Dan Hammer, der er tidligere administrerende direktør i Parken Sport & Entertainment, selskabet bag FC København, bliver nyt medlem af bestyrelsen i FC Nordsjælland. Det oplyser Farum-klubben mandag formiddag.
59-årige Hammer indtræder som næstformand i FC Nordsjællands bestyrelse, hvor han skal arbejde sideløbende med, at han også sidder i bestyrelsen i Skjern Håndbold og Wonderful Copenhagen. Dan Hammer er desuden administrerende direktør i Royal Arena.
Dan Hammer blev chef i FC København tilbage i 2008 og forlod Parken i 2010, så det er ved at være en del år siden, at han havde sin daglige gang hos FC Nordsjællands største rival. Nu skal han hjælpe til med at sikre den fortsatte udvikling af de danske vicemestre.
– Jeg er elitær i min grundindstilling til fodbold på topplan, men jeg har samtidig altid været bevidst om sportens evne til at udvikle unge mennesker i positiv retning. Derfor har jeg også været fascineret af tankerne bag RtD siden mit første møde med Tom (Vernon, red.), siger Dan Hammer og tilføjer:
– RtD og FC Nordsjælland er kommet meget langt i bestræbelserne på at skabe en unik, formålsbaseret og ikke mindst sportslig konkurrencedygtig udfordring i fodboldbranchen, og i samarbejde med FC Nordsjællands direktion glæder jeg mig til at bidrage til den videre udvikling i samme retning.
Dan Hammer kommer officielt til at træde ind i bestyrelsen i forbindelse med en ekstraordinær generalforsamling i den nærmeste fremtid. Her afløser han Dan Dickinson, og dermed vil FC Nordsjællands bestyrelse bestå af formand Tom Vernon, næstformand Dan Hammer og CEO Trine Hesselund Hopp Møller.
LIVE
TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard
NYHEDER
Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Jess Thorup fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT