Tidligere BIF-sponsor scorer en milliard

Den forhenværende storsponsor i Brøndby IF Jesper Nielsen står til at indkassere omkring en milliard kroner sammen med sin familie, da investorer vil købe ham ud af familiens smykkefirma.



Den tidligere storsponsor i Brøndby IF Jesper Nielsen, nok bedre kendt som Kasi-Jesper, har siden afskeden med Brøndby gjort sig tanker om at komme tilbage til klubben engang i fremtiden som medejer af Vestegns-klubben.

Nu ser det ud til, at forretningsmanden får penge, som han har akt. Ifølge Børsen står Jesper Nielsen og hans familie nemlig foran et salg af familiens smykkefirma Pandora, når dette inden længe skal børsnoteres.

Ifølge Børsens oplysninger vil smykkefirmaet udbyde aktier for 600 millioner kroner, som skal bruges til at købe blandt andre Jesper Nielsen ud af Pandora, hvilket ifølge Børsen kan indbringe Jesper Nielsen og hans familie i nærheden af en milliard kroner.

Det er ikke mere end tre uger siden, at Jesper Nielsen udtrykte stor interesse for igen at blive involveret i Brøndby IF.

– Hvis klubben er interesseret, så passer det mig, for det skal være noget, som Brøndby kan mærke og bruge i driften, sagde Jesper Nielsen til Ritzau 16. august, hvor han åbnede op for at få en ledende post i Vestegns-klubben.

Jesper Nielsen og hans firma Kasi afviklede aftalen med Brøndby i slutningen af 2009, en aftale der løber indtil udgangen af 2010.





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Så meget koster det at se FCM-kamp

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: FC København afviser millionbud

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

FC København bekræfter transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Anton Gaaei-handel meldes død

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Stor ændring i AGF?

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang