EfB i frit fald: Vi gjorde forarbejdet ordentligt

Palle Guldager Kristensen fastholder, at Esbjerg gjorde sit forarbejde, før man lod nye ejere komme til.



Esbjerg fB er rykket ned i 2. division, og også franske Nancy og engelske Barnsley fra samme amerikanske ejerkreds har forsømt at overleve i deres fodboldligaer i denne sæson.

Noget tyder altså på, at investorernes opskrift på succes ikke bærer frugt. Men Esbjerg gjorde sit forarbejde godt nok, da man i 2021 lod amerikanerne købe aktiemajoriteten i klubben.

Det mener Palle Guldager Kristensen, der var formand indtil ejerskiftet og i dag er næstformand i bestyrelsen bag fodboldklubben.

– Det synes jeg, vi gjorde. Vi orienterede vores aktionærer om det og fremlagde det, inden vi tog den endelige beslutning på en generalforsamling. Så det synes jeg, siger Guldager.

Onsdag aften kulminerede en sæson fyldt med negative historier for Esbjerg, da vestjyderne på hjemmebane tabte til Fremad Amager. Selv om der er to runder tilbage kan Esbjerg ikke længere samle point nok til at blive i 1. division.

Fansene har gentagne gange vist deres vrede over for de udskældte ejere og udviklingen i klubben, og Palle Guldager Kristensen forstår deres utilfredshed.

– Ja da, men det var også sket, hvis der ikke var amerikanske ejere. Hvis en dansk ledelse havde lavet det samme nummer, havde det været den samme situation. Det er vel lige så fatalt, siger han.

Næstformanden tror på, at klubben kan vende skuden med den nuværende ejerkreds.

– Det er jeg sikker på. På et eller andet tidspunkt. Der er så meget i den her klub, så det skal vi nok gøre.

– Nu har jeg jo været formand i moderklubben gennem mange år. Det er jeg så ikke mere, men uanset hvad der sker, har vi en velfungerende moderklub bag det her. Der er 850 medlemmer, som stadig fungerer ganske fint. Vi har fået akademilicens for de næste to år, så vi skal nok overleve, siger han.

Ifølge JydskeVestkysten pønser lokale forretningsdrivende på at drive Pacific Media Group og de øvrige hovedaktionærer ud.

På nuværende tidspunkt vil næstformanden ikke forholde sig til, om det er en mulighed.

– Du kan jo se, at fans og byen har en holdning til, at vi skal prøve på det. Ellers har jeg ikke nogen kommentar til det. Der er nok nogle initiativer i gang rundt omkring, men det kan jeg ikke kommentere nærmere på, siger han.

Ligesom Esbjerg-direktør Jens Hammer Sørensen beretter Palle Guldager Kristensen, at hovedaktionærerne har givet udtryk for, at de vil blive.

Uanset hvad der sker, rykker man ikke bare op igen uden problemer, påpeger han.

– Når man ryger ned i 2. division, vil alle hold fremover føle, at de spiller på Wembley. På et fantastisk flot stadion, hvor de vil kæmpe røven ud af bukserne for at vinde. Det bliver ikke en let opgave, men vi skal have et slagkraftigt hold og rykke op næste år. Det er helt klart ambitionen. Det får vi også, siger han.

Det er første gang siden sæsonen 1994/95, at Esbjerg skal helt ned i tredjebedste række.

/ritzau/





Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Tullberg tror på overraskelsen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Fem bud på David Nielsens afløser

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

10 spillere nægtet indrejse til USA

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Neestrups svar: Hvem så?

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Giver to spillere livstidskarantæne

Store spillersalg sikrer AaB overskud

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

LIVE: Arsenal jagter gratis Bundesliga-profil

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Sænker prisen mod Midtjylland