FCK-chefens plan: Vi kan blive sindssygt stærke

Jess Thorup ser frem til foråret med stor optimisme. Det kommer nemlig i kølvandet på et efterår, der kunne være gået langt værre.



– Det er fantastisk at være tilbage – særligt sådan en dag som i dag, hvor solen skinner. Lad os håbe, at solen kommer til at skinne på FCK i det her forår. 

Jess Thorup smiler om kap med solstrålerne på Jens Jessens Vej på Frederiksberg, hvor FC København-truppen har genoptaget træningen efter en kort juleferie. Forude venter en halvsæson, hvor løverne har et altoverskyggende mål – FC Midtjylland skal vippes af førstepladsen.

Der er godt fyldt op på træningsbanen, og det er ikke et syn, FCK-træneren har været vant til. I det meste af efteråret væltede det ned med skader i FC København.

Nu ser det bedre ud, og det er helt sikkert også én af grundene til, at Jess Thorup står og smiler der i solskinnet.

– Vi kom rigtig godt ud af et efterår, hvor der var bølgegang. Jeg tror, at det efterår, vi havde, bliver guld værd for FCK. Der var nogle, der faldt fra, men andre steppede op, og nogle af vores unge fik uvurderlige minutter, som jeg er sikker på vil få betydning på sigt. Både i forhold til at vinde titler og i forhold til store salg, siger Thorup og fortsætter:

– Når det er sagt, er vi ikke i nærheden af at være, hvor vi gerne vil være – hverken placeringsmæssigt eller spillemæssigt. Der vil al mit fokus være på at finjustere tingene, og jeg synes, vi er sindssygt godt rustet til det her forår. 

FC København er som nævnt to point efter FC Midtjylland, og det må siges at være til at indhente. I store dele af efteråret haltede FCK noget længere efter rivalerne.

Jess Thorup medgiver da også, at han føler, det kunne være gået langt værre for FC København i første halvdel af sæsonen, end det gjorde.

– Ja, det er der slet ingen tvivl om, og det har vi også snakket om internt. At vi formåede at holde trit med topholdene på trods af de udfordringer, vi stod med, giver os en fornemmelse af, at det, vi kommer med her i foråret, gør os sindssygt godt rustet. Vi har en bredere trup og en mere homogen trup, siger han.

Han peger på særligt ét område, der skal forbedres i foråret.

– Vi er vildt gode, når vi rammer vores topniveau, men vi har været for svingende i perioder og har sat for mange point til i slutningen af kampene. Vi skal være bedre til at dominere kampene over 90 minutter, og kan vi det, bliver vi sindssygt stærke, lyder det fra Jess Thorup.

FC Københavns første kamp er på hjemmebane mod OB den 20. februar. 





LIVE

LIVE: Køber ny cheftræner i AGF

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Langer ud efter Peter Sørensen

Bayern München – Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Nu reagerer Morten Krogh

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Arsenal – Sporting CP

Blæst fuldstændig omkuld

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Brøndby er de dårligste i Europa

Heldige danske damer slår Sverige

Den bedste handel i Superligaen!

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

I transfermøde med Superliga-klub

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

22 millioner kroner!

Laver aftale med Frederik Birk

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal