EfB i frit fald: Vi gjorde forarbejdet ordentligt

Palle Guldager Kristensen fastholder, at Esbjerg gjorde sit forarbejde, før man lod nye ejere komme til.



Esbjerg fB er rykket ned i 2. division, og også franske Nancy og engelske Barnsley fra samme amerikanske ejerkreds har forsømt at overleve i deres fodboldligaer i denne sæson.

Noget tyder altså på, at investorernes opskrift på succes ikke bærer frugt. Men Esbjerg gjorde sit forarbejde godt nok, da man i 2021 lod amerikanerne købe aktiemajoriteten i klubben.

Det mener Palle Guldager Kristensen, der var formand indtil ejerskiftet og i dag er næstformand i bestyrelsen bag fodboldklubben.

– Det synes jeg, vi gjorde. Vi orienterede vores aktionærer om det og fremlagde det, inden vi tog den endelige beslutning på en generalforsamling. Så det synes jeg, siger Guldager.

Onsdag aften kulminerede en sæson fyldt med negative historier for Esbjerg, da vestjyderne på hjemmebane tabte til Fremad Amager. Selv om der er to runder tilbage kan Esbjerg ikke længere samle point nok til at blive i 1. division.

Fansene har gentagne gange vist deres vrede over for de udskældte ejere og udviklingen i klubben, og Palle Guldager Kristensen forstår deres utilfredshed.

– Ja da, men det var også sket, hvis der ikke var amerikanske ejere. Hvis en dansk ledelse havde lavet det samme nummer, havde det været den samme situation. Det er vel lige så fatalt, siger han.

Næstformanden tror på, at klubben kan vende skuden med den nuværende ejerkreds.

– Det er jeg sikker på. På et eller andet tidspunkt. Der er så meget i den her klub, så det skal vi nok gøre.

– Nu har jeg jo været formand i moderklubben gennem mange år. Det er jeg så ikke mere, men uanset hvad der sker, har vi en velfungerende moderklub bag det her. Der er 850 medlemmer, som stadig fungerer ganske fint. Vi har fået akademilicens for de næste to år, så vi skal nok overleve, siger han.

Ifølge JydskeVestkysten pønser lokale forretningsdrivende på at drive Pacific Media Group og de øvrige hovedaktionærer ud.

På nuværende tidspunkt vil næstformanden ikke forholde sig til, om det er en mulighed.

– Du kan jo se, at fans og byen har en holdning til, at vi skal prøve på det. Ellers har jeg ikke nogen kommentar til det. Der er nok nogle initiativer i gang rundt omkring, men det kan jeg ikke kommentere nærmere på, siger han.

Ligesom Esbjerg-direktør Jens Hammer Sørensen beretter Palle Guldager Kristensen, at hovedaktionærerne har givet udtryk for, at de vil blive.

Uanset hvad der sker, rykker man ikke bare op igen uden problemer, påpeger han.

– Når man ryger ned i 2. division, vil alle hold fremover føle, at de spiller på Wembley. På et fantastisk flot stadion, hvor de vil kæmpe røven ud af bukserne for at vinde. Det bliver ikke en let opgave, men vi skal have et slagkraftigt hold og rykke op næste år. Det er helt klart ambitionen. Det får vi også, siger han.

Det er første gang siden sæsonen 1994/95, at Esbjerg skal helt ned i tredjebedste række.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Messi køber klub

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Han vinder Ballon d’Or!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Ivan Toney klar på choktransfer

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Brøndby IF – Sønderjyske

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vild med Brøndby-profil

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Fremhæver stort Brøndby-talent

Harry Maguire ryger i skammekrogen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Motivation til forskel i Lens

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Bayern München – Real Madrid