Thorup om skadede profiler: Testes til det sidste

FCK-træner Jess Thorup er ærgerlig over tre skuffende nederlag i Superligaen, men målsætningerne er de samme.



Selv om FC København har tabt til Horsens, Viborg og senest Randers i den hjemlige Superliga, så er målet stadig at besejre Trabzonspor over to kampe og nå i gruppespillet i Champions League.

Med tre nederlag i de første fem kampe i Superligaen er FCK-træner Jess Thorup klar over, at der skal en langt bedre præstation til mod det tyrkiske mesterhold.

– Vi gemmer os ikke bag noget. Vi er helt bevidste om, at vi har fået en dårlig start på Superligaen. Vi er også bevidste om, at det her er kampe, der har deres eget liv.

– Det er de her kampe, vi ånder og lever for i FCK. Det er at være en del af den største turnering for klubhold i verden. Den føler vi, at vi skal være en del af, siger Thorup.

– Det med Superligaen tager vi os af senere. Lige nu er al vores fokus på at skabe det bedst mulige udgangspunkt, for det er en kamp, vi har set frem til længe, siger Thorup.

Det er kun en samlet sejr, der tæller for FCK-træneren lige nu og her, og de skuffende resultater i Superligaen skal glemmes for en stund.

– Det er en turnering, der har sit eget liv. Vi er helt bevidste omkring, at tirsdage og onsdage aftener kan noget specielt. Så vi forventer en fantastisk kulisse og opbakning, som vi har haft gennem en lang periode.

– Jeg er sikker på, at det bliver en meget lige kamp. Vi har stor respekt for, at Trabzonspor har vundet det tyrkiske mesterskab, så det er en svær modstander, siger Thorup.

FCK døjer lige nu med en del skader, og der er fortsat tvivl om Mohamed Daramy, Davit Khocholava, Nicolai Boilesen og Peter Ankersen.

– Status er, at alle fire spillere er på stadion og forventer at være en del af træningen. Det er det, jeg kan sige lige nu. Vi kommer til at vurdere helt frem til det sidste, om de kommer til at spille.

– En ting er helt sikkert. Vi kommer ikke til at sætte spillere på banen, der ikke er 100 procent klar. Så det er en lidt afgørende træning, vi har foran os, siger Thorup inden træningen.

Der er solgt lidt over 27.000 billetter til tirsdagens kamp, oplyser FCK mandag aften. Heraf er de 2500 billetter solgt til udeholdets fans.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dansk angriber åbner for transfer

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

AGF var klar med rekordbeløb

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Danskerklub fyrer træneren

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Stjerne flirter med Brøndby

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Froholdt med klar transfermelding

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Liverpool forhandler med hollandsk stopper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Championship-topklub lurer på dyr dansker

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

David Moyes griner over gult kort for jubel

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

FCK-profil holder VM-drøm i live