Thorup før derby: Slet ikke nervøs for den kamp

FCK er ramt af skader og er uden sejr i tre kampe, men Jess Thorup er ikke nervøs før mødet med Brøndby.



Tre kampe i træk uden sejr, skader til nøglespillere og en bænk, hvor Jess Thorup savner rutine.

Det er den modvind, som FC København må kæmpe sig igennem i en uge, hvor ærkerivalerne fra Brøndby venter.

Men modvinden kommer ikke til at spille en rolle, når FCK går på banen på Brøndby Stadion i 13. superligarunde på søndag.

– Derbyet er en kamp for sig, og vi kender betydningen af den, så jeg er slet ikke nervøs for den kamp.

– Vi glæder os alle til den kamp, og jeg føler ikke, at vi står hverken bedre eller værre, end vi har gjort tidligere, siger Thorup efter at hans hold torsdag tabte 1-2 til græske Paok i Conference League.

– Selvfølgelig snakker folk om momentum og alle de ting, men for mig står kampen isoleret, og den skal vi nok blive klar til.

På FCK’s lazaret ligger skadede nøglespillere som anfører Carlos Zeca, offensivspilleren Rasmus Falk, altmuligmanden Jens Stage og venstrebacken Victor Kristiansen, ligesom reserveangriber Kamil Wilczek også er ude.

Dem savner FCK, og det var udtalt mod Paok torsdag aften, for FCK var tvunget til at sende en række unge spillere i aktion fra start og fra bænken.

– I en uge som denne med tre kampe, så ser vi, at truppen bliver smallere og smallere – også når vi skal skifte ind.

– Vi har måske ikke så meget rutine på bænken. Der sidder mange unge, og der var mange i startopstillingen, og det er måske det eneste, man står og mangler, siger Thorup, der torsdag stillede med 19-årige Andri Baldursson og den 18-årige duo Isak Johannesson og William Bøving.

Inden søndagens derby er det Jens Stage og Victor Kristiansen, som er tættest på at være klar, siger Thorup.

Efter 12 kampe er FCK nummer to i Superligaen med 25 point. Brøndby har ti færre og er nummer seks.

FCK har vundet de seneste tre indbyrdes opgør mod Brøndby – senest med 4-2 i Parken i august.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Uruguay – Kap Verde

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

I dialog med Steve Cooper

Marcondes afviser tilbud, men…

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Dame N’Doye scorer nyt job

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tordner mod VM-træner

Tyskland – Elfenbenskysten

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej