FCK-spiller reagerer på Ståle-interview: Ærgerligt

Jess Thorup lægger ikke skjul på, at Ståle Solbakkens kritiske udtalelser har fyldt noget i FC København.



Ståle Solbakkens kritiske udtalelser søndag aften har påvirket FC København.

Det siger cheftræner Jess Thorup efter mandagens 1-2-nederlag hjemme til Randers FC.

Solbakken udtalte sig søndag aften for første gang om sin fyring i FC København i et langt interview med TV3 Sport, hvor han langede voldsomt ud efter klubbens ledelse.

Nordmanden anklagede blandt meget andet bestyrelsen for hverken at have hjertet eller hjernen til at forstå de store strategiske linjer i fodboldforretningen. Og de udtalelser er et stort emne i klubben, siger Thorup.

– Det er klart, jeg mærker det. Det ville være mærkeligt andet, når spillerne går og snakker om det, hele træningsanlægget og alle omkring klubben snakker om det hele vejen op igennem klubben.

– Jeg kan holde fokus på det, jeg skal, og det er at arbejde med spillerne, men jeg kan jo ikke underkende, at al den virak, der er, også interfererer i spillernes hoved og i alle omkring mig, siger Jess Thorup.

– Jeg har ikke set interviewet, fordi jeg vidste, at det ville give al for meget virak, og jeg skal fokusere på at være fodboldtræner, men det er klart, at der sker sindssygt meget i og omkring klubben lige nu, som jeg ikke rigtig har den store indflydelse på, og det er da ærgerligt, tilføjer han.

FCK-angriberen Jonas Wind er ikke meget for at kommentere på Ståle Solbakkens udtalelser, men han mener ikke, at det har påvirket spillerne specielt meget.

– Han kom ud med sin version af sagen, men jeg har ikke så meget at sige til det. Det er ikke en sag mellem mig eller nogle andre spillere. Det er Ståle og bestyrelsen, det går på.

– Selvfølgelig har nogle af os set det og har chattet lidt om det, men det er ikke noget, vi har snakket særligt meget om.

– Det er selvfølgelig ærgerligt, at det er endt der, men det påvirker egentlig ikke os spillere. Det er ikke vores bord, det ligger på, siger Jonas Wind.

FCK-bestyrelsen afviste i forbindelse med Randers-kampen at kommentere på Ståle Solbakkens interview, og Jess Thorup håber, at der snart kan blive lagt låg på sagen.

– Nu er der åbnet op for posen, og så lad os da få lukket den her sag ned. Vi kan jo ikke blive ved med at rippe op i, hvad der er sket og ikke er sket. Jeg kan ikke bruge det til noget, når jeg ikke har været en del af det.

– Jeg er nødt til at kigge fremad, og hvad der er af konflikter og bliver sagt rundtomkring, kan jeg ikke rigtig kommentere eller blive en del af, siger cheftræneren.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Barcelona klager til UEFA



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Hård kritik af FCM-profil

AGF – FC Nordsjælland

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nu er han tilbage for Brøndby

– Går det galt, går det rigtig galt!

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Robert trækker overskrifter i udlandet

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘De har grinet deres røv i laser’

Liverpool – Fulham

Thomas Frank er favorit til jobbet

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Mathias Zanka går viralt

Ekspert hylder Høgh-beslutning

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Nu er han pludselig syg

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

– Det er en katastrofe for Brøndby

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner