Tibbling savner Brøndby: ‘Husker øjeblikket som var det i går’

Simon Tibbling savner Brøndby IF, som altid vil have en særlig plads i hans hjerte.



Gammel kærlighed ruster som bekendt aldrig.

Det er mere end fire år siden, at Brøndby IF og Simon Tibbling tog afsked med hinanden, og der er løbet meget vand gennem åen siden, men svenskeren følger stadig med i de blå-gules gøren og laden, og når man taler med ham, er det tydeligt, at han er ganske godt opdateret på Brøndbys resultater.

Det er langt fra nogen tilfældighed.

– Det var en virkelig god tid. Jeg var meget glad for at være i Brøndby, og min eneste frustration er, at vi ikke vandt mesterskabet det år, hvor vi var så tæt på. Jeg kan afsløre, at det stadig gør ondt, når jeg tænker på, hvordan vi tabte guldet til FC Midtjylland. Derudover kan jeg kun tale varmt om mit ophold i Brøndby. Klubben vil altid have en særlig plads i mit hjerte, siger Tibbling til Tipsbladet og tilføjer:

– Brøndbys fans skaber en atmosfære til kampene, som jeg aldrig vil glemme. Det var helt vildt. Selv når vi mødte klubber som Hobro og Helsingør på udebane, så var de der og fyldte hele afsnittet.

Simon Tibblings mest ikoniske øjeblik i Brøndby-trøjen var uden tvivl hans debut.

Datoen var den 6. august 2017, og rammen var Brøndby Stadion og et opgør mellem Brøndby og FCK. Stillingen var 0-0 efter 88 minutter, da Simon Tibbling blev sendt i aktion. Få øjeblikke senere scorede han på sin allerførste boldberøring som Brøndby-spiller og sikrede de blå-gule en 1-0-sejr over arvefjenderne.

– Det var fantastisk. Jeg får gåsehud hver gang, jeg tænker på det. Jeg var lige kommet til Brøndby, og så scorer jeg på min allerførste berøring i en kamp på Brøndby Stadion mod FC København. Hvordan skal man lige toppe det? Jeg husker det øjeblik, som var det i går, siger Simon Tibbling med begejstring i stemmen.

Du kan se det uforglemmelige mål i videoen i toppen af artiklen.

Svenskeren er tilbøjelig til at kalde de tre år i Brøndby for den bedste tid i karrieren.

– Jeg havde også en god tid i Djurgården og i FC Groningen, og det kan være svært at sige, hvornår jeg var bedst, men der er ingen tvivl om, at de tre år i Brøndby er blandt de allerbedste i min karriere. Jeg hælder nok til, at det var de bedste. Men det gik også godt i de to andre klubber, slutter den 30-årige midtbanespiller.

Simon Tibbling spillede 109 kampe for Brøndby IF.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Anton Gaaei-handel meldes død



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Dansker scorer mod Barcelona

Stor ændring i AGF?

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob