FARUM (Tipsbladet): Her halvvejs igennem Mesterskabsspillet er der nok mange, der sidder med en følelse af deja vu.
For ligesom det var tilfældet i sidste sæson, har vi i denne sæson fået en mesterskabskamp i Superligaen, hvor hverken FC København eller FC Midtjylland har været i stand til at levere en stribe af sejre.
Efter 4-2-sejren over FC København kom FC Midtjylland tirsdag ned på jorden igen, da de forsvarende mestre tabte med 3-2 til FC Nordsjælland på Right To Dream Park. FC Midtjylland har nu ét point op til FC København og tre point ned til Brøndby IF, og ifølge Thomas Thomasberg er det klart, at det er meget jævnbyrdigt i guldkampen lige nu.
– Den er tæt. Som udgangspunkt har vi smidt lidt for mange point væk i foråret, og det tror jeg også, at de andre vil stå og tænke. Så har Brøndby jo lavet 13 point her i Mesterskabsspillet, som er lidt uhørt, fordi kampene er tætte, og det er sjældent, at du kan lave så mange point.
– Men det er stadigvæk op til os selv. Vi kan selv sørge for at vinde nok kampe, og så ender vi også med at blive mester. Nu går vi hjem og gør os klar til kampen på søndag mod Nordsjælland, hvor vi vil have revanche, lød det fra Thomas Thomasberg, da FC Midtjyllands cheftræner mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter 3-2-nederlaget til FC Nordsjælland.
‘Det var for ringe’
Allerede efter tre minutter af tirsdagens kamp kom FC Midtjylland bagud, da Benjamin Nygren scorede, og ifølge FC Midtjylland-anfører Mads Bech Sørensen var det selvsagt en uacceptabel start på kampen for gæsterne.
– Vi er ikke skarpe nok. Vi har nogle fine kontramuligheder til at straffe dem, men dem tager vi ikke i dag. Og så sidder vi for langt fra i vores pres i de første 20 minutter.
– Vi kommer skidt ud, vi er ikke i nærheden af dem, og alt initiativet er på deres hænder. Det var for ringe, lød det fra Mads Bech Sørensen, da forsvarsspilleren mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
Ousmane Diao havde en skrækkamp med selvmål, rødt kort og et begået straffespark, men Mads Bech Sørensen ville ikke kritisere holdkammeraten efterfølgende.
– Det er fodbold. Fejl sker. Det sker for os alle sammen. Nu gælder det om at hive ham op igen. Vi skal ikke stå og pege fingre ad nogen overhovedet. Det er fodbold, det er mennesker, vi laver fejl, og så må man hjælpe hinanden, lød det fra Mads Bech Sørensen om senegaleseren.
Ousmane Diao fik sit første gule kort i forbindelse med selvmålet, men ifølge Mads Bech Sørensen var det ikke på grund af brok, at senegaleseren fik sin første advarsel.
– Nej, det er ikke for brok. Jeg får forklaret, at der er en eller anden regel om, at han frarøver en oplagt scoringsmulighed, og så bliver det en fordel, og så skal han give et gult kort. Jeg er ikke 100 procent sikker, men det er den forklaring, jeg får derinde, lød det fra FC Midtjylland-kaptajnen.
FC Midtjylland spiller igen på søndag, hvor FC Nordsjælland igen er modstanderen.
Bliver FC Midtjylland mestre?
0 Votes
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Fyrer landstræner to måneder før VM
Her spiller Lasse Schöne i dag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
OB siger farvel til seks spillere
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
Nu klager FC Barcelona igen
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
– Han vinder Ballon d’Or!
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
MEDIE