Onuachu nettede to gange i Jess Thorups debut som træner for Genk

Den tidligere FCM-spiller Paul Onuachu scorede to gange for Genk, da Jess Thorup fik trænerdebut for klubben.



En udvisning efter knap en time blev dyr for Genk og klubbens nyansatte danske træner, Jess Thorup, som måtte nøjes med 2-2, da holdet hjemme mødte Oostende i den bedste belgiske række mandag aften.

Danskeren, som blev præsenteret i klubben fredag, kunne dog glæde sig over, at hans tidligere topscorer Paul Onuachu fra tiden i FC Midtjylland er i målhumør i øjeblikket. Nigerianeren nettede to gange.

Det hele begyndte med et koldt gys for hjemmeholdet, og kampens første minutter må have været en nervepirrende oplevelse for danskeren, hvis spillere stod dybt og lignede et hold, der bare ventede på ulykken.

Tre minutter var gået, da udeholdets Cameron McGeehan spurtede ind i feltet og sparkede en løs returbold i mål, mens forsvaret stod og så på.

Genks danske wingback Joakim Mæhle så ikke alt for godt ud i den situation.

Godt, nærmest strålende, så han dog ud et øjeblik senere, da han tog fusen på Oostendes Théo Matam, som så bolden trille forbi til den ene side, mens danskeren løb den anden vej rundt, og løftede den i hovedet på Paul Onuachu.

Den to meter høje nigerianer pandede den i mål. 1-1. Derpå fik hjemmeholdet mere ro og kontrol efter en usikker begyndelse.

Næsten al kreativitet i offensiven kom fra højre side og fra Mæhle, der flere gange fandt Onuachu, som Thorup også havde fornøjelsen af i FC Midtjylland, da holdet vandt mesterskabet i 2018.

Genk kom ud til anden halvleg med en helt anden aggressivitet, og efter fem minutter fik hjemmeholdet et straffespark efter hånd på bolden i feltet – og efter at dommeren havde set video på sidelinjen. Onuauchu scorede til 2-1.

Det kunne begynde at ligne en debutsejr til Thorup. Men lykken var kort.

En tackling på udeholdets Maxime D’Arpino kostede Bastien Toma direkte rødt, og Thorup måtte i gang med at rokere lidt rundt på sine nu kun 10 mand.

Naturligt kunne Oostende øge presset på Genk, og efter 84 minutter udlignede en højt hoppende Makhtar Gueye med et hovedstød.

Genk ligger på 11.-pladsen med 9 point efter mandagens kamp i den belgiske række, der føres af Charleroi med 19 point.

Jess Thorup blev fyret i august i Gent, som ligger nummer 15 med blot 6 point.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Historisk finale! Han er verdens bedste

17 minutter for United – nu skal han til VM

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

– Neestrup kan blive næste landstræner

De er interesseret i Christian Eriksen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De er færdige i 1. division

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær