Cifuentes: Kom til klubben med en masse ambitioner

AaB har indtil videre haft en af Superligaens bedste defensiver. Det vækker begejstring hos træner og anfører.



AaB er blandt de hold i Superligaen, der har lukket færrest mål ind indtil videre i sæsonen. Her er der i ni kampe kun blevet scoret syv mål mod nordjyderne.

Faktisk er det kun topholdene fra FC Midtjylland og FC København, der har indkasseret færre mål end AaB.

Ifølge holdets cheftræner, Martí Cifuentes, skyldes det én specifik ting.

– Tid. Tid giver stabilitet, og tiden har givet os tid til at udvikle os. Når man som træner får tid, kommer det for det meste til at gå godt.

– Det er ikke fordi, at jeg er en god træner, men fordi spillerne tror på det, vi gør.

– Jeg nyder hver dag med drengene, og det, tror jeg også, de gør. Det er det vigtigste, siger den 39-årige spanier.

AaB er kommet flot fra land i den nye superligasæson, hvor holdet indtil videre indtager tredjepladsen blandt andet hjulpet på vej af en stabil defensiv.

Men trods den flotte start vil Cifuentes ikke spekulere i holdets ambitioner, og hvad den flotte start kan ende ud i.

– For at være ærlig kom jeg til klubben med en masse ambitioner, men jeg ved, at fodbold handler om at tage en uge ad gangen, så det er det, jeg gør.

– Mange sagde i sidste sæson, det var mærkeligt, at jeg accepterede, at vi ikke kom i top-6. Nu har vi vist, at vi som hold vokser og har fået mere stabilitet, siger AaB-træneren.

Heller ikke AaB’s anfører, Rasmus Thelander, vil kommentere på AaB’s ambitioner og medaljechancer i denne sæson.

– Det er svært at spå om, hvor langt det her kan række, men som man også kan se, er vi inde i en god stime.

– Det er ikke kun sejre på tilfældigheder. Det er gode præstationer, som vi leverer, og det har været over rigtig, rigtig mange kampe, siger Thelander.

Han er ligesom sin spanske træner svært tilfreds med holdets præstationer, og han roser den udvikling, som holdet har haft under Cifuentes.

– Martí har virkelig udviklet holdet. Specielt i forhold til boldbesiddelse er vi blevet stærke.

– Vi har et godt defensivt fundament. Ikke bare i forsvaret, men hos hele holdet, lyder det fra anføreren.

– Det synes jeg er grundstenen i at kunne være et tophold. Vi udvikler os hele tiden, siger Thelander.

Han føler selv, at det giver tryghed og selvtillid i spillet, at holdets defensive organisation er så stærk.

– Jeg føler for tiden, at jeg løber rundt med en sikkerhed hele tiden.

– Hvis ikke vi vinder kampen, spiller vi i hvert fald uafgjort. Den følelse er stærk.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-spiller får fem karantænedage

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Forbereder bud på 970 mio.

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Chokskifte på vej?

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

FC Barcelona køber VM-angriber

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Til lægetjek i Superliga-klub

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Åbner op for sommertransfer

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Curaçao – Elfenbenskysten

Paraguay – Australien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Skotland – Brasilien