Thorsteinsson-agent: Planen er at blive til januar

Efter alt at dømme er Jón Dagur Thorsteinsson også AGF-spiller efter transfervinduets afslutning.



Jón Dagur Thorsteinsson har kontraktudløb med AGF til næste sommer, så hvis AGF skal nå at tjene en skilling på den islandske landsholdsspiller, så skal klubben snart sælge ham.

Thorsteinsson har også i dette transfervindue været rygtet mod andre adresser, og tidligere på måneden skrev BT således, at den franske klub Nimes havde sendt et bud afsted på 5,25 millioner kroner for Thorsteinsson.

Magnus Agnar Magnusson, der er Thorsteinssons agent, bekræfter over for tipsbladet.dk, at den franske klub sendte et bud afsted til AGF, men at det blev afvist. 

– Der er ikke noget nyt. Der var interesse fra Nimes, og der var også et bud. De to klubber kunne dog ikke få det til at lykkes, fortæller han. 

Jón Dagur Thorsteinsson har været i AGF siden 2019, hvor han blev hentet i engeske Fulham. I den tid har han været en profil på AGF-mandskabet, som han har spillet 81 kampe for. Det er blevet til 17 scoringer og ti assist for Aarhus-klubben. 

Det lader også til, at Thorsteinsson får flere kampe på CV’et, for det ligner ikke, at det bliver til et skifte her kort før transfervinduets afslutning.

– Der er interesse, men vi regner ikke med, at han skal videre i det her vindue. Han er også allerede på vej nu til Island for at spille for landsholdet. 

– Vores plan er, at han skal køre videre i AGF frem til januar, fortæller Magnusson til tipsbladet.dk.

Jón Dagur Thorsteinsson er startet inde i fem af de første syv Superliga-kampe i denne sæson, og han har scoret et enkelt mål.







LIVE

LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Snart sker det

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Fortryder FC Barcelona-transfer

Freiburg – Aston Villa

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

AGF jagter hollandsk talent

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Neymar er tilbage

Chelsea – Tottenham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger