Gammel kærlighed ruster som bekendt aldrig.
Det er mere end fire år siden, at Brøndby IF og Simon Tibbling tog afsked med hinanden, og der er løbet meget vand gennem åen siden, men svenskeren følger stadig med i de blå-gules gøren og laden, og når man taler med ham, er det tydeligt, at han er ganske godt opdateret på Brøndbys resultater.
Det er langt fra nogen tilfældighed.
– Det var en virkelig god tid. Jeg var meget glad for at være i Brøndby, og min eneste frustration er, at vi ikke vandt mesterskabet det år, hvor vi var så tæt på. Jeg kan afsløre, at det stadig gør ondt, når jeg tænker på, hvordan vi tabte guldet til FC Midtjylland. Derudover kan jeg kun tale varmt om mit ophold i Brøndby. Klubben vil altid have en særlig plads i mit hjerte, siger Tibbling til Tipsbladet og tilføjer:
– Brøndbys fans skaber en atmosfære til kampene, som jeg aldrig vil glemme. Det var helt vildt. Selv når vi mødte klubber som Hobro og Helsingør på udebane, så var de der og fyldte hele afsnittet.
Simon Tibblings mest ikoniske øjeblik i Brøndby-trøjen var uden tvivl hans debut.
Datoen var den 6. august 2017, og rammen var Brøndby Stadion og et opgør mellem Brøndby og FCK. Stillingen var 0-0 efter 88 minutter, da Simon Tibbling blev sendt i aktion. Få øjeblikke senere scorede han på sin allerførste boldberøring som Brøndby-spiller og sikrede de blå-gule en 1-0-sejr over arvefjenderne.
– Det var fantastisk. Jeg får gåsehud hver gang, jeg tænker på det. Jeg var lige kommet til Brøndby, og så scorer jeg på min allerførste berøring i en kamp på Brøndby Stadion mod FC København. Hvordan skal man lige toppe det? Jeg husker det øjeblik, som var det i går, siger Simon Tibbling med begejstring i stemmen.
Du kan se det uforglemmelige mål i videoen i toppen af artiklen.
Svenskeren er tilbøjelig til at kalde de tre år i Brøndby for den bedste tid i karrieren.
– Jeg havde også en god tid i Djurgården og i FC Groningen, og det kan være svært at sige, hvornår jeg var bedst, men der er ingen tvivl om, at de tre år i Brøndby er blandt de allerbedste i min karriere. Jeg hælder nok til, at det var de bedste. Men det gik også godt i de to andre klubber, slutter den 30-årige midtbanespiller.
Simon Tibbling spillede 109 kampe for Brøndby IF.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
Horsens kæmpede sig til point mod FCN
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
Afslører Brøndbys transferplaner
MEDIE