Christian Eriksen bliver i Manchester United.
I ugens løb har den danske stjernespiller været sat i forbindelse med Galatasaray, og Eriksen kan i princippet skifte til storklubben fra Istanbul med det samme, da transfervinduet stadig er åbent i Tyrkiet, men det gør han ikke.
Han har mange muligheder, tror jeg, men det ville være rørende, hvis han vendte hjem til OB
Paul ParkerTidl. Man Utd-spiller
Normalt velinformerede Sky Sports har berettet, at Galatasaray ikke har fået noget ud af klubbens bejlen til Christian Eriksen, der som minimum gør sæsonen færdig i Manchester United.
Og hvad skal der så ske til sommer? Paul Parker, der spillede over 100 kampe for Manchester United i 90'erne, har et godt bud.
– Jeg synes jo, det ville være virkelig charmerende, hvis Eriksen tog hjem til Danmark. Det ville være en smuk afslutning på en stor karriere. Det ville tilføje et ekstra krydderi til den romantiske fortælling om Eriksen, hvis han tog hjem til OB.
– Jeg tror, han er meget loyal. Jeg tror, han vil spille for sin barndomsklub, hvis han vender hjem, siger Paul Parker til Tipsbladet.

Når den tidligere Manchester United-spiller kaster et blik på stillingen i Superligaen, tror han dog ikke, at 31-årige Christian Eriksen ligefrem har travlt med at vende hjem til Fyn og OB.
– Jeg kan se, at de ikke har gjort det ret godt på det seneste, og når du så fortæller mig, at de ikke længere er et af de bedste hold i ligaen, så giver det måske mening, at han ikke vender hjem endnu, siger Parker, der fornemmer, at Christian Eriksen er en stor stjerne i Danmark:
– Han er en stor legende, og han mærkede meget kærlighed fra sit land under EM, da han kollapsede. Han er én, man altid vil tale om – ligesom Schmeichel og Laudrup.
Paul Parker mener i øvrigt ikke, at Christian Eriksen behøver træde et skridt ned ad karrierestigen på nuværende tidspunkt.
– Han kan sagtens spille Premier League, og jeg forestiller mig også, at Ajax stadig kan bruge ham. Han har mange muligheder, tror jeg, men det ville være rørende, hvis han vendte hjem til OB, fastslår Paul Parker.
For nyligt talte Tipsbladet med OB's fodbolddirektør Björn Wesström om netop et muligt Christian Eriksen-comeback i den fynske klub.
– Jeg kan godt lide lykkelige slutninger, og jeg tror, det vil være en meget fin historie for både Christian Eriksen og OB, lød det fra Wesström.
Quiz Maker
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Følg lodtrækningen til Champions- og Europa League
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
‘Han er tilgivet’
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Liverpool – West Ham United
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
‘Jeg hadede verden’
Ny hooliganpakke er vedtaget
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER