Rygterne har svirret omkring Lukas Leragers skifte til FC København, og nu mandag aften er skiftet faldet på plads.
FC Københavns centrale midtbane rummer i forvejen masser af kvalitet med spillere som Carlos Zeca, Jens Stage og Rasmus Falk.
Men træner Jess Thorup har en klar plan for Lukas Lerager i FCK-trøjen.
– Med Lukas får vi helt sikkert kvalitet ind i truppen. Han er en dygtig boks til boks spiller med en stor løbekapacitet og gode evner som presspiller, og så han er ikke bange for at komme i med feltet.
– Vi har stærke midtbanespillere i forvejen, men vi har brug for, at der er maksimal konkurrence på alle positioner, og der manglede vi noget centralt på midtbanen, hvor jeg både kan se ham spille som 6’er og 8’er, siger Jess Thorup.
Den 27-årige landsholdsspiller kommer hjem på en lejeaftale, der siden kan blive lavet om til en reel transfer med en permanent kontrakt med FCK. Siden skiftet væk fra Danmark i 2016 har Lukas Lerager hentet erfaring med flere end 150 kampe for Zulte Waragem, Bordeaux og senest Genoa, og Jess Thorup glæder sig til at se sin nye mand i aktion.
– Nu skal vi have ham med på træningsbanen, så snart det bliver muligt. Han kender klubben og mange af spillerne i forvejen fra landsholdet, ligesom jeg også selv har arbejdet med ham på U21-landsholdet tidligere, så han skal nok falde til hurtigt, siger Jess Thorup, der i samme moment også slår fast, at hans trup nu rummer den kvalitet, han ønsker.
– Vi har nu den ønskede bredde i truppen, og jeg er optimistisk omkring de kommende måneder, hvor vi skal forsøge at blive forårets hold og se, hvor langt det bringer os. Det vil Lukas helt sikkert bidrage til, siger Jess Thorup.
FC København åbner forårssæsonen ude mod AaB onsdag.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
