Var det noget med en tidligere Superliga-angriber, der har bevist, at han kan score mål i Danmarks bedste række?
Så er det måske værd at give Jay-Roy Grot et kald.
Den 26-årige hollænder blev arbejdsløs i slutningen af 2024, da han ophævede sin kontrakt med japanske Kashiwa Reysol efter et mildt sagt mislykket ophold, og han har tidligere scoret pænt med mål for Viborg FF. Da han blev solgt til Kashiwa Reysol fra Viborg for to år siden, var det på bagkant af en halvsæson, hvor Jay-Roy Grot havde scoret ni mål i Superligaen.
Nu er han åben for at vende tilbage.
– Jeg havde en virkelig god tid i Danmark, så selvfølgelig er jeg klar på at vende tilbage til Danmark. Jeg husker tiden i Viborg som en meget positiv tid i min karriere. Jeg var meget glad for klubben, fansene og mine holdkammerater, så den tid tænker jeg tilbage på med stor glæde, siger Jay-Roy Grot til Tipsbladet og tilføjer om fremtiden:
– Jeg er åben og kigger på, hvad der kommer, og så tager jeg den derfra.
Jay-Roy Grot forlod Kashiwa Reysol med tre mål i 29 kampe i bagagen, hvilket må siges at være ekstremt skuffende. Bankkontoen blev fyldt godt op under opholdet, og det er jo aldrig at kimse ad, men det sportslige aftryk ærgrer den tidligere Viborg-angriber.
– Det var et positivt ophold i den forstand, at vi virkelig nød livet i Japan, men rent fodboldmæssigt var det svært, fordi jeg ikke spillede så meget. Jeg tror, at den del handlede mere om noget personligt end mine evner som fodboldspiller, siger Jay-Roy Grot, der ikke ønsker at uddybe den påstand nærmere.
Hollænderen mangler i alvorlig grad kamptræning, og det lægger han heller ikke selv skjul på, men han hæfter sig ved det positive.
– Min fysiske form er god. Jeg er lige vendt hjem fra en tiltrængt ferie og skal lige have kroppen i gang igen, men fysisk kan jeg mærke, at jeg er i god form, lyder det fra Jay-Roy Grot.
Angriberen scorede 15 mål i 50 kampe for Viborg FF. Superliga-klubben solgte ham for 13 millioner kroner.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
MEDIE