Thorup forklarer: Prøvede hvad man kan fra bænken

Det blev igen til pointtab for FC København i Superligaen, da de spillede 0-0 mod Silkeborg søndag eftermiddag.



I første runde blev det til 2-2 mod AaB, og denne gang gik FCK’erne fra banen med 0-0 mod oprykkerne fra Silkeborg IF. Her var det en kamp, som slet ikke blev som forventet for københavnerne.

Det fortæller FCK-cheftræner Jess Thorup i et interview på klubbens hjemmeside.

– Det blev en kamp, som vi spillede i alt for lavt tempo, og vi havde problemer med at finde løsninger offensivt, og samtidig bragte vi ikke den nødvendige power, energi og aggressivitet ind i vores presspil, fortæller træneren.

Han peger desuden på, at man godt var klar over, at SIF-holdet gerne ville holde meget på bolden. Men det lykkedes alligevel ikke for FCK-spillerne at fange dem, fortæller Thorup.

– Vores kompakthed led et knæk i dag, og vi kom til at løbe alt for meget efter dem i stedet for at tage teten på bolden. Mod slutningen skaber vi dog de chancer, der skal til for at få sejren, men der manglede vi så skarpheden i de afgørende situationer. De har også nogle skudmuligheder efter omstillinger, men vi fik da i det mindste holdt nullet, så noget positivt er der da at tage med fra i dag, siger han og fortsætter:

– Vi prøvede at gøre hvad vi kunne fra bænken med indskiftninger og justeringer, og der kom også lidt mere energi i løbet af 2. halvleg, men flere virkede pressede på kræfterne efter den tredje kamp på en uge. Det må bare aldrig blive en undskyldning, for vi skal forhåbentlig spille søndag-torsdag i flere uger fremover. Vi må bare tilbage og træne hårdere på træningsbanen, lyder det fra Jess Thorup.

FCK-spiller Lukas Lerager har også udtalt sig om kampen mod Silkeborg, og han slår fast, at de selv er på rette spor. Læs mere om det her.





Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div




LIVE

LIVE: 8 nomineret til årets spiller i Superligaen

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Atletico Madrid interesseret i dansker

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Barcelona – Real Madrid

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Manchester City – Brentford

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Wolfsburg – Bayern

Medie: Køber Højlund for 330 millioner