Den tidligere AGF-profil Tobias Grahn har ikke rørt en fodbold i ti år.
I hvert fald ikke på professionel plan, da han lagde støvlerne på hylden tilbage i 2014. I et interview med podcasten Lundh kigger han tilbage på sin karriere, de valg, han fik taget, og de valg, han ikke fik taget.
Her ærgrer det ham især, at han ikke tog imod et tilbud fra FC København, som var stærkt interesseret i den dengang meget profilerede Superliga-svensker.
– Når jeg ser tilbage på min karriere, kunne jeg have fået meget mere ud af det. Både på landsholds- og klubniveau, men det er, hvad det er
– Jeg har nok truffet det forkerte valg, hvis man kigger i bakspejlet, så ved man aldrig, hvor det ville have ført hen, hvis man havde valgt et andet spor. Jeg havde et tilbud fra FCK, da jeg valgte at tage til udlandet, og det kunne have været en bedre mulighed for mig at tage til FCK.
Tobias Grahn valgte nemlig i stedet at tage til La Liga, hvor Gimnastic ret hurtigt lejede ham ud til Hertha Berlin, men hverken i Spanien eller i Tyskland blev det til den helt store succes for svenskeren, der alligevel noterede sig for fire landskampe for Sveriges A-landshold.
Havde han valgt et skifte til FCK kunne det dog have set meget anderledes ud, spår han.
– Der var flere landsholdsspillere i FCK. Tobias Linderoth og et par andre. Der var jeg en spiller, der gjorde det rigtig godt i den danske liga, og hvis jeg var kommet til Danmarks bedste klub, der spillede i Champions League hvert år, som de gjorde der, havde jeg måske haft 100 landskampe under mig i dag.
Tobias Grahn er mest kendt for sin tid i AGF fra 2004 til 2007, men repræsenterede også både OB og Randers i løbet af sin karriere.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
Her kan du se AGF mod Sabah FK
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIVE
TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub
AVIS
Dansk angriber sat til salg
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
FCM-transfer i fare
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
MEDIE
Henter Mads Junker
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
NYHEDER