Ståle Solbakkens kritiske udtalelser søndag aften har påvirket FC København.
Det siger cheftræner Jess Thorup efter mandagens 1-2-nederlag hjemme til Randers FC.
Solbakken udtalte sig søndag aften for første gang om sin fyring i FC København i et langt interview med TV3 Sport, hvor han langede voldsomt ud efter klubbens ledelse.
Nordmanden anklagede blandt meget andet bestyrelsen for hverken at have hjertet eller hjernen til at forstå de store strategiske linjer i fodboldforretningen. Og de udtalelser er et stort emne i klubben, siger Thorup.
– Det er klart, jeg mærker det. Det ville være mærkeligt andet, når spillerne går og snakker om det, hele træningsanlægget og alle omkring klubben snakker om det hele vejen op igennem klubben.
– Jeg kan holde fokus på det, jeg skal, og det er at arbejde med spillerne, men jeg kan jo ikke underkende, at al den virak, der er, også interfererer i spillernes hoved og i alle omkring mig, siger Jess Thorup.
– Jeg har ikke set interviewet, fordi jeg vidste, at det ville give al for meget virak, og jeg skal fokusere på at være fodboldtræner, men det er klart, at der sker sindssygt meget i og omkring klubben lige nu, som jeg ikke rigtig har den store indflydelse på, og det er da ærgerligt, tilføjer han.
FCK-angriberen Jonas Wind er ikke meget for at kommentere på Ståle Solbakkens udtalelser, men han mener ikke, at det har påvirket spillerne specielt meget.
– Han kom ud med sin version af sagen, men jeg har ikke så meget at sige til det. Det er ikke en sag mellem mig eller nogle andre spillere. Det er Ståle og bestyrelsen, det går på.
– Selvfølgelig har nogle af os set det og har chattet lidt om det, men det er ikke noget, vi har snakket særligt meget om.
– Det er selvfølgelig ærgerligt, at det er endt der, men det påvirker egentlig ikke os spillere. Det er ikke vores bord, det ligger på, siger Jonas Wind.
FCK-bestyrelsen afviste i forbindelse med Randers-kampen at kommentere på Ståle Solbakkens interview, og Jess Thorup håber, at der snart kan blive lagt låg på sagen.
– Nu er der åbnet op for posen, og så lad os da få lukket den her sag ned. Vi kan jo ikke blive ved med at rippe op i, hvad der er sket og ikke er sket. Jeg kan ikke bruge det til noget, når jeg ikke har været en del af det.
– Jeg er nødt til at kigge fremad, og hvad der er af konflikter og bliver sagt rundtomkring, kan jeg ikke rigtig kommentere eller blive en del af, siger cheftræneren.
/ritzau/
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Biereth og Dolberg bryder måltørke
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Slut: FC København vinder intenst derby
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
OPTAKT
Randers FC – OB
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Pogba er lettet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
