Tidligere analytiker: Data styrede det hele i Brentford, men ikke i FCM

Data styrede ikke al scouting i FC Midtjylland, men det gør det i Brentford, fortæller en af Matthew Benhams tidligere talknusere. Gustav Wikheim blev dog eksempelvis fundet via data.



Siden sommeren 2014 har Superligaen set til med lige dele fascination og foragt, efter Matthew Benham overtog FC Midtjylland. For englænderens data-doktrin er bestemt ikke for alle, og udtryk som “Table of Justice” hører til blandt ligaens mest forkætrede.

Da Benham gjorde sit indtog i Herning, gjorde klubbens ledere en dyd ud af at understrege, at tallene på skærmen ikke helt skulle overtage scoutingen og analysen af kampe og spillere fuldstændig. Det skulle være et supplement.

Sådan opfattede Ted Knutson også virkeligheden. Han var ansat som head of player analytics og knuste tal for både FC Midtjylland og Brentford, Behnhams engelske klub. Knutson og hans folk havde mere at skulle have sagt i England.

– Vi gav Midtjylland råd, men de havde stadig kontrol over deres egen proces, hvorimod i Brentford gav vi ikke råd; vi gjorde arbejdet. Det var forskellen, siger han til tipsbladet.dk.

Ted Knutson uddyber:

– I Brentford kørte vi rekrutteringen fuldstændig. Vi brugte data til at finde de bedste spillere, og så scoutede vi dem, og så rangerede vi dem, og så købte vi dem. Det var alt sammen en datadrevet proces. Alle spillere, der kom ind, evaluerede vi på den ene eller den anden måde via data.

– I Midtjylland anbefalede vi spillere. Hvis de vidste, at de skulle erstatte nogen, for eksempel Pione Sisto, så gav vi dem en liste over anbefalinger, men i sidste ende havde de selv kontrol over processen, og hvem de hentede.

Knutson fortæller, at sådan blev Gustav Wikheim udpeget som en mulig arvtager for Sisto.

– Gustav Wikheim var en, som vi anbefalede som en potentiel erstatning, og han har gjort det ret godt overordnet set. Vaclav Kadlec så ud til at være ret god, og alle kunne lide ham, men desværre nød han sig bare ikke at være i Herning, så det fungerede ikke, siger Knutson, der i dag driver statistikfirmaet Statsbomb.

Det er ifølge talknuseren et godt eksempel på, at man trods alt ikke kan sætte alt, især ikke mennesker, på formel.

– Man ved aldrig rigtig med spillere. Rekruttering er kompliceret. Jeg synes, Midtjyllands rekruttering har været rigtig god, med eller uden os.







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Danmark har aldrig haft så mange før

Gift Links hylder FCK-legende



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

‘Thomas Delaney er fortid’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Mathias Zanka går viralt



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Han er Superligaens ringeste målmand!

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Nu åbner Wind op for fremtiden



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

FIFA åbner sag mod Spanien

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Færdig i Manchester City

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Real Madrid – Bayern

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Det betyder intet mod Liverpool



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Superliga-ekspert i svime over FCK

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Kasper Dolberg i choktransfer?

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Parisere får Reds til at rødme

Sporting CP – Arsenal

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’