Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske! 

Tobias Sana peger på tre FC København-spillere, når han skal pege på de sværeste modspillere i Superligaen.



Superligaen har haft mange stjerner i årenes løb, og i en periode var Tobias Sana en af ligaens store profiler i AGF

Den svenske kreatør gjorde livet surt for mange Superliga-forsvar med mål og assister i to sæsoner fra 2017 til 2019 – men hvem gjorde egentlig livet surt for ham? Hvilke svære modspillere husker Tobias Sana særligt fra sin tid i AGF? 

Det svarer han på i et interview med Tipsbladet. 

– For at være ærlig kunne jeg godt lide at spille mod Brøndby, FC København og så videre, og særligt København havde virkelig gode spillere, siger Tobias Sana og peger så på tre spillere:

– Nicolai Boilesen, som jo er min gamle holdkammerat fra Ajax, var virkelig svær at spille over for. Rasmus Falk er også en fremragende spiller. Og så er der ham den græske kaptajn… Zeca! Han var fantastisk at spille mod. FC København havde så mange gode spillere. 

Selvom det snart er seks år siden, at Tobias Sana forlod Superligaen, følger han stadig ligaen tæt. 

– Jeg var virkelig glad for at være i Superligaen. Der er meget kvalitet. Da jeg var der, var FC København og FC Midtjylland virkelig, virkelig gode. Nu kan jeg se, at mange hold kan slå dem. 

– Men det handler ikke kun om FC København og FC Midtjylland – alle hold bliver bare bedre. AGF, Randers og så videre. Jeg er dog glad for at se, at AGF er mere eller mindre fast i top seks, og jeg håber at se AGF vinde Superligaen i fremtiden, fortæller han. 

Læs også hans kærlighedserklæring til AGF her.

Tobias Sana er i dag 35 år og spiller i Örgryte i Sveriges næstbedste række. Han har tidligere optrådt for klubber som AFC Ajax, Malmö FF og altså AGF.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sønderjyske – Brøndby IF

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bayern München laver vildt comeback

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

FC Fredericia – OB

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Viborg FF – FC Nordsjælland

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg