FC København-træner Jess Thorup stillede torsdag aften op med klubbens yngste startopstilling nogensinde.
Det endte trods de mange unge og urutinerede spillere med en FCK-sejr på 2-0 hjemme over Slovan Bratislava i Conference League.
Det var dog mere af nød end af lyst, at FCK stillede op med 11 spillere med en gennemsnitsalder på blot 21 år og 348 dage.
– Vi har snakket meget om vores udfordringer i løbet af dette efterår, så at starte med seks mand på 18 år – og det yngste hold i FCK’s historie – og stadig dominere sådan en kamp og få en sikker sejr gør mig stolt på klubbens og de unge menneskers vegne.
– De gik uimponeret til værks og viste, hvad de kan bidrage med. Det giver mig noget tro på fremtiden. Det er jo guld værd for FCK – forhåbentlig på kort, men så sandelig også på lang sigt, siger Thorup.
FCK-træneren kan se tilbage på en europæisk kampagne, der gav en førsteplads i Conference League-gruppen efter fem sejre i seks kampe.
– Det er en fantastisk måde at slutte en europæisk halvsæson af på. Med ti sejre, en uafgjort kamp og et enkelt nederlag i Parken, hvor vi spillede 80 minutter i undertal, siger Thorup, der også tæller kampene i kvalifikationen med.
Nu venter der en juleferie, inden holdet skal spille ottendedelsfinale i Conference League efter nytår.
– Det er en god motivation at gå på ferie med. Der venter en ottendedelsfinale mod en formentlig stærk modstander.
– Når jeg ser mange af de treere, der ryger ned fra Europa League, så glæder vi os til det, siger Thorup.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
