Tidligere FCK-direktør klar for FC Nordsjælland

Den tidligere FC København-direktør Dan Hammer bliver ny næstformand i FC Nordsjællands bestyrelse.



Dan Hammer, der er tidligere administrerende direktør i Parken Sport & Entertainment, selskabet bag FC København, bliver nyt medlem af bestyrelsen i FC Nordsjælland. Det oplyser Farum-klubben mandag formiddag.

59-årige Hammer indtræder som næstformand i FC Nordsjællands bestyrelse, hvor han skal arbejde sideløbende med, at han også sidder i bestyrelsen i Skjern Håndbold og Wonderful Copenhagen. Dan Hammer er desuden administrerende direktør i Royal Arena.

Dan Hammer blev chef i FC København tilbage i 2008 og forlod Parken i 2010, så det er ved at være en del år siden, at han havde sin daglige gang hos FC Nordsjællands største rival. Nu skal han hjælpe til med at sikre den fortsatte udvikling af de danske vicemestre.

– Jeg er elitær i min grundindstilling til fodbold på topplan, men jeg har samtidig altid været bevidst om sportens evne til at udvikle unge mennesker i positiv retning. Derfor har jeg også været fascineret af tankerne bag RtD siden mit første møde med Tom (Vernon, red.), siger Dan Hammer og tilføjer:

– RtD og FC Nordsjælland er kommet meget langt i bestræbelserne på at skabe en unik, formålsbaseret og ikke mindst sportslig konkurrencedygtig udfordring i fodboldbranchen, og i samarbejde med FC Nordsjællands direktion glæder jeg mig til at bidrage til den videre udvikling i samme retning.

Dan Hammer kommer officielt til at træde ind i bestyrelsen i forbindelse med en ekstraordinær generalforsamling i den nærmeste fremtid. Her afløser han Dan Dickinson, og dermed vil FC Nordsjællands bestyrelse bestå af formand Tom Vernon, næstformand Dan Hammer og CEO Trine Hesselund Hopp Møller.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

‘Horsens var et helvede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frankrig – England

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Superliga-stjerne i transfer denne sommer?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-boss åben for lejeaftaler

Dansk klub har lagt hele strategien om

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Spanien har et ekstra øje på Messi