Thorup: Lerager er Superligaens bedste midtbane

FC København-træner Jess Thorup er svært begejstret for Lukas Lerager, der vendte hjem til Danmark i januar.



Det første, Jess Thorup foretog sig i sit første transfervindue som FC København-træner, var at hente Lukas Lerager hjem til Danmark.

Jess Thorups tilgang til januar-vinduet var at forstærke løvernes centrale midtbane, og valget faldt altså på 27-årige Lukas Lerager, der blev hentet i Serie A-klubben Genoa.

Den tidligere Viborg-spiller scorede i sin første halvsæson fire mål for FC København.

Han har en stor stjerne hos sin cheftræner, og Jess Thorup mener, at det siger meget om styrken på det danske landshold, at Lukas Lerager ikke er udtaget til EM.

– Den danske liga er blevet stærkere. Når Anderlecht udlejer Mustapha Bundu til FC København og Bubacarr Sanneh til AGF, betyder det ikke, at de bare kan gå direkte ind på holdet. Kan du huske Lukas Lerager fra Zulte Waregem? Ham har jeg i FCK nu, og Lukas er den bedste midtbanespiller i Superligaen. Alligevel kan han ikke konkurrere med Højbjerg, Delaney eller Eriksen, siger Thorup i et interview med den belgiske avis Gazet van Antwerp.

FC København-træneren spår Danmark pæne chancer mod Belgien torsdag aften – selv om optakten selvsagt har været forfærdelig for landsholdet.

– Hvis du ser på vores kerne, er vi bestemt ikke dårligere stillet end Belgien. Vi har også spillere, der repræsenterer store klubber. Simon Kjær i AC Milan, Andreas Christensen i Chelsea, Thomas Delaney i Dortmund, Yussuf Poulsen i RB Leipzig og Martin Braithwaite i Barcelona.

– Tidligere sad landsholdsspillerne på bænken i udlandet, men det er ikke tilfældet nu. Okay, Braithwaite er kun reserve, men det er heller ingen skam i FC Barcelona, lyder det fra Jess Thorup.

Der er kickoff mellem Danmark og Belgien torsdag klokken 18.00. De rød-hvide tabte som bekendt 0-1 til Finland i åbningskampen, men Belgien bankede Rusland med 3-0. 





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham

Elias Jelert færdig

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Overraskende melding om Oliver Christensen

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Optakt: USA – Paraguay

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Han tager hjem fra VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Qatar – Schweiz

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Stolt over dansk transfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller