Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske! 

Tobias Sana peger på tre FC København-spillere, når han skal pege på de sværeste modspillere i Superligaen.



Superligaen har haft mange stjerner i årenes løb, og i en periode var Tobias Sana en af ligaens store profiler i AGF

Den svenske kreatør gjorde livet surt for mange Superliga-forsvar med mål og assister i to sæsoner fra 2017 til 2019 – men hvem gjorde egentlig livet surt for ham? Hvilke svære modspillere husker Tobias Sana særligt fra sin tid i AGF? 

Det svarer han på i et interview med Tipsbladet. 

– For at være ærlig kunne jeg godt lide at spille mod Brøndby, FC København og så videre, og særligt København havde virkelig gode spillere, siger Tobias Sana og peger så på tre spillere:

– Nicolai Boilesen, som jo er min gamle holdkammerat fra Ajax, var virkelig svær at spille over for. Rasmus Falk er også en fremragende spiller. Og så er der ham den græske kaptajn… Zeca! Han var fantastisk at spille mod. FC København havde så mange gode spillere. 

Selvom det snart er seks år siden, at Tobias Sana forlod Superligaen, følger han stadig ligaen tæt. 

– Jeg var virkelig glad for at være i Superligaen. Der er meget kvalitet. Da jeg var der, var FC København og FC Midtjylland virkelig, virkelig gode. Nu kan jeg se, at mange hold kan slå dem. 

– Men det handler ikke kun om FC København og FC Midtjylland – alle hold bliver bare bedre. AGF, Randers og så videre. Jeg er dog glad for at se, at AGF er mere eller mindre fast i top seks, og jeg håber at se AGF vinde Superligaen i fremtiden, fortæller han. 

Læs også hans kærlighedserklæring til AGF her.

Tobias Sana er i dag 35 år og spiller i Örgryte i Sveriges næstbedste række. Han har tidligere optrådt for klubber som AFC Ajax, Malmö FF og altså AGF.







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Trist: Marios Oikonomou er død

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Overraskende skifte lurer

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Næste sæson skal vi i Europa

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning