Tibbling savner Brøndby: ‘Husker øjeblikket som var det i går’

Simon Tibbling savner Brøndby IF, som altid vil have en særlig plads i hans hjerte.



Gammel kærlighed ruster som bekendt aldrig.

Det er mere end fire år siden, at Brøndby IF og Simon Tibbling tog afsked med hinanden, og der er løbet meget vand gennem åen siden, men svenskeren følger stadig med i de blå-gules gøren og laden, og når man taler med ham, er det tydeligt, at han er ganske godt opdateret på Brøndbys resultater.

Det er langt fra nogen tilfældighed.

– Det var en virkelig god tid. Jeg var meget glad for at være i Brøndby, og min eneste frustration er, at vi ikke vandt mesterskabet det år, hvor vi var så tæt på. Jeg kan afsløre, at det stadig gør ondt, når jeg tænker på, hvordan vi tabte guldet til FC Midtjylland. Derudover kan jeg kun tale varmt om mit ophold i Brøndby. Klubben vil altid have en særlig plads i mit hjerte, siger Tibbling til Tipsbladet og tilføjer:

– Brøndbys fans skaber en atmosfære til kampene, som jeg aldrig vil glemme. Det var helt vildt. Selv når vi mødte klubber som Hobro og Helsingør på udebane, så var de der og fyldte hele afsnittet.

Simon Tibblings mest ikoniske øjeblik i Brøndby-trøjen var uden tvivl hans debut.

Datoen var den 6. august 2017, og rammen var Brøndby Stadion og et opgør mellem Brøndby og FCK. Stillingen var 0-0 efter 88 minutter, da Simon Tibbling blev sendt i aktion. Få øjeblikke senere scorede han på sin allerførste boldberøring som Brøndby-spiller og sikrede de blå-gule en 1-0-sejr over arvefjenderne.

– Det var fantastisk. Jeg får gåsehud hver gang, jeg tænker på det. Jeg var lige kommet til Brøndby, og så scorer jeg på min allerførste berøring i en kamp på Brøndby Stadion mod FC København. Hvordan skal man lige toppe det? Jeg husker det øjeblik, som var det i går, siger Simon Tibbling med begejstring i stemmen.

Du kan se det uforglemmelige mål i videoen i toppen af artiklen.

Svenskeren er tilbøjelig til at kalde de tre år i Brøndby for den bedste tid i karrieren.

– Jeg havde også en god tid i Djurgården og i FC Groningen, og det kan være svært at sige, hvornår jeg var bedst, men der er ingen tvivl om, at de tre år i Brøndby er blandt de allerbedste i min karriere. Jeg hælder nok til, at det var de bedste. Men det gik også godt i de to andre klubber, slutter den 30-årige midtbanespiller.

Simon Tibbling spillede 109 kampe for Brøndby IF.





LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

FC Midtjylland – AC Horsens

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Lyngby BK – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Brøndby-boss teaser for transfer

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Nærmer sig vild FCK-præstation

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Her er FC Københavns vej i Europa

‘En trøstepræmie af en turnering’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur