Tidl. Superliga-bomber: Vil gerne tilbage til DK

Den tidligere VIborg-angriber Jay-Roy Grot er klubløs og meget åben for at vende tilbage til Danmark.



Var det noget med en tidligere Superliga-angriber, der har bevist, at han kan score mål i Danmarks bedste række?

Så er det måske værd at give Jay-Roy Grot et kald.

Den 26-årige hollænder blev arbejdsløs i slutningen af 2024, da han ophævede sin kontrakt med japanske Kashiwa Reysol efter et mildt sagt mislykket ophold, og han har tidligere scoret pænt med mål for Viborg FF. Da han blev solgt til Kashiwa Reysol fra Viborg for to år siden, var det på bagkant af en halvsæson, hvor Jay-Roy Grot havde scoret ni mål i Superligaen.

Nu er han åben for at vende tilbage.

– Jeg havde en virkelig god tid i Danmark, så selvfølgelig er jeg klar på at vende tilbage til Danmark. Jeg husker tiden i Viborg som en meget positiv tid i min karriere. Jeg var meget glad for klubben, fansene og mine holdkammerater, så den tid tænker jeg tilbage på med stor glæde, siger Jay-Roy Grot til Tipsbladet og tilføjer om fremtiden:

– Jeg er åben og kigger på, hvad der kommer, og så tager jeg den derfra.

Jay-Roy Grot forlod Kashiwa Reysol med tre mål i 29 kampe i bagagen, hvilket må siges at være ekstremt skuffende. Bankkontoen blev fyldt godt op under opholdet, og det er jo aldrig at kimse ad, men det sportslige aftryk ærgrer den tidligere Viborg-angriber.

– Det var et positivt ophold i den forstand, at vi virkelig nød livet i Japan, men rent fodboldmæssigt var det svært, fordi jeg ikke spillede så meget. Jeg tror, at den del handlede mere om noget personligt end mine evner som fodboldspiller, siger Jay-Roy Grot, der ikke ønsker at uddybe den påstand nærmere.

Hollænderen mangler i alvorlig grad kamptræning, og det lægger han heller ikke selv skjul på, men han hæfter sig ved det positive.

– Min fysiske form er god. Jeg er lige vendt hjem fra en tiltrængt ferie og skal lige have kroppen i gang igen, men fysisk kan jeg mærke, at jeg er i god form, lyder det fra Jay-Roy Grot.

Angriberen scorede 15 mål i 50 kampe for Viborg FF. Superliga-klubben solgte ham for 13 millioner kroner.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Øboer og Tyr med fredeligt kryds

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF – Viborg FF

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Salah sender særlig besked

Transferbombe i Real Madrid?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Lewandowski forlader FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Froholdt med vild hæder i Portugal

FC København – Randers FC

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

FC Fredericia – Silkeborg IF

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Ny offensiv transfer i FCN?

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Manchester City vinder FA Cup

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Barcelona – Betis