60 fans anholdt – 10 betjente såret

60 fans er anholdt for voldelig adfærd og for at såre adskillige betjente før europæisk finale i Albanien.



Dusinvis af AS Roma-fans er onsdag blevet sendt hjem, efter at der har været ballade i Albaniens hovedstad, Tirana.

Tirsdag aften udbrød optøjer i Tirana forud for onsdagens finale i Conference League mellem AS Roma og Feyenoord.

19 betjente er blevet såret i forsøget på at stoppe de rivaliserende fans fra at slås. Fansene angreb politiet med flasker, sten og andre objekter. En betjent blev stukket ned, oplyser albansk politi ifølge AFP.

Betjentene er såret som et resultat af volden fra fans fra begge hold, og fire politikøretøjer er også blevet beskadiget, oplyser politiet.

Onsdag morgen blev 80 Roma-fans sendt hjem fra Albanien ovenpå urolighederne.

Ud over de sårede betjente er ti mennesker kommet til skade. Det drejer sig om fem albanere, tre italienere og to hollændere. De har alle fået lægehjælp.

60 fans blev anholdt og bragt på politistationen – heraf er hovedparten italienske fans.

De første meldinger lød på, at otte Feyenoord-fans havde angrebet og tæsket en albansk mand med en stol, da han viste støtte til Roma. De otte fans er blandt de anholdte.

Den albanske mand blev efterfølgende kørt til hospitalet for behandling af sine skader.

Andetsteds i byen stødte cirka 200 Feyenoord-tilhængere sammen med politiet. Det skete, i forbindelse med at de forsøgte at nå frem til et område, hvor Romas fans var til stede.

– Seks politibetjente er blevet såret af stenkast og slagvåben i den hollandske fanzone og foran politistationen, oplyste Genti Mullai, en talsmand for politiet på det tidspunkt.

De rivaliserende fangrupperinger stødte desuden sammen mindst tre andre steder i byen, oplyste nyhedsbureauet AFP’s journalist på stedet.

Selv om nationalstadionet i Tirana, der onsdag aften ligger græs til finalen, kun har plads til 21.690 personer, så ventes cirka 100.000 tilhængere fra Roma og Feyenoord at ankomme til byen for at se kampen.

Ifølge lokale myndigheder vil de blive inddelt i forskellige fanzoner, hvor de kan se Conference League-finalen på storskærme.

Albansk politi har tidligere oplyst, at de har sendt cirka 2000 betjente på gaden for at holde styr på de enorme menneskemængder.

Conference League er den tredjemest prestigefyldte europæiske turnering efter Europa League og Champions League.

Trods sin mindre vigtige status har onsdagens finale pirret Feyenoord- og Roma-tilhængernes fantasi, da kampen er begge holds bedste mulighed for at vinde et europæisk trofæ i mange år.

Finalen spilles onsdag klokken 21.

/ritzau/






Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Mæhle kan hentes for spotpris

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Erik ten Hag jagter dansker

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

PSG – Arsenal

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’