FC København vandt torsdag aften 3-1 over Lincoln Red Imps i Conference League uden at imponere synderligt i Parken.
Kortvarigt lurede en stor overraskelse, da de stærkt undertippede gæster fra Gibraltar udlignede. FCK-træner Jess Thorup er dog ikke overrasket over, at Lincoln ydede stor modstand.
– Vi fik en tidlig scoring, som vi havde håbet på. Så tror jeg, at alle sad med en forventning om, at vi buldrede derudaf og formentlig ville vinde pænt stort.
– Men vi havde snakket om, at det her er et hold, når man kigger på deres resultater i Europa – for deres nationale turnering er ikke startet endnu – som ikke har tabt med mere end to mål endnu i sæsonen.
– Så på den måde er det ikke et hold, man bare kører over på den måde. Vi forfaldt til at spille lidt for langsomt og fandt ikke løsningerne. Det frustrerede os mere, end jeg lige havde forventet, siger han.
Allerede efter tre minutter kom FCK på 1-0 med hjælp fra Lincoln-spilleren Roy Chipolina, der ud over at spille fodbold arbejder i toldvæsenet.
Men gæsterne kom bedre og bedre med og kom på omgangshøjde efter et hjørnespark.
– Pludselig så man, hvad der kan ske på en dødbold. Man ved, at alt kan ske der, men vi kom heldigvis på 2-1 og fik snakket lidt om løsninger i pausen.
– Jeg synes, at vi spillede en fornuftig anden halvleg, hvor vi fik sat flere løsninger og chancer sammen, og vi vandt vel fuldt fortjent, siger Jess Thorup.
FCK har leveret flere overbevisende præstationer i europæisk fodbold i denne sæson, men Kevin Diks kunne fornemme, at holdet ikke ramte sit topniveau torsdag aften.
– Det var ikke vores bedste kamp og heller ikke min. Men det vigtigste er, at vi har seks point efter to kampe. Selvfølgelig ved vi, at vi skal gøre det bedre, men vi fik tre point.
– Vi traf nogle forkerte beslutninger med bolden, og der kan vi gøre det meget bedre, siger han om FCK’s svære periode i første halvleg.
FCK fører gruppe F med to point ned til græske Paok.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: USA med stort tilbud
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Norge – Frankrig
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her er Tysklands vej til VM-finalen
OPTAKT
