Tidligere Esbjerg-spiller rystet over ubetalt regning: Det kom som et chok

Emmanuel Oti Essigba fik ikke betalt en elregning, inden han forlod Esbjerg fB. Det kom pludselig til offentligheden til kende i januar, men spilleren sig selv, at han ikke vidste, at regningen eksisterede. Men nu har han betalt.



Retten i Esbjerg udsendte i januar en meddelelse til og om Emmanuel Oti Essigba. Han skyldte sit elselskab i Danmark penge for en ubetalt regning, og nu havde selskabet indbragt sagen for Inkasso.

Nu er der dog nyt i sagen. Lokalmediet Yesbjerg har talt med den tidligere Esbjerg-spiller, og han fortæller, at han ikke anede, at der lå en regning til ham i Danmark. Men han har nu rettet op på misforståelsen.

– Det kom som et chok for mig, jeg har aldrig fået den regning, der tales om. Jeg ved heller ikke, om den hører under min kappe eller lejeren efter mig, men nu er den i hvert fald betalt og ude af verden, siger Emmanuel Oti Essigba til Yesbjerg.

Oti forlod Esbjerg fB, kort efter tranfervinduet lukkede i sommer. Derefter gik han fire måneder uden en klub, inden han i begyndelsen af januar skrev kontrakt med Madura United i Indonesien.

Den lynhurtige ghaneser kom allerførst til EfB som lejespiller i foråret 2017, og han skiftede permanent til klubben den følgende sommer, efter den var rykket ned i 1. division. Der forblev han altså i to år.

Selv om Oti som ung regnedes for et stort talent, og han blandt andet prøvetrænede i Liverpool og Anderlecht, har han haft svært ved at få gang i seniorkarrieren. Han scorede bare ét mål og lagde op til seks i 56 kampe for Esbjerg. 





LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

Dansker på blokken i ny storklub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Skyder stor FCM-historie ned

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Her er 1/8-finalerne ved VM

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK tjener millioner på ung stopper

Brasilien – Norge

Mexico – England

Canada – Marokko

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

FCK-direktør får job i West Ham

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Stort FCK-talent er blevet solgt

Paraguay – Frankrig

Brøndby tæt på Superliga-profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas