Begejstret Thorup: Det er guld værd for FCK

Med seks spillere på 18 år i startopstillingen var FCK-træneren tilfreds med indsatsen mod Slovan Bratislava.



FC København-træner Jess Thorup stillede torsdag aften op med klubbens yngste startopstilling nogensinde.

Det endte trods de mange unge og urutinerede spillere med en FCK-sejr på 2-0 hjemme over Slovan Bratislava i Conference League.

Det var dog mere af nød end af lyst, at FCK stillede op med 11 spillere med en gennemsnitsalder på blot 21 år og 348 dage.

– Vi har snakket meget om vores udfordringer i løbet af dette efterår, så at starte med seks mand på 18 år – og det yngste hold i FCK’s historie – og stadig dominere sådan en kamp og få en sikker sejr gør mig stolt på klubbens og de unge menneskers vegne.

– De gik uimponeret til værks og viste, hvad de kan bidrage med. Det giver mig noget tro på fremtiden. Det er jo guld værd for FCK – forhåbentlig på kort, men så sandelig også på lang sigt, siger Thorup.

FCK-træneren kan se tilbage på en europæisk kampagne, der gav en førsteplads i Conference League-gruppen efter fem sejre i seks kampe.

– Det er en fantastisk måde at slutte en europæisk halvsæson af på. Med ti sejre, en uafgjort kamp og et enkelt nederlag i Parken, hvor vi spillede 80 minutter i undertal, siger Thorup, der også tæller kampene i kvalifikationen med.

Nu venter der en juleferie, inden holdet skal spille ottendedelsfinale i Conference League efter nytår.

– Det er en god motivation at gå på ferie med. Der venter en ottendedelsfinale mod en formentlig stærk modstander.

– Når jeg ser mange af de treere, der ryger ned fra Europa League, så glæder vi os til det, siger Thorup.

/ritzau/





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Teaser for ny AGF-aftale

Hold nu kæft, hvor er han god!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Dansk stortalents værdi eksploderer

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

“Brøndby er skræddersyet til ham”

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF sluttede af med et brag

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

– Niels Frederiksen er en legende!