Thomasberg stråler: Jeg har mit ønskejob

Thomas Thomasbergs andet ophold i FC Midtjylland er en succes, og han har ikke travlt med at skulle videre.



FC Midtjylland er blevet lidt af en talentfabrik for trænere.

Jess Thorup, Bo Henriksen, Brian Priske og Lars Friis har således alle en fortid hos midtjyderne og nu et topjob som cheftræner i udlandet.

Dertil kommer også den fungerende landstræner Lars Knudsen, der var FCM-assistent i to og et halvt år med Thorup som chef.

Klubbens nuværende cheftræner, Thomas Thomasberg, har bemærket trenden. Men han har langtfra travlt med at komme videre.

– Hvis der kommer noget, så kigger vi på det. Men jeg er virkelig glad for, hvor jeg er nu. Jeg bor i området, kender klubben og historien og har lige nu mit ønskejob.

– Jeg kan sagtens se mig selv være her i mange år, så jeg bruger ingen krudt på alt muligt andet. Lige nu har jeg alle de udfordringer, som jeg har brug for, siger Thomasberg.

FCM lagde i starten af august et år på Thomasbergs kontrakt, så den nu løber til sommeren 2027.

Det kunne ligne en måde at afskrække bejlere eller belønne mestertræneren efter et afvist bud ude fra. Hverken Thomasberg eller fodbolddirektør Peter Sand vil dog kommentere, om det er tilfældet.

– Jeg kan kun sige, at vi er meget glade for forlængelsen. Vi har mange dygtige trænere i Danmark, og det er vildt positivt, at vi nu sælger trænere fra Superligaen, og at de rent faktisk har succes, siger Peter Sand med et smil.

Efter at have afsluttet sin aktive karriere med fem sæsoner i FCM, blev Thomasberg assistent under og overtog siden trænersædet fra Erik Rasmussen i 2009.

Efter 42 kampe og et beskedent pointsnit på 1,62 blev han dog fyret. Via Hjørring, Fredericia, Hobro og Randers havnede han 14 år senere samme sted.

Og på godt 14 måneder har Thomasberg med et pointsnit på 2,03 – 2,11 i Superligaen alene – vendt en skude, der truede med at kæntre, så midtjyderne nu både er forsvarende mester og øjeblikkeligt førerhold i Superligaen.

– Vi skal kun tilbage til sidste år, hvor vi som klub og virksomhed var et helt andet sted. Det var været noget af et turnaround. Det har mange bidraget til, men Thomas har helt sikkert også sat sit massive aftryk, siger Peter Sand.

Han roser cheftræneren for at have skabt et tydeligt udtryk på banen efter en periode med vaklen under forgængeren Albert Capellas.

– Det gør mig glad, at eksperterne ikke længere er i tvivl om, hvad FCM-udtrykket er. Og vi vil gerne rendyrke det endnu mere, siger Peter Sand og uddyber.

– Det er power, energi og fysisk styrke og at sætte et tungt tryk på modstanderne ved blandt andet et aggressivt pres og genpres samt at skabe en masse dødbolde og være farlig på dem.

– Det er også at have store individuelle færdigheder offensivt, som blandt andre Dario Osorio er et lysende eksempel på.

De 14 år væk fra FCM har givet Thomasberg erfaring og en ro, som han nu trækker på. Også selv om jobbet takket være en stor og kompetent stab af eksperter er meget anderledes end hans tidligere.

– Nogle af de udfordringer, som potentielt kunne ende på mit bord, bliver taget lidt i opløbet, så det er færre til mig og mere tid til andre ting. Jeg har stadig mange taktiske blokke på ude på træningsbanen, som er med til at definere vores stil.

– Men i mange træninger og i for eksempel en del af den individuelle sparring med spillerne tager andre over. Jeg er vel nede på at have 25-30 procent af træningerne, som jeg står for, siger Thomasberg.

Opgaverne er delt ud, men anfører Mads Bech Sørensen, der har arbejdet under Bo Henriksen i Horsens og Thomas Frank i Brentford, er ikke i tvivl om chefens kvaliteter.

– En trænerkarriere kan jo være lang, og Thomas har potentialet til at tage et skridt eller to videre. Det er jeg slet ikke i tvivl om.

– Han har samlet truppen og har fået styr på det basale, så ingen er i tvivl om deres opgaver. Der ser man blandt andet de gange, hvor vi er kommet tilbage efter at være bagud, siger forsvarsspilleren.

FCM gæster fra søndag klokken 18 Brøndby i Superligaen.

/ritzau/



På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Opløftende melding for ‘AC’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Meget tæt på at hente Pione Sisto

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

– Det vil være fuldstændigt magisk

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

En kæmpe sejr

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Fælder hård Schmeichel-dom

Helt vild med Oscar Schwartau

‘PC’ rasende over falske historier

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Right to Dream vinder stor pris

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur