Thorup: For lidt spil og for meget skærm-kiggeri

FC København-cheftræner Jess Thorup ærgrer sig over, at man skulle bruge så meget tid på VAR i søndagens nederlag til Brøndby.



FC København måtte søndag se sig slået med 1-2 på udebane i opgøret mod ærkerivalerne fra Brøndby. Her blev det også et opgør, hvor der skulle bruges VAR i flere forskellige tilfælde – og særligt til sidst i kampen.

Det var ikke lige det, som FCK-cheftræner Jess Thorup havde mest lyst til at bruge tiden på under kampen. Det fortæller han i et interview på københavnerklubbens hjemmeside.

– Det er jo en kamp, der skal ende 0-0 eller 1-1, men de sidste 10-12 minutter er det jo som om, at vi kiggede mere på skærme end på fodbold, og det synes jeg er ærgerligt. Men dommeren har dømt som han gjorde, og det kan vi ikke ændre på, men det er mere al den tid, der går med det, som ærgrer mig, siger han og fortsætter:

– Med nederlaget misser vi selvfølgelig en mulighed for at hale yderligere ind på topholdene. Men vi må op på hesten igen og revanchere os, der er heldigvis stadig mange point at spille om, lyder det fra Thorup.

Endvidere peger han på, at han synes, at man havde en god første halvleg, hvor man var i pæn kontrol. 

– I pausen talte vi om at lægge endnu mere tryk på dem, men det lykkes ikke rigtig. Det bliver en meget lige affære, hvor ingen af holdene får sat sig igennem, og jeg føler ikke, at de er farlige, før vi laver en fejl, der prompte bliver straffet, fortæller FCK-træneren.

Du kan se et udvalg af VAR-tilfældene fra kampen øverst i artiklen.

Blandt andet sendte Kamil Wilczek bolden i mål, men måtte se scoringen blive annulleret. Polakkens fremtid i FC København er dog tvivlsom, mener eksperter. Læs mere om det her.





TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil




LIVE

VM-LIVE: Brøndby-profil med fra start

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Elias Jelert færdig

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby henter Alexander Drexel

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Han tager hjem fra VM

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Haiti – Skotland

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Jens Jønsson flirter med dansk retur



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet