60 fans anholdt – 10 betjente såret

60 fans er anholdt for voldelig adfærd og for at såre adskillige betjente før europæisk finale i Albanien.



Dusinvis af AS Roma-fans er onsdag blevet sendt hjem, efter at der har været ballade i Albaniens hovedstad, Tirana.

Tirsdag aften udbrød optøjer i Tirana forud for onsdagens finale i Conference League mellem AS Roma og Feyenoord.

19 betjente er blevet såret i forsøget på at stoppe de rivaliserende fans fra at slås. Fansene angreb politiet med flasker, sten og andre objekter. En betjent blev stukket ned, oplyser albansk politi ifølge AFP.

Betjentene er såret som et resultat af volden fra fans fra begge hold, og fire politikøretøjer er også blevet beskadiget, oplyser politiet.

Onsdag morgen blev 80 Roma-fans sendt hjem fra Albanien ovenpå urolighederne.

Ud over de sårede betjente er ti mennesker kommet til skade. Det drejer sig om fem albanere, tre italienere og to hollændere. De har alle fået lægehjælp.

60 fans blev anholdt og bragt på politistationen – heraf er hovedparten italienske fans.

De første meldinger lød på, at otte Feyenoord-fans havde angrebet og tæsket en albansk mand med en stol, da han viste støtte til Roma. De otte fans er blandt de anholdte.

Den albanske mand blev efterfølgende kørt til hospitalet for behandling af sine skader.

Andetsteds i byen stødte cirka 200 Feyenoord-tilhængere sammen med politiet. Det skete, i forbindelse med at de forsøgte at nå frem til et område, hvor Romas fans var til stede.

– Seks politibetjente er blevet såret af stenkast og slagvåben i den hollandske fanzone og foran politistationen, oplyste Genti Mullai, en talsmand for politiet på det tidspunkt.

De rivaliserende fangrupperinger stødte desuden sammen mindst tre andre steder i byen, oplyste nyhedsbureauet AFP’s journalist på stedet.

Selv om nationalstadionet i Tirana, der onsdag aften ligger græs til finalen, kun har plads til 21.690 personer, så ventes cirka 100.000 tilhængere fra Roma og Feyenoord at ankomme til byen for at se kampen.

Ifølge lokale myndigheder vil de blive inddelt i forskellige fanzoner, hvor de kan se Conference League-finalen på storskærme.

Albansk politi har tidligere oplyst, at de har sendt cirka 2000 betjente på gaden for at holde styr på de enorme menneskemængder.

Conference League er den tredjemest prestigefyldte europæiske turnering efter Europa League og Champions League.

Trods sin mindre vigtige status har onsdagens finale pirret Feyenoord- og Roma-tilhængernes fantasi, da kampen er begge holds bedste mulighed for at vinde et europæisk trofæ i mange år.

Finalen spilles onsdag klokken 21.

/ritzau/



Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Afsløring: FC København binder stortalent

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Storklub lurer på Mohamed Salah

Solgt for 285 millioner

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Spøger i kæmpeklub

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Kæmpe forløsning for FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding