FARUM (Tipsbladet): Her halvvejs igennem Mesterskabsspillet er der nok mange, der sidder med en følelse af deja vu.
For ligesom det var tilfældet i sidste sæson, har vi i denne sæson fået en mesterskabskamp i Superligaen, hvor hverken FC København eller FC Midtjylland har været i stand til at levere en stribe af sejre.
Efter 4-2-sejren over FC København kom FC Midtjylland tirsdag ned på jorden igen, da de forsvarende mestre tabte med 3-2 til FC Nordsjælland på Right To Dream Park. FC Midtjylland har nu ét point op til FC København og tre point ned til Brøndby IF, og ifølge Thomas Thomasberg er det klart, at det er meget jævnbyrdigt i guldkampen lige nu.
– Den er tæt. Som udgangspunkt har vi smidt lidt for mange point væk i foråret, og det tror jeg også, at de andre vil stå og tænke. Så har Brøndby jo lavet 13 point her i Mesterskabsspillet, som er lidt uhørt, fordi kampene er tætte, og det er sjældent, at du kan lave så mange point.
– Men det er stadigvæk op til os selv. Vi kan selv sørge for at vinde nok kampe, og så ender vi også med at blive mester. Nu går vi hjem og gør os klar til kampen på søndag mod Nordsjælland, hvor vi vil have revanche, lød det fra Thomas Thomasberg, da FC Midtjyllands cheftræner mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter 3-2-nederlaget til FC Nordsjælland.
‘Det var for ringe’
Allerede efter tre minutter af tirsdagens kamp kom FC Midtjylland bagud, da Benjamin Nygren scorede, og ifølge FC Midtjylland-anfører Mads Bech Sørensen var det selvsagt en uacceptabel start på kampen for gæsterne.
– Vi er ikke skarpe nok. Vi har nogle fine kontramuligheder til at straffe dem, men dem tager vi ikke i dag. Og så sidder vi for langt fra i vores pres i de første 20 minutter.
– Vi kommer skidt ud, vi er ikke i nærheden af dem, og alt initiativet er på deres hænder. Det var for ringe, lød det fra Mads Bech Sørensen, da forsvarsspilleren mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
Ousmane Diao havde en skrækkamp med selvmål, rødt kort og et begået straffespark, men Mads Bech Sørensen ville ikke kritisere holdkammeraten efterfølgende.
– Det er fodbold. Fejl sker. Det sker for os alle sammen. Nu gælder det om at hive ham op igen. Vi skal ikke stå og pege fingre ad nogen overhovedet. Det er fodbold, det er mennesker, vi laver fejl, og så må man hjælpe hinanden, lød det fra Mads Bech Sørensen om senegaleseren.
Ousmane Diao fik sit første gule kort i forbindelse med selvmålet, men ifølge Mads Bech Sørensen var det ikke på grund af brok, at senegaleseren fik sin første advarsel.
– Nej, det er ikke for brok. Jeg får forklaret, at der er en eller anden regel om, at han frarøver en oplagt scoringsmulighed, og så bliver det en fordel, og så skal han give et gult kort. Jeg er ikke 100 procent sikker, men det er den forklaring, jeg får derinde, lød det fra FC Midtjylland-kaptajnen.
FC Midtjylland spiller igen på søndag, hvor FC Nordsjælland igen er modstanderen.
Bliver FC Midtjylland mestre?
0 Votes
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
LIVE
Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
NYHEDER
– Det skal Bo Svensson være ret obs på
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
INTERVIEW