Dan Hammer, der er tidligere administrerende direktør i Parken Sport & Entertainment, selskabet bag FC København, bliver nyt medlem af bestyrelsen i FC Nordsjælland. Det oplyser Farum-klubben mandag formiddag.
59-årige Hammer indtræder som næstformand i FC Nordsjællands bestyrelse, hvor han skal arbejde sideløbende med, at han også sidder i bestyrelsen i Skjern Håndbold og Wonderful Copenhagen. Dan Hammer er desuden administrerende direktør i Royal Arena.
Dan Hammer blev chef i FC København tilbage i 2008 og forlod Parken i 2010, så det er ved at være en del år siden, at han havde sin daglige gang hos FC Nordsjællands største rival. Nu skal han hjælpe til med at sikre den fortsatte udvikling af de danske vicemestre.
– Jeg er elitær i min grundindstilling til fodbold på topplan, men jeg har samtidig altid været bevidst om sportens evne til at udvikle unge mennesker i positiv retning. Derfor har jeg også været fascineret af tankerne bag RtD siden mit første møde med Tom (Vernon, red.), siger Dan Hammer og tilføjer:
– RtD og FC Nordsjælland er kommet meget langt i bestræbelserne på at skabe en unik, formålsbaseret og ikke mindst sportslig konkurrencedygtig udfordring i fodboldbranchen, og i samarbejde med FC Nordsjællands direktion glæder jeg mig til at bidrage til den videre udvikling i samme retning.
Dan Hammer kommer officielt til at træde ind i bestyrelsen i forbindelse med en ekstraordinær generalforsamling i den nærmeste fremtid. Her afløser han Dan Dickinson, og dermed vil FC Nordsjællands bestyrelse bestå af formand Tom Vernon, næstformand Dan Hammer og CEO Trine Hesselund Hopp Møller.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
Mexico er klar til ottendedelsfinalen
Ellevild Haaland: Det er sindssygt!
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
USA – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker