FARUM (Tipsbladet): Her halvvejs igennem Mesterskabsspillet er der nok mange, der sidder med en følelse af deja vu.
For ligesom det var tilfældet i sidste sæson, har vi i denne sæson fået en mesterskabskamp i Superligaen, hvor hverken FC København eller FC Midtjylland har været i stand til at levere en stribe af sejre.
Efter 4-2-sejren over FC København kom FC Midtjylland tirsdag ned på jorden igen, da de forsvarende mestre tabte med 3-2 til FC Nordsjælland på Right To Dream Park. FC Midtjylland har nu ét point op til FC København og tre point ned til Brøndby IF, og ifølge Thomas Thomasberg er det klart, at det er meget jævnbyrdigt i guldkampen lige nu.
– Den er tæt. Som udgangspunkt har vi smidt lidt for mange point væk i foråret, og det tror jeg også, at de andre vil stå og tænke. Så har Brøndby jo lavet 13 point her i Mesterskabsspillet, som er lidt uhørt, fordi kampene er tætte, og det er sjældent, at du kan lave så mange point.
– Men det er stadigvæk op til os selv. Vi kan selv sørge for at vinde nok kampe, og så ender vi også med at blive mester. Nu går vi hjem og gør os klar til kampen på søndag mod Nordsjælland, hvor vi vil have revanche, lød det fra Thomas Thomasberg, da FC Midtjyllands cheftræner mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter 3-2-nederlaget til FC Nordsjælland.
‘Det var for ringe’
Allerede efter tre minutter af tirsdagens kamp kom FC Midtjylland bagud, da Benjamin Nygren scorede, og ifølge FC Midtjylland-anfører Mads Bech Sørensen var det selvsagt en uacceptabel start på kampen for gæsterne.
– Vi er ikke skarpe nok. Vi har nogle fine kontramuligheder til at straffe dem, men dem tager vi ikke i dag. Og så sidder vi for langt fra i vores pres i de første 20 minutter.
– Vi kommer skidt ud, vi er ikke i nærheden af dem, og alt initiativet er på deres hænder. Det var for ringe, lød det fra Mads Bech Sørensen, da forsvarsspilleren mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
Ousmane Diao havde en skrækkamp med selvmål, rødt kort og et begået straffespark, men Mads Bech Sørensen ville ikke kritisere holdkammeraten efterfølgende.
– Det er fodbold. Fejl sker. Det sker for os alle sammen. Nu gælder det om at hive ham op igen. Vi skal ikke stå og pege fingre ad nogen overhovedet. Det er fodbold, det er mennesker, vi laver fejl, og så må man hjælpe hinanden, lød det fra Mads Bech Sørensen om senegaleseren.
Ousmane Diao fik sit første gule kort i forbindelse med selvmålet, men ifølge Mads Bech Sørensen var det ikke på grund af brok, at senegaleseren fik sin første advarsel.
– Nej, det er ikke for brok. Jeg får forklaret, at der er en eller anden regel om, at han frarøver en oplagt scoringsmulighed, og så bliver det en fordel, og så skal han give et gult kort. Jeg er ikke 100 procent sikker, men det er den forklaring, jeg får derinde, lød det fra FC Midtjylland-kaptajnen.
FC Midtjylland spiller igen på søndag, hvor FC Nordsjælland igen er modstanderen.
Bliver FC Midtjylland mestre?
0 Votes
LIVE
LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
MEDIE
Offentliggøres i dag
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
OPTAKT