Tidligere analytiker: Data styrede det hele i Brentford, men ikke i FCM

Data styrede ikke al scouting i FC Midtjylland, men det gør det i Brentford, fortæller en af Matthew Benhams tidligere talknusere. Gustav Wikheim blev dog eksempelvis fundet via data.



Siden sommeren 2014 har Superligaen set til med lige dele fascination og foragt, efter Matthew Benham overtog FC Midtjylland. For englænderens data-doktrin er bestemt ikke for alle, og udtryk som “Table of Justice” hører til blandt ligaens mest forkætrede.

Da Benham gjorde sit indtog i Herning, gjorde klubbens ledere en dyd ud af at understrege, at tallene på skærmen ikke helt skulle overtage scoutingen og analysen af kampe og spillere fuldstændig. Det skulle være et supplement.

Sådan opfattede Ted Knutson også virkeligheden. Han var ansat som head of player analytics og knuste tal for både FC Midtjylland og Brentford, Behnhams engelske klub. Knutson og hans folk havde mere at skulle have sagt i England.

– Vi gav Midtjylland råd, men de havde stadig kontrol over deres egen proces, hvorimod i Brentford gav vi ikke råd; vi gjorde arbejdet. Det var forskellen, siger han til tipsbladet.dk.

Ted Knutson uddyber:

– I Brentford kørte vi rekrutteringen fuldstændig. Vi brugte data til at finde de bedste spillere, og så scoutede vi dem, og så rangerede vi dem, og så købte vi dem. Det var alt sammen en datadrevet proces. Alle spillere, der kom ind, evaluerede vi på den ene eller den anden måde via data.

– I Midtjylland anbefalede vi spillere. Hvis de vidste, at de skulle erstatte nogen, for eksempel Pione Sisto, så gav vi dem en liste over anbefalinger, men i sidste ende havde de selv kontrol over processen, og hvem de hentede.

Knutson fortæller, at sådan blev Gustav Wikheim udpeget som en mulig arvtager for Sisto.

– Gustav Wikheim var en, som vi anbefalede som en potentiel erstatning, og han har gjort det ret godt overordnet set. Vaclav Kadlec så ud til at være ret god, og alle kunne lide ham, men desværre nød han sig bare ikke at være i Herning, så det fungerede ikke, siger Knutson, der i dag driver statistikfirmaet Statsbomb.

Det er ifølge talknuseren et godt eksempel på, at man trods alt ikke kan sætte alt, især ikke mennesker, på formel.

– Man ved aldrig rigtig med spillere. Rekruttering er kompliceret. Jeg synes, Midtjyllands rekruttering har været rigtig god, med eller uden os.





Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum




LIVE

TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej

Norwich har budt på stor dansk profil

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Brøndby vil holde på stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Kommer til AGF efter monstersæson

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Storklub forhandler om Oscar Højlund



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

FCK-emne smidt af holdet efter interview



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Brøndby har IKKE budt

Højlund roser FC Københavns fans

– Det er forfærdeligt

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Voldsom lønnedgang i Brøndby

FC København byder på kantspiller

Brøndby forhandler om stor transfer

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Stjerne på vej: Her er han i særklasse