Thorup: Bøvler rigtig meget for at få point

Jess Thorup erkender, at det ikke kører på skinner for FC København lige for tiden.



Efter to uafgjorte kampe i træk kom FC København onsdag aften tilbage på sejrssporet.

Men det var ikke uden problemer, at de tre point kom i hus, og 2-1-sejren over Vejle blev først sikret få minutter før tid med en scoring fra indskiftede Mohamed Daramy.

Præstationen var cheftræner Jess Thorup heller ikke tilfreds med, men han pointerede, at sejren var det vigtigste.

– Lige nu handler det om at få tre point i kassen og så glæde os over det. Jeg er jo ikke 100 procent tilfreds med anden halvleg. Der mister vi lidt kontrollen på kampen. Vi har set mange af Vejles kampe, og det har været samme kampbillede. De har været rigtig dygtige til at sætte et tryk i løbet af anden halvleg. Det formåede vi ikke rigtigt at modstå.

– Det var godt, at vi havde et par gode indskiftere, der kunne komme ind og hjælpe os med at afgøre kampen og få de tre vigtige point. Det er det, det handler om. Vi skal bøvle rigtig meget for at få pointene i kassen for tiden, og det er jo ærgerligt, at vi ikke sætter trumf på i første halvleg, hvor jeg egentlig synes, vi spiller fint. Men i bund og grund handler det om tre point, og det fik vi. Det var vigtigt, siger han til Canal 9.

Thorup ønskede omvendt ikke at svare på, hvorvidt Daramys scoring holder FC København inde i Superligaens guldkamp.

– Det ved jeg ikke. Jeg synes ikke, jeg skal stå og snakke guldchancer lige nu. Jeg skal snakke om vores pointhøst, og det var godt at komme tilbage på sejrssporet, efter vi har fået to uafgjorte. Så det er det vigtigste for mig, og nu skal vi fejre det i aften og så kigge frem mod Brøndby, som venter lige om lidt.

Derbyet mod Brøndby fløjtes op søndag klokken 14.00.





LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Miraklernes tid er ikke forbi

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Det ser sort ud for B.93

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’