter bolden.
– Men som du siger, så er det jo mærkeligt at se de to samme hold spille to så forskellige kampe inden for så kort tid. Man kan jo næsten ikke tro sine egne øjne, lød det her fra Thomas Thomasberg.
Hvilket hold bliver mester?
0 Votes
‘Han kan noget specielt’
Efter at have startet ude i de seneste to kampe fik Franculino i dag chancen fra start, og den 20-årige angriber fra Guinea-Bissau kvitterede ved at score hattrick i første halvleg.
– Det er en rigtig dygtig spiller, blandt mange af dem, vi har. Han kan jo noget specielt. Når man også bare tager hele statistikken, i forhold til, at han ikke har spillet seniorfodbold inden han fik Midtjylland-trøjen på, så må vi jo sige, at han har vist sig som en, der ved, hvor målet står, lød det fra Thomas Thomasberg om Franculino.
I dagens kamp var FC Midtjylland uden offensive stjerner som Dario Osorio og Aral Simsir, der ikke er helt kampklar, og på baggrund af søndagens offensive festfyrværkeri kan man argumentere for, at Thomas Thomasberg nu har et luksusproblem forud for næste søndags hjemmekamp mod AGF.
– Jeg regner ikke med, at jeg kan spille med Buksa. Jeg tror, at han røg i karantæne (Buksa fik et gult kort i dag, red.). Så der er jo en plads, der er åben der. Det var selvfølgelig godt at se, at dem, der kom ind, de greb chancen.
– Vi må hjem og få kigget på i løbet af den næste uge, hvordan vi får stillet op. Vi vil rigtigt gerne have kampen til at foregå lidt på samme måde, men det bliver en anden modstander om en uges tid, lød det afslutningsvist fra Thomas Thomasberg.
På trods af dagens storsejr over FC Nordsjælland må FC Midtjylland nøjes med andenpladsen i Mesterskabsspillet med fire spillerunder tilbage, da FC København tidligere søndag slog AGF.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER