Thomasberg stråler: Jeg har mit ønskejob

Thomas Thomasbergs andet ophold i FC Midtjylland er en succes, og han har ikke travlt med at skulle videre.



FC Midtjylland er blevet lidt af en talentfabrik for trænere.

Jess Thorup, Bo Henriksen, Brian Priske og Lars Friis har således alle en fortid hos midtjyderne og nu et topjob som cheftræner i udlandet.

Dertil kommer også den fungerende landstræner Lars Knudsen, der var FCM-assistent i to og et halvt år med Thorup som chef.

Klubbens nuværende cheftræner, Thomas Thomasberg, har bemærket trenden. Men han har langtfra travlt med at komme videre.

– Hvis der kommer noget, så kigger vi på det. Men jeg er virkelig glad for, hvor jeg er nu. Jeg bor i området, kender klubben og historien og har lige nu mit ønskejob.

– Jeg kan sagtens se mig selv være her i mange år, så jeg bruger ingen krudt på alt muligt andet. Lige nu har jeg alle de udfordringer, som jeg har brug for, siger Thomasberg.

FCM lagde i starten af august et år på Thomasbergs kontrakt, så den nu løber til sommeren 2027.

Det kunne ligne en måde at afskrække bejlere eller belønne mestertræneren efter et afvist bud ude fra. Hverken Thomasberg eller fodbolddirektør Peter Sand vil dog kommentere, om det er tilfældet.

– Jeg kan kun sige, at vi er meget glade for forlængelsen. Vi har mange dygtige trænere i Danmark, og det er vildt positivt, at vi nu sælger trænere fra Superligaen, og at de rent faktisk har succes, siger Peter Sand med et smil.

Efter at have afsluttet sin aktive karriere med fem sæsoner i FCM, blev Thomasberg assistent under og overtog siden trænersædet fra Erik Rasmussen i 2009.

Efter 42 kampe og et beskedent pointsnit på 1,62 blev han dog fyret. Via Hjørring, Fredericia, Hobro og Randers havnede han 14 år senere samme sted.

Og på godt 14 måneder har Thomasberg med et pointsnit på 2,03 – 2,11 i Superligaen alene – vendt en skude, der truede med at kæntre, så midtjyderne nu både er forsvarende mester og øjeblikkeligt førerhold i Superligaen.

– Vi skal kun tilbage til sidste år, hvor vi som klub og virksomhed var et helt andet sted. Det var været noget af et turnaround. Det har mange bidraget til, men Thomas har helt sikkert også sat sit massive aftryk, siger Peter Sand.

Han roser cheftræneren for at have skabt et tydeligt udtryk på banen efter en periode med vaklen under forgængeren Albert Capellas.

– Det gør mig glad, at eksperterne ikke længere er i tvivl om, hvad FCM-udtrykket er. Og vi vil gerne rendyrke det endnu mere, siger Peter Sand og uddyber.

– Det er power, energi og fysisk styrke og at sætte et tungt tryk på modstanderne ved blandt andet et aggressivt pres og genpres samt at skabe en masse dødbolde og være farlig på dem.

– Det er også at have store individuelle færdigheder offensivt, som blandt andre Dario Osorio er et lysende eksempel på.

De 14 år væk fra FCM har givet Thomasberg erfaring og en ro, som han nu trækker på. Også selv om jobbet takket være en stor og kompetent stab af eksperter er meget anderledes end hans tidligere.

– Nogle af de udfordringer, som potentielt kunne ende på mit bord, bliver taget lidt i opløbet, så det er færre til mig og mere tid til andre ting. Jeg har stadig mange taktiske blokke på ude på træningsbanen, som er med til at definere vores stil.

– Men i mange træninger og i for eksempel en del af den individuelle sparring med spillerne tager andre over. Jeg er vel nede på at have 25-30 procent af træningerne, som jeg står for, siger Thomasberg.

Opgaverne er delt ud, men anfører Mads Bech Sørensen, der har arbejdet under Bo Henriksen i Horsens og Thomas Frank i Brentford, er ikke i tvivl om chefens kvaliteter.

– En trænerkarriere kan jo være lang, og Thomas har potentialet til at tage et skridt eller to videre. Det er jeg slet ikke i tvivl om.

– Han har samlet truppen og har fået styr på det basale, så ingen er i tvivl om deres opgaver. Der ser man blandt andet de gange, hvor vi er kommet tilbage efter at være bagud, siger forsvarsspilleren.

FCM gæster fra søndag klokken 18 Brøndby i Superligaen.

/ritzau/





Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’




LIVE

TransferLIVE: Jagter dansker

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Verdensstjernes søn landet i København

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Vil undgå Bendtner-stunt

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

På blokken i danskerklub

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Topscorer færdig

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Bliver det Chido Obis store chance?

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Medie med dyster Dorgu-melding

– Vi er pressede

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

‘Sur over Brøndby-transfer’

Døsig danskerdyst i Deutschland

Dansker lyner i Italien

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske