Esbjerg fB er rykket ned i 2. division, og også franske Nancy og engelske Barnsley fra samme amerikanske ejerkreds har forsømt at overleve i deres fodboldligaer i denne sæson.
Noget tyder altså på, at investorernes opskrift på succes ikke bærer frugt. Men Esbjerg gjorde sit forarbejde godt nok, da man i 2021 lod amerikanerne købe aktiemajoriteten i klubben.
Det mener Palle Guldager Kristensen, der var formand indtil ejerskiftet og i dag er næstformand i bestyrelsen bag fodboldklubben.
– Det synes jeg, vi gjorde. Vi orienterede vores aktionærer om det og fremlagde det, inden vi tog den endelige beslutning på en generalforsamling. Så det synes jeg, siger Guldager.
Onsdag aften kulminerede en sæson fyldt med negative historier for Esbjerg, da vestjyderne på hjemmebane tabte til Fremad Amager. Selv om der er to runder tilbage kan Esbjerg ikke længere samle point nok til at blive i 1. division.
Fansene har gentagne gange vist deres vrede over for de udskældte ejere og udviklingen i klubben, og Palle Guldager Kristensen forstår deres utilfredshed.
– Ja da, men det var også sket, hvis der ikke var amerikanske ejere. Hvis en dansk ledelse havde lavet det samme nummer, havde det været den samme situation. Det er vel lige så fatalt, siger han.
Næstformanden tror på, at klubben kan vende skuden med den nuværende ejerkreds.
– Det er jeg sikker på. På et eller andet tidspunkt. Der er så meget i den her klub, så det skal vi nok gøre.
– Nu har jeg jo været formand i moderklubben gennem mange år. Det er jeg så ikke mere, men uanset hvad der sker, har vi en velfungerende moderklub bag det her. Der er 850 medlemmer, som stadig fungerer ganske fint. Vi har fået akademilicens for de næste to år, så vi skal nok overleve, siger han.
Ifølge JydskeVestkysten pønser lokale forretningsdrivende på at drive Pacific Media Group og de øvrige hovedaktionærer ud.
På nuværende tidspunkt vil næstformanden ikke forholde sig til, om det er en mulighed.
– Du kan jo se, at fans og byen har en holdning til, at vi skal prøve på det. Ellers har jeg ikke nogen kommentar til det. Der er nok nogle initiativer i gang rundt omkring, men det kan jeg ikke kommentere nærmere på, siger han.
Ligesom Esbjerg-direktør Jens Hammer Sørensen beretter Palle Guldager Kristensen, at hovedaktionærerne har givet udtryk for, at de vil blive.
Uanset hvad der sker, rykker man ikke bare op igen uden problemer, påpeger han.
– Når man ryger ned i 2. division, vil alle hold fremover føle, at de spiller på Wembley. På et fantastisk flot stadion, hvor de vil kæmpe røven ud af bukserne for at vinde. Det bliver ikke en let opgave, men vi skal have et slagkraftigt hold og rykke op næste år. Det er helt klart ambitionen. Det får vi også, siger han.
Det er første gang siden sæsonen 1994/95, at Esbjerg skal helt ned i tredjebedste række.
/ritzau/
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
Højlund står til at slå personlige rekorder
Her kan du se Viborg FF mod FC København
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
FCM ansætter ny topboss
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Osula slår alle andre
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
‘Tottenham er i overhængende fare’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Bayern tromler sig videre
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Optakt: Newcastle – Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
Deler nyt om fremtiden
INTERVIEW
