Tidligere FCK-flop i vanvittig opblomstring

Den tidligere FCK'er Robert Mudrazija har haft det svært i karrieren, men nu er tingene blevet forløst for kroaten.



Robert Mudrazija må de seneste par år have tvivlet på, om karrieren nogensinde ville tage rigtig fart.

Det gør den så sandelig nu – og det vender vi tilbage til.

FC København med Ståle Solbakken i spidsen købte i 2019 Robert Mudrazija for lige under 20 millioner kroner, men den kroatiske midtbanespiller havde ikke noget godt ophold i FCK, hvor det kun blev til 29 kampe og et enkelt mål. Skader var en del af forklaringen.

De seneste par sæsoner har kroaten levet en noget rodløs tilværelse med ophold i FCK, HNK Rijeka, NK Olimpija, Slaven Belupo og NK Lokomotiva, uden at det er gået rigtig godt. Før nu.

Robert Mudrazuja har således gang i sit livs sæson for NK Lokomotiva, og søndag satte han to streger under, da han scorede to kasser i 3-2-sejren over topholdet Hajduk Split.

Denne sæson har også budt på to mål mod de forsvarende mestre Dinamo Zagreb og et hattrick mod HNK Gorica, og i alt er 27-årige Robert Mudrazija oppe på ni sæsonscoringer, hvilket rækker til en andenplads på topscorerlisten i den kroatiske liga – og Mudrazija er altså midtbanespiller! Dermed ser kroaten endelig ud til at udfolde noget af det potentiale, FCK og Ståle Solbakken også opdagede for seks år siden.

Robert Mudrazija har kontraktudløb i NK Lokomotiva efter denne sæson, og hvis han fortsætter takterne de kommende måneder, venter der formentlig et stort skifte til sommer.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Storklub har kontaktet Brøndby

‘Det er slut’

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Optakt: Mexico – Sydafrika

OB jagter tidligere Superliga-profil

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

FCK henter svensk talent