Thorup: For lidt spil og for meget skærm-kiggeri

FC København-cheftræner Jess Thorup ærgrer sig over, at man skulle bruge så meget tid på VAR i søndagens nederlag til Brøndby.



FC København måtte søndag se sig slået med 1-2 på udebane i opgøret mod ærkerivalerne fra Brøndby. Her blev det også et opgør, hvor der skulle bruges VAR i flere forskellige tilfælde – og særligt til sidst i kampen.

Det var ikke lige det, som FCK-cheftræner Jess Thorup havde mest lyst til at bruge tiden på under kampen. Det fortæller han i et interview på københavnerklubbens hjemmeside.

– Det er jo en kamp, der skal ende 0-0 eller 1-1, men de sidste 10-12 minutter er det jo som om, at vi kiggede mere på skærme end på fodbold, og det synes jeg er ærgerligt. Men dommeren har dømt som han gjorde, og det kan vi ikke ændre på, men det er mere al den tid, der går med det, som ærgrer mig, siger han og fortsætter:

– Med nederlaget misser vi selvfølgelig en mulighed for at hale yderligere ind på topholdene. Men vi må op på hesten igen og revanchere os, der er heldigvis stadig mange point at spille om, lyder det fra Thorup.

Endvidere peger han på, at han synes, at man havde en god første halvleg, hvor man var i pæn kontrol. 

– I pausen talte vi om at lægge endnu mere tryk på dem, men det lykkes ikke rigtig. Det bliver en meget lige affære, hvor ingen af holdene får sat sig igennem, og jeg føler ikke, at de er farlige, før vi laver en fejl, der prompte bliver straffet, fortæller FCK-træneren.

Du kan se et udvalg af VAR-tilfældene fra kampen øverst i artiklen.

Blandt andet sendte Kamil Wilczek bolden i mål, men måtte se scoringen blive annulleret. Polakkens fremtid i FC København er dog tvivlsom, mener eksperter. Læs mere om det her.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Afvist – Brøndby undrer sig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Patrick Dorgu er med

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade

Gratis adgang til Superliga-brag

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen