Var det noget med en tidligere Superliga-angriber, der har bevist, at han kan score mål i Danmarks bedste række?
Så er det måske værd at give Jay-Roy Grot et kald.
Den 26-årige hollænder blev arbejdsløs i slutningen af 2024, da han ophævede sin kontrakt med japanske Kashiwa Reysol efter et mildt sagt mislykket ophold, og han har tidligere scoret pænt med mål for Viborg FF. Da han blev solgt til Kashiwa Reysol fra Viborg for to år siden, var det på bagkant af en halvsæson, hvor Jay-Roy Grot havde scoret ni mål i Superligaen.
Nu er han åben for at vende tilbage.
– Jeg havde en virkelig god tid i Danmark, så selvfølgelig er jeg klar på at vende tilbage til Danmark. Jeg husker tiden i Viborg som en meget positiv tid i min karriere. Jeg var meget glad for klubben, fansene og mine holdkammerater, så den tid tænker jeg tilbage på med stor glæde, siger Jay-Roy Grot til Tipsbladet og tilføjer om fremtiden:
– Jeg er åben og kigger på, hvad der kommer, og så tager jeg den derfra.
Jay-Roy Grot forlod Kashiwa Reysol med tre mål i 29 kampe i bagagen, hvilket må siges at være ekstremt skuffende. Bankkontoen blev fyldt godt op under opholdet, og det er jo aldrig at kimse ad, men det sportslige aftryk ærgrer den tidligere Viborg-angriber.
– Det var et positivt ophold i den forstand, at vi virkelig nød livet i Japan, men rent fodboldmæssigt var det svært, fordi jeg ikke spillede så meget. Jeg tror, at den del handlede mere om noget personligt end mine evner som fodboldspiller, siger Jay-Roy Grot, der ikke ønsker at uddybe den påstand nærmere.
Hollænderen mangler i alvorlig grad kamptræning, og det lægger han heller ikke selv skjul på, men han hæfter sig ved det positive.
– Min fysiske form er god. Jeg er lige vendt hjem fra en tiltrængt ferie og skal lige have kroppen i gang igen, men fysisk kan jeg mærke, at jeg er i god form, lyder det fra Jay-Roy Grot.
Angriberen scorede 15 mål i 50 kampe for Viborg FF. Superliga-klubben solgte ham for 13 millioner kroner.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Napoli-chok på vej
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Snart sker det
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TRANSFER