AaB er blandt de hold i Superligaen, der har lukket færrest mål ind indtil videre i sæsonen. Her er der i ni kampe kun blevet scoret syv mål mod nordjyderne.
Faktisk er det kun topholdene fra FC Midtjylland og FC København, der har indkasseret færre mål end AaB.
Ifølge holdets cheftræner, Martí Cifuentes, skyldes det én specifik ting.
– Tid. Tid giver stabilitet, og tiden har givet os tid til at udvikle os. Når man som træner får tid, kommer det for det meste til at gå godt.
– Det er ikke fordi, at jeg er en god træner, men fordi spillerne tror på det, vi gør.
– Jeg nyder hver dag med drengene, og det, tror jeg også, de gør. Det er det vigtigste, siger den 39-årige spanier.
AaB er kommet flot fra land i den nye superligasæson, hvor holdet indtil videre indtager tredjepladsen blandt andet hjulpet på vej af en stabil defensiv.
Men trods den flotte start vil Cifuentes ikke spekulere i holdets ambitioner, og hvad den flotte start kan ende ud i.
– For at være ærlig kom jeg til klubben med en masse ambitioner, men jeg ved, at fodbold handler om at tage en uge ad gangen, så det er det, jeg gør.
– Mange sagde i sidste sæson, det var mærkeligt, at jeg accepterede, at vi ikke kom i top-6. Nu har vi vist, at vi som hold vokser og har fået mere stabilitet, siger AaB-træneren.
Heller ikke AaB’s anfører, Rasmus Thelander, vil kommentere på AaB’s ambitioner og medaljechancer i denne sæson.
– Det er svært at spå om, hvor langt det her kan række, men som man også kan se, er vi inde i en god stime.
– Det er ikke kun sejre på tilfældigheder. Det er gode præstationer, som vi leverer, og det har været over rigtig, rigtig mange kampe, siger Thelander.
Han er ligesom sin spanske træner svært tilfreds med holdets præstationer, og han roser den udvikling, som holdet har haft under Cifuentes.
– Martí har virkelig udviklet holdet. Specielt i forhold til boldbesiddelse er vi blevet stærke.
– Vi har et godt defensivt fundament. Ikke bare i forsvaret, men hos hele holdet, lyder det fra anføreren.
– Det synes jeg er grundstenen i at kunne være et tophold. Vi udvikler os hele tiden, siger Thelander.
Han føler selv, at det giver tryghed og selvtillid i spillet, at holdets defensive organisation er så stærk.
– Jeg føler for tiden, at jeg løber rundt med en sikkerhed hele tiden.
– Hvis ikke vi vinder kampen, spiller vi i hvert fald uafgjort. Den følelse er stærk.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
