EfB i frit fald: Vi gjorde forarbejdet ordentligt

Palle Guldager Kristensen fastholder, at Esbjerg gjorde sit forarbejde, før man lod nye ejere komme til.



Esbjerg fB er rykket ned i 2. division, og også franske Nancy og engelske Barnsley fra samme amerikanske ejerkreds har forsømt at overleve i deres fodboldligaer i denne sæson.

Noget tyder altså på, at investorernes opskrift på succes ikke bærer frugt. Men Esbjerg gjorde sit forarbejde godt nok, da man i 2021 lod amerikanerne købe aktiemajoriteten i klubben.

Det mener Palle Guldager Kristensen, der var formand indtil ejerskiftet og i dag er næstformand i bestyrelsen bag fodboldklubben.

– Det synes jeg, vi gjorde. Vi orienterede vores aktionærer om det og fremlagde det, inden vi tog den endelige beslutning på en generalforsamling. Så det synes jeg, siger Guldager.

Onsdag aften kulminerede en sæson fyldt med negative historier for Esbjerg, da vestjyderne på hjemmebane tabte til Fremad Amager. Selv om der er to runder tilbage kan Esbjerg ikke længere samle point nok til at blive i 1. division.

Fansene har gentagne gange vist deres vrede over for de udskældte ejere og udviklingen i klubben, og Palle Guldager Kristensen forstår deres utilfredshed.

– Ja da, men det var også sket, hvis der ikke var amerikanske ejere. Hvis en dansk ledelse havde lavet det samme nummer, havde det været den samme situation. Det er vel lige så fatalt, siger han.

Næstformanden tror på, at klubben kan vende skuden med den nuværende ejerkreds.

– Det er jeg sikker på. På et eller andet tidspunkt. Der er så meget i den her klub, så det skal vi nok gøre.

– Nu har jeg jo været formand i moderklubben gennem mange år. Det er jeg så ikke mere, men uanset hvad der sker, har vi en velfungerende moderklub bag det her. Der er 850 medlemmer, som stadig fungerer ganske fint. Vi har fået akademilicens for de næste to år, så vi skal nok overleve, siger han.

Ifølge JydskeVestkysten pønser lokale forretningsdrivende på at drive Pacific Media Group og de øvrige hovedaktionærer ud.

På nuværende tidspunkt vil næstformanden ikke forholde sig til, om det er en mulighed.

– Du kan jo se, at fans og byen har en holdning til, at vi skal prøve på det. Ellers har jeg ikke nogen kommentar til det. Der er nok nogle initiativer i gang rundt omkring, men det kan jeg ikke kommentere nærmere på, siger han.

Ligesom Esbjerg-direktør Jens Hammer Sørensen beretter Palle Guldager Kristensen, at hovedaktionærerne har givet udtryk for, at de vil blive.

Uanset hvad der sker, rykker man ikke bare op igen uden problemer, påpeger han.

– Når man ryger ned i 2. division, vil alle hold fremover føle, at de spiller på Wembley. På et fantastisk flot stadion, hvor de vil kæmpe røven ud af bukserne for at vinde. Det bliver ikke en let opgave, men vi skal have et slagkraftigt hold og rykke op næste år. Det er helt klart ambitionen. Det får vi også, siger han.

Det er første gang siden sæsonen 1994/95, at Esbjerg skal helt ned i tredjebedste række.

/ritzau/







TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Det er mesterskabsklasse, AGF!

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Dansk målsluger skifter til topklub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Forventer kæmpe jobtilbud

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Desperat Frank – favorit til trænerfyring



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

‘Ronaldo vinder kampen’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

– Alt for meget kaos i Horsens

Viaplay hæver priserne

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Katastrofe for Jack Grealish

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

På vild liste med Lionel Messi

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Populære Chelsea – køb billetter her!

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’