FCK-spiller reagerer på Ståle-interview: Ærgerligt

Jess Thorup lægger ikke skjul på, at Ståle Solbakkens kritiske udtalelser har fyldt noget i FC København.



Ståle Solbakkens kritiske udtalelser søndag aften har påvirket FC København.

Det siger cheftræner Jess Thorup efter mandagens 1-2-nederlag hjemme til Randers FC.

Solbakken udtalte sig søndag aften for første gang om sin fyring i FC København i et langt interview med TV3 Sport, hvor han langede voldsomt ud efter klubbens ledelse.

Nordmanden anklagede blandt meget andet bestyrelsen for hverken at have hjertet eller hjernen til at forstå de store strategiske linjer i fodboldforretningen. Og de udtalelser er et stort emne i klubben, siger Thorup.

– Det er klart, jeg mærker det. Det ville være mærkeligt andet, når spillerne går og snakker om det, hele træningsanlægget og alle omkring klubben snakker om det hele vejen op igennem klubben.

– Jeg kan holde fokus på det, jeg skal, og det er at arbejde med spillerne, men jeg kan jo ikke underkende, at al den virak, der er, også interfererer i spillernes hoved og i alle omkring mig, siger Jess Thorup.

– Jeg har ikke set interviewet, fordi jeg vidste, at det ville give al for meget virak, og jeg skal fokusere på at være fodboldtræner, men det er klart, at der sker sindssygt meget i og omkring klubben lige nu, som jeg ikke rigtig har den store indflydelse på, og det er da ærgerligt, tilføjer han.

FCK-angriberen Jonas Wind er ikke meget for at kommentere på Ståle Solbakkens udtalelser, men han mener ikke, at det har påvirket spillerne specielt meget.

– Han kom ud med sin version af sagen, men jeg har ikke så meget at sige til det. Det er ikke en sag mellem mig eller nogle andre spillere. Det er Ståle og bestyrelsen, det går på.

– Selvfølgelig har nogle af os set det og har chattet lidt om det, men det er ikke noget, vi har snakket særligt meget om.

– Det er selvfølgelig ærgerligt, at det er endt der, men det påvirker egentlig ikke os spillere. Det er ikke vores bord, det ligger på, siger Jonas Wind.

FCK-bestyrelsen afviste i forbindelse med Randers-kampen at kommentere på Ståle Solbakkens interview, og Jess Thorup håber, at der snart kan blive lagt låg på sagen.

– Nu er der åbnet op for posen, og så lad os da få lukket den her sag ned. Vi kan jo ikke blive ved med at rippe op i, hvad der er sket og ikke er sket. Jeg kan ikke bruge det til noget, når jeg ikke har været en del af det.

– Jeg er nødt til at kigge fremad, og hvad der er af konflikter og bliver sagt rundtomkring, kan jeg ikke rigtig kommentere eller blive en del af, siger cheftræneren.

/ritzau/






Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Dem kan FCM trække i Europa League

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Vil gøre det onde ved Brøndby

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Følg lodtrækningen til Champions- og Europa League



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Stort medie langer ud efter Jens Stage

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Første gang nogensinde for Eriksen

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

‘Han er tilgivet’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Officielt: Victor Lind i rekordhandel



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Stor overraskelse til FCM-træning

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Liverpool – West Ham United

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Her skal Sepp Piontek begraves

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

‘Jeg hadede verden’

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Augsburg kan tæve Gedebukke

Ny hooliganpakke er vedtaget

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League