Begejstret Thorup: Det er guld værd for FCK

Med seks spillere på 18 år i startopstillingen var FCK-træneren tilfreds med indsatsen mod Slovan Bratislava.



FC København-træner Jess Thorup stillede torsdag aften op med klubbens yngste startopstilling nogensinde.

Det endte trods de mange unge og urutinerede spillere med en FCK-sejr på 2-0 hjemme over Slovan Bratislava i Conference League.

Det var dog mere af nød end af lyst, at FCK stillede op med 11 spillere med en gennemsnitsalder på blot 21 år og 348 dage.

– Vi har snakket meget om vores udfordringer i løbet af dette efterår, så at starte med seks mand på 18 år – og det yngste hold i FCK’s historie – og stadig dominere sådan en kamp og få en sikker sejr gør mig stolt på klubbens og de unge menneskers vegne.

– De gik uimponeret til værks og viste, hvad de kan bidrage med. Det giver mig noget tro på fremtiden. Det er jo guld værd for FCK – forhåbentlig på kort, men så sandelig også på lang sigt, siger Thorup.

FCK-træneren kan se tilbage på en europæisk kampagne, der gav en førsteplads i Conference League-gruppen efter fem sejre i seks kampe.

– Det er en fantastisk måde at slutte en europæisk halvsæson af på. Med ti sejre, en uafgjort kamp og et enkelt nederlag i Parken, hvor vi spillede 80 minutter i undertal, siger Thorup, der også tæller kampene i kvalifikationen med.

Nu venter der en juleferie, inden holdet skal spille ottendedelsfinale i Conference League efter nytår.

– Det er en god motivation at gå på ferie med. Der venter en ottendedelsfinale mod en formentlig stærk modstander.

– Når jeg ser mange af de treere, der ryger ned fra Europa League, så glæder vi os til det, siger Thorup.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Pokalhelt knækker FC København

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Rival sender stor ros til Bo Svensson



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København