Tidligere analytiker: Data styrede det hele i Brentford, men ikke i FCM

Data styrede ikke al scouting i FC Midtjylland, men det gør det i Brentford, fortæller en af Matthew Benhams tidligere talknusere. Gustav Wikheim blev dog eksempelvis fundet via data.



Siden sommeren 2014 har Superligaen set til med lige dele fascination og foragt, efter Matthew Benham overtog FC Midtjylland. For englænderens data-doktrin er bestemt ikke for alle, og udtryk som “Table of Justice” hører til blandt ligaens mest forkætrede.

Da Benham gjorde sit indtog i Herning, gjorde klubbens ledere en dyd ud af at understrege, at tallene på skærmen ikke helt skulle overtage scoutingen og analysen af kampe og spillere fuldstændig. Det skulle være et supplement.

Sådan opfattede Ted Knutson også virkeligheden. Han var ansat som head of player analytics og knuste tal for både FC Midtjylland og Brentford, Behnhams engelske klub. Knutson og hans folk havde mere at skulle have sagt i England.

– Vi gav Midtjylland råd, men de havde stadig kontrol over deres egen proces, hvorimod i Brentford gav vi ikke råd; vi gjorde arbejdet. Det var forskellen, siger han til tipsbladet.dk.

Ted Knutson uddyber:

– I Brentford kørte vi rekrutteringen fuldstændig. Vi brugte data til at finde de bedste spillere, og så scoutede vi dem, og så rangerede vi dem, og så købte vi dem. Det var alt sammen en datadrevet proces. Alle spillere, der kom ind, evaluerede vi på den ene eller den anden måde via data.

– I Midtjylland anbefalede vi spillere. Hvis de vidste, at de skulle erstatte nogen, for eksempel Pione Sisto, så gav vi dem en liste over anbefalinger, men i sidste ende havde de selv kontrol over processen, og hvem de hentede.

Knutson fortæller, at sådan blev Gustav Wikheim udpeget som en mulig arvtager for Sisto.

– Gustav Wikheim var en, som vi anbefalede som en potentiel erstatning, og han har gjort det ret godt overordnet set. Vaclav Kadlec så ud til at være ret god, og alle kunne lide ham, men desværre nød han sig bare ikke at være i Herning, så det fungerede ikke, siger Knutson, der i dag driver statistikfirmaet Statsbomb.

Det er ifølge talknuseren et godt eksempel på, at man trods alt ikke kan sætte alt, især ikke mennesker, på formel.

– Man ved aldrig rigtig med spillere. Rekruttering er kompliceret. Jeg synes, Midtjyllands rekruttering har været rigtig god, med eller uden os.







LIVE

TransferLIVE: FCK-aftale er ‘done deal’

Viborg præsenterer ny spiller

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Han er på vej væk fra AGF

Officielt: Karim Benzema skifter klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Klart svar om Tonni Adamsen

Forlader AGF – lægetjek booket

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Afviser kæmpebud

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Per Frimann hylder Brøndby

Brøndby afviser to danske klubber

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Det kan ske mandag i FC København

Superliga-klub tæt på ny angriber

Topscorer kritiserer Silkeborg

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Til lægetjek i Superliga-klub

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub