Esbjerg fB er rykket ned i 2. division, og også franske Nancy og engelske Barnsley fra samme amerikanske ejerkreds har forsømt at overleve i deres fodboldligaer i denne sæson.
Noget tyder altså på, at investorernes opskrift på succes ikke bærer frugt. Men Esbjerg gjorde sit forarbejde godt nok, da man i 2021 lod amerikanerne købe aktiemajoriteten i klubben.
Det mener Palle Guldager Kristensen, der var formand indtil ejerskiftet og i dag er næstformand i bestyrelsen bag fodboldklubben.
– Det synes jeg, vi gjorde. Vi orienterede vores aktionærer om det og fremlagde det, inden vi tog den endelige beslutning på en generalforsamling. Så det synes jeg, siger Guldager.
Onsdag aften kulminerede en sæson fyldt med negative historier for Esbjerg, da vestjyderne på hjemmebane tabte til Fremad Amager. Selv om der er to runder tilbage kan Esbjerg ikke længere samle point nok til at blive i 1. division.
Fansene har gentagne gange vist deres vrede over for de udskældte ejere og udviklingen i klubben, og Palle Guldager Kristensen forstår deres utilfredshed.
– Ja da, men det var også sket, hvis der ikke var amerikanske ejere. Hvis en dansk ledelse havde lavet det samme nummer, havde det været den samme situation. Det er vel lige så fatalt, siger han.
Næstformanden tror på, at klubben kan vende skuden med den nuværende ejerkreds.
– Det er jeg sikker på. På et eller andet tidspunkt. Der er så meget i den her klub, så det skal vi nok gøre.
– Nu har jeg jo været formand i moderklubben gennem mange år. Det er jeg så ikke mere, men uanset hvad der sker, har vi en velfungerende moderklub bag det her. Der er 850 medlemmer, som stadig fungerer ganske fint. Vi har fået akademilicens for de næste to år, så vi skal nok overleve, siger han.
Ifølge JydskeVestkysten pønser lokale forretningsdrivende på at drive Pacific Media Group og de øvrige hovedaktionærer ud.
På nuværende tidspunkt vil næstformanden ikke forholde sig til, om det er en mulighed.
– Du kan jo se, at fans og byen har en holdning til, at vi skal prøve på det. Ellers har jeg ikke nogen kommentar til det. Der er nok nogle initiativer i gang rundt omkring, men det kan jeg ikke kommentere nærmere på, siger han.
Ligesom Esbjerg-direktør Jens Hammer Sørensen beretter Palle Guldager Kristensen, at hovedaktionærerne har givet udtryk for, at de vil blive.
Uanset hvad der sker, rykker man ikke bare op igen uden problemer, påpeger han.
– Når man ryger ned i 2. division, vil alle hold fremover føle, at de spiller på Wembley. På et fantastisk flot stadion, hvor de vil kæmpe røven ud af bukserne for at vinde. Det bliver ikke en let opgave, men vi skal have et slagkraftigt hold og rykke op næste år. Det er helt klart ambitionen. Det får vi også, siger han.
Det er første gang siden sæsonen 1994/95, at Esbjerg skal helt ned i tredjebedste række.
/ritzau/
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
En kæmpe sejr
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
