AaB er blandt de hold i Superligaen, der har lukket færrest mål ind indtil videre i sæsonen. Her er der i ni kampe kun blevet scoret syv mål mod nordjyderne.
Faktisk er det kun topholdene fra FC Midtjylland og FC København, der har indkasseret færre mål end AaB.
Ifølge holdets cheftræner, Martí Cifuentes, skyldes det én specifik ting.
– Tid. Tid giver stabilitet, og tiden har givet os tid til at udvikle os. Når man som træner får tid, kommer det for det meste til at gå godt.
– Det er ikke fordi, at jeg er en god træner, men fordi spillerne tror på det, vi gør.
– Jeg nyder hver dag med drengene, og det, tror jeg også, de gør. Det er det vigtigste, siger den 39-årige spanier.
AaB er kommet flot fra land i den nye superligasæson, hvor holdet indtil videre indtager tredjepladsen blandt andet hjulpet på vej af en stabil defensiv.
Men trods den flotte start vil Cifuentes ikke spekulere i holdets ambitioner, og hvad den flotte start kan ende ud i.
– For at være ærlig kom jeg til klubben med en masse ambitioner, men jeg ved, at fodbold handler om at tage en uge ad gangen, så det er det, jeg gør.
– Mange sagde i sidste sæson, det var mærkeligt, at jeg accepterede, at vi ikke kom i top-6. Nu har vi vist, at vi som hold vokser og har fået mere stabilitet, siger AaB-træneren.
Heller ikke AaB’s anfører, Rasmus Thelander, vil kommentere på AaB’s ambitioner og medaljechancer i denne sæson.
– Det er svært at spå om, hvor langt det her kan række, men som man også kan se, er vi inde i en god stime.
– Det er ikke kun sejre på tilfældigheder. Det er gode præstationer, som vi leverer, og det har været over rigtig, rigtig mange kampe, siger Thelander.
Han er ligesom sin spanske træner svært tilfreds med holdets præstationer, og han roser den udvikling, som holdet har haft under Cifuentes.
– Martí har virkelig udviklet holdet. Specielt i forhold til boldbesiddelse er vi blevet stærke.
– Vi har et godt defensivt fundament. Ikke bare i forsvaret, men hos hele holdet, lyder det fra anføreren.
– Det synes jeg er grundstenen i at kunne være et tophold. Vi udvikler os hele tiden, siger Thelander.
Han føler selv, at det giver tryghed og selvtillid i spillet, at holdets defensive organisation er så stærk.
– Jeg føler for tiden, at jeg løber rundt med en sikkerhed hele tiden.
– Hvis ikke vi vinder kampen, spiller vi i hvert fald uafgjort. Den følelse er stærk.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
England – Argentina
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
INTERVIEW
