Thorup genforenes med Paul Onuachu: Jeg kan gøre ham bedre

Genk har også langsigtede briller på, og Jess Thorup forventes at opbygge et stabilt tophold.



Med ansættelsen som træner i den belgiske fodboldklub Genk kommer Jess Thorup igen til at råde over den nigerianske angrebsprofil Paul Onuachu.

Thorup mener, at han kan udvikle den to meter høje måltyv, der i flere sæsoner gjorde livet svært for Superligaens forsvarsspillere, yderligere.

– Jeg har fulgt Paul, når vi har mødt ham som modstander, og jeg vidste jo, hvad hans styrker og svagheder var, men jeg har også set hans udvikling, og den er fortsat pænt med en opadgående kurve.

– Han scorede to mål i den seneste kamp mod Mechelen. Så det glæder jeg mig til. Jeg er sikker på, at jeg sammen med Paul og de andre kan udvikle ikke kun Paul, men hele holdet i den rigtige retning, siger Thorup.

Thorup havde sin første træning med Genk fredag, og første ligakamp venter mandag aften mod Oostende.

26-årige Onuachu var topscorer i tre sæsoner i FC Midtjylland, mens Jess Thorup var træner i den danske superligaklub.

Han er en blandt kun fem spillere over 25 år i KRC Genk.

– Det er en meget ung trup, så på den måde skal vi se, hvad vi kan opnå på kort sigt. Men det handler også om at bygge det op til at blive et stabilt tophold på den langsigtede bane, siger Jess Thorup.

I KAA Gent, hvor Thorup blev fyret i august trods en andenplads i sidste sæson, var lunten kort. To nederlag i to kampe, og så var den danske træner ude. Rumæneren, der erstattede ham, blev fyret efter blot tre kampe.

Den 50-årige danske træner føler, at ledelsen i Genk signalerer mindre panik.

– Jeg er med på, at jeg skal skabe resultater på kort sigt. Det er det, som det hele handler om, men vi har også langsigtede briller på. Jeg hørte også formanden sige, at vi er nødt til at se på det kamp til kamp.

– Vi ved, at det bliver svært bare at nå playoff, men vi håber selvfølgelig. Jeg siger ikke, at vi ikke har ambitioner, for det har vi. Men der bliver lidt mere – formentlig – mere ro på til at arbejde og forhåbentlig også skabe et langsigtet resultat, siger Jess Thorup.

Han føler, at han er klædt bedre på til opgaven efter to sæsoner i den belgiske liga.

– Jeg kender både noget til vores egne spillere, men også til modstanderne. Jeg kender ligaen, og jeg ved, hvad man skal være opmærksom på, og jeg kender intensiteten. På den måde føler jeg mig noget bedre rustet, end da jeg startede for to år siden i Gent, siger Thorup.

Genks drøm er ifølge formanden, at holdet kan nå i top-4 og spille playoffkampe. Men det er bliver sværere i år, da ligaen er udvidet fra 16 til 18 hold.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Vil hente FC Midtjylland-profil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Neestrup jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Færdig: Nu er han rejst til København

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Neymar er tilbage

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger