Cifuentes: Kom til klubben med en masse ambitioner

AaB har indtil videre haft en af Superligaens bedste defensiver. Det vækker begejstring hos træner og anfører.



AaB er blandt de hold i Superligaen, der har lukket færrest mål ind indtil videre i sæsonen. Her er der i ni kampe kun blevet scoret syv mål mod nordjyderne.

Faktisk er det kun topholdene fra FC Midtjylland og FC København, der har indkasseret færre mål end AaB.

Ifølge holdets cheftræner, Martí Cifuentes, skyldes det én specifik ting.

– Tid. Tid giver stabilitet, og tiden har givet os tid til at udvikle os. Når man som træner får tid, kommer det for det meste til at gå godt.

– Det er ikke fordi, at jeg er en god træner, men fordi spillerne tror på det, vi gør.

– Jeg nyder hver dag med drengene, og det, tror jeg også, de gør. Det er det vigtigste, siger den 39-årige spanier.

AaB er kommet flot fra land i den nye superligasæson, hvor holdet indtil videre indtager tredjepladsen blandt andet hjulpet på vej af en stabil defensiv.

Men trods den flotte start vil Cifuentes ikke spekulere i holdets ambitioner, og hvad den flotte start kan ende ud i.

– For at være ærlig kom jeg til klubben med en masse ambitioner, men jeg ved, at fodbold handler om at tage en uge ad gangen, så det er det, jeg gør.

– Mange sagde i sidste sæson, det var mærkeligt, at jeg accepterede, at vi ikke kom i top-6. Nu har vi vist, at vi som hold vokser og har fået mere stabilitet, siger AaB-træneren.

Heller ikke AaB’s anfører, Rasmus Thelander, vil kommentere på AaB’s ambitioner og medaljechancer i denne sæson.

– Det er svært at spå om, hvor langt det her kan række, men som man også kan se, er vi inde i en god stime.

– Det er ikke kun sejre på tilfældigheder. Det er gode præstationer, som vi leverer, og det har været over rigtig, rigtig mange kampe, siger Thelander.

Han er ligesom sin spanske træner svært tilfreds med holdets præstationer, og han roser den udvikling, som holdet har haft under Cifuentes.

– Martí har virkelig udviklet holdet. Specielt i forhold til boldbesiddelse er vi blevet stærke.

– Vi har et godt defensivt fundament. Ikke bare i forsvaret, men hos hele holdet, lyder det fra anføreren.

– Det synes jeg er grundstenen i at kunne være et tophold. Vi udvikler os hele tiden, siger Thelander.

Han føler selv, at det giver tryghed og selvtillid i spillet, at holdets defensive organisation er så stærk.

– Jeg føler for tiden, at jeg løber rundt med en sikkerhed hele tiden.

– Hvis ikke vi vinder kampen, spiller vi i hvert fald uafgjort. Den følelse er stærk.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

– Neestrup kan blive næste landstræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

De er interesseret i Christian Eriksen

Han vender hjem til FC København

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Historisk finale! Han er verdens bedste

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

De vil gerne have Jens Jønsson

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen