Thorup forsvarer sig: De bruger flere penge end os

FC Nordsjælland-cheftræner Johannes Hoff Thorup mener, at det er okay, at klubben er på fjerdepladsen i øjeblikket.



FC Nordsjælland oprustede i sommerens transfervindue med spillere som blandt andet Marcus Ingvartsen og Andreas Schjelderup til klubben, men det alligevel har man ikke kunne leve op til sidste sæsons resultat, hvor man længe lå og kæmpede med om mesterskabet.

I denne sæson er man i øjeblikket på fjerdepladsen, og i et interview med TV3 Sport minder FCN-cheftræner Johannes Hoff fortæller han om, hvordan det kan være ambitiøst nok at være tilfreds med at være nummer fire.

– Det, som du skal have med i dit spørgsmål, det er, at vi også konkurrerer med én-to-tre-fire andre klubber, som jeg kan regne mig frem til har brugt endnu flere penge, end vi har gjort i det transfervindue, siger han og fortsætter:

– Så hvorfor skulle de ikke få endnu mere ud fra de penge, som de har brugt? Så derfor er det vigtigt, at vi i den her proces holder fast i, hvem vi er og vores strategi, vores metode. Både spillemæssigt men også udviklingsmæssigt. At vi stadig kan spille med vores egne og kan bringe vores unge spillere i spil, lyder det fra Hoff Thorup.

Derudover peger han på, at de har taget skridt, når de allerede nu er sikre på en plads i top-6, og hvis det kan være en middelsæson for FC Nordsjælland, når de har spillet i Europa og er i top-seks så kan han godt købe en middelsæson.

– Dem kan vi godt acceptere flere af fremadrettet, fastslår FCN-træneren.

I Conference League lykkedes det ikke for FC Nordsjælland at gå videre fra gruppespillet, men de havde undervejs store sejre på 6-1 over Fenerbahce og 7-1 over Ludogorets.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kræver flere hold i Superligaen

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

FC Midtjylland – Viborg FF

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Færdig i Real Madrid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Kæmpe succes for Albert Grønbæk