Tidligere FCK-direktør klar for FC Nordsjælland

Den tidligere FC København-direktør Dan Hammer bliver ny næstformand i FC Nordsjællands bestyrelse.



Dan Hammer, der er tidligere administrerende direktør i Parken Sport & Entertainment, selskabet bag FC København, bliver nyt medlem af bestyrelsen i FC Nordsjælland. Det oplyser Farum-klubben mandag formiddag.

59-årige Hammer indtræder som næstformand i FC Nordsjællands bestyrelse, hvor han skal arbejde sideløbende med, at han også sidder i bestyrelsen i Skjern Håndbold og Wonderful Copenhagen. Dan Hammer er desuden administrerende direktør i Royal Arena.

Dan Hammer blev chef i FC København tilbage i 2008 og forlod Parken i 2010, så det er ved at være en del år siden, at han havde sin daglige gang hos FC Nordsjællands største rival. Nu skal han hjælpe til med at sikre den fortsatte udvikling af de danske vicemestre.

– Jeg er elitær i min grundindstilling til fodbold på topplan, men jeg har samtidig altid været bevidst om sportens evne til at udvikle unge mennesker i positiv retning. Derfor har jeg også været fascineret af tankerne bag RtD siden mit første møde med Tom (Vernon, red.), siger Dan Hammer og tilføjer:

– RtD og FC Nordsjælland er kommet meget langt i bestræbelserne på at skabe en unik, formålsbaseret og ikke mindst sportslig konkurrencedygtig udfordring i fodboldbranchen, og i samarbejde med FC Nordsjællands direktion glæder jeg mig til at bidrage til den videre udvikling i samme retning.

Dan Hammer kommer officielt til at træde ind i bestyrelsen i forbindelse med en ekstraordinær generalforsamling i den nærmeste fremtid. Her afløser han Dan Dickinson, og dermed vil FC Nordsjællands bestyrelse bestå af formand Tom Vernon, næstformand Dan Hammer og CEO Trine Hesselund Hopp Møller.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Dansker på blokken i ny storklub

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Skyder stor FCM-historie ned

Klapper i om stor Superliga-transfer

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Paraguay – Frankrig

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mexico – England

FCK tjener millioner på ung stopper