DENNE ARTIKEL ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 11. AUGUST 2023
Hvidovre IF’s Superliga-trup består primært af spillere, der er ansat på halvtidskontrakter, og klubbens førstehold træner om eftermiddagen, når spillerne er færdige med arbejde eller studier. For de fleste spillere i truppen er således beskæftiget med noget andet og mere end fodboldlivet.
Det gælder også Martin Spelmann. Han har tidligere arbejdet hos en lokal ejendomsmægler, men fra denne sommer er han blevet ansat som efterskolelærer på Københavns Idrætsefterskole – i daglig tale KIES.
”Jeg har lige haft min første dag på efterskolen, hvor jeg skal træne nogle unge, sultne drenge og piger. Så jeg træder ind i den rolle nu og kombinerer det med fodbold. Det bliver pissefedt,” siger Martin Spelmann.
Efter at have været fuldtidsprofessionel fodboldspiller i langt den største del af sit fodboldliv, har han fundet sig godt til rette i den anderledes konstellation i Hvidovre.
”Det var meget specielt i starten, kan jeg huske. Da lavede jeg ikke selv noget, og havde kun været i den her verden, hvor det var én ting, det handlede om. Så det har også været sundt for mig at lære det aspekt at kende; at der også er andre måder, man kan spille fodbold på, som jeg ikke troede var muligt,” fortæller Martin Spelmann, inden han henviser til en af de mange holdkammerater, der har et arbejde ved siden af fodbolden.
”(Magnus, red.) Fredslund kommer direkte ind fra at have stået på et stillads eller har skulle rive et eller andet køkken ned eller hvad pokker, han nu har lavet. Folk har siddet på kontor hele dagen. Så det er meget specielt, men igen: Jeg tror også, det er rigtig, rigtig fint for netop vores trup. Netop derfor er det ikke alle, der bare passer ind.”
” Jeg ved også, at det er noget af det, Peter Lassen kigger på, når han søger spillere. Han kigger ikke kun på, hvad du kan på papiret, men også, hvilket menneske du er, og om man passer ind i hele det her setup.”
Læs hele interviewet med Martin Spelmann i fredagens udgave af Tipsbladet.
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
Viborg FF – OB
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
RØVEN I KLASKEHØJDE
Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
LIVE: FCK smider sejren
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TIPSBLADETS DOM
