FCK-spiller reagerer på Ståle-interview: Ærgerligt

Jess Thorup lægger ikke skjul på, at Ståle Solbakkens kritiske udtalelser har fyldt noget i FC København.



Ståle Solbakkens kritiske udtalelser søndag aften har påvirket FC København.

Det siger cheftræner Jess Thorup efter mandagens 1-2-nederlag hjemme til Randers FC.

Solbakken udtalte sig søndag aften for første gang om sin fyring i FC København i et langt interview med TV3 Sport, hvor han langede voldsomt ud efter klubbens ledelse.

Nordmanden anklagede blandt meget andet bestyrelsen for hverken at have hjertet eller hjernen til at forstå de store strategiske linjer i fodboldforretningen. Og de udtalelser er et stort emne i klubben, siger Thorup.

– Det er klart, jeg mærker det. Det ville være mærkeligt andet, når spillerne går og snakker om det, hele træningsanlægget og alle omkring klubben snakker om det hele vejen op igennem klubben.

– Jeg kan holde fokus på det, jeg skal, og det er at arbejde med spillerne, men jeg kan jo ikke underkende, at al den virak, der er, også interfererer i spillernes hoved og i alle omkring mig, siger Jess Thorup.

– Jeg har ikke set interviewet, fordi jeg vidste, at det ville give al for meget virak, og jeg skal fokusere på at være fodboldtræner, men det er klart, at der sker sindssygt meget i og omkring klubben lige nu, som jeg ikke rigtig har den store indflydelse på, og det er da ærgerligt, tilføjer han.

FCK-angriberen Jonas Wind er ikke meget for at kommentere på Ståle Solbakkens udtalelser, men han mener ikke, at det har påvirket spillerne specielt meget.

– Han kom ud med sin version af sagen, men jeg har ikke så meget at sige til det. Det er ikke en sag mellem mig eller nogle andre spillere. Det er Ståle og bestyrelsen, det går på.

– Selvfølgelig har nogle af os set det og har chattet lidt om det, men det er ikke noget, vi har snakket særligt meget om.

– Det er selvfølgelig ærgerligt, at det er endt der, men det påvirker egentlig ikke os spillere. Det er ikke vores bord, det ligger på, siger Jonas Wind.

FCK-bestyrelsen afviste i forbindelse med Randers-kampen at kommentere på Ståle Solbakkens interview, og Jess Thorup håber, at der snart kan blive lagt låg på sagen.

– Nu er der åbnet op for posen, og så lad os da få lukket den her sag ned. Vi kan jo ikke blive ved med at rippe op i, hvad der er sket og ikke er sket. Jeg kan ikke bruge det til noget, når jeg ikke har været en del af det.

– Jeg er nødt til at kigge fremad, og hvad der er af konflikter og bliver sagt rundtomkring, kan jeg ikke rigtig kommentere eller blive en del af, siger cheftræneren.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Henter FC København-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Ny melding om fremtiden

Kæk Wass: Han filmede!

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Chelsea med historiens største PL-underskud

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Kæmpe stjerne besøger København

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim