FC Midtjylland er blevet lidt af en talentfabrik for trænere.
Jess Thorup, Bo Henriksen, Brian Priske og Lars Friis har således alle en fortid hos midtjyderne og nu et topjob som cheftræner i udlandet.
Dertil kommer også den fungerende landstræner Lars Knudsen, der var FCM-assistent i to og et halvt år med Thorup som chef.
Klubbens nuværende cheftræner, Thomas Thomasberg, har bemærket trenden. Men han har langtfra travlt med at komme videre.
– Hvis der kommer noget, så kigger vi på det. Men jeg er virkelig glad for, hvor jeg er nu. Jeg bor i området, kender klubben og historien og har lige nu mit ønskejob.
– Jeg kan sagtens se mig selv være her i mange år, så jeg bruger ingen krudt på alt muligt andet. Lige nu har jeg alle de udfordringer, som jeg har brug for, siger Thomasberg.
FCM lagde i starten af august et år på Thomasbergs kontrakt, så den nu løber til sommeren 2027.
Det kunne ligne en måde at afskrække bejlere eller belønne mestertræneren efter et afvist bud ude fra. Hverken Thomasberg eller fodbolddirektør Peter Sand vil dog kommentere, om det er tilfældet.
– Jeg kan kun sige, at vi er meget glade for forlængelsen. Vi har mange dygtige trænere i Danmark, og det er vildt positivt, at vi nu sælger trænere fra Superligaen, og at de rent faktisk har succes, siger Peter Sand med et smil.
Efter at have afsluttet sin aktive karriere med fem sæsoner i FCM, blev Thomasberg assistent under og overtog siden trænersædet fra Erik Rasmussen i 2009.
Efter 42 kampe og et beskedent pointsnit på 1,62 blev han dog fyret. Via Hjørring, Fredericia, Hobro og Randers havnede han 14 år senere samme sted.
Og på godt 14 måneder har Thomasberg med et pointsnit på 2,03 – 2,11 i Superligaen alene – vendt en skude, der truede med at kæntre, så midtjyderne nu både er forsvarende mester og øjeblikkeligt førerhold i Superligaen.
– Vi skal kun tilbage til sidste år, hvor vi som klub og virksomhed var et helt andet sted. Det var været noget af et turnaround. Det har mange bidraget til, men Thomas har helt sikkert også sat sit massive aftryk, siger Peter Sand.
Han roser cheftræneren for at have skabt et tydeligt udtryk på banen efter en periode med vaklen under forgængeren Albert Capellas.
– Det gør mig glad, at eksperterne ikke længere er i tvivl om, hvad FCM-udtrykket er. Og vi vil gerne rendyrke det endnu mere, siger Peter Sand og uddyber.
– Det er power, energi og fysisk styrke og at sætte et tungt tryk på modstanderne ved blandt andet et aggressivt pres og genpres samt at skabe en masse dødbolde og være farlig på dem.
– Det er også at have store individuelle færdigheder offensivt, som blandt andre Dario Osorio er et lysende eksempel på.
De 14 år væk fra FCM har givet Thomasberg erfaring og en ro, som han nu trækker på. Også selv om jobbet takket være en stor og kompetent stab af eksperter er meget anderledes end hans tidligere.
– Nogle af de udfordringer, som potentielt kunne ende på mit bord, bliver taget lidt i opløbet, så det er færre til mig og mere tid til andre ting. Jeg har stadig mange taktiske blokke på ude på træningsbanen, som er med til at definere vores stil.
– Men i mange træninger og i for eksempel en del af den individuelle sparring med spillerne tager andre over. Jeg er vel nede på at have 25-30 procent af træningerne, som jeg står for, siger Thomasberg.
Opgaverne er delt ud, men anfører Mads Bech Sørensen, der har arbejdet under Bo Henriksen i Horsens og Thomas Frank i Brentford, er ikke i tvivl om chefens kvaliteter.
– En trænerkarriere kan jo være lang, og Thomas har potentialet til at tage et skridt eller to videre. Det er jeg slet ikke i tvivl om.
– Han har samlet truppen og har fået styr på det basale, så ingen er i tvivl om deres opgaver. Der ser man blandt andet de gange, hvor vi er kommet tilbage efter at være bagud, siger forsvarsspilleren.
FCM gæster fra søndag klokken 18 Brøndby i Superligaen.
/ritzau/
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
NYHEDER
Benhård transfermelding
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
Supercomputer: Værste nogensinde!
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER