Tidligere FCK-flop i vanvittig opblomstring

Den tidligere FCK'er Robert Mudrazija har haft det svært i karrieren, men nu er tingene blevet forløst for kroaten.



Robert Mudrazija må de seneste par år have tvivlet på, om karrieren nogensinde ville tage rigtig fart.

Det gør den så sandelig nu – og det vender vi tilbage til.

FC København med Ståle Solbakken i spidsen købte i 2019 Robert Mudrazija for lige under 20 millioner kroner, men den kroatiske midtbanespiller havde ikke noget godt ophold i FCK, hvor det kun blev til 29 kampe og et enkelt mål. Skader var en del af forklaringen.

De seneste par sæsoner har kroaten levet en noget rodløs tilværelse med ophold i FCK, HNK Rijeka, NK Olimpija, Slaven Belupo og NK Lokomotiva, uden at det er gået rigtig godt. Før nu.

Robert Mudrazuja har således gang i sit livs sæson for NK Lokomotiva, og søndag satte han to streger under, da han scorede to kasser i 3-2-sejren over topholdet Hajduk Split.

Denne sæson har også budt på to mål mod de forsvarende mestre Dinamo Zagreb og et hattrick mod HNK Gorica, og i alt er 27-årige Robert Mudrazija oppe på ni sæsonscoringer, hvilket rækker til en andenplads på topscorerlisten i den kroatiske liga – og Mudrazija er altså midtbanespiller! Dermed ser kroaten endelig ud til at udfolde noget af det potentiale, FCK og Ståle Solbakken også opdagede for seks år siden.

Robert Mudrazija har kontraktudløb i NK Lokomotiva efter denne sæson, og hvis han fortsætter takterne de kommende måneder, venter der formentlig et stort skifte til sommer.







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fatter intet af Brøndby-bombe

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Bekræfter kæmpebud

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Overraskende skifte lurer

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Superliga-stjerne udtaget til VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Grønbæk hylder dansker

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk