Thomasberg: Så mange point skal vi bruge

FCM-træner Thomas Thomasberg har regnet på, hvor mange point der skal til for at gå videre i Europa League.



Efter det sene pointtab i den første Europa League-kamp mod Hoffenheim skal FC Midtjylland bruge mindst otte point i de sidste syv kampe for at avancere.

Sådan lyder det fra FCM-træner Thomas Thomasberg, der vurderer, at en pointhøst på ni til ti point vil være nok til at gå videre blandt de 24 bedste hold i ligaspillet.

– Den simple matematik ligner, at vi skal lave ni-ti point for at komme i betragtning. Det ser svært ud at nå det med alt under ni point. Så vi mangler at hente otte point i de næste syv kampe, siger Thomasberg.

FCM spillede 1-1 imod Hoffenheim for en uge siden i Herning. Torsdag aften skal det danske mesterhold møde israelske Maccabi Tel Aviv på neutral grund i Beograd.

– Lige nu spekulerer vi ikke så meget over regnestykket. Vi ved godt, at hver gang der går en kamp, hvor vi ikke hiver tre point hjem, så er der en runde mindre til at hente de nødvendige sejre.

– Det er vores målsætning og realistiske forventning at gå videre. Det vil vi gerne nå så hurtigt som muligt. Hvis det ikke bliver sådan, må vi kæmpe til sidste øjeblik, lyder det fra Thomasberg.

FCM har i denne sæsons 18 kampe kun tabt en enkelt gang på tværs af alle turneringer. Slovan Bratislava vandt hjemme over FCM, der dermed missede Champions League og røg ned i Europa League.

– Helhedsindtrykket fra alt det, vi har lavet, giver mig en sikkerhed og tryghed. Vi har været gode og stabile. Vi har lavet resultater i rigtigt mange kampe.

– Vi har tabt en enkelt kamp i hele efteråret. Det var i Bratislava. Vi spillede også de sidste fem kampe i mesterskabsspillet i foråret uden at tabe. Det er en lang periode, hvor jeg har set stabilitet.

– Og med et andet hold har jeg efter sommerferien set et godt niveau, en sult og en vilje til at præstere og vinde fodboldkampe, siger Thomasberg.

FCM skal også møde Union Saint-Gilloise, FCSB, Frankfurt, Porto, Ludogorets og Fenerbahce i Europa Leagues ligaspil.

FCM's kamp mod Maccabi Tel Aviv spilles torsdag klokken 18.45.

/ritzau/





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Neestrup og co. henter stjerne

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Norge – Frankrig

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Colombia – Portugal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen