Thomasberg før nøglekamp: Dette bliver afgørende

Thomas Thomasberg kalder torsdagens opgør mod Jablonec i Tjekkiet for en nøglekamp i det europæiske eventyr.



Den danske pokalvinder Randers FC’s har efter tre uafgjorte og et nederlag endnu sin første sejr til gode i Europa i denne sæson.

Tjekkiske FK Jablonec på udebane i Conference League i fodbold er torsdag holdets femte europæiske opgave. Og Randers møder op med god selvtillid efter sin 2-1-sejr hos OB i Superligaen senest.

Det understreger cheftræner Thomas Thomasberg inden to møder med Jablonec i løbet af de næste 14 dage.

– Det er lidt to nøglekampe, der venter os imod dem. Vi er et enkelt point bagefter dem, og derfor skal vi herfra med point og allerhelst med en sejr, siger Thomasberg til klubbens hjemmeside.

Hverken de enkelte spillere eller Randers FC har stor europæisk erfaring. Men ud over udekampen mod tyrkiske Galatasaray i august har benovelsen været begrænset, mener Thomasberg.

– Men vi skal bibeholde den charme og den nysgerrighed, der er omkring det, for det kan give de sidste par procenter. Det er specielle oplevelser med europæiske aftener, og de skal gerne blive store.

– Jeg synes, at vi har gjort det rigtigt fint i de første to kampe i gruppespillet, men vi mangler stadig den her sejr, og den håber vi kommer hernede, siger Randers-træneren.

Randers skal passe på hjemmeholdets stærke omstillinger, men ellers primært fokusere på at få gang i sit eget spil.

– Vi har jo nærmest kun scoret på dødbolde i Europa, så det kunne være rart at få et mål i åbent spil, siger Thomasberg.

Randers har to point, og Jablonec har tre point inden opgøret, der sparkes i gang klokken 21.

Hollandske AZ Alkmaar fører gruppen med fire point.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Uventet skifte?

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

De vil have Rashford

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-træner tilknytter agent

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Riemer lover: De får debut

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Jagter tidligere AGF’er



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Vender tilbage til skærmen

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer