Thomasberg: Så mange point skal vi bruge

FCM-træner Thomas Thomasberg har regnet på, hvor mange point der skal til for at gå videre i Europa League.



Efter det sene pointtab i den første Europa League-kamp mod Hoffenheim skal FC Midtjylland bruge mindst otte point i de sidste syv kampe for at avancere.

Sådan lyder det fra FCM-træner Thomas Thomasberg, der vurderer, at en pointhøst på ni til ti point vil være nok til at gå videre blandt de 24 bedste hold i ligaspillet.

– Den simple matematik ligner, at vi skal lave ni-ti point for at komme i betragtning. Det ser svært ud at nå det med alt under ni point. Så vi mangler at hente otte point i de næste syv kampe, siger Thomasberg.

FCM spillede 1-1 imod Hoffenheim for en uge siden i Herning. Torsdag aften skal det danske mesterhold møde israelske Maccabi Tel Aviv på neutral grund i Beograd.

– Lige nu spekulerer vi ikke så meget over regnestykket. Vi ved godt, at hver gang der går en kamp, hvor vi ikke hiver tre point hjem, så er der en runde mindre til at hente de nødvendige sejre.

– Det er vores målsætning og realistiske forventning at gå videre. Det vil vi gerne nå så hurtigt som muligt. Hvis det ikke bliver sådan, må vi kæmpe til sidste øjeblik, lyder det fra Thomasberg.

FCM har i denne sæsons 18 kampe kun tabt en enkelt gang på tværs af alle turneringer. Slovan Bratislava vandt hjemme over FCM, der dermed missede Champions League og røg ned i Europa League.

– Helhedsindtrykket fra alt det, vi har lavet, giver mig en sikkerhed og tryghed. Vi har været gode og stabile. Vi har lavet resultater i rigtigt mange kampe.

– Vi har tabt en enkelt kamp i hele efteråret. Det var i Bratislava. Vi spillede også de sidste fem kampe i mesterskabsspillet i foråret uden at tabe. Det er en lang periode, hvor jeg har set stabilitet.

– Og med et andet hold har jeg efter sommerferien set et godt niveau, en sult og en vilje til at præstere og vinde fodboldkampe, siger Thomasberg.

FCM skal også møde Union Saint-Gilloise, FCSB, Frankfurt, Porto, Ludogorets og Fenerbahce i Europa Leagues ligaspil.

FCM's kamp mod Maccabi Tel Aviv spilles torsdag klokken 18.45.

/ritzau/





‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘FC København er Danmarks gigant’

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Osula får stor rolle i Newcastle

Her kan du se de danske hold i Europa

Viborg FF – OB

Brøndby-flop: De henter Carl Björk



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

AGF – Brøndby IF

AC Horsens – FC Nordsjælland

Sønderjyske – FC Midtjylland