Thorup før derby: Slet ikke nervøs for den kamp

FCK er ramt af skader og er uden sejr i tre kampe, men Jess Thorup er ikke nervøs før mødet med Brøndby.



Tre kampe i træk uden sejr, skader til nøglespillere og en bænk, hvor Jess Thorup savner rutine.

Det er den modvind, som FC København må kæmpe sig igennem i en uge, hvor ærkerivalerne fra Brøndby venter.

Men modvinden kommer ikke til at spille en rolle, når FCK går på banen på Brøndby Stadion i 13. superligarunde på søndag.

– Derbyet er en kamp for sig, og vi kender betydningen af den, så jeg er slet ikke nervøs for den kamp.

– Vi glæder os alle til den kamp, og jeg føler ikke, at vi står hverken bedre eller værre, end vi har gjort tidligere, siger Thorup efter at hans hold torsdag tabte 1-2 til græske Paok i Conference League.

– Selvfølgelig snakker folk om momentum og alle de ting, men for mig står kampen isoleret, og den skal vi nok blive klar til.

På FCK’s lazaret ligger skadede nøglespillere som anfører Carlos Zeca, offensivspilleren Rasmus Falk, altmuligmanden Jens Stage og venstrebacken Victor Kristiansen, ligesom reserveangriber Kamil Wilczek også er ude.

Dem savner FCK, og det var udtalt mod Paok torsdag aften, for FCK var tvunget til at sende en række unge spillere i aktion fra start og fra bænken.

– I en uge som denne med tre kampe, så ser vi, at truppen bliver smallere og smallere – også når vi skal skifte ind.

– Vi har måske ikke så meget rutine på bænken. Der sidder mange unge, og der var mange i startopstillingen, og det er måske det eneste, man står og mangler, siger Thorup, der torsdag stillede med 19-årige Andri Baldursson og den 18-årige duo Isak Johannesson og William Bøving.

Inden søndagens derby er det Jens Stage og Victor Kristiansen, som er tættest på at være klar, siger Thorup.

Efter 12 kampe er FCK nummer to i Superligaen med 25 point. Brøndby har ti færre og er nummer seks.

FCK har vundet de seneste tre indbyrdes opgør mod Brøndby – senest med 4-2 i Parken i august.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Klar besked om AGF

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Er de også færdige i OB?

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FCK’s næste modstander i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Her er FC Københavns vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

De vil have Jelert

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FC Midtjylland er ude

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

AGF i Europa: De venter i næste runde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

John Stones tager sydpå

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Færdig i dansk klub efter 55 dage

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub