Med ansættelsen som træner i den belgiske fodboldklub Genk kommer Jess Thorup igen til at råde over den nigerianske angrebsprofil Paul Onuachu.
Thorup mener, at han kan udvikle den to meter høje måltyv, der i flere sæsoner gjorde livet svært for Superligaens forsvarsspillere, yderligere.
– Jeg har fulgt Paul, når vi har mødt ham som modstander, og jeg vidste jo, hvad hans styrker og svagheder var, men jeg har også set hans udvikling, og den er fortsat pænt med en opadgående kurve.
– Han scorede to mål i den seneste kamp mod Mechelen. Så det glæder jeg mig til. Jeg er sikker på, at jeg sammen med Paul og de andre kan udvikle ikke kun Paul, men hele holdet i den rigtige retning, siger Thorup.
Thorup havde sin første træning med Genk fredag, og første ligakamp venter mandag aften mod Oostende.
26-årige Onuachu var topscorer i tre sæsoner i FC Midtjylland, mens Jess Thorup var træner i den danske superligaklub.
Han er en blandt kun fem spillere over 25 år i KRC Genk.
– Det er en meget ung trup, så på den måde skal vi se, hvad vi kan opnå på kort sigt. Men det handler også om at bygge det op til at blive et stabilt tophold på den langsigtede bane, siger Jess Thorup.
I KAA Gent, hvor Thorup blev fyret i august trods en andenplads i sidste sæson, var lunten kort. To nederlag i to kampe, og så var den danske træner ude. Rumæneren, der erstattede ham, blev fyret efter blot tre kampe.
Den 50-årige danske træner føler, at ledelsen i Genk signalerer mindre panik.
– Jeg er med på, at jeg skal skabe resultater på kort sigt. Det er det, som det hele handler om, men vi har også langsigtede briller på. Jeg hørte også formanden sige, at vi er nødt til at se på det kamp til kamp.
– Vi ved, at det bliver svært bare at nå playoff, men vi håber selvfølgelig. Jeg siger ikke, at vi ikke har ambitioner, for det har vi. Men der bliver lidt mere – formentlig – mere ro på til at arbejde og forhåbentlig også skabe et langsigtet resultat, siger Jess Thorup.
Han føler, at han er klædt bedre på til opgaven efter to sæsoner i den belgiske liga.
– Jeg kender både noget til vores egne spillere, men også til modstanderne. Jeg kender ligaen, og jeg ved, hvad man skal være opmærksom på, og jeg kender intensiteten. På den måde føler jeg mig noget bedre rustet, end da jeg startede for to år siden i Gent, siger Thorup.
Genks drøm er ifølge formanden, at holdet kan nå i top-4 og spille playoffkampe. Men det er bliver sværere i år, da ligaen er udvidet fra 16 til 18 hold.
/ritzau/
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
TOPNYHED
Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky
TOPNYHED
Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub
MEDIE
1. div-profil tæt på millionskifte til Italien
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
TOPNYHED
Vil have stjernetræner til Tottenham
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er sensationel’
NYHEDER
FCK starter op uden tre spillere
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
Teaser han for Brøndby-transfer?
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
MEDIE
Her er Manchester Uniteds transferønskeliste
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
TOPNYHED
Fansene kræver tidligere FCK’er på banen
TOPNYHED
Ingen aktuelle forhandlinger med FCK
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
FANKLUBBEN
Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk
TOPNYHED
Tvivler på transferbonanza i Brøndby
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
TRANSFER
Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
Barcelona sejrer i lokalopgør
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
NYHEDER
Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr
NYHEDER
Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton
Aston Villa sejrer og fastholder topplacering
Celtics krise forværres
NYHEDER
Cykelstjerne opereret efter styrt i sne
TOPNYHED
I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’
MEDIE
‘Usandsynlig genopstandelse’
NYHEDER
Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år
NYHEDER
Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp
TOPNYHED
Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter
NYHEDER
