FC Midtjylland er blevet lidt af en talentfabrik for trænere.
Jess Thorup, Bo Henriksen, Brian Priske og Lars Friis har således alle en fortid hos midtjyderne og nu et topjob som cheftræner i udlandet.
Dertil kommer også den fungerende landstræner Lars Knudsen, der var FCM-assistent i to og et halvt år med Thorup som chef.
Klubbens nuværende cheftræner, Thomas Thomasberg, har bemærket trenden. Men han har langtfra travlt med at komme videre.
– Hvis der kommer noget, så kigger vi på det. Men jeg er virkelig glad for, hvor jeg er nu. Jeg bor i området, kender klubben og historien og har lige nu mit ønskejob.
– Jeg kan sagtens se mig selv være her i mange år, så jeg bruger ingen krudt på alt muligt andet. Lige nu har jeg alle de udfordringer, som jeg har brug for, siger Thomasberg.
FCM lagde i starten af august et år på Thomasbergs kontrakt, så den nu løber til sommeren 2027.
Det kunne ligne en måde at afskrække bejlere eller belønne mestertræneren efter et afvist bud ude fra. Hverken Thomasberg eller fodbolddirektør Peter Sand vil dog kommentere, om det er tilfældet.
– Jeg kan kun sige, at vi er meget glade for forlængelsen. Vi har mange dygtige trænere i Danmark, og det er vildt positivt, at vi nu sælger trænere fra Superligaen, og at de rent faktisk har succes, siger Peter Sand med et smil.
Efter at have afsluttet sin aktive karriere med fem sæsoner i FCM, blev Thomasberg assistent under og overtog siden trænersædet fra Erik Rasmussen i 2009.
Efter 42 kampe og et beskedent pointsnit på 1,62 blev han dog fyret. Via Hjørring, Fredericia, Hobro og Randers havnede han 14 år senere samme sted.
Og på godt 14 måneder har Thomasberg med et pointsnit på 2,03 – 2,11 i Superligaen alene – vendt en skude, der truede med at kæntre, så midtjyderne nu både er forsvarende mester og øjeblikkeligt førerhold i Superligaen.
– Vi skal kun tilbage til sidste år, hvor vi som klub og virksomhed var et helt andet sted. Det var været noget af et turnaround. Det har mange bidraget til, men Thomas har helt sikkert også sat sit massive aftryk, siger Peter Sand.
Han roser cheftræneren for at have skabt et tydeligt udtryk på banen efter en periode med vaklen under forgængeren Albert Capellas.
– Det gør mig glad, at eksperterne ikke længere er i tvivl om, hvad FCM-udtrykket er. Og vi vil gerne rendyrke det endnu mere, siger Peter Sand og uddyber.
– Det er power, energi og fysisk styrke og at sætte et tungt tryk på modstanderne ved blandt andet et aggressivt pres og genpres samt at skabe en masse dødbolde og være farlig på dem.
– Det er også at have store individuelle færdigheder offensivt, som blandt andre Dario Osorio er et lysende eksempel på.
De 14 år væk fra FCM har givet Thomasberg erfaring og en ro, som han nu trækker på. Også selv om jobbet takket være en stor og kompetent stab af eksperter er meget anderledes end hans tidligere.
– Nogle af de udfordringer, som potentielt kunne ende på mit bord, bliver taget lidt i opløbet, så det er færre til mig og mere tid til andre ting. Jeg har stadig mange taktiske blokke på ude på træningsbanen, som er med til at definere vores stil.
– Men i mange træninger og i for eksempel en del af den individuelle sparring med spillerne tager andre over. Jeg er vel nede på at have 25-30 procent af træningerne, som jeg står for, siger Thomasberg.
Opgaverne er delt ud, men anfører Mads Bech Sørensen, der har arbejdet under Bo Henriksen i Horsens og Thomas Frank i Brentford, er ikke i tvivl om chefens kvaliteter.
– En trænerkarriere kan jo være lang, og Thomas har potentialet til at tage et skridt eller to videre. Det er jeg slet ikke i tvivl om.
– Han har samlet truppen og har fået styr på det basale, så ingen er i tvivl om deres opgaver. Der ser man blandt andet de gange, hvor vi er kommet tilbage efter at være bagud, siger forsvarsspilleren.
FCM gæster fra søndag klokken 18 Brøndby i Superligaen.
/ritzau/
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
UEFA med ny stor FC København-straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Vild udtalelse om Nathan Trott
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
NYHEDER
I svime over Højlund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
MEDIE
Choktransfer?
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
OPTAKT
Celtic – Stuttgart