Var det noget med en tidligere Superliga-angriber, der har bevist, at han kan score mål i Danmarks bedste række?
Så er det måske værd at give Jay-Roy Grot et kald.
Den 26-årige hollænder blev arbejdsløs i slutningen af 2024, da han ophævede sin kontrakt med japanske Kashiwa Reysol efter et mildt sagt mislykket ophold, og han har tidligere scoret pænt med mål for Viborg FF. Da han blev solgt til Kashiwa Reysol fra Viborg for to år siden, var det på bagkant af en halvsæson, hvor Jay-Roy Grot havde scoret ni mål i Superligaen.
Nu er han åben for at vende tilbage.
– Jeg havde en virkelig god tid i Danmark, så selvfølgelig er jeg klar på at vende tilbage til Danmark. Jeg husker tiden i Viborg som en meget positiv tid i min karriere. Jeg var meget glad for klubben, fansene og mine holdkammerater, så den tid tænker jeg tilbage på med stor glæde, siger Jay-Roy Grot til Tipsbladet og tilføjer om fremtiden:
– Jeg er åben og kigger på, hvad der kommer, og så tager jeg den derfra.
Jay-Roy Grot forlod Kashiwa Reysol med tre mål i 29 kampe i bagagen, hvilket må siges at være ekstremt skuffende. Bankkontoen blev fyldt godt op under opholdet, og det er jo aldrig at kimse ad, men det sportslige aftryk ærgrer den tidligere Viborg-angriber.
– Det var et positivt ophold i den forstand, at vi virkelig nød livet i Japan, men rent fodboldmæssigt var det svært, fordi jeg ikke spillede så meget. Jeg tror, at den del handlede mere om noget personligt end mine evner som fodboldspiller, siger Jay-Roy Grot, der ikke ønsker at uddybe den påstand nærmere.
Hollænderen mangler i alvorlig grad kamptræning, og det lægger han heller ikke selv skjul på, men han hæfter sig ved det positive.
– Min fysiske form er god. Jeg er lige vendt hjem fra en tiltrængt ferie og skal lige have kroppen i gang igen, men fysisk kan jeg mærke, at jeg er i god form, lyder det fra Jay-Roy Grot.
Angriberen scorede 15 mål i 50 kampe for Viborg FF. Superliga-klubben solgte ham for 13 millioner kroner.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
OPTAKT
Brighton – Manchester United
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
OPTAKT
Fulham – Newcastle
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL