– Det er fantastisk at være tilbage – særligt sådan en dag som i dag, hvor solen skinner. Lad os håbe, at solen kommer til at skinne på FCK i det her forår.
Jess Thorup smiler om kap med solstrålerne på Jens Jessens Vej på Frederiksberg, hvor FC København-truppen har genoptaget træningen efter en kort juleferie. Forude venter en halvsæson, hvor løverne har et altoverskyggende mål – FC Midtjylland skal vippes af førstepladsen.
Der er godt fyldt op på træningsbanen, og det er ikke et syn, FCK-træneren har været vant til. I det meste af efteråret væltede det ned med skader i FC København.
Nu ser det bedre ud, og det er helt sikkert også én af grundene til, at Jess Thorup står og smiler der i solskinnet.
– Vi kom rigtig godt ud af et efterår, hvor der var bølgegang. Jeg tror, at det efterår, vi havde, bliver guld værd for FCK. Der var nogle, der faldt fra, men andre steppede op, og nogle af vores unge fik uvurderlige minutter, som jeg er sikker på vil få betydning på sigt. Både i forhold til at vinde titler og i forhold til store salg, siger Thorup og fortsætter:
– Når det er sagt, er vi ikke i nærheden af at være, hvor vi gerne vil være – hverken placeringsmæssigt eller spillemæssigt. Der vil al mit fokus være på at finjustere tingene, og jeg synes, vi er sindssygt godt rustet til det her forår.
FC København er som nævnt to point efter FC Midtjylland, og det må siges at være til at indhente. I store dele af efteråret haltede FCK noget længere efter rivalerne.
Jess Thorup medgiver da også, at han føler, det kunne være gået langt værre for FC København i første halvdel af sæsonen, end det gjorde.
– Ja, det er der slet ingen tvivl om, og det har vi også snakket om internt. At vi formåede at holde trit med topholdene på trods af de udfordringer, vi stod med, giver os en fornemmelse af, at det, vi kommer med her i foråret, gør os sindssygt godt rustet. Vi har en bredere trup og en mere homogen trup, siger han.
Han peger på særligt ét område, der skal forbedres i foråret.
– Vi er vildt gode, når vi rammer vores topniveau, men vi har været for svingende i perioder og har sat for mange point til i slutningen af kampene. Vi skal være bedre til at dominere kampene over 90 minutter, og kan vi det, bliver vi sindssygt stærke, lyder det fra Jess Thorup.
FC Københavns første kamp er på hjemmebane mod OB den 20. februar.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
England – Argentina
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
TOPNYHED
