Thomasberg om Randers-sæson: Godkendt og ikke mere

Sæsonen for Randers FC får prædikatet som jævnt kedelig og kun lige akkurat godkendt efter nederlag mod OB.



I Randers FC er det tid til at gå på sommerferie efter en lang sæson i 3F Superligaen.

Det står klart efter klubbens samlede nederlag mod OB i playoffkampene til en plads i Europa League-kvalifikationen, hvor holdet sidste sæson nåede finalen.

Selv om den præstation ikke blev fulgt op, kan Thomas Thomasberg alligevel akkurat godkende sæsonen som helhed.

– Hvis vi kigger på det antal point, vi har nu, så er det det samme, som vi havde sidste år. Det trækker selvfølgelig lidt fra, at vi ryger ud nu.

– Med det materiale, vi har, så er det godkendt og ikke mere, siger Randers-træneren.

Han hæfter sig blandt andet ved, at både Jonas Bager og Nicolai Poulsen forlod klubben inden sæsonstart.

Det har i stedet givet flere chancer til nogle af de unge spillere i truppen, mens der også er blevet scoret en del mål.

– Det har været en fin udvikling. Vi har fået endnu flere af vores egne spillere kørt frem. Så det, synes jeg, er positivt. Og så synes jeg, vi skal kigge på, at det antal mål, vi har lavet i år, har været rigtig godt.

Andre Rømer er en af de spillere, der gennem sæsonen har taget et stort ansvar på midtbanen for Randers, og han mener, at det er gået nogenlunde som forventet.

– Det er i hvert fald ikke en katastrofe. Jeg tror ikke, at klubben har budgetteret med meget højere end det, fortæller Rømer om niendepladsen, som Randers havner på.

Mens skuffelsen lyser ud af ham efter nederlaget mod OB, pointerer han også, at der ikke er noget at juble over.

– Så det er en jævnt kedelig sæson, hvor vi hverken skuffer vanvittigt eller er vanvittigt positivt overraskede over os selv.

/ritzau/





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Nantes kan overraske i Lens

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Køber snart Brøndby-angriber

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Det var en af de værste dage

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Liverpool – Chelsea

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

AGF køber dansk profil

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Manchester City – Brentford



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde