Esbjerg fB er rykket ned i 2. division, og også franske Nancy og engelske Barnsley fra samme amerikanske ejerkreds har forsømt at overleve i deres fodboldligaer i denne sæson.
Noget tyder altså på, at investorernes opskrift på succes ikke bærer frugt. Men Esbjerg gjorde sit forarbejde godt nok, da man i 2021 lod amerikanerne købe aktiemajoriteten i klubben.
Det mener Palle Guldager Kristensen, der var formand indtil ejerskiftet og i dag er næstformand i bestyrelsen bag fodboldklubben.
– Det synes jeg, vi gjorde. Vi orienterede vores aktionærer om det og fremlagde det, inden vi tog den endelige beslutning på en generalforsamling. Så det synes jeg, siger Guldager.
Onsdag aften kulminerede en sæson fyldt med negative historier for Esbjerg, da vestjyderne på hjemmebane tabte til Fremad Amager. Selv om der er to runder tilbage kan Esbjerg ikke længere samle point nok til at blive i 1. division.
Fansene har gentagne gange vist deres vrede over for de udskældte ejere og udviklingen i klubben, og Palle Guldager Kristensen forstår deres utilfredshed.
– Ja da, men det var også sket, hvis der ikke var amerikanske ejere. Hvis en dansk ledelse havde lavet det samme nummer, havde det været den samme situation. Det er vel lige så fatalt, siger han.
Næstformanden tror på, at klubben kan vende skuden med den nuværende ejerkreds.
– Det er jeg sikker på. På et eller andet tidspunkt. Der er så meget i den her klub, så det skal vi nok gøre.
– Nu har jeg jo været formand i moderklubben gennem mange år. Det er jeg så ikke mere, men uanset hvad der sker, har vi en velfungerende moderklub bag det her. Der er 850 medlemmer, som stadig fungerer ganske fint. Vi har fået akademilicens for de næste to år, så vi skal nok overleve, siger han.
Ifølge JydskeVestkysten pønser lokale forretningsdrivende på at drive Pacific Media Group og de øvrige hovedaktionærer ud.
På nuværende tidspunkt vil næstformanden ikke forholde sig til, om det er en mulighed.
– Du kan jo se, at fans og byen har en holdning til, at vi skal prøve på det. Ellers har jeg ikke nogen kommentar til det. Der er nok nogle initiativer i gang rundt omkring, men det kan jeg ikke kommentere nærmere på, siger han.
Ligesom Esbjerg-direktør Jens Hammer Sørensen beretter Palle Guldager Kristensen, at hovedaktionærerne har givet udtryk for, at de vil blive.
Uanset hvad der sker, rykker man ikke bare op igen uden problemer, påpeger han.
– Når man ryger ned i 2. division, vil alle hold fremover føle, at de spiller på Wembley. På et fantastisk flot stadion, hvor de vil kæmpe røven ud af bukserne for at vinde. Det bliver ikke en let opgave, men vi skal have et slagkraftigt hold og rykke op næste år. Det er helt klart ambitionen. Det får vi også, siger han.
Det er første gang siden sæsonen 1994/95, at Esbjerg skal helt ned i tredjebedste række.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer
Vilde scener – 135 var mødt op
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
OPTAKT
Spanien – Belgien
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
