Gammel kærlighed ruster som bekendt aldrig.
Det er mere end fire år siden, at Brøndby IF og Simon Tibbling tog afsked med hinanden, og der er løbet meget vand gennem åen siden, men svenskeren følger stadig med i de blå-gules gøren og laden, og når man taler med ham, er det tydeligt, at han er ganske godt opdateret på Brøndbys resultater.
Det er langt fra nogen tilfældighed.
– Det var en virkelig god tid. Jeg var meget glad for at være i Brøndby, og min eneste frustration er, at vi ikke vandt mesterskabet det år, hvor vi var så tæt på. Jeg kan afsløre, at det stadig gør ondt, når jeg tænker på, hvordan vi tabte guldet til FC Midtjylland. Derudover kan jeg kun tale varmt om mit ophold i Brøndby. Klubben vil altid have en særlig plads i mit hjerte, siger Tibbling til Tipsbladet og tilføjer:
– Brøndbys fans skaber en atmosfære til kampene, som jeg aldrig vil glemme. Det var helt vildt. Selv når vi mødte klubber som Hobro og Helsingør på udebane, så var de der og fyldte hele afsnittet.
Simon Tibblings mest ikoniske øjeblik i Brøndby-trøjen var uden tvivl hans debut.
Datoen var den 6. august 2017, og rammen var Brøndby Stadion og et opgør mellem Brøndby og FCK. Stillingen var 0-0 efter 88 minutter, da Simon Tibbling blev sendt i aktion. Få øjeblikke senere scorede han på sin allerførste boldberøring som Brøndby-spiller og sikrede de blå-gule en 1-0-sejr over arvefjenderne.
– Det var fantastisk. Jeg får gåsehud hver gang, jeg tænker på det. Jeg var lige kommet til Brøndby, og så scorer jeg på min allerførste berøring i en kamp på Brøndby Stadion mod FC København. Hvordan skal man lige toppe det? Jeg husker det øjeblik, som var det i går, siger Simon Tibbling med begejstring i stemmen.
Du kan se det uforglemmelige mål i videoen i toppen af artiklen.
Svenskeren er tilbøjelig til at kalde de tre år i Brøndby for den bedste tid i karrieren.
– Jeg havde også en god tid i Djurgården og i FC Groningen, og det kan være svært at sige, hvornår jeg var bedst, men der er ingen tvivl om, at de tre år i Brøndby er blandt de allerbedste i min karriere. Jeg hælder nok til, at det var de bedste. Men det gik også godt i de to andre klubber, slutter den 30-årige midtbanespiller.
Simon Tibbling spillede 109 kampe for Brøndby IF.
LIVE
VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
OPTAKT
Canada – Marokko
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
FCK-direktør får job i West Ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TRANSFER