Tidligere FCK-direktør klar for FC Nordsjælland

Den tidligere FC København-direktør Dan Hammer bliver ny næstformand i FC Nordsjællands bestyrelse.



Dan Hammer, der er tidligere administrerende direktør i Parken Sport & Entertainment, selskabet bag FC København, bliver nyt medlem af bestyrelsen i FC Nordsjælland. Det oplyser Farum-klubben mandag formiddag.

59-årige Hammer indtræder som næstformand i FC Nordsjællands bestyrelse, hvor han skal arbejde sideløbende med, at han også sidder i bestyrelsen i Skjern Håndbold og Wonderful Copenhagen. Dan Hammer er desuden administrerende direktør i Royal Arena.

Dan Hammer blev chef i FC København tilbage i 2008 og forlod Parken i 2010, så det er ved at være en del år siden, at han havde sin daglige gang hos FC Nordsjællands største rival. Nu skal han hjælpe til med at sikre den fortsatte udvikling af de danske vicemestre.

– Jeg er elitær i min grundindstilling til fodbold på topplan, men jeg har samtidig altid været bevidst om sportens evne til at udvikle unge mennesker i positiv retning. Derfor har jeg også været fascineret af tankerne bag RtD siden mit første møde med Tom (Vernon, red.), siger Dan Hammer og tilføjer:

– RtD og FC Nordsjælland er kommet meget langt i bestræbelserne på at skabe en unik, formålsbaseret og ikke mindst sportslig konkurrencedygtig udfordring i fodboldbranchen, og i samarbejde med FC Nordsjællands direktion glæder jeg mig til at bidrage til den videre udvikling i samme retning.

Dan Hammer kommer officielt til at træde ind i bestyrelsen i forbindelse med en ekstraordinær generalforsamling i den nærmeste fremtid. Her afløser han Dan Dickinson, og dermed vil FC Nordsjællands bestyrelse bestå af formand Tom Vernon, næstformand Dan Hammer og CEO Trine Hesselund Hopp Møller.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

FC København – OB

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’