Der var gang i svingdøren i FC København i sommer med både flere prominente til- og afgange, og januar-transfervinduet lader heller ikke til at blive en stille en af slagsen for hovedstadsklubben.
Således bekræfter cheftræner Jess Thorup over for tipsbladet.dk, at FC København kigger efter forstærkninger til januar, da der er nogle huller i truppen, som skal lukkes.
Det drejer sig specifikt om én type spiller, vurderer Thorup.
– Jeg håber, at vi kommer til at gøre nogle ting, som gør, at vores bredde og kvalitet overordnet bliver styrket. Jeg tror, vi sad med en fornemmelse af, at den måde, vi kom ud af sidste transfervindue, var, at vi mistede noget X factor i blandt andet Daramy. Nu har vi også haft Falk ude, og det er vel to af de spillere i Superligaen med allermest X factor på kanten og centralt i banen.
– Så har vi haft andre typer som Jens Stage, som har gjort det helt fantastisk på kanten og scoret mål, men det er en anden type spiller. Så det er at få flere spillere ind med kvalitet, som kan gøre, at vi kan ændre momentum eller sætte noget ind fra kamp til kamp, der kan ændre noget. Så vi dermed har flere strenge at spille på, fortæller Thorup.
Jess Thorup har dermed særligt fokus på, at FCK jagter spillere med X factor. At have X factor definerer, at man har et specielt talent og kan ændre en given situation drastisk. For eksempel når Mohamed Daramy dribler tre modstandere og efterfølgende scorer, eller når Rasmus Falk vender i et småt område, skaber plads og spiller en medspiller fri til afslutning.
Thorup forklarer da også, at der skal hentes spillere ind til startelleveren.
– Det er ikke bredden af truppen, for den synes jeg er fantastisk med vores unge spillere, der kan presse på, men det er specifikt på nogle positioner med kvalitet, så vi højner niveauet, også når vi skifter ud, lyder det fra ham.
Det kunne meget vel tyde på, at FCK leder efter minimum en enkelt spiller til siden, da man aldrig formåede at erstatte Mohamed Daramy en til en. Luther Singh blev handlet ind til det, men sydafrikaneren har slet ikke fundet fodfæste i København.
Til gengæld kan Thorup glæde sig over, at Rasmus Falk er ved at komme ovenpå igen efter den skade, der har holdt ham ude siden august.
LIVE
TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Danske klubber scorer millioner på VM
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
De jagter Henrik Meister
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
