Thomasberg om debutant: Dét ser aldrig godt ud

Thomas Thomasberg glæder sig dog over, at Ousmane Diao spillede sig op efter pausen.



FC Midtjylland lignede alt andet end mestre, da de gik til pause i opgøret mod AGF i Superliga-sæsonåbneren fredag aften, som trods alt endte 1-1. Midtjyderne var her bagud med 0-1, men forskellen havde været meget større, og blandt andet et reddet straffespark af hjemvendte Elias Olafsson var med til at holde FCM inde i kampen.

Overfor Tipsbladet fortæller FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg, hvad han sagde til spillerne i omklædningsrummet efter den første halvdel af kampen.

– Nu er det jo en ny gruppe, og jeg tog det stille og roligt. Men altså, budskabet blev leveret. Det var ikke godt nok. Det er ikke sådan, vi vil spille eller gøre det, og vi skulle mere på forkant med tingene end, vi var i første halvleg, fortæller Thomasberg.

Han understreger dog, at de kommer ud i anden halvleg med et andet udtryk efter, at de 'var halvt begravede' i første halvleg.

Til et spørgsmål fra den øvrige fremmødte presse blev Thomas Thomasberg spurgt til, hvordan han oplevede debutanten Ousmane Diao, som i løbet af kampen fik lavet det straffespark, som blev nævnt længere oppe.

– Altså, det er jo klart, at når du laver et straffe ude i siden, så ser det selvfølgelig aldrig godt ud. Der er også et par andre episoder, hvor han måske ikke ser ligeså godt ud, siger han og fortsætter:

– Jeg synes, at han spiller en rigtig fin anden halvleg, og der kommer han til at vinde de dueller, som han skal og komme i vejen for det. Han blev ligesom de andre i første halvleg presset. Det skal selvfølgelig gerne være på et bedre niveau end i første halvleg. Men anden halvleg er egentlig som jeg som minimum forventer, at de kan spille, forklarer Thomasberg.

FCM-træneren peger desuden på, at Diao er en del af de fire midterforsvarere, som klubben har, og at der planen, at de kommer til at skifte, når de kommer til at have kampe hver tredje eller hver fjerde dag.

Næste opgave for FC Midtjylland er på tirsdag i Champions League-kvalifikationen mod UE Santa Coloma fra Andorra. Derefter venter en Superliga-kamp mod FC Nordsjælland.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

De lurer på Vejle-profil

Monsterbud på vej

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

Medier sender ham hjem til AGF

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Benhård kritik af Danmark