Gammel kærlighed ruster som bekendt aldrig.
Det er mere end fire år siden, at Brøndby IF og Simon Tibbling tog afsked med hinanden, og der er løbet meget vand gennem åen siden, men svenskeren følger stadig med i de blå-gules gøren og laden, og når man taler med ham, er det tydeligt, at han er ganske godt opdateret på Brøndbys resultater.
Det er langt fra nogen tilfældighed.
– Det var en virkelig god tid. Jeg var meget glad for at være i Brøndby, og min eneste frustration er, at vi ikke vandt mesterskabet det år, hvor vi var så tæt på. Jeg kan afsløre, at det stadig gør ondt, når jeg tænker på, hvordan vi tabte guldet til FC Midtjylland. Derudover kan jeg kun tale varmt om mit ophold i Brøndby. Klubben vil altid have en særlig plads i mit hjerte, siger Tibbling til Tipsbladet og tilføjer:
– Brøndbys fans skaber en atmosfære til kampene, som jeg aldrig vil glemme. Det var helt vildt. Selv når vi mødte klubber som Hobro og Helsingør på udebane, så var de der og fyldte hele afsnittet.
Simon Tibblings mest ikoniske øjeblik i Brøndby-trøjen var uden tvivl hans debut.
Datoen var den 6. august 2017, og rammen var Brøndby Stadion og et opgør mellem Brøndby og FCK. Stillingen var 0-0 efter 88 minutter, da Simon Tibbling blev sendt i aktion. Få øjeblikke senere scorede han på sin allerførste boldberøring som Brøndby-spiller og sikrede de blå-gule en 1-0-sejr over arvefjenderne.
– Det var fantastisk. Jeg får gåsehud hver gang, jeg tænker på det. Jeg var lige kommet til Brøndby, og så scorer jeg på min allerførste berøring i en kamp på Brøndby Stadion mod FC København. Hvordan skal man lige toppe det? Jeg husker det øjeblik, som var det i går, siger Simon Tibbling med begejstring i stemmen.
Du kan se det uforglemmelige mål i videoen i toppen af artiklen.
Svenskeren er tilbøjelig til at kalde de tre år i Brøndby for den bedste tid i karrieren.
– Jeg havde også en god tid i Djurgården og i FC Groningen, og det kan være svært at sige, hvornår jeg var bedst, men der er ingen tvivl om, at de tre år i Brøndby er blandt de allerbedste i min karriere. Jeg hælder nok til, at det var de bedste. Men det gik også godt i de to andre klubber, slutter den 30-årige midtbanespiller.
Simon Tibbling spillede 109 kampe for Brøndby IF.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AaB dæmper superligaforventninger
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Stjerne sender Sverige videre ved VM
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Jordan – Argentina