Thorup om skadede profiler: Testes til det sidste

FCK-træner Jess Thorup er ærgerlig over tre skuffende nederlag i Superligaen, men målsætningerne er de samme.



Selv om FC København har tabt til Horsens, Viborg og senest Randers i den hjemlige Superliga, så er målet stadig at besejre Trabzonspor over to kampe og nå i gruppespillet i Champions League.

Med tre nederlag i de første fem kampe i Superligaen er FCK-træner Jess Thorup klar over, at der skal en langt bedre præstation til mod det tyrkiske mesterhold.

– Vi gemmer os ikke bag noget. Vi er helt bevidste om, at vi har fået en dårlig start på Superligaen. Vi er også bevidste om, at det her er kampe, der har deres eget liv.

– Det er de her kampe, vi ånder og lever for i FCK. Det er at være en del af den største turnering for klubhold i verden. Den føler vi, at vi skal være en del af, siger Thorup.

– Det med Superligaen tager vi os af senere. Lige nu er al vores fokus på at skabe det bedst mulige udgangspunkt, for det er en kamp, vi har set frem til længe, siger Thorup.

Det er kun en samlet sejr, der tæller for FCK-træneren lige nu og her, og de skuffende resultater i Superligaen skal glemmes for en stund.

– Det er en turnering, der har sit eget liv. Vi er helt bevidste omkring, at tirsdage og onsdage aftener kan noget specielt. Så vi forventer en fantastisk kulisse og opbakning, som vi har haft gennem en lang periode.

– Jeg er sikker på, at det bliver en meget lige kamp. Vi har stor respekt for, at Trabzonspor har vundet det tyrkiske mesterskab, så det er en svær modstander, siger Thorup.

FCK døjer lige nu med en del skader, og der er fortsat tvivl om Mohamed Daramy, Davit Khocholava, Nicolai Boilesen og Peter Ankersen.

– Status er, at alle fire spillere er på stadion og forventer at være en del af træningen. Det er det, jeg kan sige lige nu. Vi kommer til at vurdere helt frem til det sidste, om de kommer til at spille.

– En ting er helt sikkert. Vi kommer ikke til at sætte spillere på banen, der ikke er 100 procent klar. Så det er en lidt afgørende træning, vi har foran os, siger Thorup inden træningen.

Der er solgt lidt over 27.000 billetter til tirsdagens kamp, oplyser FCK mandag aften. Heraf er de 2500 billetter solgt til udeholdets fans.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

AGF fandt vej til comeback gennem delmål

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener



LIVE

Superliga-LIVE: FCK-profil joker: ‘Orker jeg ikke’

Nærmer sig vild FCK-præstation

Tottenham-flop i stor transfer

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Færdig i dansk klub efter 55 dage

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Ny FC København-stjerne imponerer

Vildt Superliga-rygte afvises

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

LIVE: FC København er videre i Conference League

Her er FC Københavns pris på William Clem

Surt show – dumpet!