Tidligere Esbjerg-spiller rystet over ubetalt regning: Det kom som et chok

Emmanuel Oti Essigba fik ikke betalt en elregning, inden han forlod Esbjerg fB. Det kom pludselig til offentligheden til kende i januar, men spilleren sig selv, at han ikke vidste, at regningen eksisterede. Men nu har han betalt.



Retten i Esbjerg udsendte i januar en meddelelse til og om Emmanuel Oti Essigba. Han skyldte sit elselskab i Danmark penge for en ubetalt regning, og nu havde selskabet indbragt sagen for Inkasso.

Nu er der dog nyt i sagen. Lokalmediet Yesbjerg har talt med den tidligere Esbjerg-spiller, og han fortæller, at han ikke anede, at der lå en regning til ham i Danmark. Men han har nu rettet op på misforståelsen.

– Det kom som et chok for mig, jeg har aldrig fået den regning, der tales om. Jeg ved heller ikke, om den hører under min kappe eller lejeren efter mig, men nu er den i hvert fald betalt og ude af verden, siger Emmanuel Oti Essigba til Yesbjerg.

Oti forlod Esbjerg fB, kort efter tranfervinduet lukkede i sommer. Derefter gik han fire måneder uden en klub, inden han i begyndelsen af januar skrev kontrakt med Madura United i Indonesien.

Den lynhurtige ghaneser kom allerførst til EfB som lejespiller i foråret 2017, og han skiftede permanent til klubben den følgende sommer, efter den var rykket ned i 1. division. Der forblev han altså i to år.

Selv om Oti som ung regnedes for et stort talent, og han blandt andet prøvetrænede i Liverpool og Anderlecht, har han haft svært ved at få gang i seniorkarrieren. Han scorede bare ét mål og lagde op til seks i 56 kampe for Esbjerg. 






Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København – Vejle Boldklub

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Smider Salah-bombe

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer