Dusinvis af AS Roma-fans er onsdag blevet sendt hjem, efter at der har været ballade i Albaniens hovedstad, Tirana.
Tirsdag aften udbrød optøjer i Tirana forud for onsdagens finale i Conference League mellem AS Roma og Feyenoord.
19 betjente er blevet såret i forsøget på at stoppe de rivaliserende fans fra at slås. Fansene angreb politiet med flasker, sten og andre objekter. En betjent blev stukket ned, oplyser albansk politi ifølge AFP.
Betjentene er såret som et resultat af volden fra fans fra begge hold, og fire politikøretøjer er også blevet beskadiget, oplyser politiet.
Onsdag morgen blev 80 Roma-fans sendt hjem fra Albanien ovenpå urolighederne.
Ud over de sårede betjente er ti mennesker kommet til skade. Det drejer sig om fem albanere, tre italienere og to hollændere. De har alle fået lægehjælp.
60 fans blev anholdt og bragt på politistationen – heraf er hovedparten italienske fans.
De første meldinger lød på, at otte Feyenoord-fans havde angrebet og tæsket en albansk mand med en stol, da han viste støtte til Roma. De otte fans er blandt de anholdte.
Den albanske mand blev efterfølgende kørt til hospitalet for behandling af sine skader.
Andetsteds i byen stødte cirka 200 Feyenoord-tilhængere sammen med politiet. Det skete, i forbindelse med at de forsøgte at nå frem til et område, hvor Romas fans var til stede.
– Seks politibetjente er blevet såret af stenkast og slagvåben i den hollandske fanzone og foran politistationen, oplyste Genti Mullai, en talsmand for politiet på det tidspunkt.
De rivaliserende fangrupperinger stødte desuden sammen mindst tre andre steder i byen, oplyste nyhedsbureauet AFP’s journalist på stedet.
Selv om nationalstadionet i Tirana, der onsdag aften ligger græs til finalen, kun har plads til 21.690 personer, så ventes cirka 100.000 tilhængere fra Roma og Feyenoord at ankomme til byen for at se kampen.
Ifølge lokale myndigheder vil de blive inddelt i forskellige fanzoner, hvor de kan se Conference League-finalen på storskærme.
Albansk politi har tidligere oplyst, at de har sendt cirka 2000 betjente på gaden for at holde styr på de enorme menneskemængder.
Conference League er den tredjemest prestigefyldte europæiske turnering efter Europa League og Champions League.
Trods sin mindre vigtige status har onsdagens finale pirret Feyenoord- og Roma-tilhængernes fantasi, da kampen er begge holds bedste mulighed for at vinde et europæisk trofæ i mange år.
Finalen spilles onsdag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
OPTAKT
Norge – England
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
OPTAKT
Argentina – Schweiz
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
OB henter finsk landsholdsspiller
NYHEDER
