Esbjerg fB er rykket ned i 2. division, og også franske Nancy og engelske Barnsley fra samme amerikanske ejerkreds har forsømt at overleve i deres fodboldligaer i denne sæson.
Noget tyder altså på, at investorernes opskrift på succes ikke bærer frugt. Men Esbjerg gjorde sit forarbejde godt nok, da man i 2021 lod amerikanerne købe aktiemajoriteten i klubben.
Det mener Palle Guldager Kristensen, der var formand indtil ejerskiftet og i dag er næstformand i bestyrelsen bag fodboldklubben.
– Det synes jeg, vi gjorde. Vi orienterede vores aktionærer om det og fremlagde det, inden vi tog den endelige beslutning på en generalforsamling. Så det synes jeg, siger Guldager.
Onsdag aften kulminerede en sæson fyldt med negative historier for Esbjerg, da vestjyderne på hjemmebane tabte til Fremad Amager. Selv om der er to runder tilbage kan Esbjerg ikke længere samle point nok til at blive i 1. division.
Fansene har gentagne gange vist deres vrede over for de udskældte ejere og udviklingen i klubben, og Palle Guldager Kristensen forstår deres utilfredshed.
– Ja da, men det var også sket, hvis der ikke var amerikanske ejere. Hvis en dansk ledelse havde lavet det samme nummer, havde det været den samme situation. Det er vel lige så fatalt, siger han.
Næstformanden tror på, at klubben kan vende skuden med den nuværende ejerkreds.
– Det er jeg sikker på. På et eller andet tidspunkt. Der er så meget i den her klub, så det skal vi nok gøre.
– Nu har jeg jo været formand i moderklubben gennem mange år. Det er jeg så ikke mere, men uanset hvad der sker, har vi en velfungerende moderklub bag det her. Der er 850 medlemmer, som stadig fungerer ganske fint. Vi har fået akademilicens for de næste to år, så vi skal nok overleve, siger han.
Ifølge JydskeVestkysten pønser lokale forretningsdrivende på at drive Pacific Media Group og de øvrige hovedaktionærer ud.
På nuværende tidspunkt vil næstformanden ikke forholde sig til, om det er en mulighed.
– Du kan jo se, at fans og byen har en holdning til, at vi skal prøve på det. Ellers har jeg ikke nogen kommentar til det. Der er nok nogle initiativer i gang rundt omkring, men det kan jeg ikke kommentere nærmere på, siger han.
Ligesom Esbjerg-direktør Jens Hammer Sørensen beretter Palle Guldager Kristensen, at hovedaktionærerne har givet udtryk for, at de vil blive.
Uanset hvad der sker, rykker man ikke bare op igen uden problemer, påpeger han.
– Når man ryger ned i 2. division, vil alle hold fremover føle, at de spiller på Wembley. På et fantastisk flot stadion, hvor de vil kæmpe røven ud af bukserne for at vinde. Det bliver ikke en let opgave, men vi skal have et slagkraftigt hold og rykke op næste år. Det er helt klart ambitionen. Det får vi også, siger han.
Det er første gang siden sæsonen 1994/95, at Esbjerg skal helt ned i tredjebedste række.
/ritzau/
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
Køber engelsk klub
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
I chok over Manchester United
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
MEDIE
631 millioner kroner
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Kritik preller af på Arteta
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
TOPNYHED
