FARUM (Tipsbladet): Her halvvejs igennem Mesterskabsspillet er der nok mange, der sidder med en følelse af deja vu.
For ligesom det var tilfældet i sidste sæson, har vi i denne sæson fået en mesterskabskamp i Superligaen, hvor hverken FC København eller FC Midtjylland har været i stand til at levere en stribe af sejre.
Efter 4-2-sejren over FC København kom FC Midtjylland tirsdag ned på jorden igen, da de forsvarende mestre tabte med 3-2 til FC Nordsjælland på Right To Dream Park. FC Midtjylland har nu ét point op til FC København og tre point ned til Brøndby IF, og ifølge Thomas Thomasberg er det klart, at det er meget jævnbyrdigt i guldkampen lige nu.
– Den er tæt. Som udgangspunkt har vi smidt lidt for mange point væk i foråret, og det tror jeg også, at de andre vil stå og tænke. Så har Brøndby jo lavet 13 point her i Mesterskabsspillet, som er lidt uhørt, fordi kampene er tætte, og det er sjældent, at du kan lave så mange point.
– Men det er stadigvæk op til os selv. Vi kan selv sørge for at vinde nok kampe, og så ender vi også med at blive mester. Nu går vi hjem og gør os klar til kampen på søndag mod Nordsjælland, hvor vi vil have revanche, lød det fra Thomas Thomasberg, da FC Midtjyllands cheftræner mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter 3-2-nederlaget til FC Nordsjælland.
‘Det var for ringe’
Allerede efter tre minutter af tirsdagens kamp kom FC Midtjylland bagud, da Benjamin Nygren scorede, og ifølge FC Midtjylland-anfører Mads Bech Sørensen var det selvsagt en uacceptabel start på kampen for gæsterne.
– Vi er ikke skarpe nok. Vi har nogle fine kontramuligheder til at straffe dem, men dem tager vi ikke i dag. Og så sidder vi for langt fra i vores pres i de første 20 minutter.
– Vi kommer skidt ud, vi er ikke i nærheden af dem, og alt initiativet er på deres hænder. Det var for ringe, lød det fra Mads Bech Sørensen, da forsvarsspilleren mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
Ousmane Diao havde en skrækkamp med selvmål, rødt kort og et begået straffespark, men Mads Bech Sørensen ville ikke kritisere holdkammeraten efterfølgende.
– Det er fodbold. Fejl sker. Det sker for os alle sammen. Nu gælder det om at hive ham op igen. Vi skal ikke stå og pege fingre ad nogen overhovedet. Det er fodbold, det er mennesker, vi laver fejl, og så må man hjælpe hinanden, lød det fra Mads Bech Sørensen om senegaleseren.
Ousmane Diao fik sit første gule kort i forbindelse med selvmålet, men ifølge Mads Bech Sørensen var det ikke på grund af brok, at senegaleseren fik sin første advarsel.
– Nej, det er ikke for brok. Jeg får forklaret, at der er en eller anden regel om, at han frarøver en oplagt scoringsmulighed, og så bliver det en fordel, og så skal han give et gult kort. Jeg er ikke 100 procent sikker, men det er den forklaring, jeg får derinde, lød det fra FC Midtjylland-kaptajnen.
FC Midtjylland spiller igen på søndag, hvor FC Nordsjælland igen er modstanderen.
Bliver FC Midtjylland mestre?
0 Votes
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE