Tidligere BIF-sponsor scorer en milliard

Den forhenværende storsponsor i Brøndby IF Jesper Nielsen står til at indkassere omkring en milliard kroner sammen med sin familie, da investorer vil købe ham ud af familiens smykkefirma.



Den tidligere storsponsor i Brøndby IF Jesper Nielsen, nok bedre kendt som Kasi-Jesper, har siden afskeden med Brøndby gjort sig tanker om at komme tilbage til klubben engang i fremtiden som medejer af Vestegns-klubben.

Nu ser det ud til, at forretningsmanden får penge, som han har akt. Ifølge Børsen står Jesper Nielsen og hans familie nemlig foran et salg af familiens smykkefirma Pandora, når dette inden længe skal børsnoteres.

Ifølge Børsens oplysninger vil smykkefirmaet udbyde aktier for 600 millioner kroner, som skal bruges til at købe blandt andre Jesper Nielsen ud af Pandora, hvilket ifølge Børsen kan indbringe Jesper Nielsen og hans familie i nærheden af en milliard kroner.

Det er ikke mere end tre uger siden, at Jesper Nielsen udtrykte stor interesse for igen at blive involveret i Brøndby IF.

– Hvis klubben er interesseret, så passer det mig, for det skal være noget, som Brøndby kan mærke og bruge i driften, sagde Jesper Nielsen til Ritzau 16. august, hvor han åbnede op for at få en ledende post i Vestegns-klubben.

Jesper Nielsen og hans firma Kasi afviklede aftalen med Brøndby i slutningen af 2009, en aftale der løber indtil udgangen af 2010.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

De er tilbage i Superligaen

Ruben Amorim favorit til dette job

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Iran kommer med krav før VM

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Barcelona – Real Madrid

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag