Tidl. Superliga-bomber: Vil gerne tilbage til DK

Den tidligere VIborg-angriber Jay-Roy Grot er klubløs og meget åben for at vende tilbage til Danmark.



Var det noget med en tidligere Superliga-angriber, der har bevist, at han kan score mål i Danmarks bedste række?

Så er det måske værd at give Jay-Roy Grot et kald.

Den 26-årige hollænder blev arbejdsløs i slutningen af 2024, da han ophævede sin kontrakt med japanske Kashiwa Reysol efter et mildt sagt mislykket ophold, og han har tidligere scoret pænt med mål for Viborg FF. Da han blev solgt til Kashiwa Reysol fra Viborg for to år siden, var det på bagkant af en halvsæson, hvor Jay-Roy Grot havde scoret ni mål i Superligaen.

Nu er han åben for at vende tilbage.

– Jeg havde en virkelig god tid i Danmark, så selvfølgelig er jeg klar på at vende tilbage til Danmark. Jeg husker tiden i Viborg som en meget positiv tid i min karriere. Jeg var meget glad for klubben, fansene og mine holdkammerater, så den tid tænker jeg tilbage på med stor glæde, siger Jay-Roy Grot til Tipsbladet og tilføjer om fremtiden:

– Jeg er åben og kigger på, hvad der kommer, og så tager jeg den derfra.

Jay-Roy Grot forlod Kashiwa Reysol med tre mål i 29 kampe i bagagen, hvilket må siges at være ekstremt skuffende. Bankkontoen blev fyldt godt op under opholdet, og det er jo aldrig at kimse ad, men det sportslige aftryk ærgrer den tidligere Viborg-angriber.

– Det var et positivt ophold i den forstand, at vi virkelig nød livet i Japan, men rent fodboldmæssigt var det svært, fordi jeg ikke spillede så meget. Jeg tror, at den del handlede mere om noget personligt end mine evner som fodboldspiller, siger Jay-Roy Grot, der ikke ønsker at uddybe den påstand nærmere.

Hollænderen mangler i alvorlig grad kamptræning, og det lægger han heller ikke selv skjul på, men han hæfter sig ved det positive.

– Min fysiske form er god. Jeg er lige vendt hjem fra en tiltrængt ferie og skal lige have kroppen i gang igen, men fysisk kan jeg mærke, at jeg er i god form, lyder det fra Jay-Roy Grot.

Angriberen scorede 15 mål i 50 kampe for Viborg FF. Superliga-klubben solgte ham for 13 millioner kroner.



Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

‘Usandsynlig genopstandelse’

Teaser han for Brøndby-transfer? 

FCK starter op uden tre spillere

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

De vil købe FC Midtjylland-profil

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Liverpool-spiller i chokskifte?

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Vil have stjernetræner til Tottenham

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Jagtet af FCK – nu skifter han

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Frederik Birk bryder tavsheden

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Stopper alle forhandlinger

Lurer på dyr dansk stjerne

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

På vej til storklub

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Philadelphia Union forhandler om dansker

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan