Thomasberg med stor ros til Brøndby: ‘Lidt uhørt’

Thomas Thomasberg er imponeret over Brøndbys pointhøst i Mesterskabsspillet.



FARUM (Tipsbladet): Her halvvejs igennem Mesterskabsspillet er der nok mange, der sidder med en følelse af deja vu.

For ligesom det var tilfældet i sidste sæson, har vi i denne sæson fået en mesterskabskamp i Superligaen, hvor hverken FC København eller FC Midtjylland har været i stand til at levere en stribe af sejre.

Efter 4-2-sejren over FC København kom FC Midtjylland tirsdag ned på jorden igen, da de forsvarende mestre tabte med 3-2 til FC Nordsjælland på Right To Dream Park. FC Midtjylland har nu ét point op til FC København og tre point ned til Brøndby IF, og ifølge Thomas Thomasberg er det klart, at det er meget jævnbyrdigt i guldkampen lige nu.

– Den er tæt. Som udgangspunkt har vi smidt lidt for mange point væk i foråret, og det tror jeg også, at de andre vil stå og tænke. Så har Brøndby jo lavet 13 point her i Mesterskabsspillet, som er lidt uhørt, fordi kampene er tætte, og det er sjældent, at du kan lave så mange point.

– Men det er stadigvæk op til os selv. Vi kan selv sørge for at vinde nok kampe, og så ender vi også med at blive mester. Nu går vi hjem og gør os klar til kampen på søndag mod Nordsjælland, hvor vi vil have revanche, lød det fra Thomas Thomasberg, da FC Midtjyllands cheftræner mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter 3-2-nederlaget til FC Nordsjælland.

‘Det var for ringe’

Allerede efter tre minutter af tirsdagens kamp kom FC Midtjylland bagud, da Benjamin Nygren scorede, og ifølge FC Midtjylland-anfører Mads Bech Sørensen var det selvsagt en uacceptabel start på kampen for gæsterne.

– Vi er ikke skarpe nok. Vi har nogle fine kontramuligheder til at straffe dem, men dem tager vi ikke i dag. Og så sidder vi for langt fra i vores pres i de første 20 minutter. 

– Vi kommer skidt ud, vi er ikke i nærheden af dem, og alt initiativet er på deres hænder. Det var for ringe, lød det fra Mads Bech Sørensen, da forsvarsspilleren mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Ousmane Diao havde en skrækkamp med selvmål, rødt kort og et begået straffespark, men Mads Bech Sørensen ville ikke kritisere holdkammeraten efterfølgende.

– Det er fodbold. Fejl sker. Det sker for os alle sammen. Nu gælder det om at hive ham op igen. Vi skal ikke stå og pege fingre ad nogen overhovedet. Det er fodbold, det er mennesker, vi laver fejl, og så må man hjælpe hinanden, lød det fra Mads Bech Sørensen om senegaleseren.

Ousmane Diao fik sit første gule kort i forbindelse med selvmålet, men ifølge Mads Bech Sørensen var det ikke på grund af brok, at senegaleseren fik sin første advarsel.

– Nej, det er ikke for brok. Jeg får forklaret, at der er en eller anden regel om, at han frarøver en oplagt scoringsmulighed, og så bliver det en fordel, og så skal han give et gult kort. Jeg er ikke 100 procent sikker, men det er den forklaring, jeg får derinde, lød det fra FC Midtjylland-kaptajnen.

FC Midtjylland spiller igen på søndag, hvor FC Nordsjælland igen er modstanderen.

Bliver FC Midtjylland mestre?

  • Ja!
  • Nej, det bliver FCK
  • Nej, det bliver et helt tredje hold
  • Ved ikke
  • Ja!
  • Nej, det bliver FCK
  • Nej, det bliver et helt tredje hold
  • Ved ikke

0 Votes







LIVE

LIVE: Medie spår – han bliver ny Tottenham-træner

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Tjekkiet – Danmark

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Varme rygter: Han har været i FC København

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Stor profil glad for Brøndby



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar på chokskifte

Melder ud om Kasper Hjulmand

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Han er også færdig i FC København

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Vild stime før Danmark-brag

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Randers var tæt på – nu er han et monster

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Ser I med, Brøndby?

Dybt bekymret over VM i USA

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Det skal blive bedre, Isaksen!