Thomasberg: Så mange point skal vi bruge

FCM-træner Thomas Thomasberg har regnet på, hvor mange point der skal til for at gå videre i Europa League.



Efter det sene pointtab i den første Europa League-kamp mod Hoffenheim skal FC Midtjylland bruge mindst otte point i de sidste syv kampe for at avancere.

Sådan lyder det fra FCM-træner Thomas Thomasberg, der vurderer, at en pointhøst på ni til ti point vil være nok til at gå videre blandt de 24 bedste hold i ligaspillet.

– Den simple matematik ligner, at vi skal lave ni-ti point for at komme i betragtning. Det ser svært ud at nå det med alt under ni point. Så vi mangler at hente otte point i de næste syv kampe, siger Thomasberg.

FCM spillede 1-1 imod Hoffenheim for en uge siden i Herning. Torsdag aften skal det danske mesterhold møde israelske Maccabi Tel Aviv på neutral grund i Beograd.

– Lige nu spekulerer vi ikke så meget over regnestykket. Vi ved godt, at hver gang der går en kamp, hvor vi ikke hiver tre point hjem, så er der en runde mindre til at hente de nødvendige sejre.

– Det er vores målsætning og realistiske forventning at gå videre. Det vil vi gerne nå så hurtigt som muligt. Hvis det ikke bliver sådan, må vi kæmpe til sidste øjeblik, lyder det fra Thomasberg.

FCM har i denne sæsons 18 kampe kun tabt en enkelt gang på tværs af alle turneringer. Slovan Bratislava vandt hjemme over FCM, der dermed missede Champions League og røg ned i Europa League.

– Helhedsindtrykket fra alt det, vi har lavet, giver mig en sikkerhed og tryghed. Vi har været gode og stabile. Vi har lavet resultater i rigtigt mange kampe.

– Vi har tabt en enkelt kamp i hele efteråret. Det var i Bratislava. Vi spillede også de sidste fem kampe i mesterskabsspillet i foråret uden at tabe. Det er en lang periode, hvor jeg har set stabilitet.

– Og med et andet hold har jeg efter sommerferien set et godt niveau, en sult og en vilje til at præstere og vinde fodboldkampe, siger Thomasberg.

FCM skal også møde Union Saint-Gilloise, FCSB, Frankfurt, Porto, Ludogorets og Fenerbahce i Europa Leagues ligaspil.

FCM's kamp mod Maccabi Tel Aviv spilles torsdag klokken 18.45.

/ritzau/



Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

I dialog med Brøndby

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Opløftende melding for ‘AC’

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

En kæmpe sejr

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Meget tæt på at hente Pione Sisto

– Det vil være fuldstændigt magisk

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Helt vild med Oscar Schwartau

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder