Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske! 

Tobias Sana peger på tre FC København-spillere, når han skal pege på de sværeste modspillere i Superligaen.



Superligaen har haft mange stjerner i årenes løb, og i en periode var Tobias Sana en af ligaens store profiler i AGF

Den svenske kreatør gjorde livet surt for mange Superliga-forsvar med mål og assister i to sæsoner fra 2017 til 2019 – men hvem gjorde egentlig livet surt for ham? Hvilke svære modspillere husker Tobias Sana særligt fra sin tid i AGF? 

Det svarer han på i et interview med Tipsbladet. 

– For at være ærlig kunne jeg godt lide at spille mod Brøndby, FC København og så videre, og særligt København havde virkelig gode spillere, siger Tobias Sana og peger så på tre spillere:

– Nicolai Boilesen, som jo er min gamle holdkammerat fra Ajax, var virkelig svær at spille over for. Rasmus Falk er også en fremragende spiller. Og så er der ham den græske kaptajn… Zeca! Han var fantastisk at spille mod. FC København havde så mange gode spillere. 

Selvom det snart er seks år siden, at Tobias Sana forlod Superligaen, følger han stadig ligaen tæt. 

– Jeg var virkelig glad for at være i Superligaen. Der er meget kvalitet. Da jeg var der, var FC København og FC Midtjylland virkelig, virkelig gode. Nu kan jeg se, at mange hold kan slå dem. 

– Men det handler ikke kun om FC København og FC Midtjylland – alle hold bliver bare bedre. AGF, Randers og så videre. Jeg er dog glad for at se, at AGF er mere eller mindre fast i top seks, og jeg håber at se AGF vinde Superligaen i fremtiden, fortæller han. 

Læs også hans kærlighedserklæring til AGF her.

Tobias Sana er i dag 35 år og spiller i Örgryte i Sveriges næstbedste række. Han har tidligere optrådt for klubber som AFC Ajax, Malmö FF og altså AGF.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Kedelig returkamp i Paderborn

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Højlund slutter sæsonen med bravour



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Topboss sviner Barça til

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

De er tilbage i Premier League

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Sammenligner Brøndby med Manchester United

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation