Thorup forklarer: Prøvede hvad man kan fra bænken

Det blev igen til pointtab for FC København i Superligaen, da de spillede 0-0 mod Silkeborg søndag eftermiddag.



I første runde blev det til 2-2 mod AaB, og denne gang gik FCK’erne fra banen med 0-0 mod oprykkerne fra Silkeborg IF. Her var det en kamp, som slet ikke blev som forventet for københavnerne.

Det fortæller FCK-cheftræner Jess Thorup i et interview på klubbens hjemmeside.

– Det blev en kamp, som vi spillede i alt for lavt tempo, og vi havde problemer med at finde løsninger offensivt, og samtidig bragte vi ikke den nødvendige power, energi og aggressivitet ind i vores presspil, fortæller træneren.

Han peger desuden på, at man godt var klar over, at SIF-holdet gerne ville holde meget på bolden. Men det lykkedes alligevel ikke for FCK-spillerne at fange dem, fortæller Thorup.

– Vores kompakthed led et knæk i dag, og vi kom til at løbe alt for meget efter dem i stedet for at tage teten på bolden. Mod slutningen skaber vi dog de chancer, der skal til for at få sejren, men der manglede vi så skarpheden i de afgørende situationer. De har også nogle skudmuligheder efter omstillinger, men vi fik da i det mindste holdt nullet, så noget positivt er der da at tage med fra i dag, siger han og fortsætter:

– Vi prøvede at gøre hvad vi kunne fra bænken med indskiftninger og justeringer, og der kom også lidt mere energi i løbet af 2. halvleg, men flere virkede pressede på kræfterne efter den tredje kamp på en uge. Det må bare aldrig blive en undskyldning, for vi skal forhåbentlig spille søndag-torsdag i flere uger fremover. Vi må bare tilbage og træne hårdere på træningsbanen, lyder det fra Jess Thorup.

FCK-spiller Lukas Lerager har også udtalt sig om kampen mod Silkeborg, og han slår fast, at de selv er på rette spor. Læs mere om det her.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Andreas Christensen afviser tilbud

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Leverkusen – Bayern

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?