Tidligere Brøndby-spiller forklarer exit: Skarbalius viste mig ikke respekt

Magnus Eriksson forlod Brøndby IF, fordi Auri Skarbalius ikke brugte ham og ikke viste ham den fornødne respekt, siger han.



Det er over fire år, siden Magnus Eriksson forlod Brøndby IF, men svenskeren har ikke glemt sin ene sæson i klubben. Thomas Franks opsigelse i kølvandet på Jan Bech Andersens anonyme skriverier endte med at blive begyndelsen på enden for Eriksson.

Han havde været fast mand under Frank, som han betegner som en god træner og god fyr. Efter Frank stoppede, tog Auri Skarbalius over. Han så ikke Erikssons vej ret ofte, og det var den direkte årsag til, at svenskeren skiftede hjem til Sverige i sommeren 2016.

Magnus Eriksson betegner Oscar-gate, som sagen om Jan Bech Andersens online tilsvininger af Thomas Frank og sportschef Per Rud kom til at hedde, som “meget lavt.”

Læs også:Medie: Svenske mestre henter tidligere Brøndby-spiller

– Jeg spillede vel næsten alt under Thomas Frank, træneren. God træner, god fyr. Han brugte mig næsten hver gang, og så kom der en anden, som havde en helt anden opfattelse. Der spillede jeg i princippet ingenting, siger han i podcasten Lundh.

– Han pressede mig altid og sagde, at det venter sig. Han viste ikke den respekt og hele den del. Men så gik der otte runder, og det spillede ingen rolle, om vi tabte, spillede uafgjort, eller vi havde vundet. Han satte mig aldrig ind. Til slut spurgte jeg: “Hvorfor sætter du mig ikke ind?” Det var ligesom følelsen.

Eriksson startede inde i Auri Skarbalius’ to første kampe som midlertidig cheftræner, men fik bare to optrædener i sæsonens sidste 11 kampe. Og selv om Skarbalius blev afløst af Alexander Zorniger i sommeren 2016, valgte Eriksson altså at forlade Superligaen efter bare en enkelt sæson. 

– Jeg har altid været drevet af at spille. Folk taler meget om, at man skifter klub, men der er altid en årsag, og det er, at jeg vil spille fodbold. Jeg elsker at spille fodbold. Det er det bedste, der findes, siger han i Lundh.

30-årige Magnus Eriksson spillede derefter to år i Djurgården, inden han skiftede til San Jose Earthquakes i den amerikanske MLS. I august i år tog han så tilbage til Djurgården.





Binks lægger sig fladt ned: En åndssvag fejl




LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

I kødet på Rajovic: Det går over i historien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Supercomputer: De vinder Superligaen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Arsenal jagter Spurs-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby