Thorup forklarer: Prøvede hvad man kan fra bænken

Det blev igen til pointtab for FC København i Superligaen, da de spillede 0-0 mod Silkeborg søndag eftermiddag.



I første runde blev det til 2-2 mod AaB, og denne gang gik FCK’erne fra banen med 0-0 mod oprykkerne fra Silkeborg IF. Her var det en kamp, som slet ikke blev som forventet for københavnerne.

Det fortæller FCK-cheftræner Jess Thorup i et interview på klubbens hjemmeside.

– Det blev en kamp, som vi spillede i alt for lavt tempo, og vi havde problemer med at finde løsninger offensivt, og samtidig bragte vi ikke den nødvendige power, energi og aggressivitet ind i vores presspil, fortæller træneren.

Han peger desuden på, at man godt var klar over, at SIF-holdet gerne ville holde meget på bolden. Men det lykkedes alligevel ikke for FCK-spillerne at fange dem, fortæller Thorup.

– Vores kompakthed led et knæk i dag, og vi kom til at løbe alt for meget efter dem i stedet for at tage teten på bolden. Mod slutningen skaber vi dog de chancer, der skal til for at få sejren, men der manglede vi så skarpheden i de afgørende situationer. De har også nogle skudmuligheder efter omstillinger, men vi fik da i det mindste holdt nullet, så noget positivt er der da at tage med fra i dag, siger han og fortsætter:

– Vi prøvede at gøre hvad vi kunne fra bænken med indskiftninger og justeringer, og der kom også lidt mere energi i løbet af 2. halvleg, men flere virkede pressede på kræfterne efter den tredje kamp på en uge. Det må bare aldrig blive en undskyldning, for vi skal forhåbentlig spille søndag-torsdag i flere uger fremover. Vi må bare tilbage og træne hårdere på træningsbanen, lyder det fra Jess Thorup.

FCK-spiller Lukas Lerager har også udtalt sig om kampen mod Silkeborg, og han slår fast, at de selv er på rette spor. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Tyskland – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Tordner mod VM-træner

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Det største tilbageslag i min karriere’

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for