DENNE ARTIKEL ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 11. AUGUST 2023
Hvidovre IF’s Superliga-trup består primært af spillere, der er ansat på halvtidskontrakter, og klubbens førstehold træner om eftermiddagen, når spillerne er færdige med arbejde eller studier. For de fleste spillere i truppen er således beskæftiget med noget andet og mere end fodboldlivet.
Det gælder også Martin Spelmann. Han har tidligere arbejdet hos en lokal ejendomsmægler, men fra denne sommer er han blevet ansat som efterskolelærer på Københavns Idrætsefterskole – i daglig tale KIES.
”Jeg har lige haft min første dag på efterskolen, hvor jeg skal træne nogle unge, sultne drenge og piger. Så jeg træder ind i den rolle nu og kombinerer det med fodbold. Det bliver pissefedt,” siger Martin Spelmann.
Efter at have været fuldtidsprofessionel fodboldspiller i langt den største del af sit fodboldliv, har han fundet sig godt til rette i den anderledes konstellation i Hvidovre.
”Det var meget specielt i starten, kan jeg huske. Da lavede jeg ikke selv noget, og havde kun været i den her verden, hvor det var én ting, det handlede om. Så det har også været sundt for mig at lære det aspekt at kende; at der også er andre måder, man kan spille fodbold på, som jeg ikke troede var muligt,” fortæller Martin Spelmann, inden han henviser til en af de mange holdkammerater, der har et arbejde ved siden af fodbolden.
”(Magnus, red.) Fredslund kommer direkte ind fra at have stået på et stillads eller har skulle rive et eller andet køkken ned eller hvad pokker, han nu har lavet. Folk har siddet på kontor hele dagen. Så det er meget specielt, men igen: Jeg tror også, det er rigtig, rigtig fint for netop vores trup. Netop derfor er det ikke alle, der bare passer ind.”
” Jeg ved også, at det er noget af det, Peter Lassen kigger på, når han søger spillere. Han kigger ikke kun på, hvad du kan på papiret, men også, hvilket menneske du er, og om man passer ind i hele det her setup.”
Læs hele interviewet med Martin Spelmann i fredagens udgave af Tipsbladet.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Arsenal får gang i offensiven i sikker sejr
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
MEDIE
