Thorup: Det kigger vi efter i januar-vinduet

FC København kommer til at være aktive i det kommende transfervindue.



Der var gang i svingdøren i FC København i sommer med både flere prominente til- og afgange, og januar-transfervinduet lader heller ikke til at blive en stille en af slagsen for hovedstadsklubben. 

Således bekræfter cheftræner Jess Thorup over for tipsbladet.dk, at FC København kigger efter forstærkninger til januar, da der er nogle huller i truppen, som skal lukkes. 

Det drejer sig specifikt om én type spiller, vurderer Thorup. 

– Jeg håber, at vi kommer til at gøre nogle ting, som gør, at vores bredde og kvalitet overordnet bliver styrket. Jeg tror, vi sad med en fornemmelse af, at den måde, vi kom ud af sidste transfervindue, var, at vi mistede noget X factor i blandt andet Daramy. Nu har vi også haft Falk ude, og det er vel to af de spillere i Superligaen med allermest X factor på kanten og centralt i banen. 

– Så har vi haft andre typer som Jens Stage, som har gjort det helt fantastisk på kanten og scoret mål, men det er en anden type spiller. Så det er at få flere spillere ind med kvalitet, som kan gøre, at vi kan ændre momentum eller sætte noget ind fra kamp til kamp, der kan ændre noget. Så vi dermed har flere strenge at spille på, fortæller Thorup. 

Jess Thorup har dermed særligt fokus på, at FCK jagter spillere med X factor. At have X factor definerer, at man har et specielt talent og kan ændre en given situation drastisk. For eksempel når Mohamed Daramy dribler tre modstandere og efterfølgende scorer, eller når Rasmus Falk vender i et småt område, skaber plads og spiller en medspiller fri til afslutning. 

Thorup forklarer da også, at der skal hentes spillere ind til startelleveren. 

– Det er ikke bredden af truppen, for den synes jeg er fantastisk med vores unge spillere, der kan presse på, men det er specifikt på nogle positioner med kvalitet, så vi højner niveauet, også når vi skifter ud, lyder det fra ham. 

Det kunne meget vel tyde på, at FCK leder efter minimum en enkelt spiller til siden, da man aldrig formåede at erstatte Mohamed Daramy en til en. Luther Singh blev handlet ind til det, men sydafrikaneren har slet ikke fundet fodfæste i København. 

Til gengæld kan Thorup glæde sig over, at Rasmus Falk er ved at komme ovenpå igen efter den skade, der har holdt ham ude siden august. 







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Crystal Palace vinder Conference League

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Forhandler om Albert Grønbæk

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Messi-statue fjernes

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

De kan være færdige i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano