Thorup: For lidt spil og for meget skærm-kiggeri

FC København-cheftræner Jess Thorup ærgrer sig over, at man skulle bruge så meget tid på VAR i søndagens nederlag til Brøndby.



FC København måtte søndag se sig slået med 1-2 på udebane i opgøret mod ærkerivalerne fra Brøndby. Her blev det også et opgør, hvor der skulle bruges VAR i flere forskellige tilfælde – og særligt til sidst i kampen.

Det var ikke lige det, som FCK-cheftræner Jess Thorup havde mest lyst til at bruge tiden på under kampen. Det fortæller han i et interview på københavnerklubbens hjemmeside.

– Det er jo en kamp, der skal ende 0-0 eller 1-1, men de sidste 10-12 minutter er det jo som om, at vi kiggede mere på skærme end på fodbold, og det synes jeg er ærgerligt. Men dommeren har dømt som han gjorde, og det kan vi ikke ændre på, men det er mere al den tid, der går med det, som ærgrer mig, siger han og fortsætter:

– Med nederlaget misser vi selvfølgelig en mulighed for at hale yderligere ind på topholdene. Men vi må op på hesten igen og revanchere os, der er heldigvis stadig mange point at spille om, lyder det fra Thorup.

Endvidere peger han på, at han synes, at man havde en god første halvleg, hvor man var i pæn kontrol. 

– I pausen talte vi om at lægge endnu mere tryk på dem, men det lykkes ikke rigtig. Det bliver en meget lige affære, hvor ingen af holdene får sat sig igennem, og jeg føler ikke, at de er farlige, før vi laver en fejl, der prompte bliver straffet, fortæller FCK-træneren.

Du kan se et udvalg af VAR-tilfældene fra kampen øverst i artiklen.

Blandt andet sendte Kamil Wilczek bolden i mål, men måtte se scoringen blive annulleret. Polakkens fremtid i FC København er dog tvivlsom, mener eksperter. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

På blokken til stort landstrænerjob

FC København – Lyngby BK

AC Horsens – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her kan du se de danske hold i Europa

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Sønderjyske – FC Midtjylland

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Viborg FF – OB

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-stjerne klar til Europa-brag

OB henter forsvarstalent i Brøndby

I dag er det sidste chance for FC København

Randers FC – Silkeborg IF