Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske! 

Tobias Sana peger på tre FC København-spillere, når han skal pege på de sværeste modspillere i Superligaen.



Superligaen har haft mange stjerner i årenes løb, og i en periode var Tobias Sana en af ligaens store profiler i AGF

Den svenske kreatør gjorde livet surt for mange Superliga-forsvar med mål og assister i to sæsoner fra 2017 til 2019 – men hvem gjorde egentlig livet surt for ham? Hvilke svære modspillere husker Tobias Sana særligt fra sin tid i AGF? 

Det svarer han på i et interview med Tipsbladet. 

– For at være ærlig kunne jeg godt lide at spille mod Brøndby, FC København og så videre, og særligt København havde virkelig gode spillere, siger Tobias Sana og peger så på tre spillere:

– Nicolai Boilesen, som jo er min gamle holdkammerat fra Ajax, var virkelig svær at spille over for. Rasmus Falk er også en fremragende spiller. Og så er der ham den græske kaptajn… Zeca! Han var fantastisk at spille mod. FC København havde så mange gode spillere. 

Selvom det snart er seks år siden, at Tobias Sana forlod Superligaen, følger han stadig ligaen tæt. 

– Jeg var virkelig glad for at være i Superligaen. Der er meget kvalitet. Da jeg var der, var FC København og FC Midtjylland virkelig, virkelig gode. Nu kan jeg se, at mange hold kan slå dem. 

– Men det handler ikke kun om FC København og FC Midtjylland – alle hold bliver bare bedre. AGF, Randers og så videre. Jeg er dog glad for at se, at AGF er mere eller mindre fast i top seks, og jeg håber at se AGF vinde Superligaen i fremtiden, fortæller han. 

Læs også hans kærlighedserklæring til AGF her.

Tobias Sana er i dag 35 år og spiller i Örgryte i Sveriges næstbedste række. Han har tidligere optrådt for klubber som AFC Ajax, Malmö FF og altså AGF.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



Kæmpekøb retur til FC København?

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Det var vanvittigt brutalt

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Inter skuffer stort mod Torino

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

AGF – FC Midtjylland

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Her er startopstillingerne til guldbraget

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen