Tidligere FCK-direktør klar for FC Nordsjælland

Den tidligere FC København-direktør Dan Hammer bliver ny næstformand i FC Nordsjællands bestyrelse.



Dan Hammer, der er tidligere administrerende direktør i Parken Sport & Entertainment, selskabet bag FC København, bliver nyt medlem af bestyrelsen i FC Nordsjælland. Det oplyser Farum-klubben mandag formiddag.

59-årige Hammer indtræder som næstformand i FC Nordsjællands bestyrelse, hvor han skal arbejde sideløbende med, at han også sidder i bestyrelsen i Skjern Håndbold og Wonderful Copenhagen. Dan Hammer er desuden administrerende direktør i Royal Arena.

Dan Hammer blev chef i FC København tilbage i 2008 og forlod Parken i 2010, så det er ved at være en del år siden, at han havde sin daglige gang hos FC Nordsjællands største rival. Nu skal han hjælpe til med at sikre den fortsatte udvikling af de danske vicemestre.

– Jeg er elitær i min grundindstilling til fodbold på topplan, men jeg har samtidig altid været bevidst om sportens evne til at udvikle unge mennesker i positiv retning. Derfor har jeg også været fascineret af tankerne bag RtD siden mit første møde med Tom (Vernon, red.), siger Dan Hammer og tilføjer:

– RtD og FC Nordsjælland er kommet meget langt i bestræbelserne på at skabe en unik, formålsbaseret og ikke mindst sportslig konkurrencedygtig udfordring i fodboldbranchen, og i samarbejde med FC Nordsjællands direktion glæder jeg mig til at bidrage til den videre udvikling i samme retning.

Dan Hammer kommer officielt til at træde ind i bestyrelsen i forbindelse med en ekstraordinær generalforsamling i den nærmeste fremtid. Her afløser han Dan Dickinson, og dermed vil FC Nordsjællands bestyrelse bestå af formand Tom Vernon, næstformand Dan Hammer og CEO Trine Hesselund Hopp Møller.





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Spår stor transferaktivitet i FC København

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Bombe på vej i Real Madrid?

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kalder tronskifte i Danmark

Arsenal skal til Danmark