Thorup forsvarer sig: De bruger flere penge end os

FC Nordsjælland-cheftræner Johannes Hoff Thorup mener, at det er okay, at klubben er på fjerdepladsen i øjeblikket.



FC Nordsjælland oprustede i sommerens transfervindue med spillere som blandt andet Marcus Ingvartsen og Andreas Schjelderup til klubben, men det alligevel har man ikke kunne leve op til sidste sæsons resultat, hvor man længe lå og kæmpede med om mesterskabet.

I denne sæson er man i øjeblikket på fjerdepladsen, og i et interview med TV3 Sport minder FCN-cheftræner Johannes Hoff fortæller han om, hvordan det kan være ambitiøst nok at være tilfreds med at være nummer fire.

– Det, som du skal have med i dit spørgsmål, det er, at vi også konkurrerer med én-to-tre-fire andre klubber, som jeg kan regne mig frem til har brugt endnu flere penge, end vi har gjort i det transfervindue, siger han og fortsætter:

– Så hvorfor skulle de ikke få endnu mere ud fra de penge, som de har brugt? Så derfor er det vigtigt, at vi i den her proces holder fast i, hvem vi er og vores strategi, vores metode. Både spillemæssigt men også udviklingsmæssigt. At vi stadig kan spille med vores egne og kan bringe vores unge spillere i spil, lyder det fra Hoff Thorup.

Derudover peger han på, at de har taget skridt, når de allerede nu er sikre på en plads i top-6, og hvis det kan være en middelsæson for FC Nordsjælland, når de har spillet i Europa og er i top-seks så kan han godt købe en middelsæson.

– Dem kan vi godt acceptere flere af fremadrettet, fastslår FCN-træneren.

I Conference League lykkedes det ikke for FC Nordsjælland at gå videre fra gruppespillet, men de havde undervejs store sejre på 6-1 over Fenerbahce og 7-1 over Ludogorets.







LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Forhandler med storklub

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Kommer med frækt bud på dansk mester

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Brøndby fyrer Steve Cooper