Tidl. Superliga-bomber: Vil gerne tilbage til DK

Den tidligere VIborg-angriber Jay-Roy Grot er klubløs og meget åben for at vende tilbage til Danmark.



Var det noget med en tidligere Superliga-angriber, der har bevist, at han kan score mål i Danmarks bedste række?

Så er det måske værd at give Jay-Roy Grot et kald.

Den 26-årige hollænder blev arbejdsløs i slutningen af 2024, da han ophævede sin kontrakt med japanske Kashiwa Reysol efter et mildt sagt mislykket ophold, og han har tidligere scoret pænt med mål for Viborg FF. Da han blev solgt til Kashiwa Reysol fra Viborg for to år siden, var det på bagkant af en halvsæson, hvor Jay-Roy Grot havde scoret ni mål i Superligaen.

Nu er han åben for at vende tilbage.

– Jeg havde en virkelig god tid i Danmark, så selvfølgelig er jeg klar på at vende tilbage til Danmark. Jeg husker tiden i Viborg som en meget positiv tid i min karriere. Jeg var meget glad for klubben, fansene og mine holdkammerater, så den tid tænker jeg tilbage på med stor glæde, siger Jay-Roy Grot til Tipsbladet og tilføjer om fremtiden:

– Jeg er åben og kigger på, hvad der kommer, og så tager jeg den derfra.

Jay-Roy Grot forlod Kashiwa Reysol med tre mål i 29 kampe i bagagen, hvilket må siges at være ekstremt skuffende. Bankkontoen blev fyldt godt op under opholdet, og det er jo aldrig at kimse ad, men det sportslige aftryk ærgrer den tidligere Viborg-angriber.

– Det var et positivt ophold i den forstand, at vi virkelig nød livet i Japan, men rent fodboldmæssigt var det svært, fordi jeg ikke spillede så meget. Jeg tror, at den del handlede mere om noget personligt end mine evner som fodboldspiller, siger Jay-Roy Grot, der ikke ønsker at uddybe den påstand nærmere.

Hollænderen mangler i alvorlig grad kamptræning, og det lægger han heller ikke selv skjul på, men han hæfter sig ved det positive.

– Min fysiske form er god. Jeg er lige vendt hjem fra en tiltrængt ferie og skal lige have kroppen i gang igen, men fysisk kan jeg mærke, at jeg er i god form, lyder det fra Jay-Roy Grot.

Angriberen scorede 15 mål i 50 kampe for Viborg FF. Superliga-klubben solgte ham for 13 millioner kroner.






TransferLIVE: Barca trækker SL-handel i langdrag




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ståle Solbakken i stort forsvar

Dansk klub henter Jonathan Hutters

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stefan Gartenmann testes i ny klub

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’