Efter det sene pointtab i den første Europa League-kamp mod Hoffenheim skal FC Midtjylland bruge mindst otte point i de sidste syv kampe for at avancere.
Sådan lyder det fra FCM-træner Thomas Thomasberg, der vurderer, at en pointhøst på ni til ti point vil være nok til at gå videre blandt de 24 bedste hold i ligaspillet.
– Den simple matematik ligner, at vi skal lave ni-ti point for at komme i betragtning. Det ser svært ud at nå det med alt under ni point. Så vi mangler at hente otte point i de næste syv kampe, siger Thomasberg.
FCM spillede 1-1 imod Hoffenheim for en uge siden i Herning. Torsdag aften skal det danske mesterhold møde israelske Maccabi Tel Aviv på neutral grund i Beograd.
– Lige nu spekulerer vi ikke så meget over regnestykket. Vi ved godt, at hver gang der går en kamp, hvor vi ikke hiver tre point hjem, så er der en runde mindre til at hente de nødvendige sejre.
– Det er vores målsætning og realistiske forventning at gå videre. Det vil vi gerne nå så hurtigt som muligt. Hvis det ikke bliver sådan, må vi kæmpe til sidste øjeblik, lyder det fra Thomasberg.
FCM har i denne sæsons 18 kampe kun tabt en enkelt gang på tværs af alle turneringer. Slovan Bratislava vandt hjemme over FCM, der dermed missede Champions League og røg ned i Europa League.
– Helhedsindtrykket fra alt det, vi har lavet, giver mig en sikkerhed og tryghed. Vi har været gode og stabile. Vi har lavet resultater i rigtigt mange kampe.
– Vi har tabt en enkelt kamp i hele efteråret. Det var i Bratislava. Vi spillede også de sidste fem kampe i mesterskabsspillet i foråret uden at tabe. Det er en lang periode, hvor jeg har set stabilitet.
– Og med et andet hold har jeg efter sommerferien set et godt niveau, en sult og en vilje til at præstere og vinde fodboldkampe, siger Thomasberg.
FCM skal også møde Union Saint-Gilloise, FCSB, Frankfurt, Porto, Ludogorets og Fenerbahce i Europa Leagues ligaspil.
FCM's kamp mod Maccabi Tel Aviv spilles torsdag klokken 18.45.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT