FARUM (Tipsbladet): Her halvvejs igennem Mesterskabsspillet er der nok mange, der sidder med en følelse af deja vu.
For ligesom det var tilfældet i sidste sæson, har vi i denne sæson fået en mesterskabskamp i Superligaen, hvor hverken FC København eller FC Midtjylland har været i stand til at levere en stribe af sejre.
Efter 4-2-sejren over FC København kom FC Midtjylland tirsdag ned på jorden igen, da de forsvarende mestre tabte med 3-2 til FC Nordsjælland på Right To Dream Park. FC Midtjylland har nu ét point op til FC København og tre point ned til Brøndby IF, og ifølge Thomas Thomasberg er det klart, at det er meget jævnbyrdigt i guldkampen lige nu.
– Den er tæt. Som udgangspunkt har vi smidt lidt for mange point væk i foråret, og det tror jeg også, at de andre vil stå og tænke. Så har Brøndby jo lavet 13 point her i Mesterskabsspillet, som er lidt uhørt, fordi kampene er tætte, og det er sjældent, at du kan lave så mange point.
– Men det er stadigvæk op til os selv. Vi kan selv sørge for at vinde nok kampe, og så ender vi også med at blive mester. Nu går vi hjem og gør os klar til kampen på søndag mod Nordsjælland, hvor vi vil have revanche, lød det fra Thomas Thomasberg, da FC Midtjyllands cheftræner mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter 3-2-nederlaget til FC Nordsjælland.
‘Det var for ringe’
Allerede efter tre minutter af tirsdagens kamp kom FC Midtjylland bagud, da Benjamin Nygren scorede, og ifølge FC Midtjylland-anfører Mads Bech Sørensen var det selvsagt en uacceptabel start på kampen for gæsterne.
– Vi er ikke skarpe nok. Vi har nogle fine kontramuligheder til at straffe dem, men dem tager vi ikke i dag. Og så sidder vi for langt fra i vores pres i de første 20 minutter.
– Vi kommer skidt ud, vi er ikke i nærheden af dem, og alt initiativet er på deres hænder. Det var for ringe, lød det fra Mads Bech Sørensen, da forsvarsspilleren mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
Ousmane Diao havde en skrækkamp med selvmål, rødt kort og et begået straffespark, men Mads Bech Sørensen ville ikke kritisere holdkammeraten efterfølgende.
– Det er fodbold. Fejl sker. Det sker for os alle sammen. Nu gælder det om at hive ham op igen. Vi skal ikke stå og pege fingre ad nogen overhovedet. Det er fodbold, det er mennesker, vi laver fejl, og så må man hjælpe hinanden, lød det fra Mads Bech Sørensen om senegaleseren.
Ousmane Diao fik sit første gule kort i forbindelse med selvmålet, men ifølge Mads Bech Sørensen var det ikke på grund af brok, at senegaleseren fik sin første advarsel.
– Nej, det er ikke for brok. Jeg får forklaret, at der er en eller anden regel om, at han frarøver en oplagt scoringsmulighed, og så bliver det en fordel, og så skal han give et gult kort. Jeg er ikke 100 procent sikker, men det er den forklaring, jeg får derinde, lød det fra FC Midtjylland-kaptajnen.
FC Midtjylland spiller igen på søndag, hvor FC Nordsjælland igen er modstanderen.
Bliver FC Midtjylland mestre?
0 Votes
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
I chok over Manchester United
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
Langer ud efter trænerlegende
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
Reagerer på Brøndby-bombe
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
MEDIE
631 millioner kroner
NYHEDER
Køber engelsk klub
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER