Tidligere Esbjerg-spiller rystet over ubetalt regning: Det kom som et chok

Emmanuel Oti Essigba fik ikke betalt en elregning, inden han forlod Esbjerg fB. Det kom pludselig til offentligheden til kende i januar, men spilleren sig selv, at han ikke vidste, at regningen eksisterede. Men nu har han betalt.



Retten i Esbjerg udsendte i januar en meddelelse til og om Emmanuel Oti Essigba. Han skyldte sit elselskab i Danmark penge for en ubetalt regning, og nu havde selskabet indbragt sagen for Inkasso.

Nu er der dog nyt i sagen. Lokalmediet Yesbjerg har talt med den tidligere Esbjerg-spiller, og han fortæller, at han ikke anede, at der lå en regning til ham i Danmark. Men han har nu rettet op på misforståelsen.

– Det kom som et chok for mig, jeg har aldrig fået den regning, der tales om. Jeg ved heller ikke, om den hører under min kappe eller lejeren efter mig, men nu er den i hvert fald betalt og ude af verden, siger Emmanuel Oti Essigba til Yesbjerg.

Oti forlod Esbjerg fB, kort efter tranfervinduet lukkede i sommer. Derefter gik han fire måneder uden en klub, inden han i begyndelsen af januar skrev kontrakt med Madura United i Indonesien.

Den lynhurtige ghaneser kom allerførst til EfB som lejespiller i foråret 2017, og han skiftede permanent til klubben den følgende sommer, efter den var rykket ned i 1. division. Der forblev han altså i to år.

Selv om Oti som ung regnedes for et stort talent, og han blandt andet prøvetrænede i Liverpool og Anderlecht, har han haft svært ved at få gang i seniorkarrieren. Han scorede bare ét mål og lagde op til seks i 56 kampe for Esbjerg. 






Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Mæhle kan hentes for spotpris

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Erik ten Hag jagter dansker

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

PSG – Arsenal

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’