Thorup stadig bitter: Det kan jeg ikke acceptere

Jess Thorup har fået gennemanalyseret nederlaget mod AC Horsens, og der er flere punkter, FC København-træneren er stærkt utilfreds med.



Det er nu tre døgn siden, at FC København indledte sæsonen med en stor fiasko hjemme i Parken mod AC Horsens, og det vil sige, at Jess Thorup har haft 72 timer til at bearbejde skuffelsen. 

FC København-træneren er dog stadig bitter over nederlaget på 0-1 til oprykkerne. 

Resultatet kan han ikke gøre noget ved, men han kan søge at påvirke, at det ikke sker igen, og Jess Thorup skulle hilse og sige, at der er nok at tage fat på. Da FCK-træneren havde genset kampen, stod der mange ting på blokken.

– Der er nogle ting, som ikke var acceptable. Det gælder blandt andet i forhold til, hvordan vi forsvarede os – det var for nemt for modstanderen at skabe chancer, og det går ikke. Det var vores defensiv, der skabte fundamentet for, at vi blev danske mestre, og det levede vi ikke op til, siger Thorup til Tipsbladet og fortsætter:

– Jeg vil se et andet mindset. Jeg kan ikke acceptere, at vi kun er til stede, når vi har bolden. Når vi ikke har bolden for fødderne, handler det kun om én ting, og det er at forsvare. Det gælder alle mand. Der var for mange, der havde et helt andet mindset, og så er vi bare ikke gode nok.

– Offensivt havde jeg en god fornemmelse inden kampen, for vi havde haft en god opstart og spillet nogle stærke træningskampe. Jeg kunne godt se, at der var nogle tegninger, men jeg er skuffet over vores anden halvleg. Vi formåede ikke at finde de løsninger, vi skulle, og det gør mig allermest ked af det. 

FC København besejrede Feyenoord og Club Brugge i testkampe op til sæsonen, så Jess Thorup havde ikke regnet med, at hans hold kunne tabe hjemme til AC Horsens.

– Jeg havde ikke set det komme. Jeg havde en god fornemmelse efter vores preseason, men der var for store udsving mod Horsens set over 90 minutter. Det er noget af det, jeg her efterfølgende har gjort meget klart over for truppen. Det skal ikke være en sovepude, at vi blev danske mestre. Vi skal vise, at vi er sultne, og at vi vil blive ved med at vinde titler. 

Efter kampen udtalte AC Horsens-træner Jens Berthel Askou, at han var glad for, at FC København ikke valgte at smide Denis Vavro frem i angrebet i den sidste del af kampen. Han føler, at det kunne have forvoldt hans hold store problemer.

Hvorfor gjorde I ikke det, Jess Thorup?

– Min førsteprioritet var, hvordan vi fik bolden ind i feltet. Det nytter ikke noget, at vi smider en midtstopper ind i feltet, hvis der ikke kommer bolde derind. Derfor begyndte vi allerede i pausen at kigge på, hvordan vi kunne positionere os bedre.

– De gjorde meget for at lukke vores midte, og så handlede det for os om at skabe rum på siderne. Det lykkedes vi ikke med, og det fortæller jo også en historie, at vi skiftede begge backs og en enkelt kant. Jeg havde aldrig en fornemmelse af, at vi kom bag dem og fik slået nogle indlæg, og så gav det for mig ingen mening at smide en midtstopper ind i feltet.

– Jeg vil også sige, at for mig handler det om at have en plan over tid. Jeg tror ikke så meget på, at det er alt eller intet.

Har du ikke en plan B og en plan C klar, når I spiller?

– Vores plan A er vores primære plan, og den gør vi alt for, at vi kan gøre så stærk som muligt. Der skal være muligheder for at lave justeringer, men det skal være inden for den plan. Det kan være typer, det kan være måder at positionere os på. Men vi har ikke tre-fire planer, så vi kan sige, at nu går vi eksempelvis over i en trebackkæde eller andet.

Ville det ikke være en god idé at have et greb i værktøjskassen, som kan vende op og ned på det hele, hvis den oprindelige plan ikke fungerer?

– Vi vil gerne være så gode som muligt til det, vi synes, vi er gode til. Der skal være frihed ud fra det fundament, vi har, og hvis træneren ryster posen hver gang, at noget ikke går efter planen, tror jeg ikke på den store gevinst. 

Før kampen mod AC Horsens deltog FCK-spillere i en fanmarch, og der er siden blevet sat spørgsmålstegn ved, om det er den ideelle måde at lade op til en vigtig kamp på. Den præmis køber Jess Thorup slet ikke.

– Det er en helt klar strategi fra klubbens side, at vi fremadrettet skal gøre meget for København og for vores fans. At vi brugte 10 minutter af vores tid sammen med dem vidner om, at vi er kommet tæt på hinanden, og det klæder os kun at gøre noget for fansene, lyder det fra FCK-træneren.

FC København møder AaB på udebane på søndag. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



Her kan du se VM-lodtrækningen

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

– Det har man nok aldrig set før

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Jonas Wind er i København

Griner af AaB-rygte

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

– Det var vanvittigt brutalt!

Rigmand vild med FC København-aftale

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Stor derby-bøde til FC København

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Nu er han gratis – på vej til OB?

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Manchester United dummede sig mod West Ham

Fyringstruet: – Han har to kampe

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Brest moser mandefaldsramte Monaco

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Froholdt får kæmpe hæder

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?