Cifuentes: Kom til klubben med en masse ambitioner

AaB har indtil videre haft en af Superligaens bedste defensiver. Det vækker begejstring hos træner og anfører.



AaB er blandt de hold i Superligaen, der har lukket færrest mål ind indtil videre i sæsonen. Her er der i ni kampe kun blevet scoret syv mål mod nordjyderne.

Faktisk er det kun topholdene fra FC Midtjylland og FC København, der har indkasseret færre mål end AaB.

Ifølge holdets cheftræner, Martí Cifuentes, skyldes det én specifik ting.

– Tid. Tid giver stabilitet, og tiden har givet os tid til at udvikle os. Når man som træner får tid, kommer det for det meste til at gå godt.

– Det er ikke fordi, at jeg er en god træner, men fordi spillerne tror på det, vi gør.

– Jeg nyder hver dag med drengene, og det, tror jeg også, de gør. Det er det vigtigste, siger den 39-årige spanier.

AaB er kommet flot fra land i den nye superligasæson, hvor holdet indtil videre indtager tredjepladsen blandt andet hjulpet på vej af en stabil defensiv.

Men trods den flotte start vil Cifuentes ikke spekulere i holdets ambitioner, og hvad den flotte start kan ende ud i.

– For at være ærlig kom jeg til klubben med en masse ambitioner, men jeg ved, at fodbold handler om at tage en uge ad gangen, så det er det, jeg gør.

– Mange sagde i sidste sæson, det var mærkeligt, at jeg accepterede, at vi ikke kom i top-6. Nu har vi vist, at vi som hold vokser og har fået mere stabilitet, siger AaB-træneren.

Heller ikke AaB’s anfører, Rasmus Thelander, vil kommentere på AaB’s ambitioner og medaljechancer i denne sæson.

– Det er svært at spå om, hvor langt det her kan række, men som man også kan se, er vi inde i en god stime.

– Det er ikke kun sejre på tilfældigheder. Det er gode præstationer, som vi leverer, og det har været over rigtig, rigtig mange kampe, siger Thelander.

Han er ligesom sin spanske træner svært tilfreds med holdets præstationer, og han roser den udvikling, som holdet har haft under Cifuentes.

– Martí har virkelig udviklet holdet. Specielt i forhold til boldbesiddelse er vi blevet stærke.

– Vi har et godt defensivt fundament. Ikke bare i forsvaret, men hos hele holdet, lyder det fra anføreren.

– Det synes jeg er grundstenen i at kunne være et tophold. Vi udvikler os hele tiden, siger Thelander.

Han føler selv, at det giver tryghed og selvtillid i spillet, at holdets defensive organisation er så stærk.

– Jeg føler for tiden, at jeg løber rundt med en sikkerhed hele tiden.

– Hvis ikke vi vinder kampen, spiller vi i hvert fald uafgjort. Den følelse er stærk.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Spanien – Belgien

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Knuser transferrekord

Frankrig – Marokko

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Stor profil ude af Frankrig-brag

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Arbejder på Brøndby-exit

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob