– Ikke min eller holdets bedste kamp

FC København var kortvarigt i problemer, da Lincoln Red Imps fra Gibraltar udlignede i Parken.



FC København vandt torsdag aften 3-1 over Lincoln Red Imps i Conference League uden at imponere synderligt i Parken.

Kortvarigt lurede en stor overraskelse, da de stærkt undertippede gæster fra Gibraltar udlignede. FCK-træner Jess Thorup er dog ikke overrasket over, at Lincoln ydede stor modstand.

– Vi fik en tidlig scoring, som vi havde håbet på. Så tror jeg, at alle sad med en forventning om, at vi buldrede derudaf og formentlig ville vinde pænt stort.

– Men vi havde snakket om, at det her er et hold, når man kigger på deres resultater i Europa – for deres nationale turnering er ikke startet endnu – som ikke har tabt med mere end to mål endnu i sæsonen.

– Så på den måde er det ikke et hold, man bare kører over på den måde. Vi forfaldt til at spille lidt for langsomt og fandt ikke løsningerne. Det frustrerede os mere, end jeg lige havde forventet, siger han.

Allerede efter tre minutter kom FCK på 1-0 med hjælp fra Lincoln-spilleren Roy Chipolina, der ud over at spille fodbold arbejder i toldvæsenet.

Men gæsterne kom bedre og bedre med og kom på omgangshøjde efter et hjørnespark.

– Pludselig så man, hvad der kan ske på en dødbold. Man ved, at alt kan ske der, men vi kom heldigvis på 2-1 og fik snakket lidt om løsninger i pausen.

– Jeg synes, at vi spillede en fornuftig anden halvleg, hvor vi fik sat flere løsninger og chancer sammen, og vi vandt vel fuldt fortjent, siger Jess Thorup.

FCK har leveret flere overbevisende præstationer i europæisk fodbold i denne sæson, men Kevin Diks kunne fornemme, at holdet ikke ramte sit topniveau torsdag aften.

– Det var ikke vores bedste kamp og heller ikke min. Men det vigtigste er, at vi har seks point efter to kampe. Selvfølgelig ved vi, at vi skal gøre det bedre, men vi fik tre point.

– Vi traf nogle forkerte beslutninger med bolden, og der kan vi gøre det meget bedre, siger han om FCK’s svære periode i første halvleg.

FCK fører gruppe F med to point ned til græske Paok.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

FC København kan få Jens Stage-millioner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Færdig som cheftræner i Real Madrid



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Liverpool – Brentford

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Bayern München lurer på choktransfer

Fulham – Newcastle