FC København-træner Jess Thorup stillede torsdag aften op med klubbens yngste startopstilling nogensinde.
Det endte trods de mange unge og urutinerede spillere med en FCK-sejr på 2-0 hjemme over Slovan Bratislava i Conference League.
Det var dog mere af nød end af lyst, at FCK stillede op med 11 spillere med en gennemsnitsalder på blot 21 år og 348 dage.
– Vi har snakket meget om vores udfordringer i løbet af dette efterår, så at starte med seks mand på 18 år – og det yngste hold i FCK’s historie – og stadig dominere sådan en kamp og få en sikker sejr gør mig stolt på klubbens og de unge menneskers vegne.
– De gik uimponeret til værks og viste, hvad de kan bidrage med. Det giver mig noget tro på fremtiden. Det er jo guld værd for FCK – forhåbentlig på kort, men så sandelig også på lang sigt, siger Thorup.
FCK-træneren kan se tilbage på en europæisk kampagne, der gav en førsteplads i Conference League-gruppen efter fem sejre i seks kampe.
– Det er en fantastisk måde at slutte en europæisk halvsæson af på. Med ti sejre, en uafgjort kamp og et enkelt nederlag i Parken, hvor vi spillede 80 minutter i undertal, siger Thorup, der også tæller kampene i kvalifikationen med.
Nu venter der en juleferie, inden holdet skal spille ottendedelsfinale i Conference League efter nytår.
– Det er en god motivation at gå på ferie med. Der venter en ottendedelsfinale mod en formentlig stærk modstander.
– Når jeg ser mange af de treere, der ryger ned fra Europa League, så glæder vi os til det, siger Thorup.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
OPTAKT
Brasilien – Haiti
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TOPNYHED
