Tidligere analytiker: Data styrede det hele i Brentford, men ikke i FCM

Data styrede ikke al scouting i FC Midtjylland, men det gør det i Brentford, fortæller en af Matthew Benhams tidligere talknusere. Gustav Wikheim blev dog eksempelvis fundet via data.



Siden sommeren 2014 har Superligaen set til med lige dele fascination og foragt, efter Matthew Benham overtog FC Midtjylland. For englænderens data-doktrin er bestemt ikke for alle, og udtryk som “Table of Justice” hører til blandt ligaens mest forkætrede.

Da Benham gjorde sit indtog i Herning, gjorde klubbens ledere en dyd ud af at understrege, at tallene på skærmen ikke helt skulle overtage scoutingen og analysen af kampe og spillere fuldstændig. Det skulle være et supplement.

Sådan opfattede Ted Knutson også virkeligheden. Han var ansat som head of player analytics og knuste tal for både FC Midtjylland og Brentford, Behnhams engelske klub. Knutson og hans folk havde mere at skulle have sagt i England.

– Vi gav Midtjylland råd, men de havde stadig kontrol over deres egen proces, hvorimod i Brentford gav vi ikke råd; vi gjorde arbejdet. Det var forskellen, siger han til tipsbladet.dk.

Ted Knutson uddyber:

– I Brentford kørte vi rekrutteringen fuldstændig. Vi brugte data til at finde de bedste spillere, og så scoutede vi dem, og så rangerede vi dem, og så købte vi dem. Det var alt sammen en datadrevet proces. Alle spillere, der kom ind, evaluerede vi på den ene eller den anden måde via data.

– I Midtjylland anbefalede vi spillere. Hvis de vidste, at de skulle erstatte nogen, for eksempel Pione Sisto, så gav vi dem en liste over anbefalinger, men i sidste ende havde de selv kontrol over processen, og hvem de hentede.

Knutson fortæller, at sådan blev Gustav Wikheim udpeget som en mulig arvtager for Sisto.

– Gustav Wikheim var en, som vi anbefalede som en potentiel erstatning, og han har gjort det ret godt overordnet set. Vaclav Kadlec så ud til at være ret god, og alle kunne lide ham, men desværre nød han sig bare ikke at være i Herning, så det fungerede ikke, siger Knutson, der i dag driver statistikfirmaet Statsbomb.

Det er ifølge talknuseren et godt eksempel på, at man trods alt ikke kan sætte alt, især ikke mennesker, på formel.

– Man ved aldrig rigtig med spillere. Rekruttering er kompliceret. Jeg synes, Midtjyllands rekruttering har været rigtig god, med eller uden os.



Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Solgt for 285 millioner

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FC København binder stortalent

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Storklub lurer på Mohamed Salah

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Spøger i kæmpeklub

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Kæmpe forløsning for FC København

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Bombe på vej – sker det i dag? 

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Sløv kampstart på Sardinien

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet