Tidligere Brøndby-spiller forklarer exit: Skarbalius viste mig ikke respekt

Magnus Eriksson forlod Brøndby IF, fordi Auri Skarbalius ikke brugte ham og ikke viste ham den fornødne respekt, siger han.



Det er over fire år, siden Magnus Eriksson forlod Brøndby IF, men svenskeren har ikke glemt sin ene sæson i klubben. Thomas Franks opsigelse i kølvandet på Jan Bech Andersens anonyme skriverier endte med at blive begyndelsen på enden for Eriksson.

Han havde været fast mand under Frank, som han betegner som en god træner og god fyr. Efter Frank stoppede, tog Auri Skarbalius over. Han så ikke Erikssons vej ret ofte, og det var den direkte årsag til, at svenskeren skiftede hjem til Sverige i sommeren 2016.

Magnus Eriksson betegner Oscar-gate, som sagen om Jan Bech Andersens online tilsvininger af Thomas Frank og sportschef Per Rud kom til at hedde, som “meget lavt.”

Læs også:Medie: Svenske mestre henter tidligere Brøndby-spiller

– Jeg spillede vel næsten alt under Thomas Frank, træneren. God træner, god fyr. Han brugte mig næsten hver gang, og så kom der en anden, som havde en helt anden opfattelse. Der spillede jeg i princippet ingenting, siger han i podcasten Lundh.

– Han pressede mig altid og sagde, at det venter sig. Han viste ikke den respekt og hele den del. Men så gik der otte runder, og det spillede ingen rolle, om vi tabte, spillede uafgjort, eller vi havde vundet. Han satte mig aldrig ind. Til slut spurgte jeg: “Hvorfor sætter du mig ikke ind?” Det var ligesom følelsen.

Eriksson startede inde i Auri Skarbalius’ to første kampe som midlertidig cheftræner, men fik bare to optrædener i sæsonens sidste 11 kampe. Og selv om Skarbalius blev afløst af Alexander Zorniger i sommeren 2016, valgte Eriksson altså at forlade Superligaen efter bare en enkelt sæson. 

– Jeg har altid været drevet af at spille. Folk taler meget om, at man skifter klub, men der er altid en årsag, og det er, at jeg vil spille fodbold. Jeg elsker at spille fodbold. Det er det bedste, der findes, siger han i Lundh.

30-årige Magnus Eriksson spillede derefter to år i Djurgården, inden han skiftede til San Jose Earthquakes i den amerikanske MLS. I august i år tog han så tilbage til Djurgården.





Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Chelsea interesseret i PL-angriber

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Bayern München på plads til Superliga-brag

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Randers FC – Silkeborg IF

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Gaveregn over FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Vil ikke juble i Parken

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller