FC Midtjylland er blevet lidt af en talentfabrik for trænere.
Jess Thorup, Bo Henriksen, Brian Priske og Lars Friis har således alle en fortid hos midtjyderne og nu et topjob som cheftræner i udlandet.
Dertil kommer også den fungerende landstræner Lars Knudsen, der var FCM-assistent i to og et halvt år med Thorup som chef.
Klubbens nuværende cheftræner, Thomas Thomasberg, har bemærket trenden. Men han har langtfra travlt med at komme videre.
– Hvis der kommer noget, så kigger vi på det. Men jeg er virkelig glad for, hvor jeg er nu. Jeg bor i området, kender klubben og historien og har lige nu mit ønskejob.
– Jeg kan sagtens se mig selv være her i mange år, så jeg bruger ingen krudt på alt muligt andet. Lige nu har jeg alle de udfordringer, som jeg har brug for, siger Thomasberg.
FCM lagde i starten af august et år på Thomasbergs kontrakt, så den nu løber til sommeren 2027.
Det kunne ligne en måde at afskrække bejlere eller belønne mestertræneren efter et afvist bud ude fra. Hverken Thomasberg eller fodbolddirektør Peter Sand vil dog kommentere, om det er tilfældet.
– Jeg kan kun sige, at vi er meget glade for forlængelsen. Vi har mange dygtige trænere i Danmark, og det er vildt positivt, at vi nu sælger trænere fra Superligaen, og at de rent faktisk har succes, siger Peter Sand med et smil.
Efter at have afsluttet sin aktive karriere med fem sæsoner i FCM, blev Thomasberg assistent under og overtog siden trænersædet fra Erik Rasmussen i 2009.
Efter 42 kampe og et beskedent pointsnit på 1,62 blev han dog fyret. Via Hjørring, Fredericia, Hobro og Randers havnede han 14 år senere samme sted.
Og på godt 14 måneder har Thomasberg med et pointsnit på 2,03 – 2,11 i Superligaen alene – vendt en skude, der truede med at kæntre, så midtjyderne nu både er forsvarende mester og øjeblikkeligt førerhold i Superligaen.
– Vi skal kun tilbage til sidste år, hvor vi som klub og virksomhed var et helt andet sted. Det var været noget af et turnaround. Det har mange bidraget til, men Thomas har helt sikkert også sat sit massive aftryk, siger Peter Sand.
Han roser cheftræneren for at have skabt et tydeligt udtryk på banen efter en periode med vaklen under forgængeren Albert Capellas.
– Det gør mig glad, at eksperterne ikke længere er i tvivl om, hvad FCM-udtrykket er. Og vi vil gerne rendyrke det endnu mere, siger Peter Sand og uddyber.
– Det er power, energi og fysisk styrke og at sætte et tungt tryk på modstanderne ved blandt andet et aggressivt pres og genpres samt at skabe en masse dødbolde og være farlig på dem.
– Det er også at have store individuelle færdigheder offensivt, som blandt andre Dario Osorio er et lysende eksempel på.
De 14 år væk fra FCM har givet Thomasberg erfaring og en ro, som han nu trækker på. Også selv om jobbet takket være en stor og kompetent stab af eksperter er meget anderledes end hans tidligere.
– Nogle af de udfordringer, som potentielt kunne ende på mit bord, bliver taget lidt i opløbet, så det er færre til mig og mere tid til andre ting. Jeg har stadig mange taktiske blokke på ude på træningsbanen, som er med til at definere vores stil.
– Men i mange træninger og i for eksempel en del af den individuelle sparring med spillerne tager andre over. Jeg er vel nede på at have 25-30 procent af træningerne, som jeg står for, siger Thomasberg.
Opgaverne er delt ud, men anfører Mads Bech Sørensen, der har arbejdet under Bo Henriksen i Horsens og Thomas Frank i Brentford, er ikke i tvivl om chefens kvaliteter.
– En trænerkarriere kan jo være lang, og Thomas har potentialet til at tage et skridt eller to videre. Det er jeg slet ikke i tvivl om.
– Han har samlet truppen og har fået styr på det basale, så ingen er i tvivl om deres opgaver. Der ser man blandt andet de gange, hvor vi er kommet tilbage efter at være bagud, siger forsvarsspilleren.
FCM gæster fra søndag klokken 18 Brøndby i Superligaen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Svensson fortæller om ‘kæmpe vabler’
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
Kæk Wass: Han filmede!
Henter FC København-spiller
AVIS
Ny melding om fremtiden
NYHEDER
Trænerlegende stopper
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER