Tidligere analytiker: Data styrede det hele i Brentford, men ikke i FCM

Data styrede ikke al scouting i FC Midtjylland, men det gør det i Brentford, fortæller en af Matthew Benhams tidligere talknusere. Gustav Wikheim blev dog eksempelvis fundet via data.



Siden sommeren 2014 har Superligaen set til med lige dele fascination og foragt, efter Matthew Benham overtog FC Midtjylland. For englænderens data-doktrin er bestemt ikke for alle, og udtryk som “Table of Justice” hører til blandt ligaens mest forkætrede.

Da Benham gjorde sit indtog i Herning, gjorde klubbens ledere en dyd ud af at understrege, at tallene på skærmen ikke helt skulle overtage scoutingen og analysen af kampe og spillere fuldstændig. Det skulle være et supplement.

Sådan opfattede Ted Knutson også virkeligheden. Han var ansat som head of player analytics og knuste tal for både FC Midtjylland og Brentford, Behnhams engelske klub. Knutson og hans folk havde mere at skulle have sagt i England.

– Vi gav Midtjylland råd, men de havde stadig kontrol over deres egen proces, hvorimod i Brentford gav vi ikke råd; vi gjorde arbejdet. Det var forskellen, siger han til tipsbladet.dk.

Ted Knutson uddyber:

– I Brentford kørte vi rekrutteringen fuldstændig. Vi brugte data til at finde de bedste spillere, og så scoutede vi dem, og så rangerede vi dem, og så købte vi dem. Det var alt sammen en datadrevet proces. Alle spillere, der kom ind, evaluerede vi på den ene eller den anden måde via data.

– I Midtjylland anbefalede vi spillere. Hvis de vidste, at de skulle erstatte nogen, for eksempel Pione Sisto, så gav vi dem en liste over anbefalinger, men i sidste ende havde de selv kontrol over processen, og hvem de hentede.

Knutson fortæller, at sådan blev Gustav Wikheim udpeget som en mulig arvtager for Sisto.

– Gustav Wikheim var en, som vi anbefalede som en potentiel erstatning, og han har gjort det ret godt overordnet set. Vaclav Kadlec så ud til at være ret god, og alle kunne lide ham, men desværre nød han sig bare ikke at være i Herning, så det fungerede ikke, siger Knutson, der i dag driver statistikfirmaet Statsbomb.

Det er ifølge talknuseren et godt eksempel på, at man trods alt ikke kan sætte alt, især ikke mennesker, på formel.

– Man ved aldrig rigtig med spillere. Rekruttering er kompliceret. Jeg synes, Midtjyllands rekruttering har været rigtig god, med eller uden os.





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Legende stopper som cheftræner for Messi

Nu reagerer Morten Krogh

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

I transfermøde med Superliga-klub

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

22 millioner kroner!

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Storklub lurer på Superliga-profil

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Afviser mesterskabssnak

Heldige danske damer slår Sverige

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Storroser dansk super-talent

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Voldsom straf til Clement Bischoff

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!