Det tidligere FC Barcelona-talent Niels Mortimer har aldrig fået et gennembrud i Viborg FF, og nu har Superliga-klubben ophævet kontrakten med den 22-årige offensivspiller – det sker to år før kontraktudløb.
Niels Mortimor kom til Viborg FF for et år siden fra netop Barcelona.
– Vi har stor konkurrence om pladserne, som har gjort, at Nils ikke har spillet så meget som håbet, så vi har valgt at imødekomme hans ønske om at hjælpe ham videre. Nils er en fantastisk fyr, som er yderst professionel og hver dag har arbejdet hårdt, men nogle gange går det bare ikke som begge parter ønsker, så derfor er vi blevet enige om, at det giver bedst mening at stoppe samarbejdet. Vi ønsker ham stort held og lykke videre i karrieren, siger Viborgs sportschef Mads Agesen.
Offensivspilleren søger nu hjem mod Spanien.
– Jeg har besluttet at forlade Viborg, da jeg har brug for flere kampminutter og brug for at føle mig som en vigtigere del af et hold. Det har været et år, hvor jeg har lært meget som spiller og menneske, og jeg vil huske tilbage på min tid i Viborg som en god oplevelse, selvom jeg ikke har spillet så meget som håbet.
– Det er en god klub med gode mennesker, der altid har behandlet mig godt, og det er en klub med fantastiske fans, der altid har støttet mig og holdet. Jeg har fået gode venskaber her og håber det bedste for Viborg i fremtiden, og I vil nu altid have en ekstra fan i Spanien, siger Nils Mortimer.
22-årige Mortimer har fået sin fodboldopdragelse i FC Barcelona, og han har både tørnet ud for ungdomsholdene og Barcelona B. Han har aldrig fået spilletid på storklubbens bedste mandskab.
I Viborg FF blev det til 32 kampe og tre scoringer for Nils Mortimer.
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
Knuser transferrekord
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Medier jubler over USA’s nedtur
LIVE
TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
Her er DBU’s nye kommunikationschef
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
OPTAKT
Argentina – Egypten
Liam Rosenior tager til Paris
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Schweiz – Colombia
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT