Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske! 

Tobias Sana peger på tre FC København-spillere, når han skal pege på de sværeste modspillere i Superligaen.



Superligaen har haft mange stjerner i årenes løb, og i en periode var Tobias Sana en af ligaens store profiler i AGF

Den svenske kreatør gjorde livet surt for mange Superliga-forsvar med mål og assister i to sæsoner fra 2017 til 2019 – men hvem gjorde egentlig livet surt for ham? Hvilke svære modspillere husker Tobias Sana særligt fra sin tid i AGF? 

Det svarer han på i et interview med Tipsbladet. 

– For at være ærlig kunne jeg godt lide at spille mod Brøndby, FC København og så videre, og særligt København havde virkelig gode spillere, siger Tobias Sana og peger så på tre spillere:

– Nicolai Boilesen, som jo er min gamle holdkammerat fra Ajax, var virkelig svær at spille over for. Rasmus Falk er også en fremragende spiller. Og så er der ham den græske kaptajn… Zeca! Han var fantastisk at spille mod. FC København havde så mange gode spillere. 

Selvom det snart er seks år siden, at Tobias Sana forlod Superligaen, følger han stadig ligaen tæt. 

– Jeg var virkelig glad for at være i Superligaen. Der er meget kvalitet. Da jeg var der, var FC København og FC Midtjylland virkelig, virkelig gode. Nu kan jeg se, at mange hold kan slå dem. 

– Men det handler ikke kun om FC København og FC Midtjylland – alle hold bliver bare bedre. AGF, Randers og så videre. Jeg er dog glad for at se, at AGF er mere eller mindre fast i top seks, og jeg håber at se AGF vinde Superligaen i fremtiden, fortæller han. 

Læs også hans kærlighedserklæring til AGF her.

Tobias Sana er i dag 35 år og spiller i Örgryte i Sveriges næstbedste række. Han har tidligere optrådt for klubber som AFC Ajax, Malmö FF og altså AGF.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC København – OB

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Offentliggøres i dag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Leverkusen – Bayern