Selv om FC København har tabt til Horsens, Viborg og senest Randers i den hjemlige Superliga, så er målet stadig at besejre Trabzonspor over to kampe og nå i gruppespillet i Champions League.
Med tre nederlag i de første fem kampe i Superligaen er FCK-træner Jess Thorup klar over, at der skal en langt bedre præstation til mod det tyrkiske mesterhold.
– Vi gemmer os ikke bag noget. Vi er helt bevidste om, at vi har fået en dårlig start på Superligaen. Vi er også bevidste om, at det her er kampe, der har deres eget liv.
– Det er de her kampe, vi ånder og lever for i FCK. Det er at være en del af den største turnering for klubhold i verden. Den føler vi, at vi skal være en del af, siger Thorup.
– Det med Superligaen tager vi os af senere. Lige nu er al vores fokus på at skabe det bedst mulige udgangspunkt, for det er en kamp, vi har set frem til længe, siger Thorup.
Det er kun en samlet sejr, der tæller for FCK-træneren lige nu og her, og de skuffende resultater i Superligaen skal glemmes for en stund.
– Det er en turnering, der har sit eget liv. Vi er helt bevidste omkring, at tirsdage og onsdage aftener kan noget specielt. Så vi forventer en fantastisk kulisse og opbakning, som vi har haft gennem en lang periode.
– Jeg er sikker på, at det bliver en meget lige kamp. Vi har stor respekt for, at Trabzonspor har vundet det tyrkiske mesterskab, så det er en svær modstander, siger Thorup.
FCK døjer lige nu med en del skader, og der er fortsat tvivl om Mohamed Daramy, Davit Khocholava, Nicolai Boilesen og Peter Ankersen.
– Status er, at alle fire spillere er på stadion og forventer at være en del af træningen. Det er det, jeg kan sige lige nu. Vi kommer til at vurdere helt frem til det sidste, om de kommer til at spille.
– En ting er helt sikkert. Vi kommer ikke til at sætte spillere på banen, der ikke er 100 procent klar. Så det er en lidt afgørende træning, vi har foran os, siger Thorup inden træningen.
Der er solgt lidt over 27.000 billetter til tirsdagens kamp, oplyser FCK mandag aften. Heraf er de 2500 billetter solgt til udeholdets fans.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
OPTAKT
OB – FC København
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Farzam: En gave for FC København
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Supercomputer spår FCM-nedtur
AaB-krisen fortsætter
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER