Det tidligere FC Barcelona-talent Niels Mortimer har aldrig fået et gennembrud i Viborg FF, og nu har Superliga-klubben ophævet kontrakten med den 22-årige offensivspiller – det sker to år før kontraktudløb.
Niels Mortimor kom til Viborg FF for et år siden fra netop Barcelona.
– Vi har stor konkurrence om pladserne, som har gjort, at Nils ikke har spillet så meget som håbet, så vi har valgt at imødekomme hans ønske om at hjælpe ham videre. Nils er en fantastisk fyr, som er yderst professionel og hver dag har arbejdet hårdt, men nogle gange går det bare ikke som begge parter ønsker, så derfor er vi blevet enige om, at det giver bedst mening at stoppe samarbejdet. Vi ønsker ham stort held og lykke videre i karrieren, siger Viborgs sportschef Mads Agesen.
Offensivspilleren søger nu hjem mod Spanien.
– Jeg har besluttet at forlade Viborg, da jeg har brug for flere kampminutter og brug for at føle mig som en vigtigere del af et hold. Det har været et år, hvor jeg har lært meget som spiller og menneske, og jeg vil huske tilbage på min tid i Viborg som en god oplevelse, selvom jeg ikke har spillet så meget som håbet.
– Det er en god klub med gode mennesker, der altid har behandlet mig godt, og det er en klub med fantastiske fans, der altid har støttet mig og holdet. Jeg har fået gode venskaber her og håber det bedste for Viborg i fremtiden, og I vil nu altid have en ekstra fan i Spanien, siger Nils Mortimer.
22-årige Mortimer har fået sin fodboldopdragelse i FC Barcelona, og han har både tørnet ud for ungdomsholdene og Barcelona B. Han har aldrig fået spilletid på storklubbens bedste mandskab.
I Viborg FF blev det til 32 kampe og tre scoringer for Nils Mortimer.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Napoli-chok på vej
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Snart sker det
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TRANSFER