Begejstret Thorup: Det er guld værd for FCK

Med seks spillere på 18 år i startopstillingen var FCK-træneren tilfreds med indsatsen mod Slovan Bratislava.



FC København-træner Jess Thorup stillede torsdag aften op med klubbens yngste startopstilling nogensinde.

Det endte trods de mange unge og urutinerede spillere med en FCK-sejr på 2-0 hjemme over Slovan Bratislava i Conference League.

Det var dog mere af nød end af lyst, at FCK stillede op med 11 spillere med en gennemsnitsalder på blot 21 år og 348 dage.

– Vi har snakket meget om vores udfordringer i løbet af dette efterår, så at starte med seks mand på 18 år – og det yngste hold i FCK’s historie – og stadig dominere sådan en kamp og få en sikker sejr gør mig stolt på klubbens og de unge menneskers vegne.

– De gik uimponeret til værks og viste, hvad de kan bidrage med. Det giver mig noget tro på fremtiden. Det er jo guld værd for FCK – forhåbentlig på kort, men så sandelig også på lang sigt, siger Thorup.

FCK-træneren kan se tilbage på en europæisk kampagne, der gav en førsteplads i Conference League-gruppen efter fem sejre i seks kampe.

– Det er en fantastisk måde at slutte en europæisk halvsæson af på. Med ti sejre, en uafgjort kamp og et enkelt nederlag i Parken, hvor vi spillede 80 minutter i undertal, siger Thorup, der også tæller kampene i kvalifikationen med.

Nu venter der en juleferie, inden holdet skal spille ottendedelsfinale i Conference League efter nytår.

– Det er en god motivation at gå på ferie med. Der venter en ottendedelsfinale mod en formentlig stærk modstander.

– Når jeg ser mange af de treere, der ryger ned fra Europa League, så glæder vi os til det, siger Thorup.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Klapper i om stor Superliga-transfer

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned

Storklub forhørte sig på FCK-boss



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Her er 1/8-finalerne ved VM

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brasilien – Norge

‘Det er et angreb på FCK’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Her er prisen på Aral Simsir

FCK-direktør får job i West Ham

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

FCK tjener millioner på ung stopper

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Stort FCK-talent er blevet solgt

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby tæt på Superliga-profil

Medie: Stort bud på AGF-stjerne