Det er over fire år, siden Magnus Eriksson forlod Brøndby IF, men svenskeren har ikke glemt sin ene sæson i klubben. Thomas Franks opsigelse i kølvandet på Jan Bech Andersens anonyme skriverier endte med at blive begyndelsen på enden for Eriksson.
Han havde været fast mand under Frank, som han betegner som en god træner og god fyr. Efter Frank stoppede, tog Auri Skarbalius over. Han så ikke Erikssons vej ret ofte, og det var den direkte årsag til, at svenskeren skiftede hjem til Sverige i sommeren 2016.
Magnus Eriksson betegner Oscar-gate, som sagen om Jan Bech Andersens online tilsvininger af Thomas Frank og sportschef Per Rud kom til at hedde, som “meget lavt.”
Læs også:Medie: Svenske mestre henter tidligere Brøndby-spiller
– Jeg spillede vel næsten alt under Thomas Frank, træneren. God træner, god fyr. Han brugte mig næsten hver gang, og så kom der en anden, som havde en helt anden opfattelse. Der spillede jeg i princippet ingenting, siger han i podcasten Lundh.
– Han pressede mig altid og sagde, at det venter sig. Han viste ikke den respekt og hele den del. Men så gik der otte runder, og det spillede ingen rolle, om vi tabte, spillede uafgjort, eller vi havde vundet. Han satte mig aldrig ind. Til slut spurgte jeg: “Hvorfor sætter du mig ikke ind?” Det var ligesom følelsen.
Eriksson startede inde i Auri Skarbalius’ to første kampe som midlertidig cheftræner, men fik bare to optrædener i sæsonens sidste 11 kampe. Og selv om Skarbalius blev afløst af Alexander Zorniger i sommeren 2016, valgte Eriksson altså at forlade Superligaen efter bare en enkelt sæson.
– Jeg har altid været drevet af at spille. Folk taler meget om, at man skifter klub, men der er altid en årsag, og det er, at jeg vil spille fodbold. Jeg elsker at spille fodbold. Det er det bedste, der findes, siger han i Lundh.
30-årige Magnus Eriksson spillede derefter to år i Djurgården, inden han skiftede til San Jose Earthquakes i den amerikanske MLS. I august i år tog han så tilbage til Djurgården.
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
I svime over Oscar Schwartau
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
Marokko er blevet fodboldens mekka
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
Her vil Asien kopiere Europa
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS
Det kommer til at trække ud
AVIS
