Jón Dagur Thorsteinsson har kontraktudløb med AGF til næste sommer, så hvis AGF skal nå at tjene en skilling på den islandske landsholdsspiller, så skal klubben snart sælge ham.
Thorsteinsson har også i dette transfervindue været rygtet mod andre adresser, og tidligere på måneden skrev BT således, at den franske klub Nimes havde sendt et bud afsted på 5,25 millioner kroner for Thorsteinsson.
Magnus Agnar Magnusson, der er Thorsteinssons agent, bekræfter over for tipsbladet.dk, at den franske klub sendte et bud afsted til AGF, men at det blev afvist.
– Der er ikke noget nyt. Der var interesse fra Nimes, og der var også et bud. De to klubber kunne dog ikke få det til at lykkes, fortæller han.
Jón Dagur Thorsteinsson har været i AGF siden 2019, hvor han blev hentet i engeske Fulham. I den tid har han været en profil på AGF-mandskabet, som han har spillet 81 kampe for. Det er blevet til 17 scoringer og ti assist for Aarhus-klubben.
Det lader også til, at Thorsteinsson får flere kampe på CV’et, for det ligner ikke, at det bliver til et skifte her kort før transfervinduets afslutning.
– Der er interesse, men vi regner ikke med, at han skal videre i det her vindue. Han er også allerede på vej nu til Island for at spille for landsholdet.
– Vores plan er, at han skal køre videre i AGF frem til januar, fortæller Magnusson til tipsbladet.dk.
Jón Dagur Thorsteinsson er startet inde i fem af de første syv Superliga-kampe i denne sæson, og han har scoret et enkelt mål.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
