Thomasberg med stor ros til Brøndby: ‘Lidt uhørt’

Thomas Thomasberg er imponeret over Brøndbys pointhøst i Mesterskabsspillet.



FARUM (Tipsbladet): Her halvvejs igennem Mesterskabsspillet er der nok mange, der sidder med en følelse af deja vu.

For ligesom det var tilfældet i sidste sæson, har vi i denne sæson fået en mesterskabskamp i Superligaen, hvor hverken FC København eller FC Midtjylland har været i stand til at levere en stribe af sejre.

Efter 4-2-sejren over FC København kom FC Midtjylland tirsdag ned på jorden igen, da de forsvarende mestre tabte med 3-2 til FC Nordsjælland på Right To Dream Park. FC Midtjylland har nu ét point op til FC København og tre point ned til Brøndby IF, og ifølge Thomas Thomasberg er det klart, at det er meget jævnbyrdigt i guldkampen lige nu.

– Den er tæt. Som udgangspunkt har vi smidt lidt for mange point væk i foråret, og det tror jeg også, at de andre vil stå og tænke. Så har Brøndby jo lavet 13 point her i Mesterskabsspillet, som er lidt uhørt, fordi kampene er tætte, og det er sjældent, at du kan lave så mange point.

– Men det er stadigvæk op til os selv. Vi kan selv sørge for at vinde nok kampe, og så ender vi også med at blive mester. Nu går vi hjem og gør os klar til kampen på søndag mod Nordsjælland, hvor vi vil have revanche, lød det fra Thomas Thomasberg, da FC Midtjyllands cheftræner mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter 3-2-nederlaget til FC Nordsjælland.

‘Det var for ringe’

Allerede efter tre minutter af tirsdagens kamp kom FC Midtjylland bagud, da Benjamin Nygren scorede, og ifølge FC Midtjylland-anfører Mads Bech Sørensen var det selvsagt en uacceptabel start på kampen for gæsterne.

– Vi er ikke skarpe nok. Vi har nogle fine kontramuligheder til at straffe dem, men dem tager vi ikke i dag. Og så sidder vi for langt fra i vores pres i de første 20 minutter. 

– Vi kommer skidt ud, vi er ikke i nærheden af dem, og alt initiativet er på deres hænder. Det var for ringe, lød det fra Mads Bech Sørensen, da forsvarsspilleren mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Ousmane Diao havde en skrækkamp med selvmål, rødt kort og et begået straffespark, men Mads Bech Sørensen ville ikke kritisere holdkammeraten efterfølgende.

– Det er fodbold. Fejl sker. Det sker for os alle sammen. Nu gælder det om at hive ham op igen. Vi skal ikke stå og pege fingre ad nogen overhovedet. Det er fodbold, det er mennesker, vi laver fejl, og så må man hjælpe hinanden, lød det fra Mads Bech Sørensen om senegaleseren.

Ousmane Diao fik sit første gule kort i forbindelse med selvmålet, men ifølge Mads Bech Sørensen var det ikke på grund af brok, at senegaleseren fik sin første advarsel.

– Nej, det er ikke for brok. Jeg får forklaret, at der er en eller anden regel om, at han frarøver en oplagt scoringsmulighed, og så bliver det en fordel, og så skal han give et gult kort. Jeg er ikke 100 procent sikker, men det er den forklaring, jeg får derinde, lød det fra FC Midtjylland-kaptajnen.

FC Midtjylland spiller igen på søndag, hvor FC Nordsjælland igen er modstanderen.

Bliver FC Midtjylland mestre?

  • Ja!
  • Nej, det bliver FCK
  • Nej, det bliver et helt tredje hold
  • Ved ikke
  • Ja!
  • Nej, det bliver FCK
  • Nej, det bliver et helt tredje hold
  • Ved ikke

0 Votes







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Medie peger på FC København

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Vild udtalelse om Nathan Trott

Brøndby henter stort målmandstalent

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Rundens hold i Superligaen – 20. runde



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

– Det er absolut bekymrende!

Han skal jo være Brøndby-mand



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Forlænger med stortalent

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

José Mourinho klarmelder dansker



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Chido Obi var ustyrlig

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Benfica – Real Madrid

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’