FCK-spiller reagerer på Ståle-interview: Ærgerligt

Jess Thorup lægger ikke skjul på, at Ståle Solbakkens kritiske udtalelser har fyldt noget i FC København.



Ståle Solbakkens kritiske udtalelser søndag aften har påvirket FC København.

Det siger cheftræner Jess Thorup efter mandagens 1-2-nederlag hjemme til Randers FC.

Solbakken udtalte sig søndag aften for første gang om sin fyring i FC København i et langt interview med TV3 Sport, hvor han langede voldsomt ud efter klubbens ledelse.

Nordmanden anklagede blandt meget andet bestyrelsen for hverken at have hjertet eller hjernen til at forstå de store strategiske linjer i fodboldforretningen. Og de udtalelser er et stort emne i klubben, siger Thorup.

– Det er klart, jeg mærker det. Det ville være mærkeligt andet, når spillerne går og snakker om det, hele træningsanlægget og alle omkring klubben snakker om det hele vejen op igennem klubben.

– Jeg kan holde fokus på det, jeg skal, og det er at arbejde med spillerne, men jeg kan jo ikke underkende, at al den virak, der er, også interfererer i spillernes hoved og i alle omkring mig, siger Jess Thorup.

– Jeg har ikke set interviewet, fordi jeg vidste, at det ville give al for meget virak, og jeg skal fokusere på at være fodboldtræner, men det er klart, at der sker sindssygt meget i og omkring klubben lige nu, som jeg ikke rigtig har den store indflydelse på, og det er da ærgerligt, tilføjer han.

FCK-angriberen Jonas Wind er ikke meget for at kommentere på Ståle Solbakkens udtalelser, men han mener ikke, at det har påvirket spillerne specielt meget.

– Han kom ud med sin version af sagen, men jeg har ikke så meget at sige til det. Det er ikke en sag mellem mig eller nogle andre spillere. Det er Ståle og bestyrelsen, det går på.

– Selvfølgelig har nogle af os set det og har chattet lidt om det, men det er ikke noget, vi har snakket særligt meget om.

– Det er selvfølgelig ærgerligt, at det er endt der, men det påvirker egentlig ikke os spillere. Det er ikke vores bord, det ligger på, siger Jonas Wind.

FCK-bestyrelsen afviste i forbindelse med Randers-kampen at kommentere på Ståle Solbakkens interview, og Jess Thorup håber, at der snart kan blive lagt låg på sagen.

– Nu er der åbnet op for posen, og så lad os da få lukket den her sag ned. Vi kan jo ikke blive ved med at rippe op i, hvad der er sket og ikke er sket. Jeg kan ikke bruge det til noget, når jeg ikke har været en del af det.

– Jeg er nødt til at kigge fremad, og hvad der er af konflikter og bliver sagt rundtomkring, kan jeg ikke rigtig kommentere eller blive en del af, siger cheftræneren.

/ritzau/





AGF-fans raser over Superliga-klub




LIVE

LIVE: Drømmedebut af Brøndby-flop

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Voldsom udmelding om Froholdt

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Sønderjyske – AGF

Brøndby IF – Viborg FF

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Vild spådom om FC Midtjylland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Markant transfermelding om Højlund

Liverpool – Tottenham

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

United overvejer disse fem managers

OB – FC København



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Peter Kjær: Her er min bekymring

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Supercomputer spår FCM-nedtur

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

AaB-krisen fortsætter

Barcelona – Sevilla

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Endnu en pointdeling i Odense

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil