Thygesen: Fantastisk tid i FCM

Mikkel Thygesens FCM-karriere kan være ovre om ti dage, og FCM-profilen ser tilbage på tiden i Herning og omegn.



17. juni 2004 blev FC Midtjyllands sportsdirektør Jens Ørgaard og nedrykkede BK Frem enige om betingelserne for, at 19-årige Mikkel Thygesen kunne skifte omgående fra Valby-klubben til klubben på Heden, der var blevet nummer seks i Superligaen og var på vej frem sportsligt.

Siden har Mikkel Thygesen, på nær fem uheldige måneder i tyske Borussia Mönchengladbach, været FC Midtjylland-spiller, og i de kommende timer og dage har Thygesen vigtige kampe på programmet med FCM, der både kan blive pokalmester og vinde endnu et sæt medaljer.

Men Thygesen har kontraktudløb med FC Midtjylland om seks uger og står derfor lige nu til at spille sin sidste FCM-kamp søndag i næste uge, hvor Ulvene møder FC Nordsjælland.

I et større interview med Tipsbladet fortæller Thygesen, at han langt fra afviser, at karrieren fortsætter i FCM efter sommerferien. Men det kan også meget vel ende med et klubskifte her syv år efter, at han første gang spillede for FCM.

– Man har en kontrakt at forholde sig til, og min kontrakt løber til 30/6. Lige nu er der ikke noget nyt  på banen, så i den nuværende situation kan det være min sidste pokalfinale. Det ligger lidt i tankerne, siger Mikkel Thygesen til Tipsbladet.

Havde du dengang troet, at du skulle tilbringe det meste af syv år i FC Midtjylland?
– Nej, det havde jeg ikke troet. Jeg anede intet om det (området, red.). Da jeg kom til Midtjylland, så jeg det som et springbræt til noget større. Og det forløb jo efter planen, og jeg fik et udlandsophold. Det udviklede mig som menneske, fordi jeg fandt ud af, at man skal være glad for at være et sted, hvor det fungerer. Jeg er rigtig glad her i Midtjylland, og jeg fungerer, som jeg gerne vil i Midtjylland. Derfor er jeg meget glad for, at jeg har været her i så lang tid, siger Mikkel Thygesen.

– Jeg kom fra en klub med stolte traditioner, hvor det fungerede som en lille familie, hvor alle kendte alle og ville hjælpe hinanden. I FC Midtjylland var det hele meget professionelt, men selvom det er professionelt, er det også meget familiært. Det er spillere, ledere, fans og indbyggere i Herning og omegn. De vil alle gøre alt for at hjælpe hinanden. Jeg har aldrig prøvet noget ubehageligt i byen. Jeg er aldrig blevet svinet til efter at have spillet en dårlig kamp. Man får altid et klap på skulderen, og det kan jeg rigtig godt lide, siger Thygesen.

Den tidligere FCM-anfører giver forhenværende FCM-træner Erik Rasmussen en stor del af æren for kulturen i klubben og førsteholdstruppen.

– Sammenholdet herude i klubben er fantastisk, og det havde svært for mig at trives her uden. Vi har et fantastisk socialt liv, og det er meget vigtigt for mig. Jeg har en del kammerater her i Jylland, og flere af mine københavner-drenge er flyttet herover, så jeg har et fint netværk, siger Thygesen.

– Jeg tror, at Erik Rasmussen var rollemodellen for det her. Han var i kontakt med samtlige spillere hel tiden. Selvom du var 25. mand i truppen, følte du hele tiden, at du var tæt på, og at du ville gøre alt for holdet. Han gjorde meget ud af, at man skulle fungere socialt. Det er gået i arv til de næste trænere og er fortsat. Vi lærer af de trænere, vi har, og jeg har lært en del af Erik, hvad det sociale angår.

Mikkel Thygesen føler sig godt rustet til et hårdt program med aftenens kamp ude mod FCK, søndagens pokalfinale i Parken og næste uges kampe mod Randers og FCN. Han føler selv, at han kan en helt del mere, end da han kom som grøn og talentfuld Frem’mer tilbage i 2004.

– Der er sket rigtig meget med mig i de år, jeg har været her. Jeg kom som om et ungt talent, der blev solgt, jeg kom tilbage som etableret spiller, og er blevet en af de mest erfarne spillere på holdet. Jeg føler mig utrolig godt hjemme på banen, hvor jeg får tillid fra mine medspillere, og jeg får tillid fra trænerteamet. Det betyder meget, siger Mikkel Thygesen.

Du kan læse mere om Mikkel Thygesen og hans muligheder for igen at komme til udlandet i Tipsbladet Indsigt, der på grund af Bededags-ferien allerede er på gaden i dag. I bladet finder du seneste nyt om blandt andet overlevelseskampen i Esbjerg og Haderslev, du kan høre nyt om FC Nordsjællands unge profil Matti Lund Nielsen, og du kan læse det store afskedsinterview med Ståle Solbakken. Ud over hos bladforhandleren finder du også vores historier i Tipsbladets E-avis, der kan findes ved at klikke på dette link, eller på Tipsbladets nye Iphone-applikation, hvor du finder dagens blad til en konkurrencedygtig pris.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Stort medie hylder AGF-profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’