17. juni 2004 blev FC Midtjyllands sportsdirektør Jens Ørgaard og nedrykkede BK Frem enige om betingelserne for, at 19-årige Mikkel Thygesen kunne skifte omgående fra Valby-klubben til klubben på Heden, der var blevet nummer seks i Superligaen og var på vej frem sportsligt.
Siden har Mikkel Thygesen, på nær fem uheldige måneder i tyske Borussia Mönchengladbach, været FC Midtjylland-spiller, og i de kommende timer og dage har Thygesen vigtige kampe på programmet med FCM, der både kan blive pokalmester og vinde endnu et sæt medaljer.
Men Thygesen har kontraktudløb med FC Midtjylland om seks uger og står derfor lige nu til at spille sin sidste FCM-kamp søndag i næste uge, hvor Ulvene møder FC Nordsjælland.
I et større interview med Tipsbladet fortæller Thygesen, at han langt fra afviser, at karrieren fortsætter i FCM efter sommerferien. Men det kan også meget vel ende med et klubskifte her syv år efter, at han første gang spillede for FCM.
– Man har en kontrakt at forholde sig til, og min kontrakt løber til 30/6. Lige nu er der ikke noget nyt på banen, så i den nuværende situation kan det være min sidste pokalfinale. Det ligger lidt i tankerne, siger Mikkel Thygesen til Tipsbladet.
Havde du dengang troet, at du skulle tilbringe det meste af syv år i FC Midtjylland?
– Nej, det havde jeg ikke troet. Jeg anede intet om det (området, red.). Da jeg kom til Midtjylland, så jeg det som et springbræt til noget større. Og det forløb jo efter planen, og jeg fik et udlandsophold. Det udviklede mig som menneske, fordi jeg fandt ud af, at man skal være glad for at være et sted, hvor det fungerer. Jeg er rigtig glad her i Midtjylland, og jeg fungerer, som jeg gerne vil i Midtjylland. Derfor er jeg meget glad for, at jeg har været her i så lang tid, siger Mikkel Thygesen.
– Jeg kom fra en klub med stolte traditioner, hvor det fungerede som en lille familie, hvor alle kendte alle og ville hjælpe hinanden. I FC Midtjylland var det hele meget professionelt, men selvom det er professionelt, er det også meget familiært. Det er spillere, ledere, fans og indbyggere i Herning og omegn. De vil alle gøre alt for at hjælpe hinanden. Jeg har aldrig prøvet noget ubehageligt i byen. Jeg er aldrig blevet svinet til efter at have spillet en dårlig kamp. Man får altid et klap på skulderen, og det kan jeg rigtig godt lide, siger Thygesen.
Den tidligere FCM-anfører giver forhenværende FCM-træner Erik Rasmussen en stor del af æren for kulturen i klubben og førsteholdstruppen.
– Sammenholdet herude i klubben er fantastisk, og det havde svært for mig at trives her uden. Vi har et fantastisk socialt liv, og det er meget vigtigt for mig. Jeg har en del kammerater her i Jylland, og flere af mine københavner-drenge er flyttet herover, så jeg har et fint netværk, siger Thygesen.
– Jeg tror, at Erik Rasmussen var rollemodellen for det her. Han var i kontakt med samtlige spillere hel tiden. Selvom du var 25. mand i truppen, følte du hele tiden, at du var tæt på, og at du ville gøre alt for holdet. Han gjorde meget ud af, at man skulle fungere socialt. Det er gået i arv til de næste trænere og er fortsat. Vi lærer af de trænere, vi har, og jeg har lært en del af Erik, hvad det sociale angår.
Mikkel Thygesen føler sig godt rustet til et hårdt program med aftenens kamp ude mod FCK, søndagens pokalfinale i Parken og næste uges kampe mod Randers og FCN. Han føler selv, at han kan en helt del mere, end da han kom som grøn og talentfuld Frem’mer tilbage i 2004.
– Der er sket rigtig meget med mig i de år, jeg har været her. Jeg kom som om et ungt talent, der blev solgt, jeg kom tilbage som etableret spiller, og er blevet en af de mest erfarne spillere på holdet. Jeg føler mig utrolig godt hjemme på banen, hvor jeg får tillid fra mine medspillere, og jeg får tillid fra trænerteamet. Det betyder meget, siger Mikkel Thygesen.
Du kan læse mere om Mikkel Thygesen og hans muligheder for igen at komme til udlandet i Tipsbladet Indsigt, der på grund af Bededags-ferien allerede er på gaden i dag. I bladet finder du seneste nyt om blandt andet overlevelseskampen i Esbjerg og Haderslev, du kan høre nyt om FC Nordsjællands unge profil Matti Lund Nielsen, og du kan læse det store afskedsinterview med Ståle Solbakken. Ud over hos bladforhandleren finder du også vores historier i Tipsbladets E-avis, der kan findes ved at klikke på dette link, eller på Tipsbladets nye Iphone-applikation, hvor du finder dagens blad til en konkurrencedygtig pris.
LIVE
LIVE: Neestrup står for FCK-træning
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Vender han retur? Lasse Schöne åben
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG