FC Midtjylland er blevet lidt af en talentfabrik for trænere.
Jess Thorup, Bo Henriksen, Brian Priske og Lars Friis har således alle en fortid hos midtjyderne og nu et topjob som cheftræner i udlandet.
Dertil kommer også den fungerende landstræner Lars Knudsen, der var FCM-assistent i to og et halvt år med Thorup som chef.
Klubbens nuværende cheftræner, Thomas Thomasberg, har bemærket trenden. Men han har langtfra travlt med at komme videre.
– Hvis der kommer noget, så kigger vi på det. Men jeg er virkelig glad for, hvor jeg er nu. Jeg bor i området, kender klubben og historien og har lige nu mit ønskejob.
– Jeg kan sagtens se mig selv være her i mange år, så jeg bruger ingen krudt på alt muligt andet. Lige nu har jeg alle de udfordringer, som jeg har brug for, siger Thomasberg.
FCM lagde i starten af august et år på Thomasbergs kontrakt, så den nu løber til sommeren 2027.
Det kunne ligne en måde at afskrække bejlere eller belønne mestertræneren efter et afvist bud ude fra. Hverken Thomasberg eller fodbolddirektør Peter Sand vil dog kommentere, om det er tilfældet.
– Jeg kan kun sige, at vi er meget glade for forlængelsen. Vi har mange dygtige trænere i Danmark, og det er vildt positivt, at vi nu sælger trænere fra Superligaen, og at de rent faktisk har succes, siger Peter Sand med et smil.
Efter at have afsluttet sin aktive karriere med fem sæsoner i FCM, blev Thomasberg assistent under og overtog siden trænersædet fra Erik Rasmussen i 2009.
Efter 42 kampe og et beskedent pointsnit på 1,62 blev han dog fyret. Via Hjørring, Fredericia, Hobro og Randers havnede han 14 år senere samme sted.
Og på godt 14 måneder har Thomasberg med et pointsnit på 2,03 – 2,11 i Superligaen alene – vendt en skude, der truede med at kæntre, så midtjyderne nu både er forsvarende mester og øjeblikkeligt førerhold i Superligaen.
– Vi skal kun tilbage til sidste år, hvor vi som klub og virksomhed var et helt andet sted. Det var været noget af et turnaround. Det har mange bidraget til, men Thomas har helt sikkert også sat sit massive aftryk, siger Peter Sand.
Han roser cheftræneren for at have skabt et tydeligt udtryk på banen efter en periode med vaklen under forgængeren Albert Capellas.
– Det gør mig glad, at eksperterne ikke længere er i tvivl om, hvad FCM-udtrykket er. Og vi vil gerne rendyrke det endnu mere, siger Peter Sand og uddyber.
– Det er power, energi og fysisk styrke og at sætte et tungt tryk på modstanderne ved blandt andet et aggressivt pres og genpres samt at skabe en masse dødbolde og være farlig på dem.
– Det er også at have store individuelle færdigheder offensivt, som blandt andre Dario Osorio er et lysende eksempel på.
De 14 år væk fra FCM har givet Thomasberg erfaring og en ro, som han nu trækker på. Også selv om jobbet takket være en stor og kompetent stab af eksperter er meget anderledes end hans tidligere.
– Nogle af de udfordringer, som potentielt kunne ende på mit bord, bliver taget lidt i opløbet, så det er færre til mig og mere tid til andre ting. Jeg har stadig mange taktiske blokke på ude på træningsbanen, som er med til at definere vores stil.
– Men i mange træninger og i for eksempel en del af den individuelle sparring med spillerne tager andre over. Jeg er vel nede på at have 25-30 procent af træningerne, som jeg står for, siger Thomasberg.
Opgaverne er delt ud, men anfører Mads Bech Sørensen, der har arbejdet under Bo Henriksen i Horsens og Thomas Frank i Brentford, er ikke i tvivl om chefens kvaliteter.
– En trænerkarriere kan jo være lang, og Thomas har potentialet til at tage et skridt eller to videre. Det er jeg slet ikke i tvivl om.
– Han har samlet truppen og har fået styr på det basale, så ingen er i tvivl om deres opgaver. Der ser man blandt andet de gange, hvor vi er kommet tilbage efter at være bagud, siger forsvarsspilleren.
FCM gæster fra søndag klokken 18 Brøndby i Superligaen.
/ritzau/
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT