FC Midtjylland er blevet lidt af en talentfabrik for trænere.
Jess Thorup, Bo Henriksen, Brian Priske og Lars Friis har således alle en fortid hos midtjyderne og nu et topjob som cheftræner i udlandet.
Dertil kommer også den fungerende landstræner Lars Knudsen, der var FCM-assistent i to og et halvt år med Thorup som chef.
Klubbens nuværende cheftræner, Thomas Thomasberg, har bemærket trenden. Men han har langtfra travlt med at komme videre.
– Hvis der kommer noget, så kigger vi på det. Men jeg er virkelig glad for, hvor jeg er nu. Jeg bor i området, kender klubben og historien og har lige nu mit ønskejob.
– Jeg kan sagtens se mig selv være her i mange år, så jeg bruger ingen krudt på alt muligt andet. Lige nu har jeg alle de udfordringer, som jeg har brug for, siger Thomasberg.
FCM lagde i starten af august et år på Thomasbergs kontrakt, så den nu løber til sommeren 2027.
Det kunne ligne en måde at afskrække bejlere eller belønne mestertræneren efter et afvist bud ude fra. Hverken Thomasberg eller fodbolddirektør Peter Sand vil dog kommentere, om det er tilfældet.
– Jeg kan kun sige, at vi er meget glade for forlængelsen. Vi har mange dygtige trænere i Danmark, og det er vildt positivt, at vi nu sælger trænere fra Superligaen, og at de rent faktisk har succes, siger Peter Sand med et smil.
Efter at have afsluttet sin aktive karriere med fem sæsoner i FCM, blev Thomasberg assistent under og overtog siden trænersædet fra Erik Rasmussen i 2009.
Efter 42 kampe og et beskedent pointsnit på 1,62 blev han dog fyret. Via Hjørring, Fredericia, Hobro og Randers havnede han 14 år senere samme sted.
Og på godt 14 måneder har Thomasberg med et pointsnit på 2,03 – 2,11 i Superligaen alene – vendt en skude, der truede med at kæntre, så midtjyderne nu både er forsvarende mester og øjeblikkeligt førerhold i Superligaen.
– Vi skal kun tilbage til sidste år, hvor vi som klub og virksomhed var et helt andet sted. Det var været noget af et turnaround. Det har mange bidraget til, men Thomas har helt sikkert også sat sit massive aftryk, siger Peter Sand.
Han roser cheftræneren for at have skabt et tydeligt udtryk på banen efter en periode med vaklen under forgængeren Albert Capellas.
– Det gør mig glad, at eksperterne ikke længere er i tvivl om, hvad FCM-udtrykket er. Og vi vil gerne rendyrke det endnu mere, siger Peter Sand og uddyber.
– Det er power, energi og fysisk styrke og at sætte et tungt tryk på modstanderne ved blandt andet et aggressivt pres og genpres samt at skabe en masse dødbolde og være farlig på dem.
– Det er også at have store individuelle færdigheder offensivt, som blandt andre Dario Osorio er et lysende eksempel på.
De 14 år væk fra FCM har givet Thomasberg erfaring og en ro, som han nu trækker på. Også selv om jobbet takket være en stor og kompetent stab af eksperter er meget anderledes end hans tidligere.
– Nogle af de udfordringer, som potentielt kunne ende på mit bord, bliver taget lidt i opløbet, så det er færre til mig og mere tid til andre ting. Jeg har stadig mange taktiske blokke på ude på træningsbanen, som er med til at definere vores stil.
– Men i mange træninger og i for eksempel en del af den individuelle sparring med spillerne tager andre over. Jeg er vel nede på at have 25-30 procent af træningerne, som jeg står for, siger Thomasberg.
Opgaverne er delt ud, men anfører Mads Bech Sørensen, der har arbejdet under Bo Henriksen i Horsens og Thomas Frank i Brentford, er ikke i tvivl om chefens kvaliteter.
– En trænerkarriere kan jo være lang, og Thomas har potentialet til at tage et skridt eller to videre. Det er jeg slet ikke i tvivl om.
– Han har samlet truppen og har fået styr på det basale, så ingen er i tvivl om deres opgaver. Der ser man blandt andet de gange, hvor vi er kommet tilbage efter at være bagud, siger forsvarsspilleren.
FCM gæster fra søndag klokken 18 Brøndby i Superligaen.
/ritzau/
Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
INTERVIEW
Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg
RYGTEBØRSEN
FCM meldes interesseret – bud fra England
TOPNYHED
Afsløring: Rommedahl ny direktør i dansk klub
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
FC Midtjylland tangerer klubrekord
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
NYHEDER
Morten Olsen scorer nyt job
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Manchester United henter comebacksejr
TOPNYHED
Bizarre Barcelona-billeder går viralt
HELT VILDT
Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale
AGF slår FC København i drama