Ståle Solbakkens kritiske udtalelser søndag aften har påvirket FC København.
Det siger cheftræner Jess Thorup efter mandagens 1-2-nederlag hjemme til Randers FC.
Solbakken udtalte sig søndag aften for første gang om sin fyring i FC København i et langt interview med TV3 Sport, hvor han langede voldsomt ud efter klubbens ledelse.
Nordmanden anklagede blandt meget andet bestyrelsen for hverken at have hjertet eller hjernen til at forstå de store strategiske linjer i fodboldforretningen. Og de udtalelser er et stort emne i klubben, siger Thorup.
– Det er klart, jeg mærker det. Det ville være mærkeligt andet, når spillerne går og snakker om det, hele træningsanlægget og alle omkring klubben snakker om det hele vejen op igennem klubben.
– Jeg kan holde fokus på det, jeg skal, og det er at arbejde med spillerne, men jeg kan jo ikke underkende, at al den virak, der er, også interfererer i spillernes hoved og i alle omkring mig, siger Jess Thorup.
– Jeg har ikke set interviewet, fordi jeg vidste, at det ville give al for meget virak, og jeg skal fokusere på at være fodboldtræner, men det er klart, at der sker sindssygt meget i og omkring klubben lige nu, som jeg ikke rigtig har den store indflydelse på, og det er da ærgerligt, tilføjer han.
FCK-angriberen Jonas Wind er ikke meget for at kommentere på Ståle Solbakkens udtalelser, men han mener ikke, at det har påvirket spillerne specielt meget.
– Han kom ud med sin version af sagen, men jeg har ikke så meget at sige til det. Det er ikke en sag mellem mig eller nogle andre spillere. Det er Ståle og bestyrelsen, det går på.
– Selvfølgelig har nogle af os set det og har chattet lidt om det, men det er ikke noget, vi har snakket særligt meget om.
– Det er selvfølgelig ærgerligt, at det er endt der, men det påvirker egentlig ikke os spillere. Det er ikke vores bord, det ligger på, siger Jonas Wind.
FCK-bestyrelsen afviste i forbindelse med Randers-kampen at kommentere på Ståle Solbakkens interview, og Jess Thorup håber, at der snart kan blive lagt låg på sagen.
– Nu er der åbnet op for posen, og så lad os da få lukket den her sag ned. Vi kan jo ikke blive ved med at rippe op i, hvad der er sket og ikke er sket. Jeg kan ikke bruge det til noget, når jeg ikke har været en del af det.
– Jeg er nødt til at kigge fremad, og hvad der er af konflikter og bliver sagt rundtomkring, kan jeg ikke rigtig kommentere eller blive en del af, siger cheftræneren.
/ritzau/
MEDIE
Chido Obi skuffet over Manchester United-valg
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
Supercomputer: Værste nogensinde!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Klart ønske fra Ruben Amorim
NYHEDER
Benhård transfermelding
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
