Tidligere Brøndby- og AGF-profil er blevet lærer

Spillerne i Hvidovre IF slider for pointene i Superligaen, og så har de også andet at rive i ud over at spille topfodbold.



DENNE ARTIKEL ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 11. AUGUST 2023

Hvidovre IF’s Superliga-trup består primært af spillere, der er ansat på halvtidskontrakter, og klubbens førstehold træner om eftermiddagen, når spillerne er færdige med arbejde eller studier. For de fleste spillere i truppen er således beskæftiget med noget andet og mere end fodboldlivet.

Det gælder også Martin Spelmann. Han har tidligere arbejdet hos en lokal ejendomsmægler, men fra denne sommer er han blevet ansat som efterskolelærer på Københavns Idrætsefterskole – i daglig tale KIES.

”Jeg har lige haft min første dag på efterskolen, hvor jeg skal træne nogle unge, sultne drenge og piger. Så jeg træder ind i den rolle nu og kombinerer det med fodbold. Det bliver pissefedt,” siger Martin Spelmann.

Efter at have været fuldtidsprofessionel fodboldspiller i langt den største del af sit fodboldliv, har han fundet sig godt til rette i den anderledes konstellation i Hvidovre.

”Det var meget specielt i starten, kan jeg huske. Da lavede jeg ikke selv noget, og havde kun været i den her verden, hvor det var én ting, det handlede om. Så det har også været sundt for mig at lære det aspekt at kende; at der også er andre måder, man kan spille fodbold på, som jeg ikke troede var muligt,” fortæller Martin Spelmann, inden han henviser til en af de mange holdkammerater, der har et arbejde ved siden af fodbolden.

”(Magnus, red.) Fredslund kommer direkte ind fra at have stået på et stillads eller har skulle rive et eller andet køkken ned eller hvad pokker, han nu har lavet. Folk har siddet på kontor hele dagen. Så det er meget specielt, men igen: Jeg tror også, det er rigtig, rigtig fint for netop vores trup. Netop derfor er det ikke alle, der bare passer ind.”

” Jeg ved også, at det er noget af det, Peter Lassen kigger på, når han søger spillere. Han kigger ikke kun på, hvad du kan på papiret, men også, hvilket menneske du er, og om man passer ind i hele det her setup.”

Læs hele interviewet med Martin Spelmann i fredagens udgave af Tipsbladet.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Supercomputer: Her er VM-finalen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Paraguay – Australien



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Tyrkiet – USA

Tunesien – Holland

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Norge – Frankrig

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I dialog om dansk bomber

FCK går på rov i Viborg