Thorup: For lidt spil og for meget skærm-kiggeri

FC København-cheftræner Jess Thorup ærgrer sig over, at man skulle bruge så meget tid på VAR i søndagens nederlag til Brøndby.



FC København måtte søndag se sig slået med 1-2 på udebane i opgøret mod ærkerivalerne fra Brøndby. Her blev det også et opgør, hvor der skulle bruges VAR i flere forskellige tilfælde – og særligt til sidst i kampen.

Det var ikke lige det, som FCK-cheftræner Jess Thorup havde mest lyst til at bruge tiden på under kampen. Det fortæller han i et interview på københavnerklubbens hjemmeside.

– Det er jo en kamp, der skal ende 0-0 eller 1-1, men de sidste 10-12 minutter er det jo som om, at vi kiggede mere på skærme end på fodbold, og det synes jeg er ærgerligt. Men dommeren har dømt som han gjorde, og det kan vi ikke ændre på, men det er mere al den tid, der går med det, som ærgrer mig, siger han og fortsætter:

– Med nederlaget misser vi selvfølgelig en mulighed for at hale yderligere ind på topholdene. Men vi må op på hesten igen og revanchere os, der er heldigvis stadig mange point at spille om, lyder det fra Thorup.

Endvidere peger han på, at han synes, at man havde en god første halvleg, hvor man var i pæn kontrol. 

– I pausen talte vi om at lægge endnu mere tryk på dem, men det lykkes ikke rigtig. Det bliver en meget lige affære, hvor ingen af holdene får sat sig igennem, og jeg føler ikke, at de er farlige, før vi laver en fejl, der prompte bliver straffet, fortæller FCK-træneren.

Du kan se et udvalg af VAR-tilfældene fra kampen øverst i artiklen.

Blandt andet sendte Kamil Wilczek bolden i mål, men måtte se scoringen blive annulleret. Polakkens fremtid i FC København er dog tvivlsom, mener eksperter. Læs mere om det her.





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Afsløring: FC København afviser millionbud

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!