Tidligere Esbjerg-spiller rystet over ubetalt regning: Det kom som et chok

Emmanuel Oti Essigba fik ikke betalt en elregning, inden han forlod Esbjerg fB. Det kom pludselig til offentligheden til kende i januar, men spilleren sig selv, at han ikke vidste, at regningen eksisterede. Men nu har han betalt.



Retten i Esbjerg udsendte i januar en meddelelse til og om Emmanuel Oti Essigba. Han skyldte sit elselskab i Danmark penge for en ubetalt regning, og nu havde selskabet indbragt sagen for Inkasso.

Nu er der dog nyt i sagen. Lokalmediet Yesbjerg har talt med den tidligere Esbjerg-spiller, og han fortæller, at han ikke anede, at der lå en regning til ham i Danmark. Men han har nu rettet op på misforståelsen.

– Det kom som et chok for mig, jeg har aldrig fået den regning, der tales om. Jeg ved heller ikke, om den hører under min kappe eller lejeren efter mig, men nu er den i hvert fald betalt og ude af verden, siger Emmanuel Oti Essigba til Yesbjerg.

Oti forlod Esbjerg fB, kort efter tranfervinduet lukkede i sommer. Derefter gik han fire måneder uden en klub, inden han i begyndelsen af januar skrev kontrakt med Madura United i Indonesien.

Den lynhurtige ghaneser kom allerførst til EfB som lejespiller i foråret 2017, og han skiftede permanent til klubben den følgende sommer, efter den var rykket ned i 1. division. Der forblev han altså i to år.

Selv om Oti som ung regnedes for et stort talent, og han blandt andet prøvetrænede i Liverpool og Anderlecht, har han haft svært ved at få gang i seniorkarrieren. Han scorede bare ét mål og lagde op til seks i 56 kampe for Esbjerg. 





LIVE

TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Spår FCK-fiasko

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Beijmo med kontant AGF-udmelding

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

OB henter forsvarstalent i Brøndby

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Rødt kort er svært at vurdere’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Dansk stjerne i milliontransfer

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘De har haft det værste transfervindue’

Randers FC – Silkeborg IF

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

FC København interesseret i Jonas Kersken

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AC Horsens – FC Nordsjælland

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Vil til Premier League – United foran Arsenal