Dan Hammer, der er tidligere administrerende direktør i Parken Sport & Entertainment, selskabet bag FC København, bliver nyt medlem af bestyrelsen i FC Nordsjælland. Det oplyser Farum-klubben mandag formiddag.
59-årige Hammer indtræder som næstformand i FC Nordsjællands bestyrelse, hvor han skal arbejde sideløbende med, at han også sidder i bestyrelsen i Skjern Håndbold og Wonderful Copenhagen. Dan Hammer er desuden administrerende direktør i Royal Arena.
Dan Hammer blev chef i FC København tilbage i 2008 og forlod Parken i 2010, så det er ved at være en del år siden, at han havde sin daglige gang hos FC Nordsjællands største rival. Nu skal han hjælpe til med at sikre den fortsatte udvikling af de danske vicemestre.
– Jeg er elitær i min grundindstilling til fodbold på topplan, men jeg har samtidig altid været bevidst om sportens evne til at udvikle unge mennesker i positiv retning. Derfor har jeg også været fascineret af tankerne bag RtD siden mit første møde med Tom (Vernon, red.), siger Dan Hammer og tilføjer:
– RtD og FC Nordsjælland er kommet meget langt i bestræbelserne på at skabe en unik, formålsbaseret og ikke mindst sportslig konkurrencedygtig udfordring i fodboldbranchen, og i samarbejde med FC Nordsjællands direktion glæder jeg mig til at bidrage til den videre udvikling i samme retning.
Dan Hammer kommer officielt til at træde ind i bestyrelsen i forbindelse med en ekstraordinær generalforsamling i den nærmeste fremtid. Her afløser han Dan Dickinson, og dermed vil FC Nordsjællands bestyrelse bestå af formand Tom Vernon, næstformand Dan Hammer og CEO Trine Hesselund Hopp Møller.
LIVE
TransferLIVE: AGF-flop skifter klub
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
Bekræfter dansk kæmpetransfer
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Spanien – Belgien
TRANSFER
Sønderjyske sælger profil
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER