Tidligere BIF-sponsor scorer en milliard

Den forhenværende storsponsor i Brøndby IF Jesper Nielsen står til at indkassere omkring en milliard kroner sammen med sin familie, da investorer vil købe ham ud af familiens smykkefirma.



Den tidligere storsponsor i Brøndby IF Jesper Nielsen, nok bedre kendt som Kasi-Jesper, har siden afskeden med Brøndby gjort sig tanker om at komme tilbage til klubben engang i fremtiden som medejer af Vestegns-klubben.

Nu ser det ud til, at forretningsmanden får penge, som han har akt. Ifølge Børsen står Jesper Nielsen og hans familie nemlig foran et salg af familiens smykkefirma Pandora, når dette inden længe skal børsnoteres.

Ifølge Børsens oplysninger vil smykkefirmaet udbyde aktier for 600 millioner kroner, som skal bruges til at købe blandt andre Jesper Nielsen ud af Pandora, hvilket ifølge Børsen kan indbringe Jesper Nielsen og hans familie i nærheden af en milliard kroner.

Det er ikke mere end tre uger siden, at Jesper Nielsen udtrykte stor interesse for igen at blive involveret i Brøndby IF.

– Hvis klubben er interesseret, så passer det mig, for det skal være noget, som Brøndby kan mærke og bruge i driften, sagde Jesper Nielsen til Ritzau 16. august, hvor han åbnede op for at få en ledende post i Vestegns-klubben.

Jesper Nielsen og hans firma Kasi afviklede aftalen med Brøndby i slutningen af 2009, en aftale der løber indtil udgangen af 2010.





Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Eriksen spottet – nu er der nyt



LIVE

Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

FC Midtjylland – AC Horsens

Lyngby BK – AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar besked om AGF

FC Nordsjælland – Randers FC

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Silkeborg IF – FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i kontakt om norsk angriber 

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Transfer på vej: AGF vil score millioner